gap başlık

logo

AK PARTİ MERKEZ İLÇE BAŞKANLIĞI İÇİN ÖMER’LER ARANDI MI?


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Hatırlarsanız, AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümü törenlerinde konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Bize Ömerler lazım. Bu Ömerleri bulduğumuzda, şu anki konumumuzdan daha ileriki bir konuma geleceğiz, hiç endişeniz olmasın.” ifadelerini kullanmıştı.

Planlanan şekliyle devam eden AK Parti Batman Merkez ilçe kongre takvimi kapsamında ilimizi ziyaret eden Kocaeli Milletvekili ve İl koordinatörü Cemil Yaman, yaptığı istişare ve temayül yoklaması sonucunda hazırladığı dosyayla birlikte Ankara’ya gitti.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Ömer’lere ulaşırsak sözüyle hedeflenen sonuca ulaşılmak istenseydi, AK Parti Batman il koordinatörünün ve yerel sürükleyicilerin Ömer’leri bulmak adına toplumla ilişkilerde yüksek referansa sahip ve doğru ile yanlışı ayırabilen insanları araması lazımdı.

İstenseydi diyorum çünkü teşkilat içinde görev yapan bazı isimler, yapılan istişare ve temayüllerin kapalı sistem yapıldığını ve Ömer’leri bulmak adına herhangi bir gayret gösterilmediğini belirtiyorlar.

AK Parti Batman kulislerinden edinilen bilgiler şayet doğruysa, başvuru sayısının bir elin parmağını geçmediğini işaret etmektedir. AK Parti’de başkanlık kriterleri arasında halkın sevdiği ve karşılığı olan, sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkileri yüksek ve makul seviyeden bulunan isimler genelde ön plana çıkar. Ancak kulislerden gelen bilgiler teşkilat içinde sıkıntılı bir süreç yaşandığını göstermektedir.

Batman il teşkilatından yükselen bazı itirazlara rağmen adaylardan belirlenecek üç isim, önümüzde ki hafta içinde Ankara’da genel merkeze davet edilerek, bir kez daha mülakata girecekler. Genel merkezin onayladığı isim, yapılacak kongre ile ilçe başkanı seçilecek ve göreve başlayacak.

Geçmiş deneyimler gösteriyor ki bu süreçte belirleyici olan etkenler sadece başkanlık kriterleri değil siyaseten elinizi tutacak siyasi büyüklerin olmasıdır. Bu minvalde toplumla diyaloğu bulunmayan isimlerin başkan olması şaşırtıcı olmayacaktır.

Genelde Batmanlıların özelde ise teşkilat üyelerinin umut ettiği isimler yerine yerelde ki siyasi sürükleyicilerin işaret ettiği isimler merkez ilçe başkanı olduğu vakit, toplumla ilişkilerde ve teşkilat çalışmalarında daha büyük ayrışmaların ortaya çıkacağı, partinin mevcut durumunun ise daha büyük travmalara duçar olabileceği parti içi isimler tarafından ifade edilmektedir.

Tek başına iktidar olduğu halde son yıllarda AK Parti Batman il teşkilatının bir başarı hikayesi olamamasının en büyük sebeplerinden bir tanesi, teşkilat içi kademeler arasında yaşanan görüş ayrılıklarıdır.

AK Parti yerel siyasi sürükleyicilerinin teşkilat mensuplarını, temsilcilerini, üyelerini ve toplumu motive edecek bir gayret içerisinde olmaması, partinin mevcut konumunu daha fazla sorgulanır hale getirmektedir.

AK Parti Batman teşkilatlarında mevcut durumu eleştirenlerin, daha güçlü bir AK Parti teşkilatı isteyenlerin, yaşanan sorunların sona erdirilmesini bekleyenlerin talebini görmezden gelmek ve hatalardan kurtulacak bir adım atmamak, başarısızlık hikayelerine yenileri eklemeyi peşinen kabul etmek demektir.

Sadakat kadar liyakatte çok önemlidir. Ancak, Sadakat ’ten beklenti bir dediğini ikiletmemekse, yanlış giden şeylere dur dememekse, hataları görmezden gelmekse, geleceğe dönük bir denge oluşturmaksa buna sadakat değil, etrafı çölleştirmek denir.

Gelinen nokta itibariyle AK Parti Batman Merkez İlçe Başkanlığı için üç adayın ismi Ankara’ya gidecek. Mevcut isimler arasında bir ihtilaf çıkarsa, hukuk camiasından bir isim kongreyi yapmak üzere görevlendirilebilir.

Batman’da Ömer’leri aradılar mı bilinmez. Böyle bir ortamda Ömer’ler görev almak ister mi o hiç bilinmez. Bilinen bir gerçek var, kifayetsiz ve muhteris isimlere bu parti emanet edilirse başarı ivmesi aşağı yöne devam eder.

Yeni başkandan beklentimiz, Ömer’ler arasından bulunmadıysanız bile lütfen siz Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği ÖMER gibi olun.

 Kalın sağlıcakla…

Share
1810 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...