gap başlık

logo

BATMAN OLARAK VALİLİKTEN VE BELEDİYEDEN 2021 BEKLENTİMİZ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Birçok olumsuz gelişmelere rağmen 2020 yılını geride bırakarak 2021 yılına merhaba dedik.

2021 yılında hayata geçirilmesi öngörülen projeleri, hem Valiliğin hem de Belediyenin öncelik sırasına göre planladığını tahmin edebiliyoruz. Ancak, şehrin paydaşları olarak bu sürece hem katkı sunmak hem de beklentilerimizi hatırlatmak istiyoruz.

Asbestli Su Boruları…

24 Mart 2020’de Batman Belediye başkan vekilliğine kayyım olarak atanan Vali Hulusi Şahin’in ilk olarak gündeme getirdiği ve tüm dünyada kullanılması yasak olan asbestli su borularının ilimizde halen kullanılıyor olması, en öncelikli sorun olarak masada duruyor.

Bu yıl ülkemizin en büyük gündem maddesi haline gelen kuraklık sorununa ilaveten, ilimizde eskimiş asbestli su borularında gerçekleşen su kaybı, daha dikkatli olmamızı gerektiriyor.

Hızla tükenen suyumuz, asbestli su borularından kaynaklı kanser riski, enerjide verimliliği elde etmek ve yarınlarımızı korumak için asbestli su borularının 2021 yılında değiştiğine şahit olabiliriz.

Bununla birlikte ilimizin ihtiyacı olan 63 bin tonluk su deposunun yapımı tamamlanırsa önümüzdeki yaz döneminde su kesintisi büyük ölçüde azalabilir.

Batman Nasıl Temiz ve Yeşil Olur…

Daha yeşil bir Batman olabilmek için Belediye tarafından bu yıl en az 10 adet park yapılacak. Şehrin farklı mahallelerinde yaşayan insanların daha fazla sosyal olabilmesi ve daha fazla etkileşime girebilmesi için yapılan yeşil alan çalışmaları, gerçekten çok kıymetlidir. Buna ilaveten, yapılan bu parkları sahiplenmek ve korumak çok daha kıymetlidir.

Yeşil alanla birlikte çevrenin iyileştiğini görmek hepimizin ortak arzusudur. Şehrin paydaşları olarak bizlerin de çevreye karşı daha bilinçli olması ve davranışlarıyla bunu göstermesi gerekir.

Batman Belediyesinden ilk beklentimiz, başta okullar ve kurumlar olmak üzere şehrin dört bir yanını geri dönüşümlü çöp ayrıştırıcı konteynırlarla donatması ve bu bilincin bir kültüre dönüşmesine katkı sunmasıdır.

DSİ sol sahil sulama kanalının iki yakasında 7 km’lik bir alanın tamamen yenilenmesi ve yürüyüş/bisiklet parkuruna dönüştürülmesiyle birlikte, şehircilik açısından Batman daha yeşil, daha temiz ve daha modern bir görüntüye kavuşacaktır.

Sağlık Alanında Önemli Bir Yatırım…

Eğitim ve Araştırma hastanesinin hizmete girmesiyle birlikte ilimiz sağlık alanında önemli bir yatırımı daha kazanmış oldu. 810 yatak kapasitesiyle kademeli olarak belli branşlarda hasta kabulüne başlayan Batman Eğitim ve Araştırma hastanesi, hem bölge halkına hem de bölge illerine hizmet verecek.

Yapımı tamamlanan ve 100 yatak ilave edilen Tilmerç Sağlıklı Hayat Merkezi, Batman Eğitim ve Araştırma hastanesinin ek hizmet binası olarak onkoloji, nefroloji veya çocuk hastanesi olarak hizmet verirse, ileride yaşanması muhtemel hasta yığılmaları bugünden önlenmiş olur.

25 Bin Yeni İstihdam…

Daha çok üreten bir Batman için 70 parsellik yeni OSB çalışmalarının son hız devam ettiğini biliyoruz. Etap’lar şeklinde devam eden çalışmalar sonlandığında, 25 bin istihdama ulaşmak mümkün olabilecek. 25 bin istihdam demek, Bölgenin en büyük iş gücü demek.

Şehrin Trafik Sorunu…

Her geçen gün büyüyen ve gelişen şehrimizi 2030 ve 2040’lara hazırlamak için önemli çalışmalar yapılıyor. Alternatif yollarla Batman’ın şehir içi trafik sorununu çözmek için şehrin dört bir tarafını kapsayacak yeni bulvarlarla bu sorunun giderilmesi planlanıyor. Bu yıl yapılacak çalışmalarla ciddi bir rahatlık hissedebiliriz.

Pandemiye rağmen 2020’de birçok önemli hizmetle buluşan Batman, 2021 yılında yine üst seviyede çalışmalara şahit olmak için büyük bir beklenti içinde olacak.

Kalın sağlıcakla…

Share
949 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...