logo

AMATÖR LİGLER ALLAH’A EMANET


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

Merhaba değerli okurlar, bugün sizlere futbolun en saf, en menfaatten uzak olan ve amatör ruhun tüm heyecanı ile yaşandığı Yerel Amatör Liglerden bahsedeceğim.

Gönül isterdi ki futbolun en saf halini ortaya koyan pırlanta gibi gençlerimizin alın teri döktüğü bu sahalar hakkında sizlere sadece güzelliklerden bahsedelim, profesyonel futbolun beşiği olan amatör liglerin ve genç oyuncularımızın tanıtımını yapalım, ama ne yazık ki bu yazımda bir eksiklik, bir ayıptan söz etmek zorunda kaldım.

Geçen hafta 19 Mayıs Spor kompleksindeki hazır bulunduğum bir amatör lig müsabakasında kafasına aldığı darbe ile baygınlık geçiren bir oyuncu oldu ve sahadaki sağlıkçı ile beraber ilk yardım bilenler genç kardeşimize gerekli ilk yardım prosedürlerini uyguladı fakat durumu stabilleşmeyen oyuncunun hastaneye gitme ihtiyacı olduğunun farkına varıldı, aynı anda 3 sahada 6 takım 66 oyuncunun mücadele ettiği, tribünlerde yüzlerce seyircinin maç izlediği tesislerde müsabaka esnasında ambulansın bulunmadığı fark edildi ve bu duruma herkes tepki gösterdi, polis telsizlerinden anons geçilmesi sahadaki birçok kişinin aramasına rağmen ambulans 15-20 dakika boyunca sahaya gelmedi, daha sonrasında bu oyuncu sahadaki oyuncu hoca ve yöneticiler tarafından battaniye içerisinde elle taşınarak sivil bir araca alındı ve bu şekilde hastaneye gönderildi.

Futbol temaslı ve mücadele seviyesi son derece yüksek bir oyun, ilerleyen zamanlarda Allah göstermesin boğaza dil kaçması, çarpışma sonrası kafa travması, kalp krizi vb. gibi anlık ilk yardımın yeterli olmadığı ambulans ekipmanları ve tıbbi müdahale ihtiyacının ortaya çıktığı durumlarda ne olacak, her seferinde 15-20-25 DK boyunca sağlık problemi yaşayan kişilerin başına bir şey gelmemesi için sadece dua mı edeceğiz, ne yapacağız.

Geçen haftaki müsabakadan sonraki gün tesise sabit bir ambulans gönderildi, tamamdır çözülmüştür dedik, fakat bu hafta yine aynı sıkıntılar mevcut yine tesiste sabit bekleyen bir ambulans yok.

Amatör lig yetkilileri konu ile ilgili ellerinden bir şey gelmediğini, istediklerini fakat getirtemediklerini söylüyorlar.

Fırsat buldukça tesisleri ziyaret eden tesis ve ekipman eksiklikleri yerinde görme çabası içinde olan sayın Gençlik Spor İl Müdürümüz Şafi Özperk ve İl sağlık Müdürümüz Dr. Hakan Pamukçu beylerden tüm amatör sporcu kardeşlerimiz adına bir ricam var. En azından müsabakaların oynandığı Cumartesi, Pazar günleri sabah 10:00 akşam 17:00 saatleri arası müsabakalarda oluşabilecek olumsuzlukların anında giderilmesi için 19 Mayıs tesislerine geçici bir seyyar istasyon kurulsun.

Mülki amirlerimizin beyanlarına göre ilimizde ambulans sayısı ve sağlık hizmetleri ile ilgili herhangi bir eksiklik yok, ilimizde ki ambulanslardan biri hafta sonları tesislerde görev yapabilir böylece olası bir olumsuzluğun önüne bu şekilde geçilebilir. Buradan yazıyor ve uyarıyorum yarın öbür gün Allah göstermesin istenmeyen bir durum yaşanır hayati sonuçlar ortaya çıkarsa bu işin altından kimse kalkamaz, kimse hesabını veremez, planlaması ve uygulaması çokta zor olmayan bu iş kimin uhdesindeyse en kısa zamanda gerekli şeylerin yapılması elzemdir. Bu çözüm sağlanırsa başta Batman Amatör Ligi olmak üzere herkesin menfaatine olur. Ayrıca herkes görev ve vicdani sorumluluğunu yerine getirmiş olur.

