gap başlık

logo

BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık.

Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir.

1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlayabileceğiz.

Buna mukabil, 1 Mart’tan itibaren bazı kısıtlamaların azalmasıyla birlikte insan hareketliliği artmaya başlayacaktır. Özellikle okullarda bazı sınıfların seyreltilmiş bir sistemle eğitime başlayacak olması vaka sayılarında bir nebzede olsa yükselmeye sebep olabilir.

Bu anlamda vaka sayılarında yükselme ihtimalini ortadan kaldıracak kararlarla Batman il hıfzıssıhha kurulu, bilimsel verileri dayanak yaparak tedbir mekanizmasını başarılı bir şekilde sürdürmeye devam edecek.

Bugün vaka sayılarında yaşadığımız düşüşün mimarı olan Batman halkı bir taraftan maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarak, diğer taraftan hafta sonu sokağa çıkma yasaklarına riayet ederek, uyumlu ve bilinçli bir şehir olduğunu göstermiş ve bunu verilerle kanıtlamıştır.

Koronavirüs salgınının ilimizde görüldüğü günden bu yana yayılımın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riskleri doğru bir şekilde yöneterek salgın hızını kontrol altında tutmayı başaran Batman Valiliği, büyük bir teşekkürü hak ediyor.

Aşılama çalışmalarının bir program dâhilinde devam ettiği Batman’da kurduğumuz dengeyi koruyabilirsek, Batman il hıfzıssıhha kurulunun kararlarına aynı disiplinle uyabilirsek, olası kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte aynı uyumu göstermeye devam edersek, hayatın tekrar normale dönmesini, esnafımızın ekonomik olarak güçlenmesini, bütün öğrencilerin ise okullarda ders başı yapmasını sağlayabiliriz.

Yaklaşık bir yıldır devam eden bu zorlu süreçte dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi, kökeni salgın olan psikolojik hasarlara maruz kaldık. Bugün için salgına karşı en büyük gücümüz aşı olarak gözükebilir. Ancak aşıyla birlikte yüksek moral, uyum ve disiplin, gücümüze güç katacaktır.

Salgının ne zaman biteceği konusunda hiç kimse bir tarih veremiyor. Ancak devam eden tedbirler sayesinde önümüzdeki Ramazan ayını, bir önceki Ramazan ayına göre daha olumlu geçirebileceğimizi söylemek mümkün.

Batman halkı vaka sayısındaki mevcut pozisyonunu korumaya devam ederse, salgın kökenli yaşanılan psikolojik hasarın farkında olan il hıfzıssıhha kurulu, bilimsel veriler ışığında vereceği kararla belki sosyal etkinliklerin yapılmasına izin verebilir. Ve bu sayede yaşadığımız psikolojik hasar, kısmen de olsa ortadan kaldırılabilir.

Yine salgın nedeniyle geçen yıl buruk olarak geçirmek zorunda kaldığımız Ramazan ayını bu yıl Belediyenin düzenleyeceği iftar ve sahur programlarıyla, semazen gösterileriyle ve tasavvufi konserlerle belki tekrar yaşayabilir, seyreltilmiş programlar sayesinde yeni normale merhaba diyebiliriz.

Kalın sağlıcakla…

Share
791 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RAMAZAN’DA ‘VİCDAN’ MUHASEBESİNE HAZIR MISINIZ?

  11 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  İslam dinimizde 11 ayın sultanı olarak bilinen mübarek Ramazan ayına girmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizleri bu mübarek aya kavuşturan yüce rabbimize hamd ediyorum. Özelikle bu ayda; rahmet ve bereket yağmurları var… Ramazan ayında; Yardımlaşma, Dayanışma, Kaynaşma ve güç birliği var… Bu ayda; manevi anlamda arınma var, tövbe var, ibadet var, kendimizi her alanda gözden geçirme var… Bu mübarek ayda; yardıma muhtaçlara el uzatma var, yetimleri sevindirme var… Kısacası maddi ve manevi anlamda birbirimize destek var ve hepsinden...
 • BÖLGESEL AMATÖR LİG (B.A.L.) BAŞLIYOR, BAL TADINDA BİTER İNŞALLAH

  07 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  BÖLGESEL AMATÖR LİG (B.A.L.) BAŞLIYOR, BAL TADINDA BİTER İNŞALLAH Günümüz pandemi koşullarına rağmen birazda mecburiyetten, Bölgesel Amatör Ligler yakın bir zamanda başlayacak. İlimizi bu liglerde temsil edecek 2 takımımız var, 1955 Batman Belediye Spor ve 72 Batman Spor. Her iki takımımıza da ilimizi temsil etmek adına çıktıkları bu yolda başarılar dilerim. Bu takımlar bu saatten sonra şahıslar veya kurumların değil tüm Batman halkının takımıdır. Şahsımın nazarında birinin ötekinden farkı yoktur ve desteklenmeleri ilimiz sporu ve genç...
 • BELEDİYEDEN GELECEĞE ATILAN KARARLI İMZA…

  04 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  Bundan yaklaşık bir yıl önce hukuki nedenlerle görevden el çektirilen seçilmiş Batman Belediye Başkanının yerine atanan Vali Hulusi Şahin, Değişime Atılan Kararlı İmza ilkesiyle son bir yılda ilimizde yapılan ve yapılması planlanan projeleri kamuoyuyla paylaştı. Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısında aynı zamanda önümüzdeki otuz yılın planları ve projeleri anlatıldı. Batman Belediyesine kayyum olarak atandıktan sonra devasa projelerle ilimize hizmet etmeye gayret eden Vali/Kayyum Hulusi Ş...
 • BAŞKAN VEKİLİNİN 1 YILLIK İCRAATLARI; 1 NİSAN ŞAKASI DEĞİL GERÇEK…

  01 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  Dünya genelinde her yıl 1 Nisanda şakalar yapılır… Ülkemizde de vatandaşlar kendi aralarında bugünün anısına kendi aralarında sıkı şakalaşmalar yaptıklarını biliyor yada duyuyoruz… Batman belediyesine yaklaşık 1 yıldır Kayyum olarak atanan vali Sayın Hulusi Şahin, bu günü bilerek mi seçti bilemiyorum ama 1 yıllık icraatlarını, 1 Nisanda geniş katılımlı bir programla kamuoyuna tek tek anlattı… Programa Batman basınımızın yan ısıra, il dışından gelen çok sayıda basın mensubu, haber ajansları, STK başkanları ve muhtarlar katıldı. Tanıt...