logo

BATMAN VALİLİĞİ ANIZ YANGINLARI İLE MÜCADELE TOPLANTISI YAPMALI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Sağlıklı bir gelecek ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmanın yolu; doğal hayatı korumakla mümkündür.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde başlayan yangın ciğerlerimizi yakarcasına hepimizi hem derinden üzüyor hem de orada yaşayanların nefes almasını zorlaştırarak ciddi solunum problemlerine yol açıyor.

Sadece bizim değil aynı zamanda bizim gibi nefes alması gereken tabiat ananın da oluşan tahribat sebebiyle nefes alması zorlaşıyor ve doğa bundan olumsuz bir şekilde etkileniyor.

Bu bölgede yaşayan insanlar neredeyse her yıl anız dumanına maruz kalarak akciğerlerin derinliklerine girip yerleşen zararlı parçacıklar yüzünden hayat tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Bu aydan itibaren ilimiz ve çevresinde ekimi yapılan buğdayların hasat dönemi başlayacak.

Hasat dönemi başlayacak başlamasına da bu şehirde yaşayan insanlar yine kâbus dolu günlere dönecek ve duman altında zehirlenmeye devam edecek.

Zira hasattan sonra üreticiler anızları temizlemek üzere en kolay yol olarak seçtikleri anızları yakıp, sözüm ona tarlayı ekime hazır hale getirecekler.

Yaklaşık iki yıl önce eski Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin’in katılımıyla Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde anız yangınlarını önleme toplantısı gerçekleştirilmişti.

Yapılan bu ilkelliğin, yanlışın ve cehaletin önüne geçmek için devlet tarafından bir seferberlik ilan edilmiş ve anız yangınlarına müsamaha gösterilmeyeceği en yüksek perdeden iletmişti.

Bu toplantının olumlu bir etkisi olup olmadığı konusunda herkes farklı bir fikir beyan edebilir ancak önemli olan devletimizin valisinin bu sorunla her cephede mücadele edeceğini söylemesi ve bu mücadeleyi sahada göstermesiydi.

Aradan geçen zamana rağmen cehalet devam ediyor ve farklı şehirlerden anız yangınları haberleri gelmeye devam ediyor.

İnsanları ve doğayı önemseyen yeni Valimiz Ekrem Canalp’ın anız yangınları konusunda başlatılan mücadeleyi devam ettireceğinden şüphemiz yoktur.

Anız yangınlarına ve dumanlarına maruz kalmadan önleyici faaliyetlere başlamak için Sayın Valimiz Ekrem Canalp’a geçmiş çalışmalar sunularak, önümüzdeki dönem için çok acil olarak Batman Valiliği anız yangınları ile mücadele toplantısı yapmalıdır.

Bilinçli çitçilerimizin duyarlılığını tebrik ve takdir etmemiz gerektiği gibi anız yangınıyla toprağı bir sonraki ekime hazır hale getirdiğini zanneden çiftçilerimize de uyarıda ve hatırlatmada bulunmak gerekir.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki anız yangınları ve yükselen dumanlar, özellikle çocuklar, yaşlı yetişkinler ve astım, KOAH veya kalp hastalığı ile kronik hastalığı olanlar için öldürücü boyuta ulaşabiliyor.

Sadece bunlar mı? Tabi ki hayır!

Akciğerleri gelişme sürecinde olan yeni doğan bebekler duman zehirlenmesine karşı son derece savunmasız olup, hayatları boyunca yaşam kalitelerini olumsuz etkileyebilecek sonuçlarla karşılaşabilirler.

İnsana zarar veren anız yangınları çok tabii olarak toprağın çevre dengesini de bozarak, toprağın üstünde ve altında yaşayan faydalı canlılara da zarar vererek toprağın beslenme minareline zarar vermektedir.

Oluşan bu zarar bitkilerin, hayvanların ve en önemlisi de insanların sağlıklı yaşam zincirini de doğrudan etkilemektedir.

Ciğerlerimizin ve böceklerin yanmadığı, topraklarımızın veriminin ve bereketinin bitmediği, insanlarımızın zehirlenmediği ve şehrimizin siyah bir küle dönmediği günlerde yaşamak dileğiyle.

Kalın sağlıcakla…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ…

  09 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ… Beton ve asfaltla kaplanmış yüzeyleriyle bir sanayi şehri olan Batman’da son çeyrek asırda yapısal alanların aşırı artması ve bu alanlarda kullanılan yapı malzemelerinin sıcaklık depolama özelliklerine sahip olması gibi sebeplerle, uzun zamandır yerel halk yüksek sıcaklığa bağlı olarak evinden dışarı çıkamıyor, hatta sağlık sorunları yaşıyordu. İlimizde kentsel yapılaşmanın artmasıyla birlikte artan sıcaklıkların bir miktar düşürülebilmesi için bir önceki Kayyum Hulusi Şahin döneminde baş...
 • PROTOKOL HASTASI STK’LAR GÖREVE; BELEDİYE ZAMLARI GERİ ÇEKMELİ…

  06 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Hepimizin bildiği gibi Su ve Şehiriçi ulaşım, halkımızın en çok ihtiyaç duyduğu ve tükettiği kalemlerden bazılarıdır… Sayın Hulusi Şahin başkanlığındaki geçmiş belediye yönetimi, enflasyon ve hayat pahalılığına inat, yaklaşık 3 yıl boyunca bu önemli ihtiyaç kalemlerine sadece 1 kere çok cüzi bir oran haricinde uzun BİR süre zam yapmayarak halk ekonomisine gerçekten önemli katkılarda bulunmuştu… Yeni gelen Vali ve belediye başkan vekili Sayın Ekrem Canalp’ıngöreve başladığı kısa süre zarfında bu önemli iki kaleme %30-50 arası değişen oran...
 • VALİ VE AK PARTİ YÖNETİMİNE ÇAĞRIMDIR; 50 BİN KONUT İSTİYORUZ…

  02 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ak Parti hükümetinin önümüzdeki ay açıklayacağı ve 81 ili kapsayan sosyal konut projesi için ilgili siyasilerimiz ile ilimizi yöneten bürokratlarımızın şimdiden tedbir alması gerektiğini düşünüyorum. Son zamanlarda ilimizde kiraların 3-4 bin liraya çıktığı, bir konut fiyatının 1,5 ila 3 milyon liraya yükseldiği bir ortamın normalleşmesi adına Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ve çevre şehircilik bakanlığının attığı sosyal konut projesini %100 destekliyor ve halkımız adına kendilerine teşekkür ediyorum… Merkez nüfusu 550 bini geçen, hızla gel...
 • HIZLA YAYILAN COVİD-19 VAKALARI VE AŞIYA DAVET…

  01 Ağustos 2022 Yazar Makaleleri

  Salgın hastalık sebebiyle ülke olarak 2020-2021 yıllarının büyük çoğunluğunu kapanma, karantina ve hastalıktan kendimizi korumayla geçirdik. Aşının bulunması ve buna mukabil vakaların azalmasıyla birlikte tam normal hayata döndük diye sevinirken, korona bizden vazgeçmediğini yeniden ve bir daha gösterdi. Uzmanlar, salgın hastalıkta yeni bir dalganın olabileceğini, Covid19 ile mücadelenin devam ettiğini ve rehavete kapılmanın virüs yayılmalarını arttıracağına dikkat çekerek, vatandaşların daha özenli davranmasını istiyor. Bu bağlamda ül...