gap başlık

logo

BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor.

Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak.

Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır.

Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya geldi. Bir taraftan mahalle buluşmaları, diğer taraftan sektör buluşmalarıyla ilimizin sorunlarına çözüm arayan Vali Hulusi Şahin, Batman için büyük bir şans.

Okul servisi çalışanları mesleki sorunlarına çözüm bulma konusunda gösterdiği hassasiyeti, COVİD19 bulaş riskinin azaltılmasında da mutlaka gösterecektir.

Öğrenciler için bulaş riskinin en yoğun olduğu yerlerden biri olan okul servislerinin günlük olarak dezenfekte edilmesi, maske ve alkol bazlı hijyen ürününün bulundurulması, koltuklarda biriken bakterilerin haftada en az bir kez yıkanarak temizlenmesi, önleyici tedbirler açısından kıymetlidir.

Böyle bir sürecin kontrol altında tutulması, çocukların evden okula, okuldan eve virüs taşımalarının önüne geçecektir. Bunu denetlemek için yetkililerin alacağı önlemlere başta servis çalışanları olmak üzere hepimizin uyması ve duyarlı olması hayati derecede önemlidir.

Son beş yıldır İl Milli Eğitim Müdürlüğü vitrininde Batman’a yön vermeye çalışanlar, hep aynı isimlerden oluşuyor. Başka bir ifadeyle son beş yıldır eğitimde alınan kötü sonuçlara rağmen, bugün başlayacak olan yeni eğitim ve öğretim sezonuna da yine aynı isimlerle başlıyoruz.

Bu isimlerin ortaya koyduğu yoğun çabadan ve samimiyetten hiçbir şüphemiz yok. Ancak ilimizde eğitim konusunda gidişattan memnun olmadığını söyleyenlerin sayısının arttığını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Batman’da okulların yüz yüze hazır hale getirilmesinde Valimiz Sayın Hulusi Şahin’in ve bağlı kuruluşların emeğini göz ardı edemeyiz. Ancak aranması gereken en önemli cevap, il olarak eğitime hazır olup olmadığımızdır.

Son tahlilde YKS ve LGS sınav sonuçlarını ciddi bir şekilde irdelemeden, eğitim konusunda yaşadığımız genel başarısızlıkların kök sebebini bulmadan, yeni eğitim ve öğretim yılında ilimizi mutlu edebilecek sonuçlara yine ulaşamayacağımızı bilmemiz gerekiyor.

YKS VE LGS sınavlarından sonra öğrencilerimizin ortaya koyduğu başarısız performans, eğitim camiamızın kendini silkelemesi ve bu sınav sonuçlarına göre bilgi, donanım, geniş görüşlülük ve yetkinlik konusunda kendiyle yüzleşmesi gerekir.

İlimizin en başarılı öğrencilerinin toplandığı okullarda bile ortaya çıkan başarısız sınav sonuçları, aslında ne kadar büyük bir sorunla karşı karşıya kaldığımızı göstermektedir. Dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü kendi içinde yaşadığı sorunları düzeltmedikçe, eğitim konusunda ülke sıralamasının diplerinde yaşamaya devam ederiz.

Salgınla birlikte yaklaşık bir buçuk yıl boyunca dijital eğitime tabi tutulan öğrenciler, dijital dünyadan habersiz kalan bazı öğretmenler yüzünden sancılı bir süreç geçirdi.

Özellikle rehberlik konusunda eksik kalan öğrenciler, hayalleriyle buluşacakları meslekler yerine, öğretmenleri ve aileleri tarafından kendilerini bir ömür boyu mutsuz edebilecek mesleklere yönlendiriliyor.

Hâlbuki öğrencilerimizi ülkelerine hizmet etmeye teşvik ederken, onları ömür boyu mutlu kılacak, başarılı işler çıkartacak, üretime katkı sunacak ve hayallerini eyleme dönüştürecek planlamalar gerekiyor. Böylece öğrencilerimiz başarının ve üretkenliğin mutluluğunu yaşayabilecektir.

Demem o ki;

Yanlış tartıyla doğru ölçüm olmaz!

Kalın sağlıcakla…

Share
1346 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 4.BATMAN KİTAP FUARI VALİLİĞİN HİMAYESİNDE KAPILARINI AÇIYOR…

  24 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Her yıl büyük bir ilgiyle ve ziyaretçi sayısıyla büyüyen ve BATMAN HER YERDE OKUYOR ilkesiyle ülke gündemine oturan Batman Kitap Fuarı’nın 4.sü 27 Ekim’de kitapseverlere kapılarını açıyor. Sadece Batmanlıları değil, komşu illerden gelen misafirleri ’de kitabın ekseninde buluşturmaya ve okurları doğrudan yazarla buluşturmayı hedefleyen 4. Batman Kitap Fuarı, Vali ve Belediye Başkan vekili Hulusi Şahin’in himayesinde çocuklarımızın ve gençlerimizin keşfetme arzusunu harekete geçirecek. Türkiye’nin önde gelen şair, yazar ve yayıncılarının ka...
 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...