gap başlık

logo

AK PARTİ MERKEZ İLÇE BAŞKANLIĞI İÇİN ÖMER’LER ARANDI MI?


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Hatırlarsanız, AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümü törenlerinde konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Bize Ömerler lazım. Bu Ömerleri bulduğumuzda, şu anki konumumuzdan daha ileriki bir konuma geleceğiz, hiç endişeniz olmasın.” ifadelerini kullanmıştı.

Planlanan şekliyle devam eden AK Parti Batman Merkez ilçe kongre takvimi kapsamında ilimizi ziyaret eden Kocaeli Milletvekili ve İl koordinatörü Cemil Yaman, yaptığı istişare ve temayül yoklaması sonucunda hazırladığı dosyayla birlikte Ankara’ya gitti.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Ömer’lere ulaşırsak sözüyle hedeflenen sonuca ulaşılmak istenseydi, AK Parti Batman il koordinatörünün ve yerel sürükleyicilerin Ömer’leri bulmak adına toplumla ilişkilerde yüksek referansa sahip ve doğru ile yanlışı ayırabilen insanları araması lazımdı.

İstenseydi diyorum çünkü teşkilat içinde görev yapan bazı isimler, yapılan istişare ve temayüllerin kapalı sistem yapıldığını ve Ömer’leri bulmak adına herhangi bir gayret gösterilmediğini belirtiyorlar.

AK Parti Batman kulislerinden edinilen bilgiler şayet doğruysa, başvuru sayısının bir elin parmağını geçmediğini işaret etmektedir. AK Parti’de başkanlık kriterleri arasında halkın sevdiği ve karşılığı olan, sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkileri yüksek ve makul seviyeden bulunan isimler genelde ön plana çıkar. Ancak kulislerden gelen bilgiler teşkilat içinde sıkıntılı bir süreç yaşandığını göstermektedir.

Batman il teşkilatından yükselen bazı itirazlara rağmen adaylardan belirlenecek üç isim, önümüzde ki hafta içinde Ankara’da genel merkeze davet edilerek, bir kez daha mülakata girecekler. Genel merkezin onayladığı isim, yapılacak kongre ile ilçe başkanı seçilecek ve göreve başlayacak.

Geçmiş deneyimler gösteriyor ki bu süreçte belirleyici olan etkenler sadece başkanlık kriterleri değil siyaseten elinizi tutacak siyasi büyüklerin olmasıdır. Bu minvalde toplumla diyaloğu bulunmayan isimlerin başkan olması şaşırtıcı olmayacaktır.

Genelde Batmanlıların özelde ise teşkilat üyelerinin umut ettiği isimler yerine yerelde ki siyasi sürükleyicilerin işaret ettiği isimler merkez ilçe başkanı olduğu vakit, toplumla ilişkilerde ve teşkilat çalışmalarında daha büyük ayrışmaların ortaya çıkacağı, partinin mevcut durumunun ise daha büyük travmalara duçar olabileceği parti içi isimler tarafından ifade edilmektedir.

Tek başına iktidar olduğu halde son yıllarda AK Parti Batman il teşkilatının bir başarı hikayesi olamamasının en büyük sebeplerinden bir tanesi, teşkilat içi kademeler arasında yaşanan görüş ayrılıklarıdır.

AK Parti yerel siyasi sürükleyicilerinin teşkilat mensuplarını, temsilcilerini, üyelerini ve toplumu motive edecek bir gayret içerisinde olmaması, partinin mevcut konumunu daha fazla sorgulanır hale getirmektedir.

AK Parti Batman teşkilatlarında mevcut durumu eleştirenlerin, daha güçlü bir AK Parti teşkilatı isteyenlerin, yaşanan sorunların sona erdirilmesini bekleyenlerin talebini görmezden gelmek ve hatalardan kurtulacak bir adım atmamak, başarısızlık hikayelerine yenileri eklemeyi peşinen kabul etmek demektir.

Sadakat kadar liyakatte çok önemlidir. Ancak, Sadakat ’ten beklenti bir dediğini ikiletmemekse, yanlış giden şeylere dur dememekse, hataları görmezden gelmekse, geleceğe dönük bir denge oluşturmaksa buna sadakat değil, etrafı çölleştirmek denir.

Gelinen nokta itibariyle AK Parti Batman Merkez İlçe Başkanlığı için üç adayın ismi Ankara’ya gidecek. Mevcut isimler arasında bir ihtilaf çıkarsa, hukuk camiasından bir isim kongreyi yapmak üzere görevlendirilebilir.

Batman’da Ömer’leri aradılar mı bilinmez. Böyle bir ortamda Ömer’ler görev almak ister mi o hiç bilinmez. Bilinen bir gerçek var, kifayetsiz ve muhteris isimlere bu parti emanet edilirse başarı ivmesi aşağı yöne devam eder.

Yeni başkandan beklentimiz, Ömer’ler arasından bulunmadıysanız bile lütfen siz Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği ÖMER gibi olun.

 Kalın sağlıcakla…

Share
1721 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SESSİZLİK…

  21 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Ses ne zaman sessizliğe dönüşür hiç düşündünüz mü? Konuşmak istersiniz ama insanların sizi duymamak için sağırlaştığını görürsünüz. Konuşmak istersiniz ama siyaseten çözüm makamında olanların sizden kaçtığına şahitlik edersiniz. Konuşmak istersiniz ama ilgisizlik, sevgisizlik ve boş vermişlik gibi kavramların yüzünüze çarptığını bilirsiniz. Konuşmak istersiniz ama konuşmanın anlamını yitirdiğini hissedersiniz. Ve fark edersiniz ki bunu hisseden sessizlik, sesi anlamsızlaştırmış ve kendine asil bir rol biçmiştir. İşte böyle bir...
 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...
 • Petrolsporda SMS Fiyaskosu…

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

   Aslında çok zorunlu olmadığı sürece kolay kolay spor konularına pek fazla girmeyi tercih etmiyorum. Çünkü içerisinde yıllarca bulunduğum bu camia, biliyorum ki her ne kadar sosyal ve tanıtım amacı gütse bile aslında çok zor, meşakkatli, tecrübe ve emek isteyen bir sektördür. Özellikle futbol sektöründe  büyük ve dev olarak bildiğimiz takımların hali ortada ve içler acısı hallerini, kapanma noktasına geldiklerini ve sahipsizliklerini maalesef görüyor, duyuyoruz... Türk futbolu maalesef işin ehli olmayan beceriksiz yöneticiler sayesinde...