logo

AÇIK “KÜRT SORUNU YOKTUR. HEPİMİZ KARDEŞİZ”

AÇIK “KÜRT SORUNU YOKTUR. HEPİMİZ KARDEŞİZ”

MHP BATMAN İL BAŞKANI MEHMET AÇIK;“KÜRT SORUNU YOKTUR. HEPİMİZ KARDEŞİZ”

“Malumunuz olmak üzere Kürt kökenli olup bu ülkede cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, başbakan yardımcılığı, bakanlık, genel müdürlük, vali, kaymakam, doktor, hakim, savcı vs. gibi milletimize hizmet etme şerefine ulaşmış birçok Kürt kökenli vatandaşımız vardır.

Ben ülkemizde Kürt sorunu olduğuna inanmıyorum, benim gibi birçok vatandaşımızın Türk bayrağının altında yaşadığı için büyük bir gurur ve onur duyduğunu çok iyi biliyorum.”

Her hafta ilgiyle ve beğenerek takip ettiğiniz ve gazetemizin başlatmış olduğu;

“Yerel Seçim ve Aday Söyleşilerinin” bu haftaki konukları MHP Batman il başkanı Mehmet Açık ve belediye başkan adayı Hayrettin

Her zaman olduğu gibi gazetemiz genel yayın yönetmeni Mansur Obut ve yine gazete yazarlarımızdan Mustafa Toprak, gündemdeki siyasi gelişmeler hakkında merak edilen soruları sordu, MHP Batman il başkanı Mehmet Açık ve belediye başkan adayı Hayrettin cevapladı…

Söyleşimizde öne çıkan konu başlıklarını siz değerli okurlarımızın takdirine sunuyoruz.

GAP: Öncelikle hoş geldiniz. Davetimizi kırmayıp geldiğiniz için teşekkür ederiz.

İlk olarak belediye başkanlığına aday olan Hayrettin beye sorumuzu sormak istiyoruz. Kısaca kendinizi Batman kamuoyuna tanıtırmısınız?

  1. BEKTAŞ: Bizde size bu imkanı sağladığınız ve gazetenizde konuk ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Ben Hayrettin Bektaş. 1971 Ankara doğumluyum, yıllarca özel sektörde birçok kademede görev aldım. Bu manada uzunca bir süredir siyasetle yakından ilgilendim.

Malumunuz siyasetle ilgilenenlerin genel amacı yaşadıkları topluma hizmet etmektir. Siyasetin zor ve ciddi bir iş olduğunu çok iyi biliyorum. Bu maksatla kalbimizde yeşerttiğimiz Batman’a hizmet arzu etme sevdamızı harekete geçirmek üzere Batman il belediye başkanlığına adaylığımı koydum.

GAP: Başkanım, sizde çok iyi bilirsiniz ki, yerel seçimlerde aday ismi ve aday imajı çok önemlidir. Siz adayınızı hangi özellikleriyle seçmenin karşısına çıkaracaksınız?

  1. AÇIK: Biz, Güneydoğunun her ilinde ve ilçesinde teşkilatlarıyla aktif olarak siyaset yapan bir partiyiz. 50 yıllık bir siyasi geleneğimiz vardır. Halkımızın karşısına çıkardığımız adayımızla birlikte kutuplaştırıcı dili ret ederek, tamamen toplumu birleştiren siyasetimizle halkımızdan oy isteyeceğiz.

Genle merkezden yetkilileri ilimize davet ederek politikamızın temelinde yatan toplumun kaynaşmasını ön plana çıkararak ve adayımızın büyük şehir belediyeleriyle yaşadığı tecrübeleri milletimizin istifadesine sunarak seçmenimizden oy isteyeceğiz.

GAP: Batman Belediyesini büyük bir heyecanla yönetmeye talip olduğunuzu söylüyorsunuz? Peki Batman’ın sorunları nelerdir? Öncelikleriniz neler olacaktır?

  1. BEKTAŞ: Belediye’de çizgileri aşan bir zihniyetle kapımızı ve gönlümüzü sürekli halkımıza açık tutarak hizmetlerimizle taçlandırmak ve nihayetinde samimi dualarına ulaşmak istiyoruz.

Kangren haline gelmiş iluh deresinin ıslahını, kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan çözümsüzlükleri, trafikte yaşanan keşmekeşliği, yer altı fen işlerini ve peyzaj çalışmalarını modern bir şehrin gereksinimlerine göre uyarlayacağız. Kısaca nereden geldiğimizi ve nereye gideceğimizi unutmadan vatandaşımız için hizmet peşinde koşacağız.

GAP: Siz şuan görevde olan belediye başkan vekilini yani kayyumun çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

M.AÇIK: Batman il olduktan sonra özellikle son yirmi yılda hızla büyüyen ve gelişen bir şehir. Ancak yerel yönetimlerde arzu edilen hizmetlerin yapılmadığını çok iyi biliyoruz.

