gap başlık

logo

BATMAN ÜNİVERSİTESİNİN ÖĞRETİM KODLARI PANDEMİYLE BİRLİKTE DEĞİŞTİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

‘Bilim Dünyasına Açılan Pencere’ ilkesiyle öğrencilerine merhaba diyen Batman Üniversitesi, tarihine ve köklerine bağlı bir üniversite olma yolunda yaklaşık 12399 öğrenciye eğitim vermektedir.

9 fakülte, 1 enstitü, 4 yüksekokul, 7 MYO ve 15 araştırma merkeziyle ülkemizde bilimin gelişmesine katkıda bulunan Batman Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. İdris Demir’le başlayan öğrenci odaklı eğitim/öğretim anlayışı sayesinde öğrenciler için bir cazibe merkezine dönüşmektedir.

Pandemiyle birlikte öğretim kodlarını değiştiren Batman Üniversitesi, dijitalleşmeyle birlikte bütün başlıkları gözden geçirmiş, öğrencilerin geleceğe dair umudunu ve heyecanını diri tutmaya çalışmış ve bir sonuç olarak yeni işbirlikleri geliştirerek farkındalık oluşturmaya başlamıştır.

36 Farklı Programda Öğrenci Kaydı Yapılıyor…

Batman Üniversitesinde göreve başlamasıyla birlikte enstitüleri tek bir çatı altında toplayan Rektör Demir, lisansüstü eğitim gören öğrenci sayısını ve kalitesini artırmak için yaptığı bir dizi çalışma sonucunda daha önce öğrenci almayan anabilim dallarında da öğrenci alımını başlatarak bu dönemde toplam 36 ayrı programda öğrenci kaydının gerçekleştirilmesini sağladı.

Batman Üniversitesinde Lisansüstü Kontenjanlara Yoğun İlgi…

Akademik gelişimi önemseyen ve öğrencilerine akademik dünyanın kapılarını aralayan Batman Üniversitesinin yeni dönemde başlattığı disiplinler arası yaklaşımın bir sonucu olarak ortaya çıkan değer sayesinde, yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenci sayısı 1273’e yükselmiştir.

Valilik ve Belediye Destek Olmaya Hazır…

Batman Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Törenine katılan Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Eğitim ve öğretim derken elini taşın altına koymaktan çekinmeyen cesur bir yönetici.

Batman Üniversitesinin akademik gelişmesine katkı sunacak olan bütün talepleri heyecanla, zevkle ve derhal sunmaya hazır olduğunu belirten Vali Şahin, bir paydaş olarak üzerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduğunu müjdelemekle yetinmemiş, üniversitemize yardımcı olacak diğer paydaşları da harekete geçirmenin mesajını vererek eğitim/öğretime verdiği önemi bir kez daha göstermiştir.

Bu vesileyle başta Valilik ve Belediye olmak üzere, BATSO, BARO, ECZACILAR ODASI, STK ve diğer paydaş kurumlar, ülkemizin zeki öğrencilerinin üniversitemizi tercih etmesi için önce üniversitemizi yakından tanımalı ve sonrasında bu hedefe ulaşmak için en kısa zamanda ortak bir eylem planı hazırlamalıdır.

Rektör Hoca Yalnız Bırakılmamalıdır…

Rektör olarak atandığı günden bu yana ortaya ciddi bir gayret koyan Rektör İdris Demir, odağında bulunan başarı hikâyesinde yalnız bırakılmamalıdır.

Rektör hocanın ortaya koyduğu çabalar sayesinde öğrenci dostu, öğrenci odaklı ve öğrenci merkezli bir öğretim kurumu haline dönüşen üniversitemiz, öğrencilerin akademik başarıları üzerinde etkili olan bu faktörlerin desteğiyle olumlu yönde ilerleyecek ve büyümeye devam edecektir.

Bu sebeple şehrin paydaşları; ilimizin sosyalleşme düzeylerinin arttırılmasına yardımcı olmalı, sosyalleşmenin aracılık etkisiyle öğrencilerin üniversitemizi tercih etmesi sağlanmalı ve öğrencilerin Batman’a aidiyet duygularının pekişmesine destek olmalıdır.

Başka bir değişle biz Batmanlıların Üniversiteyi hissetmesi, sahiplenmesi, desteklemesi toplumsal uzlaşıda bizler için önemli bir mihenk taşı olacaktır.

Zira sanayinin kalbinde bulunan Batman Üniversitesini, biz şehrin paydaşları olarak hissetmezsek, sahiplenmesek ve desteklemezsek, tercihte bulunacak öğrencilerin hissetmesi ve sahiplenmesi mümkün olmayacaktır.

Kalın sağlıcakla.

Share
1186 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 4.BATMAN KİTAP FUARI VALİLİĞİN HİMAYESİNDE KAPILARINI AÇIYOR…

  24 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Her yıl büyük bir ilgiyle ve ziyaretçi sayısıyla büyüyen ve BATMAN HER YERDE OKUYOR ilkesiyle ülke gündemine oturan Batman Kitap Fuarı’nın 4.sü 27 Ekim’de kitapseverlere kapılarını açıyor. Sadece Batmanlıları değil, komşu illerden gelen misafirleri ’de kitabın ekseninde buluşturmaya ve okurları doğrudan yazarla buluşturmayı hedefleyen 4. Batman Kitap Fuarı, Vali ve Belediye Başkan vekili Hulusi Şahin’in himayesinde çocuklarımızın ve gençlerimizin keşfetme arzusunu harekete geçirecek. Türkiye’nin önde gelen şair, yazar ve yayıncılarının ka...
 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...