gap başlık

logo

BATMAN KENT KONSEYİ ŞEHİR LOBİCİLİĞİ İÇİN ÇALIŞTAY DÜZENLEMELİDİR.


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Lobicilik, günlük hayatta sık sık karşılaştığımız kavramlardan bir tanesi haline gelmiştir. Lobiciliği kısaca yetkili kişileri ve karar vericileri etkileme faaliyeti olarak tanımlayabiliriz. ŞEHİR VE HEMŞERİ LOBİCİLİĞİ İSE BİLİNÇLİ BİRLİKTELİKTİR.

Hemşeri lobilerinin kendi memleketleri uğruna gösterdikleri çabaların özellikle siyaset ve şehir hayatına olumlu yansımaları olduğunu görüyoruz. Şehir hayatının toplumsal etkinliği ve bilinçli birlikteliği olan bu tür lobilerin önemsenmesi gerektiğini tekrar hatırlatmak gerekir.

Hemşericilik lobilerinde başarılı olanların en önemli özelliğinde aynı şehrin paydaşı oldukları insanların siyasi görüşüne, etnik yapısına, anlayışına ve inancına bakmadan hepsine eşit şekilde hizmet etme gayreti vardır.

Lobiciliğin, Batman için ne kadar hayati bir önemi olduğunu ve acilen kurulması gerektiğini her yazımda ve her platformda sürekli vurguluyorum. Ancak, bu konuda kendi üzerine düşeni yapması gerekenler maalesef elini taşın altına koymuyor.

İktidar ve siyasetçiler, güçlü lobilerin çalışmasından çok etkilenirler. Bu minvalde onlarla iyi geçinmek için gelen talepleri ikiletmez ve sorunların çözümünde istekli olduklarını gösterirler. Peki ya lobisi olmayanlar için durum nedir? Sizi adam yerine koymadıkları gibi ilettiğiniz talepleri savsaklayarak önemsizleştirebilirler.

Batman’ın lobisi olmadığı için kanun koyucularla etkili bir iletişim kurulamamakta ve arzu edilen önemli kazanımlara ulaşılmamaktadır. Bu minvalde Siirt lobisinin etkili ve etkin çalışmalarla elde ettiği önemli kazanımlar ve başarılar ortadadır.

Baskı grupları olarak tanımlanması gereken lobiciler, kanun yapıcıları ziyaret ettiklerinde yeri geldiğinde dostluk oluştururlar, başka bir yerde ise mesafe koyarak bulundukları şehre olabilecek en iyi kazanımları sağlarlar.

Birlik ve beraberliğin sağlanması için ilimizde çok kısa zamanda bir LOBİCİLİK ÇALIŞTAYI düzenlenmelidir. Bu çalıştay, her kesime eşit mesafede duran BATMAN KENT KONSEYİ tarafından organize edilmelidir.

Yapılacak bu çalıştaya başta valilik olmak üzere bütün siyasi partilerin başkanları ile eski ve yeni vekilleri, iş dünyası, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, bürokraside üst düzey görev yapmış ve halen aktif olarak görev yapanlar ile gazeteciler davet edilerek birlik ve beraberlik ruhunun ilk adımı atılmalıdır.

Batman’ın koşulsuz şekilde birlik ve beraberlik içinde olması için katılımcı demokrasiye verdiği önemle tanınan ve bu kapsamda hizmet eden kent konseyi başkanı Abdulkadir Demir’e büyük görev düşmektedir.

BİRLİK VE BERABERLİK TEMASIYLA ÖN PLANDA TUTULMASI GEREKEN BU ÇALIŞTAY, BÜTÜN BATMANLILARA HEYECAN VERECEKTİR.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın…

Share
1049 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Seçim Var mı? Yok mu?

  25 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

    Son günlerde siyasette ciddi bir hareketlilik olduğunu görüyor ve yaşıyoruz… İktidar, daha doğrusu cumhur ittifakına bağlı 2 parti, seçimlerin zamanında yani 24 Haziran 2023 tarihinde yapılacağını her defasında açıklarken, diğer muhalif partiler ise tam aksini iddia ederek ve birazda ısrar ederek erken bir genel seçimin yapılmasının kaçınılmaz olduğunun altını çiziyorlar. Tabi siyasette neyin ne olacağını kestirmek pek mümkün olmuyor. ‘Asla olmaz’ denilen bir şey bir bakmışsınız ‘olmuş’, ‘kesin’ olarak gördüğünüz bir şey ise bir...
 • SESSİZLİK…

  21 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Ses ne zaman sessizliğe dönüşür hiç düşündünüz mü? Konuşmak istersiniz ama insanların sizi duymamak için sağırlaştığını görürsünüz. Konuşmak istersiniz ama siyaseten çözüm makamında olanların sizden kaçtığına şahitlik edersiniz. Konuşmak istersiniz ama ilgisizlik, sevgisizlik ve boş vermişlik gibi kavramların yüzünüze çarptığını bilirsiniz. Konuşmak istersiniz ama konuşmanın anlamını yitirdiğini hissedersiniz. Ve fark edersiniz ki bunu hisseden sessizlik, sesi anlamsızlaştırmış ve kendine asil bir rol biçmiştir. İşte böyle bir...
 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...