Kayyumun atanmasıyla birlikte belediyecilik anlamında önemli çalışmaların yapıldığına müşahede ediyoruz. Ancak kayyum tarafından yapılan çalışmaların bir lütuf olarak sunulmasını da doğru bulmuyoruz. Çünkü belediyecilikte olması gerekenleri yani hizmeti esas alırsanız zaten görevinizi yapmış oluyorsunuz.

Sayın Kayyumun da göreve geldiğinden beri görevini en iyi şekilde yaptığını, Batmanımıza hizmetler konusunda çok ciddi ve başarılı hizmetler yaptığını da söylememiz gerek.

Biz siyaseti iddia ve heyecanın birleşimi olarak görüyoruz ve tam da burada Batmanlı hemşerilerimizden 31 Mart yerel seçimlerinde bir şans istiyoruz.

GAP: MHP 2018 seçimlerinde ilimizden % 1,2 oy oranı ile 3559 oy aldı, 31 Mart 2019 seçimlerinde oylarınızı nasıl yükseltmeyi düşünüyorsunuz?

M.AÇIK: Oy dağılımlarına baktığınızda aday profilinin bölgemiz özelinde çok önemli olduğunu bundan önceki yerel seçimlerde çok net gördük. Bölgede siyasetimizle ilgili ortaya atılan olumsuz algıları ortadan kaldırmak için vatandaşlarımızla temas etme noktasında ciddi bir çabamız vardır.

MHP 1Kaım 2015 seçimlerinde 1654 oy almışken 24 Haziran seçimlerinde oy oranını ikiye katlayarak muhteşem bir sıçrama gerçekleştirmiştir. Bundan sonraki ilk hedefimiz 31 Mart seçimlerinde başarıya ulaşmaktır.

En kötü senaryoda ise ilimizden 1 genel ve 1 belediye encümeni olmak üzere en az iki arkadaşımızın kazanmasına katkı sunmak olacaktır.

GAP: Sayın Başkan, Siz de Kürt kökenli bir siyasetçisiniz, sizce Kürt sorunu nedir?

M.AÇIK: Yıllardır bu kadim coğrafyanın bir mensubu ve Türk milletinin bir ferdi olarak her yerde etnik kökenimin Kürt olduğunu büyük bir gururla söyledim. Malumunuz olmak üzere Kürt kökenli olup bu ülkede cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, başbakan yardımcılığı, bakanlık, genel müdürlük, vali, kaymakam, doktor, hakim, savcı vs. gibi milletimize hizmet etme şerefine ulaşmış birçok Kürt kökenli vatandaşımız vardır.

Ben ülkemizde Kürt sorunu olduğuna inanmıyorum, benim gibi birçok vatandaşımızın Türk bayrağının altında yaşadığı için büyük bir gurur ve onur yaşadığını çok iyi biliyorum. Bakın bizim ülke olarak, bölge olarak, il olarak huzura ihtiyacı vardır.

Bölge insanı olarak, Kürt kökenli bir vatandaş olarak MHP’nin hiçbir zaman Kürtlerle ilgili sorunu olmamıştır.

GAP: İlimizde politika yapan bazı partiler, terör sorununun mevcut güvenlik kavramıyla çözülemeyeceğini söylüyorlar. Bu konuda sizin görüşünüz nedir?

M.AÇIK: Terörün sona ermesini istemeyen ve gücünü dış mihraklardan alan bazı yapıların varlığından hepimiz haberdarız ve hepimiz yine çok iyi biliyoruz ki bu yapıların varlığı devam etikçe çözüm konusunda sağlıklı bir zemin oluşmayacaktır.

Bu bölgede politika yapan partiler elbette sorunun bitmesi için siyaset üretmek zorundadır ancak kullanılan dil fikirlerde zehirlenmelere yol açacaksa bu ve buna benzer söylemelere karşı duruşumuzu ciddiyetle gösterir ve buna izin vermeyiz.

Yaşanan sorun bu minvalde devam ettikçe mevcut güvenlik kavramının aynı ölçüde devam etmesi devletimizin aydınlık geleceği açısından çok önemlidir.

GAP: Kürt kökenli bir siyasetçisiniz, yine Kürt kökenli bazı siyasetçiler Kürtçenin ikinci bir resmi dil olmasını istiyor.  Siz MHP olarak bu talebi nasıl değerlendiriyorsunuz?

M.AÇIK: Çok açık ve net olarak söylüyorum; Birlik ve beraberliğimizi bozma çabalarının bir ürünü olan bu tür talepleri, bir kaşıma olarak görüyoruz.  Bu ülkede her Kürt vatandaşımız dilini arzu ettiği şekilde özgürce konuşmaktadır. Biz büyük bir milletiz, gücümüzü bayrağımızdan, dilimizden ve birlikteliğimizden almaktayız. Kürtçe dilinin öğretilmesinde önemli çalışmalar yapılmıştır ve şu anda seçmeli ders olarak okullarda okutulmaktadır. Sonuç olarak bizi bölme arzusu yaşayan dış mihrakların oyununu destekleyecek bu tür talepleri doğru bulmuyoruz.

WhatsApp Image 2018-11-23 at 14.05.20

 

 

 

 

 

 

GAP: Partinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Varlık sebebiniz nedir?

