gap başlık

logo

ARGÜNAĞA “17 YIL GEÇTİ, MAĞDURİYETLER GİDERİLEMEDİ”

ARGÜNAĞA “17 YIL GEÇTİ, MAĞDURİYETLER GİDERİLEMEDİ”

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, üzerinden 17 yıl geçen toptancılar sitesi patlamasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı, mağduriyetlerin giderilmemesini ‘sahipsizlik’ olarak değerlendirdi.

Dernek Başkanı Hasan Argünağa “3 Mayıs 2004’de toptancılar sitesinde, yeraltındaki benzinin oluşturduğu gazlardan kaynaklı patlama yaşanmış, 10 şiddetindeki depreme dayanıklı beton yapılar parçalanmış, 3 insanımız yaşamını yitirmiş, 24 kişi yaralanmış, onlarca esnafımız çok büyük maddi zararlar yaşamıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi ve Gaz Mühendisliği Bölümü, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Petrol Araştırma Laboratuarı ve Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü gibi pek çok kuruluşun komisyonlar kurup araştırmalar yaptığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar yargıya taşınan toptancılar sitesi meselesinin halen gündemimizden düşürülmemesi, bu kent adına büyük talihsizliktir.

Geçen yıl Valilik ve iktidar temsilcileri tarafından yapılan açıklamalarda telekonferans yoluyla Çevre ve Şehircilik Bakanı’na iletilen toptancılar sitesi meselesinin çözüme kavuşturulacağına dair kamuoyuna umut verilmişti. Aradan bir yılı aşkın zaman geçmesine karşın sorunla ilgili en ufak bir olumlu gelişme yaşanmadı. Esnafın zararı tazmin edilmedi, benzin kirliliğinin kaynağı resmi olarak açıklanmadı ve hala ‘tehlike geçti’ raporu verilememesi nedeniyle esnaflarımız iş yerlerini kullanamıyor. Kentimizi ilgilendiren bu önemli sorun, artık ciddi bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır” dedi.

Share
248 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