gap başlık

logo

BATMAN BELEDİYESİ DEPREM ETÜT MERKEZİ KURMALIDIR.


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

İzmir depremiyle birlikte 83 milyon vatandaş olarak hepimiz derinden üzüldük ve etkilendik.

Her gün gelen kurtarma haberleriyle bir yandan sevinç çığlıkları atarken diğer taraftan gelen ölüm haberleriyle oluşan acıyı yine hep birlikte kalbimizden yaşıyoruz.

Kurtarma ekiplerinin 91.saatte enkazdan 4 yaşındaki Ayla Gezgin’i canlı olarak kurtarması umudumuzu artırıyor.

Arama kurtarma faaliyetlerinde ortaya konulan çalışmalar hem devletimizin yardım eli, hem kurtarma ekiplerinin kahramanlığı, hem de 83 milyon vatandaşımızın vicdan sesidir.

DEPREM ETÜT MERKEZİ KURMALIDIR.

Batman ve çevresinin en yakın deprem geçmişine baktığımızda 2013 ve 2014 yıllarında Beşiri ilçemizde meydana gelen ve ölçek aralıkları artan bir şiddetin varlığını hatırlamakta fayda bulunmaktadır.

Batman, Türkiye’de yer kabuğunun biçim değiştirdiği önemli unsurlarından biri olan Bitlis Bindirme Zonu yakınında yer almaktadır. İlaveten, Güneydoğu Anadolu bindirme fayı üzerinde bulunan Kozluk-Sason fay hattının da suskun olduğunu, bu hat üzerinde büyük bir deprem olabileceği gerçeğinin her an akılda tutulması gerektiğini söylemekte fayda bulunmaktadır.

Bilindiği üzere ülkemizin büyük bir kısmı deprem riski altında bulunmakta olup deprem tehlikesine karşı dört bölgeye ayrılmıştır. Buna göre, Batman 2 inci derece deprem bölgesinde bulunmaktadır.

Batman, her ne kadar 2 inci derece deprem bölgesinde olsa dahi yapılan bazı araştırmaların neticesine göre zemin yapısından dolayı 1. derece deprem riski taşımaktadır.

Olası bir depremde yaşanması muhtemel acı görüntülerin en aza indirilmesi, halkın doğru bilgilendirilmesi, vatandaşların sağlıklı binaları tercih etmelerini sağlamak amacıyla Batman Belediyesi bünyesinde DEPREM ETÜT MERKEZİ kurulmalıdır.

2000 yılında çıkarılan Deprem Yönetmeliği’nden önce ilimizde yapılan binaların depreme dayanıklı olup olmadığının tespit edilmesi, binalarda kullanılan malzemelerin teknik kontrolünün yapılması ve özellikle binası çürük olan vatandaşların, binalarını nasıl güçlendirmeleri gerektiği konusunda bilgi verilerek takip edilebilmesi adına Batman Belediyesinin DEPREM ETÜT MERKEZİ ‘ni kurarak hizmet üretmesi gerekir.

Malumunuz olduğu üzere ”Depremler olduktan sonra vatandaşlar ve diğer kuruluşlar ‘Belediyeler nerede? Neden denetlemedi?’ diye konuşuyorlar, eski binaların en ince ayrıntısına kadar teknik kontrolden geçirilmesini sağlamak ve yaşanması muhtemel acıları en aza indirmek ve vatandaşlarımızın aklında oluşabilecek olumsuz düşüncelerin önüne geçebilmek için böyle bir merkeze acilen ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu vesileyle İzmir’de meydana gelen depremde vefat edenlere rahmet, yaralılara acil şifalar ve milletimize başsağlığı diliyorum.

Yüce Allah, Ülkemizi ve milletimizi her türlü kazadan, beladan, zelzeleden ve musibetlerden muhafaza eylesin.

Kalın sağlıcakla…

Share
970 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YENİ ANAYASA…

  26 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır. Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir. Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi s...
 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...