gap başlık

logo

Asırlık Camide Mukabele

Asırlık Camide Mukabele

​Batman’ın Kozluk ilçesinde bulunan tarihi İbrahim Bey Camii’nde mukabele sünneti 3 buçuk asırdır devam ettiriliyor.

Miladi 1705, Hicri 1117 yılında Batman’ın Kozluk (Hezo) ilçesinde Garzan Aşiretinden Murtaza Bey’in oğlu İbrahim Bey tarafından inşa edildiği rivayet edilen İbrahim Bey Camii’nde yüzyılların geleneği mukabele sünneti her yıl ki heyecanıyla devam ettiriliyor.

Mimari yapısında üstün bir sanat değeri ve ince bir zarafet taşıyan, bütün bir ihtişamıyla ayakta duran tarihi camide mukabele halkasına katılanlar, tarih gölgesinde yapılan mukabelenin manevi yönden apayrı bir hava teneffüs ettiğini ifade ediyorlar.

Ramazan ayı vesilesiyle camilerinde her ikindi namazından sonra mukabele halkası oluşturduklarını söyleyen cami imamı Molla Abdurrahman İnal, “Cebrail Aleyhisselam Ramazan ayında Peygamber Aleyhisselamla mukabelede bulunmuş ve bu nedenle mukabele İslam âleminde bir adet, gelenek haline gelmiştir. Bizler de Ramazan ayında bu tarihi camimizde mukabele ediyoruz. Bildiğimizden beri bu camide her ikindi namazından sonra mukabele yapılıyor. Cami cemaati de sesli bir şekilde okunan Kur’an-ı Kerim’i dinleyerek iştirak ediyor. Mukabele büyük bir hayırdır. Her gün bir cüz Kur’an-ı Kerim okuyoruz.” dedi.

Share
3407 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