logo

BATMAN ÜNİVERSİTESİNİN ÖĞRETİM KODLARI PANDEMİYLE BİRLİKTE DEĞİŞTİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

‘Bilim Dünyasına Açılan Pencere’ ilkesiyle öğrencilerine merhaba diyen Batman Üniversitesi, tarihine ve köklerine bağlı bir üniversite olma yolunda yaklaşık 12399 öğrenciye eğitim vermektedir.

9 fakülte, 1 enstitü, 4 yüksekokul, 7 MYO ve 15 araştırma merkeziyle ülkemizde bilimin gelişmesine katkıda bulunan Batman Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. İdris Demir’le başlayan öğrenci odaklı eğitim/öğretim anlayışı sayesinde öğrenciler için bir cazibe merkezine dönüşmektedir.

Pandemiyle birlikte öğretim kodlarını değiştiren Batman Üniversitesi, dijitalleşmeyle birlikte bütün başlıkları gözden geçirmiş, öğrencilerin geleceğe dair umudunu ve heyecanını diri tutmaya çalışmış ve bir sonuç olarak yeni işbirlikleri geliştirerek farkındalık oluşturmaya başlamıştır.

36 Farklı Programda Öğrenci Kaydı Yapılıyor…

Batman Üniversitesinde göreve başlamasıyla birlikte enstitüleri tek bir çatı altında toplayan Rektör Demir, lisansüstü eğitim gören öğrenci sayısını ve kalitesini artırmak için yaptığı bir dizi çalışma sonucunda daha önce öğrenci almayan anabilim dallarında da öğrenci alımını başlatarak bu dönemde toplam 36 ayrı programda öğrenci kaydının gerçekleştirilmesini sağladı.

Batman Üniversitesinde Lisansüstü Kontenjanlara Yoğun İlgi…

Akademik gelişimi önemseyen ve öğrencilerine akademik dünyanın kapılarını aralayan Batman Üniversitesinin yeni dönemde başlattığı disiplinler arası yaklaşımın bir sonucu olarak ortaya çıkan değer sayesinde, yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenci sayısı 1273’e yükselmiştir.

Valilik ve Belediye Destek Olmaya Hazır…

Batman Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Törenine katılan Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Eğitim ve öğretim derken elini taşın altına koymaktan çekinmeyen cesur bir yönetici.

Batman Üniversitesinin akademik gelişmesine katkı sunacak olan bütün talepleri heyecanla, zevkle ve derhal sunmaya hazır olduğunu belirten Vali Şahin, bir paydaş olarak üzerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduğunu müjdelemekle yetinmemiş, üniversitemize yardımcı olacak diğer paydaşları da harekete geçirmenin mesajını vererek eğitim/öğretime verdiği önemi bir kez daha göstermiştir.

Bu vesileyle başta Valilik ve Belediye olmak üzere, BATSO, BARO, ECZACILAR ODASI, STK ve diğer paydaş kurumlar, ülkemizin zeki öğrencilerinin üniversitemizi tercih etmesi için önce üniversitemizi yakından tanımalı ve sonrasında bu hedefe ulaşmak için en kısa zamanda ortak bir eylem planı hazırlamalıdır.

Rektör Hoca Yalnız Bırakılmamalıdır…

Rektör olarak atandığı günden bu yana ortaya ciddi bir gayret koyan Rektör İdris Demir, odağında bulunan başarı hikâyesinde yalnız bırakılmamalıdır.

Rektör hocanın ortaya koyduğu çabalar sayesinde öğrenci dostu, öğrenci odaklı ve öğrenci merkezli bir öğretim kurumu haline dönüşen üniversitemiz, öğrencilerin akademik başarıları üzerinde etkili olan bu faktörlerin desteğiyle olumlu yönde ilerleyecek ve büyümeye devam edecektir.

Bu sebeple şehrin paydaşları; ilimizin sosyalleşme düzeylerinin arttırılmasına yardımcı olmalı, sosyalleşmenin aracılık etkisiyle öğrencilerin üniversitemizi tercih etmesi sağlanmalı ve öğrencilerin Batman’a aidiyet duygularının pekişmesine destek olmalıdır.