M.AÇIK: MHP olarak ülkemizin her bir köşesinde aynı şevk ve heyecanla milletimize hizmet etmek isteyen bir partiyiz. Hakkâri’nin Çukurca ilçesinden, Edirne’nin Uzunköprü’süne kadar kardeşliğimizi daha fazla pekiştirmek ve devam ettirmek, ülkemize ekilmeye çalışılan fitne tohumlarını bertaraf etmek, nihayetinde büyük bir millet olan Türkiye Cumhuriyetine güzel hizmetler sunmak için var olan bir partiyiz.

GAP: Peki, MHP olarak yerel seçimde siyasi söyleminiz ne olacak ve seçmenden beklentiniz nedir?

M.AÇIK: 50 yıldır Batman’da varlığını ciddiyetle, heyecanla ve hizmet aşkıyla sürdüren bir partiyiz, rahmetli Şehmuz Demir’den devraldığımız görevi aynı ciddiyet ve heyecanla devam ettirmekteyiz.

Şahsım olarak Şehmuz Demir’i bir idol olarak görüyor ve parti çalışmalarını bu manada yürütüyorum.

Aslında bizim vatandaşlarımızla aramızda çok iyi bir gönül bağı bulunmaktadır. 3559 oy aldığımız Batman’da 14 bin seçmenimiz kapımızı çalarak sıkıntı yaşadıkları konularda yardım talebinde bulunmuşlardır. Seçmenimizden beklentimiz gönül rahatlığıyla kapısını çaldığınız ve yardım talep ettiğiniz MHP’ye aynı gönül rahatlığıyla oy vermeleridir.

GAP: Peki, MHP olarak 31 Mart Seçimlerinde ilimizde ki söyleminiz ne olacak?

H.BEKTAŞ: Biz halkımızla gönül birliği oluşturmuş bir partiyiz. Dikkat ederseniz eleştirilerimizde bile ölçülü olmaya dikkat ediyoruz. Biz söylemleri ve eylemleri arasında tutarlı olan bir partiyiz. Dolayısıyla seçmenimizden oy isterken uydurma söylemlere başvurmayacağız. MHP olarak bizler seçmenimizden milli mücadele ruhundaki hassasiyet ve samimiyetle ‘BİR ŞANS İSTİYORUZ.’ Diyeceğiz.

GAP: Cumhur ittifakı devam ederse AK Parti listelerinden aday gösterecek misiniz?

M.AÇIK: Cumhur ittifakının temelinde ülkemizin aydınlık yarınları vardır. Liderler arasında yapılacak görüşmeden sonra, yerelde ittifak kararı çıkarsa genel merkezin talimatları doğrultusunda hareket edeceğiz.

Elbette ki ittifak partisinin yetkilileriyle bir araya gelerek listelerin oluşturulmasında partimizin hassasiyetlerini paylaşacağız. Daha önceden ifade ettiğim gibi müstakil olarak seçime girdiğimizde en az ‘1 il genel meclisi üyesi –  1 belediye meclis üyesi’, hedefimiz var. İttifak halinde bu sayının artırılması en tabi hakkımızdır. Belki de ittifak partileri bizim listelerimizden Batman’da aday gösterilir.

GAP: Güzel bir söyleşi oldu. Son olarak okurlarımıza ve Batman kamuoyuna neler söylemek istersiniz?

M.AÇIK: Mansur bey, Mustafa bey, gerçekten bizlere bu imkanı sağladığınız için MHP il yönetimi olarak sizlere çok teşekkür ediyoruz.

Son olarak vermek istediğimiz mesaj şudur; 80 milyon vatandaş olarak hepimiz kardeşiz. Partimizin lideri Kürt vatandaşlarımızı PEYGAMBER EMANETİ olarak gördüğünü ve kabul ettiğini birçok platformda dile getirmiştir.

Kürt kardeşlerimiz bu ülkede diğer milletlerle birlikte şanlı bayrağımızın altında bir arada yaşama iradesini göstermiş asil bir millettir. İnanıyorum ki, Selahaddin Eyyubinin idealini sahiplenmiş olan Kürt milleti, büyük Türkiye fikrini dün olduğu gibi bugünde, yarında sahiplenmeye devam edecektir.

Dış güçlerin oluşturduğu lobilerde, ülkemizi bölme planlarına bölge insanımız hiçbir zamanı izin vermeyecektir. Büyük ve güçlü olan ülkemiz, 80 milyon vatandaşımıza yetiyor. Elbette ki sorunlarımız olacaktır ve yine elbette ki büyük bir aile olarak sorunları kendi aramızda çözmeyi başaracağız. Bizim dış mihrakların ikiyüzlü çözümlerine ihtiyacımız yoktur.

Çevremizde parçalanmış ülkelerin resmini incelediğinizde bunlardan ders alınması gerektiği konusunda kendinizle fikir birliği oluşturursunuz.

GÜN, BİRLİK OLMA GÜNÜDÜR.

WhatsApp Image 2018-11-23 at 14.05.29

Share
#

SENDE YORUM YAZ