gap başlık

logo

BATMAN BELEDİYESİ TASARRUF BİLİNCİYLE HİZMET VERİYOR…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Batman Belediyesi toplu taşımadaki yoğunluğu azaltmak ve konforu yükseltmek için otobüs; temizlik alanında kaliteli hizmet vermek için çöp kamyonları ve temizlik araçları;ilimizde olası yangın ihtiyaçları doğrultusunda çok amaçlı itfaiye, arozöz, kurtarma araçları satın alarak araç filosunu güçlendirmeye devam ediyor.

Toplamda 303 adet araç filosuyla ilimize hizmet veren Batman Belediyesinin araç filosunun artmasına mukabil bu araçların bakım, onarım ve arızlarının giderilmesi, Makine İkmal Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor.

Batman Gap Gazetesi genel yayın yönetmeni Mansur Obut ile birlikte yaptığımız kurumlar ziyareti kapsamında, bu kez Batman Belediyesi Makine İkmal Müdürlüğünü ziyaret ederek yapılan çalışmaları siz okuyucularımızla paylaşmak istedik.

Vali Hulusi Şahin’in kayyım olarak Batman Belediyesi Başkan vekilliğine atanmasından sonra çalışma sisteminde başlatılan disiplin ve çalışma biçimindeki değişiklik sayesinde, Makine İkmal Müdürlüğünde özel servislere olan bağımlılık ciddi oranda azaltılmış ve bunun sonucunda önemlitasarruflar sağlanmıştır.

Makine ikmal müdürlüğünün yeni çalışma sistemine adapte olmasıyla birlikte birçok kalemde tasarruf sağlanması hem belediyenin kasasını güçlendirdi, hem de pasif halde bulunan bu müdürlüğü aktif hale getirerek iç dinamikleri harekete geçirmiş oldu.

Bir örnek verecek olursak; geçmiş dönemlerde toplu taşımada kullanılan otobüslerin dış servislere bağımlılığının %98 oranında azaltılmasıyla birlikte, Batman Belediyesinde aylık yaklaşık olarak 350 bin lira, yıllık 4 milyon 200 bin lira tasarruf sağlanmış oldu.

Yedek parçalarda stokların doğru yönetilmesi ve barkod sisteminin devreye alınmasıyla birlikte kayıplar ortadan kaldırılmış, malzeme disiplini sağlanmış, bu sayede yaklaşık%25 oranında Belediyenin lehine katma değer gerçekleşmiş.

Eskiyen araç lastiklerinin atık sisteme gönderilmesi yerine, sırt yüzeyinin kaplanarak yenilenmesi sayesinde maliyet avantajı sağlanmış ve bu işlem sayesinde yeni bir lastiğin maliyetinden yaklaşık olarak %50 civarında parasal avantaj sağlanmıştır.

Eskiyen araç lastiklerinin kaplanması sayesinde Belediyeye bir taraftan mali avantaj sağlanırken, diğer taraftan petrol kaynaklarının daha az kullanılması sağlanarak, doğanın ve çevrenin korunmasına katkı sunulmuştur.

Sadece bir müdürlüğün aldığı önlemler sayesinde ortaya çıkan bu büyük tasarrufu düşündüğünüzde, Belediye tarafından sunulan hizmetlerin mali kaynağının sadece iller bankasından alınan parayla değil, Batmanın dört bir yanında yapılan hizmetlerde başlatılan çalışmalarda bu tasarruf tedbirlerinin ortaya çıkardığı mali kaynağında etkili olduğunu görürsünüz.

Batman Belediyesine bağlı 30 müdürlükte şayet bu tasarruf bilinci oluşmuşsa, buna paralel olarak hizmet ağıda mutlaka büyümeye devam edecektir.

Belediyeye ait tüm motorlu araç, iş makinesi, otobüs, binekaraç, gereç ve makinelerin bakım ve onarımını 54 personelle gerçekleştiren Makine İkmal müdürlüğünde, sadece iki kanalın bulunması hem iş, hem de zaman kaybına sebep olmaktadır.

303 tane motorlu aracın periyodik bakımı ve büyük onarımlarını yapmak için mevcut atölyenin yetersiz olduğunu, acilen büyütülmesi gerektiğini veya yıkılan lojmanların yerine ek bir atölye yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu hatırlatmakta fayda var.

İş güvenliği ile ilgili yasada personel dinlenme yeri, soyunma yeri ve elbise dolabı ile ilgili maddeler olmasına rağmen Makine İkmal Müdürlüğünün bu konuda iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunu söylememiz gerekiyor.

Özellikle ve öncelikle çalışanlara işyerinde yemek verilmesi, yemekhanenin şartlarının iyileştirilmesi, çalışanlara duşlukyapılması, iş kıyafetlerinin haftanın belirli günlerinde kuru temizlemeye gönderilmesi, 54 personelin daha iyi performans sergilemelerini sağlayacağı gibi hem takdir edildiğini, hem de ödüllendirildiklerini gösterecektir.

Batman Belediyesinin bir müdürlüğü olan Makine İkmal ’de sağlanan bu büyük tasarruf sayesinde vatandaşlara dönük hizmet süreçleri olumlu yönde artarken, diğer taraftan kayıp ve kaçaklar ortadan kaldırılmış ve uygulanan disiplin sayesinde kamunun doğru yönetilmesinin faydaları görülmüştür.

Kayıp ve kaçakları bitiren, dışarıya bağımlılığı sona erdiren, stokları doğru yöneten, tasarruf bilinciyle hizmet üreten, milletin parasını millete harcayan başta Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Başkan Yardımcısı Ali Osman Bilgili, Makine İkmal Müdürü Murat İşcan ve Makine İkmal Müdürlüğünün 54 personeli büyük bir teşekkürü hak ediyor.

Teşekkürler Batman Belediyesi…

Kalın sağlıcakla…

Share
1287 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...
 • Batman, yeni eğitim sezonuna hazır mı?

  25 Ağustos 2021 Eğitim, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman genelinde de 6 Eylülde yüz yüze eğitim başlayacak… Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı esir alan covid 19 salgını nedeniyle eğitim camiamız 2 sezonunu maalesef kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanmamış bu 2 eğitim sezonu, doğal olarak çocuklarımızın eğitimini gelecek açısından ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşünsenize 6 sınıfta olan bir öğrenci, pandeminin başlamasıyla birlikte hiç eğitim ve öğretime katılmadan bu yıl 8’ci sınıfa gidecek… 6-7 sınıfta görmediği, işlemediği ve bi...