Başka bir değişle biz Batmanlıların Üniversiteyi hissetmesi, sahiplenmesi, desteklemesi toplumsal uzlaşıda bizler için önemli bir mihenk taşı olacaktır.

Zira sanayinin kalbinde bulunan Batman Üniversitesini, biz şehrin paydaşları olarak hissetmezsek, sahiplenmesek ve desteklemezsek, tercihte bulunacak öğrencilerin hissetmesi ve sahiplenmesi mümkün olmayacaktır.

Kalın sağlıcakla.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN VALİLİĞİ ANIZ YANGINLARI İLE MÜCADELE TOPLANTISI YAPMALI…

  26 Haziran 2022 Yazar Makaleleri

  Sağlıklı bir gelecek ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmanın yolu; doğal hayatı korumakla mümkündür. Muğla’nın Marmaris ilçesinde başlayan yangın ciğerlerimizi yakarcasına hepimizi hem derinden üzüyor hem de orada yaşayanların nefes almasını zorlaştırarak ciddi solunum problemlerine yol açıyor. Sadece bizim değil aynı zamanda bizim gibi nefes alması gereken tabiat ananın da oluşan tahribat sebebiyle nefes alması zorlaşıyor ve doğa bundan olumsuz bir şekilde etkileniyor. Bu bölgede yaşayan ins...
 • PETROLSPORDA YENİ DÖNEME AZ KALDI

  25 Haziran 2022 Yazar Makaleleri

  Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta içerisinde PetrolsporunTPAO’ya devredilmesi konusunu ilk olarak Batman spor kamuoyuna ben duyurmuştum… Tabi haberin yayılmasından sonra da özellikle taraftarlarımız ve Petrolspor sevdalılarının büyük bir kısmı, Petrolsporuntekrar TPAO bünyesine alınması yönünde görüş bildirdiler. Bende aynı fikirdeyim… Çünkü hepimiz şunu çok iyi gördük ve anladık ki, TPAO’dan özel sektöre devredildikten sonra tüm iyi niyet çalışmalarına rağmen özel sektör böylesine mali külfeti yüksek bir alanda dayanması pekte mümkün olm...
 • ÖZEL ÇOCUKLARIN İLK ADRESİ – BATMAN RAM…

  21 Haziran 2022 Yazar Makaleleri

  Rehberlik Araştırma Merkezi yani RAM, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde özel olarak çalışan ve özel eğitim ile beraber psikolojik danışmanlık konularında ailelere ücretsiz olarak destek veren bir kurumdur. Kurumda özel eğitim öğretmenleri ile beraber psikolojik danışmanların çalıştığı Batman Rehberlik Araştırma Merkezinin ortaya koyduğu çalışmalar, gerçekten büyük bir takdiri hak ediyor. Okul öncesinden üniversiteye kadar her derecede okul ve çevrede, zihinsel, duygusal ve sosyal problemi olanlarla ilgilenen, okullarda başarısız olan çocu...
 • SAĞLIK CAMİASINDA YENİ DÖNEM…

  16 Haziran 2022 Yazar Makaleleri

  Batman İl Sağlık Müdürlüğü görevini yapan Hakan Pamukçu’nun Diyarbakır İl Sağlık Müdürü olarak atanmasının ardından onun yerine gelen isim Uzman Doktor Semih Canpolat olmuştu. Bürokraside bu tür atamalar normaldir… Ancak atanmandan önceki görevinizde yapmış olduğunuz çalışmalar takdir ediliyorsa, insanlar ise hayır dua ile yad ediyorsa, vicdanınız rahat bir şekilde görevinizi emanet edebiliyorsanız, bu başarılı olduğunuz anlamına gelir. Sağlık alanı gerçekten her anlamda zor ve sıkıntılı bir sektördür. Böylesi zor ve sıkıntılı bir...