gap başlık

logo

BATMAN DİJİTAL KÜTÜPHANEDE OKUSUN…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Öyle sıra dışı bir dönemden geçiyoruz ki belki de yaşadığımız bu asırda en zor seneyi yaşıyoruz.
Salgın sebebiyle pek çoğumuzun evine kapandığı bir dönemde bazı insanlar temel yaşam ihtiyaçlarına ulaşmakta bir hayli zorluk yaşadılar. Ancak, toplumsal dayanışma organizasyonları tarafından yapılan kampanyalarla çok güzel yardımlaşma örneklerine şahit olduk.

İnsanlar hayatlarını sürdürebilmek için nasıl birtakım temel ihtiyaçlara gereksinim duyuyor iseler, kitap okumayı ve hayatın her aşamasında öğrenmeyi de en temel ihtiyaçları arasına koymalıdırlar.

Zira, yoksulluk ve yokluk gibi sorunlarla yaşayanlar kişisel yaşam için gerekli olan bir şeyin eksikliğinden nasıl dem vuruyorsa, okumak ve öğrenmek için kitaplara erişim sıkıntısı yaşayan insanlarımız da bu sorunlarından dolayı dem vuruyorlar.

Bu kapsamda toplumsal dayanışma organizasyonları tarafından yapılan kampanyalarla nasıl çok güzel yardımlaşma örneklerine şahit olduysak aynı şeklide okumak isteyen ancak kitaplara erişimde zorluk yaşayan insanlara da yardım elimizi uzatmak gerekir.

Kendini ifade etmek ve iletişim sıkıntısını gidermek için kitap okumak güvenli bir limana sığınmaya benzer. Bu manada önceliklerimizi iyi planlayamadığımızdan olacak ki, kitap okuma ihtiyaçlarımızı hep öteleyerek geri planda bıraktık.

İlimizde eğitime daha iyi bir nitelik katmak ve toplumun bütün kesimlerinde okuma alışkanlığı kazandırılması amacıyla Batman valiliğinin “Batman Her Yerde Okuyor” kampanyası, çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırması açısından takdire şayan bir projedir.

Yaşadığımız sıra dışı bir süreçte fiziki olarak böyle bir projeyi uygulamak bugün için mümkün olmayabilir. Ancak, teknolojik alt yapının kullanılarak kitaplara erişimin önünün dijital arşivlerle açılması salgın riskini ortadan kaldıracağı gibi çocuklarımızın ve gençlerimizin kitaplarla buluşmaları için müthiş bir fırsat olacaktır.

Tatile giren öğrencilerimizin yaz aktivitelerini telefon, tablet ve televizyon başında geçirmeleri, kişisel gelişimlerini sekteye uğratabileceği gibi kitap okuma alışkanlıklarının daha fazla azalmasına sebep olacağını unutmamalıyız.

Bu sebeple başta ebeveynlerin sonrasında öğrencilerimizin kitap okuma işlemini hayatın bir rutini haline dönüştürmesi gerekir. Zira, kitap okuma rutinine alışacak çocuklarımız, vakti geldiğinde dünyayı değiştirmek için atacakları küçük dev adımlara bugün kazandıkları rutin sayesinde ulaşabileceklerdir.

TV veya telefonla meşgul olan ebeveynler çocuklardan kitap okumayı beklememeliler. Çünkü çocuk onlarla birlikte TV izlemek veya telefonda oyun oynamak isteyecektir. Ebeveynlerini model rol olarak gören çocuklar, ailelerinin kitap okumadığını görünce kendisi de kitap okumak istemeyecektir.

Anneler altın günü yapacakları yerde kitap okuma günleri yaparlarsa, babalar evlerinde kitap okuma halkaları oluştururlarsa, çocuklarına okuma alışkanlığını kazandırmanın ilk adımını atmış olurlar.

