gap başlık

logo

MÜJDECİ “BATMAN’DA KİRALAR YÜZDE 100 ARTTI”

MÜJDECİ “BATMAN’DA KİRALAR YÜZDE 100 ARTTI”

Türkiye genelinde son bir yılda en fazla kira fiyatlarının arttığı 3 ilden birinin Batman olduğunu belirten DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, yükselişin vatandaşa büyük mağduriyetler yaşattığını belirtti.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci “Pandemi dönemiyle birlikte sayısız işletmenin kepenk kapattığı ve istihdamın büyük oranda azaldığı son süreçte ülke genelinde gelir ortalaması en çok düşen şehirlerden biri olan Batman’da ise ev ve dükkan kiraları fahiş seviyelere ulaştı.

Değerlendirmelerimize göre, Batman’da son 1 yılda kiralar, yüzde 100 civarında artış gösterdi. Bu durum, ülke ortalamasının neredeyse 3 katı. Ülkemizde son 1 senede en yüksek kira artışı yaşanan 3 ilden biriyiz. İlimizin birçok noktasında ev ve dükkan sahipleri fahiş zammı uygulayabilmek için kiracılarını zorla yerinden çıkartmaya başladı. Esnaf ve vatandaş gerçekten çok zor dönemler geçiriyor. Maalesef buna yönelik tek bir adım atan dahi yok” dedi.

 “KİRALAR 4 BİN LİRAYI AŞTI”

Ev kiralarının dudak uçuklatan noktalara ulaştığını belirten Müjdeci “Batman’da 900 bin, 1 milyon lira civarında daireler satılmaya başlandı. Bu durum, diğer tüm daire fiyatlarının ve kira fiyatlarının da yükselmesine neden oluyor. İlimizde birçok bölgede ev kiraları 4 bin lirayı aşmış durumda. Halkın büyük çoğunluğunun şikâyetçi olduğu kira ve konut fiyatlarındaki artışın bir an önce önüne geçilmesi gerektiği çok açık. Özellikle devlet eliyle bölgemizde yeni TOKİ projelerinin yapılması elzem. Aynı zamanda arz-talep dengesinin korunması için yeni imar alanları da değerlendirilebilir. Kentsel dönüşüm için ise daha esnek politikalara ihtiyaç var. Toplumun ihtiyacını karşılayacak derecede konut yapıldığı zaman kira ve satış fiyatlarında yaşanan bu mağduriyetin önüne geçilebilir” dedi.

 “VATANDAŞ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR”

Ev kiralarının bu kadar yüksek olmasının vatandaşın yaşam kalitesini ciddi oranda etkilediğini söyleyen Müjdeci, “Her yıl zamlanan elektrik, doğalgaz fiyatları, kontrol altına alınamayan gıda enflasyonu ve işsizliğin hızla yükseldiği bir ortamda en yüksek gider kalemi olan kira fiyatlarının da bu denli artmış olması, vatandaşlarımızı ve esnafı kara kara düşündürüyor. Şehrimizde 2-3 bin liranın üzerindeki kiralar artık normal karşılanır oldu. Asgari ücret, memur maaşı veya esnaf kazancı ile bu kirayı ödemek ve her ay zamlanan diğer ihtiyaçları karşılamak mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Share
710 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