gap başlık

logo

BATMAN KENT KONSEYİ ŞEHİR LOBİCİLİĞİ İÇİN ÇALIŞTAY DÜZENLEMELİDİR.


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Lobicilik, günlük hayatta sık sık karşılaştığımız kavramlardan bir tanesi haline gelmiştir. Lobiciliği kısaca yetkili kişileri ve karar vericileri etkileme faaliyeti olarak tanımlayabiliriz. ŞEHİR VE HEMŞERİ LOBİCİLİĞİ İSE BİLİNÇLİ BİRLİKTELİKTİR.

Hemşeri lobilerinin kendi memleketleri uğruna gösterdikleri çabaların özellikle siyaset ve şehir hayatına olumlu yansımaları olduğunu görüyoruz. Şehir hayatının toplumsal etkinliği ve bilinçli birlikteliği olan bu tür lobilerin önemsenmesi gerektiğini tekrar hatırlatmak gerekir.

Hemşericilik lobilerinde başarılı olanların en önemli özelliğinde aynı şehrin paydaşı oldukları insanların siyasi görüşüne, etnik yapısına, anlayışına ve inancına bakmadan hepsine eşit şekilde hizmet etme gayreti vardır.

Lobiciliğin, Batman için ne kadar hayati bir önemi olduğunu ve acilen kurulması gerektiğini her yazımda ve her platformda sürekli vurguluyorum. Ancak, bu konuda kendi üzerine düşeni yapması gerekenler maalesef elini taşın altına koymuyor.

İktidar ve siyasetçiler, güçlü lobilerin çalışmasından çok etkilenirler. Bu minvalde onlarla iyi geçinmek için gelen talepleri ikiletmez ve sorunların çözümünde istekli olduklarını gösterirler. Peki ya lobisi olmayanlar için durum nedir? Sizi adam yerine koymadıkları gibi ilettiğiniz talepleri savsaklayarak önemsizleştirebilirler.

Batman’ın lobisi olmadığı için kanun koyucularla etkili bir iletişim kurulamamakta ve arzu edilen önemli kazanımlara ulaşılmamaktadır. Bu minvalde Siirt lobisinin etkili ve etkin çalışmalarla elde ettiği önemli kazanımlar ve başarılar ortadadır.

Baskı grupları olarak tanımlanması gereken lobiciler, kanun yapıcıları ziyaret ettiklerinde yeri geldiğinde dostluk oluştururlar, başka bir yerde ise mesafe koyarak bulundukları şehre olabilecek en iyi kazanımları sağlarlar.

Birlik ve beraberliğin sağlanması için ilimizde çok kısa zamanda bir LOBİCİLİK ÇALIŞTAYI düzenlenmelidir. Bu çalıştay, her kesime eşit mesafede duran BATMAN KENT KONSEYİ tarafından organize edilmelidir.

Yapılacak bu çalıştaya başta valilik olmak üzere bütün siyasi partilerin başkanları ile eski ve yeni vekilleri, iş dünyası, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, bürokraside üst düzey görev yapmış ve halen aktif olarak görev yapanlar ile gazeteciler davet edilerek birlik ve beraberlik ruhunun ilk adımı atılmalıdır.

Batman’ın koşulsuz şekilde birlik ve beraberlik içinde olması için katılımcı demokrasiye verdiği önemle tanınan ve bu kapsamda hizmet eden kent konseyi başkanı Abdulkadir Demir’e büyük görev düşmektedir.

BİRLİK VE BERABERLİK TEMASIYLA ÖN PLANDA TUTULMASI GEREKEN BU ÇALIŞTAY, BÜTÜN BATMANLILARA HEYECAN VERECEKTİR.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın…

Share
1101 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...