Son olarak tüm amatör sporcularımızı ilgilendiren bu hayati konunun takipçisi olacağımı bilmenizi isterim, en kısa zamanda çözülmesi temennisiyle.

Kalın Sağlıcakla…

Share
347 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİYASETTE BATMAN VE ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ…

  13 Ocak 2022 Yazar Makaleleri

  İktidar olmak veya iktidarda kalmak uğruna siyasetin yerleşik gündemini hazırlayanlar, hizmetine talip oldukları toplumun karşılaşabileceği sorunları önceden hesaplayabilme kudretine sahip olmalıdır. Aksi halde seçmen yaşanan bu sorun karşısında tercihlerini belirlemede geçmişte olduğu gibi yine yeni bir davranış modeli sergileyerek gösterebilir. Dünyada salgınla birlikte başlayan tedarik zincirindeki kopmalar, Avrupa’da enerji fiyatındaki zıplamalar ve ülkemizde hükümetin ortaya koyduğu yeni ekonomik model sebebiyle, hem paramız dolar karşı...
 • BELEDİYE BASININDA DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM…

  12 Ocak 2022 Yazar Makaleleri

  Doğrusunu söylemek gerekirse özellikle ülke ekonomisinde yaşanan sıkıntılardan en çok olumsuz yönde etkilenen sektörlerin başında basınımız geliyordu… Üzerine bir de tasarruf tedbirleri eklenince basınımızın ayakta durması, çok daha zor bir hal aldı. Fedakar ve cefakar gazeteci meslektaşlarımız tüm olumsuzluklara rağmen görevlerini en iyi şekilde yapabilmek için, gece gündüz demeden her zaman olduğu gibi yine özverili davranıp bir şekilde ayakta kalma mücadelesi sergilediler. Bildiğiniz gibi gazeteleri ayakta tutan en önemli maddi kay...
 • AMATÖR LİGLER ALLAH’A EMANET

  09 Ocak 2022 Yazar Makaleleri

  Merhaba değerli okurlar, bugün sizlere futbolun en saf, en menfaatten uzak olan ve amatör ruhun tüm heyecanı ile yaşandığı Yerel Amatör Liglerden bahsedeceğim. Gönül isterdi ki futbolun en saf halini ortaya koyan pırlanta gibi gençlerimizin alın teri döktüğü bu sahalar hakkında sizlere sadece güzelliklerden bahsedelim, profesyonel futbolun beşiği olan amatör liglerin ve genç oyuncularımızın tanıtımını yapalım, ama ne yazık ki bu yazımda bir eksiklik, bir ayıptan söz etmek zorunda kaldım. Geçen hafta 19 Mayıs Spor kompleksindeki hazır bulu...
 • SEÇİM YILIMIZ; 2022…

  02 Ocak 2022 Yazar Makaleleri

  Bilindiği gibi, erken ve aksi bir karar alınmadığı sürece ülkemizde Cumhurbaşkanı ve genel seçim tarihi 2023 Haziran ayında yapılacak… Muhalefet partileri her ne kadar erken bir seçim için iktidarı zorlasa da, Cumhur ittifakını oluşturan Ak Parti ve MHP bu talebin gerçekleşmeyeceği yönünde çok ciddi ve kararlı açıklamaları var. Bence de seçim ön görülen tarih olan 2023 Haziranında gerçekleşecek... Ancak, yeni girdiğimiz 2022 yılı ortasından itibaren de ülke olarak seçim havasına gireceğimizi şimdiden söyleyebilirim. Partiler millet...