Kişiselleştirilmiş farklı uygulamalar ve projelerle çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmak ve bunu bir ilham ve motivasyon kaynağı haline dönüştürmek, dünyayı değiştirmek için atmamız gereken küçük dev adımlardır.

Atılması gereken bu küçük dev adımlar için Batman valiliğinin himayesinde devam eden “Batman Her Yerde Okuyor” kampanyası, yaşadığımız bu sıra dışı dönemde ‘Batman Dijital Kütüphanede Okuyor’ başlığıyla revize edilerek bütün öğrencilerimizin kitaplara erişimi sağlanmalıdır.

Genç, dinamik, ufku geniş, okumayı önemseyen ve eğitim-öğretimi önceleyen sayın valimizden beklentimiz, Batman kütüphanesinde bulunan kitapların dijital ortamda öğrencilerin erişimine açılması için gerekli talimatı vermesidir.

Kalın sağlıcakla…

Share
2630 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAĞLIKTA ÇÖZÜM ÜRETMEK ŞART…

  04 Ağustos 2020 Yazar Makaleleri

  Covid 19 salgını maalesef her geçen gün can almaya ve yeni kişilere bulaşmaya devam ediyor… Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre özellikle bölgemizde ve ilimizde vaka sayılarının korkunç derecede artması ve ölüm oranının oldukça yükselmesi,  hem bireysel olarak bizleri, hem de kamusal olarak sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları da gözler önüne sermiş oldu. Öncelikle bireysel olarak kendi özeleştirimizi yapmak gerekirse; bu salgını maalesef herkes çok basite alıyor ve bilim kurulu başta olmak üzere il yöneticilerinin açıklamış old...
 • KORONA GÜNLERİNDE KURBAN BAYRAMI…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere yaklaşık beş aydır ülkemizde ve dünyada geniş bir alana yayılan covid-19 ile yaşamaktayız. Covid-19 virüsünden korunmak, toplumda yayılmasını azaltmak ve böylece bulaş olacak kişi sayısını asgari seviyede tutmak için genel çapta kişisel koruyucu önlemlerin artırılması gerekiyor. Mart ayında başlayan ve yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirler vaka oranlarının yönetilebilir bir oranda seyreltmesine yardımcı oluyordu. Yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirlerin akabinde 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecin...
 • ADALETİN BU MU DÜNYA? EVET…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Güvenemem servetime malıma, Ümidim yok bugün ile yarına, Toprak beni de basacak bağrına, Adaletin bu mu dünya? Ne yar verdin ne mal dünya, Kötülerinsin sen dünya, İyileri öldüren dünya… Ne insanlar gelip geçti kapından, Memnun gelip giden var mı yolundan? Kimi fakir, kim ayrılmış yârinden… Kimi Mecnun gibi dağda dolaşır, Kimisi de ölüm yokmuş gibi çalışır… Kimi meteliksiz, kimi milyona karışır… Üstad Ali Ercan’ın bu şiiri ve bu şiirdeki anlam ve öneme vurgu yapmak istiyorum. Evet, dinimizde son derece önemli bir yere sahip...
 • DEVA PARTİSİ SEÇMENDEN NASİBİNİ DE, RIZKINI DA ALIR…

  19 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Genel başkanlığını eski başbakan yardımcılarından Ali Babacan’ın yaptığı, kısa adı DEVA olan Demokrasi ve Atılım Partisinin çiçeği burnunda Batman kurucu il başkanı Avukat Melik Müjdeci, kurucu heyetinde yer alan iş insanı Sedat Erpolat, avukat Ferda Ayış, iş insanı Turan Songur ve yine iş insanı olarak tanıdığımız Veysel Tekin ile birlikte basınımızla bir araya gelerek hedeflerini, projelerini ve partisinin ülke siyasetinde izleyeceği yol haritasını kısa başlıklar halinde bizlerle paylaştı. Öncelikle siyasi arenada genç, dinamik ve heyecanl...