gap başlık

logo

05 Ağustos 2021

BATMAN ŞEHİR STADI AÇIK HAVA HAPİSHANESİNİ ANDIRIYOR


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

Bu yıl büyük bir bütçe ve şampiyonluk parolası ile yola çıkan Batman Petrol Sporumuzun maçlarını oynadığı şehir stadyumu resmen bir açık hava hapishanesini andırıyor. Kapalı olimpik havuzu, atletizm pisti ve bir diğer çim zeminli tribünlü sahası bulunan bir komplekste yer alan şehir stadımız, içindeki yüksek teller hariç son derece modern bir görüntü sunuyor. Böylesine büyük emek ve bütçe harcanan modern bir komplekse, yüksekliği 3-4 metreyi bulan ve insan onuru ile bağdaşmayan ayrıca seyri zorlaştıran, seyir zevkini oldukça düşüren bu teller hiç yakışmıyor. Zira insan onurlu bir varlık, sporda seyir zevki ve seyredilmek için oynanan bir oyundur.

Şehir stadının bulunduğu kompleksin projesi, yapımına başlanmadan 7-8 yıl önce hazırlanmış ve 6222 sayılı sporda şiddet kanunun olmadığı dönemlere ait eski bir projedir. Projenin hazırlandığı dönemlerde 3 büyüklerin stadında dahi tel örgüler mevcuttu fakat sporda şiddet yasası yürürlüğe girdikten sonra ülkede bu tip tel örgülere ve korkuluklara çokta ihtiyaç kalmadı. Sahaya girmek gibi bir hata yapabilecek seyirciler hapis cezası ve ömür boyu spor müsabakalarından men gibi cezaların bilinci ile daha duyarlı davranıyor ve bu gibi olaylar ülkemizde oldukça azaldı.

Ayrıca sporda şiddet kanununun olmadığı eski dönemlerde de 16 Mayıs şehir stadında yüzlerce maç oynanmış ve münferit durumlar dışında elle tutulur bir olay yaşanmamıştır . Özellikle son dönemlerinde iptidai koşullarda hizmet vermiş 16 Mayıs şehir stadında bırakın 3-4 metreyi 1 metrelik bile tel mevcut değildi sadece korkuluk niyetine tırabzanlar vardı ve hiçbir dönem seyirci sahaya girmedi, güvenlik güçlerine zorluk çıkarmadı.

Bunun yanı sıra Batman Petrol Sporun taraftar grubu olan Yarasalar taraftar grubu Ülkemizde fairplay ödülü almış sayılı taraftar gruplarındandır ve Batman taraftarı bugüne kadar misafirperverliği ile her gelen deplasman takımının gönlünde taht kurmuştur.

Şehir stadımız ile aynı süreçte aynı proje ile yine TOKİ eliyle yapılan koltuk sayısından tutun aydınlatmadaki projektör sayısına kadar birebir aynı olan Rize ve Afyon statlarında da eski projeye göre bu yüksek demir teller yapılmıştı fakat bu illerin yetkileri duyarlı davranarak sorumluluk aldı ve bu telleri ya tamamen kaldırdı yada makul ölçülere indirilmesi yolunu izledi.

Herhalde ilimiz yetkilileri maçları önü tamamen açık, sahaya nazır protokol tribününden izlediklerinden olsa gerek tüm stadın aynı seyir zevkini verdiğini sanıyorlar . İlimizin son derece kıymetli yetki sahiplerine sesleniyorum bir gün olsun yüksekliği 3-4 metreyi bulan bu tellerin arkasından sahayı görmeye maç izlemeye mücadele etseniz, ertesi günü bu telleri oradan kendi eliniz ile sökersiniz.

Batman taraftarı aynı stadın yapıldığı ve yüksek tellerin kaldırıldığı Rize ile Afyon illerindeki insanlardan ne daha kıymetsiz ve daha duyarsızdır , orada taraftar sahaya atlamıyorsa buradada atlamaz ,orada bu işi güvenlik güçleri kontrol altında tutuyorsa buradada tutabilir, ayrımcılığa lüzum yoktur. O illerde bu teller kalktığına göre bu işin kanuni yönden olur yanıda vardır.

Sözün özü o illerdeki  yetkililerin gösterdiği duyarlılık ilimizdeki yetkililer tarafındanda gösterilmeli ve stadın geçici kabulü sırasında , kabulü yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilisi Bülent Bakkaloğlununda söylediği gibi insan onuruna yakışmayan bu teller ivedilikle kaldırılmalıdır.

Şampiyonluk hedefi ile yola çıkmış bir takım büyük bütçeler ile değil , ancak seyircisi bir bütün haline gelip sorunlarını çözerse bu hedefine ulaşabilir.

İnşaAllah tel örgüler kalkar ,yeni bir başlangıç ile Bu Sene O Sene Olur .  Kalın sağlıcakla.

Share
1756 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 4.BATMAN KİTAP FUARI VALİLİĞİN HİMAYESİNDE KAPILARINI AÇIYOR…

  24 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Her yıl büyük bir ilgiyle ve ziyaretçi sayısıyla büyüyen ve BATMAN HER YERDE OKUYOR ilkesiyle ülke gündemine oturan Batman Kitap Fuarı’nın 4.sü 27 Ekim’de kitapseverlere kapılarını açıyor. Sadece Batmanlıları değil, komşu illerden gelen misafirleri ’de kitabın ekseninde buluşturmaya ve okurları doğrudan yazarla buluşturmayı hedefleyen 4. Batman Kitap Fuarı, Vali ve Belediye Başkan vekili Hulusi Şahin’in himayesinde çocuklarımızın ve gençlerimizin keşfetme arzusunu harekete geçirecek. Türkiye’nin önde gelen şair, yazar ve yayıncılarının ka...
 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...