logo

11 Şubat 2018

Zeytin Dalını, Birbirimize Uzatmanın Zamanı…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Ülkemizin gerek içerde ve gerekse uluslararası arenada özellikle siyasi konularda gerçekten de son derece sıkıntılı ve zor bir süreçten geçtiğini görüyoruz.

Her ne kadar bu olumsuzlukların perde arkasını bilemiyor olsak da, hem içerde, hem dışarıda yaşanan olumsuz gelişmelerden, ülkesini ve milletini sevenler olarak bizleri rahatsız ediyor.

Ekonomiden eğitime, yargıdan terör olaylarına varıncaya kadar ülke içinde çok ciddi sorunlar yaşanırken, Avrupa ülkeleri ve özellikle son dönemlerde ABD ile yaşanan siyasi gerilimin, kaygı verici boyutlara ulaştığını gözlemliyoruz.

Genel olarak ülkemizde yaşayan bireyler olarak hemen hemen hepimizin yüzünde bir gerginlik, bir umutsuzluk ve kaygılı bir beklenti hakim olduğunu çok rahatlıkla görmek ve söylemek mümkün…

Sanırım şunu hepimiz kabul etmeliyiz ki, özellikle dünya ülkeleri arasında güçlü bir ülke olabilmek için, öncelikle kendi içimizde birlikteliği ve barışı sağlamak zorundayız.

Ülkemize uzanacak herhangi bir yaptırıma karşı omuz omuza ve dik durabilmemiz için bunu başarmak durumundayız.

Bu birlikteliği sağlayabilecek ve ilk adımı atacak olanda, bu ülkenin en tepesinde olan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Sayın Erdoğan’ın çıktığı her programda yaptığı çok sert açıklamaları artık yapmaması gerektiğini aksine, daha ılımlı, daha yumuşak ve daha makul üslupla cümleler kullanması gerektiğine inanıyorum…

Sayın Erdoğan tarafından iç barışı sağlamak adına atacağı bir adım, eminim ki siyasi karşılığını bulacak ve toplumda bir rahatlama söz konusu olacağı gibi, kötü giden ekonomimize de artı bir değer katacaktır.

Bu ülkede seçmenin sadece Ak Parti ve MHP’den oluşmadığını, diğer partilerin de seçmen kitlesi olduğunu kabul etmek gerekir.

Benim Sayın Erdoğan’dan tek ricam şu; Lütfen ama lütfen sizin politikalarınızı eleştiren veya muhalefet eden siyasetçileri, akademisyenleri veya gazetecileri terörist ilan etme alışkanlığından vaz geçmesidir.

Sizin gibi düşünmeyenleri yada politikalarınızı eleştirenleri FETÖ’cü, PKK’lı, DHCP’li, vs. gibi terör örgütleriyle aynı kefeye koymamalıdır.

Çünkü bu söylemler, ülkesi ve milleti için canını seve seve feda edecek biri olarak, ben dahil gerçekten toplumda son derece rahatsızlık duyan büyük bir kitle var.Bu tür ağır söylemlerden vaz geçmek lazım gerektiğine inanıyorum.

Ak Partinin kuruluş felsefesinde belirtildiği gibi; ‘Farklılığımızı, zenginliğimiz olarak’ değerlendirmek lazım.

Etrafımızda yaşanan gelişmeleri gördükçe, Avrupa ve ABD’nin Türkiye’ye karşı duydukları rahatsızlığı bertaraf edebilmek için, bugün her zamankinden çok daha fazla birlik ve beraberliğe, tek vücut, tek yürek olmaya ihtiyaç var.

Hayalim ve temennim odur ki; Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın özellikle son dönemlerde ülkemizde en çok ihtiyaç duyduğumuz iç barışı ve huzurun tesisi için adımlar atmasıdır.

Bütün siyasi liderler başta olmak üzere; kavgadan, gürültüden, ağır itham ve söylemlerden uzak durmaları gerektiğine benim gibi düşünen tüm halklarımız adına siyasilerden rica ediyorum.

Bu ülke hepimizin, gidecek başka da yerimiz yok. Hepimiz bu geminin içindeyiz. Allah korusun bu gemi su almaya başlarsa hepimiz aynı musibeti yaşar, yok olur gideriz…

İşte hepimizin bu bilinçle hareket etmesi lazım diye düşünüyorum.

Sonuç olarak şunu ifade etmek istiyorum; ülkesini ve halkını seven biri olarak, Türkiye sevdalısı biri olarak, ülkemizin ebediyen yaşaması için kendi ülkemizde de liderlerin birbirlerine zeytin dalı uzatmalarını ve barış güvercinlerini uçurmalarını istiyor ve bekliyorum.

Sizce de; huzurla, barışla, kardeşçe ve hepsinden önemlisi hep birlikte güven içerisinde yaşamak hepimizin hakkı değil mi?

O günleri en kısa zamanda görmek ve yaşamak dileğiyle…

Mansur OBUT

Share
1243 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Adaylar, Tahminler ve Yorumlar…

  21 Mayıs 2018 Yazar Makaleleri

  24 Haziran’da yapılacak olan milletvekili ve başkanlık seçimi için partilerin milletvekili adayları belli oldu. Bu heyecanlı bekleyişte gerçekten de sürpriz isimlere şans verildi. Parti, parti olarak milletvekili adaylarını değerlendirecek olursak, öncelikle HDP’nin adaylarıyla ilgili görüşlerimi siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum… Evet, HDP bir ideolojiyi savunan ve isimlerin de çokta önem ve anlam ifade etmediği bir siyasi hareket olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz. İlimizden aday gösterilen beş isimden dördünün her ne kadar Ba...
 • Batman’da Sanal Gayeler ve Siyasi Başarısızlık…

  20 Mayıs 2018 Yazar Makaleleri

   Kurumsal veya bireysel olarak ortaya koyduğunuz hedeflere yürüyebilmek için o konuda ki tutumunuzu belirleyen ciddi bir yol haritası belirlemeniz gerekmektedir. Ortaya konulan gayeye ulaşmak ne kadar meşakkatli olursa olsun aslolan gayeye ulaşmak ise bu tutumunuzda sizlere destek olması gereken tecrübeli yöneticilere ihtiyaç bulunmaktadır. Ve unutulmasın ki, Ortaya konulan hedeflere ulaşmakta ne kadar sorun yaşanırsa yaşansın, iyi bir yönetici ve doğru bir yol haritası, sizlere gayenize ulaşmanız için çok ciddi katkılar sunacaktır. Ve...
 • Batının Şeytani Oyunları ve Nekbe Katliamı Devam Ediyor…

  16 Mayıs 2018 Yazar Makaleleri

  Bugün Filistin’de kadın, çocuk, yaşlı, sivil… Ayırımı yapmadan insanları katleden Siyonist Yahudiler, belki de bu fitneleri yüzünden her taraftan kovuldular. M.Ö. 587’de Babiller (Pers) tarafından Kudüs ve Kutsal tapınak yerle bir edilerek Babil’e sürüldüler. - M.S. 70’de Musevi isyanlarını bastırmak için Romalılar, 2. Kez inşa edilmiş olan Süleyman Tapınağını yerle bir ettiler. Yahudilerin Kurban kesmeleri, Şabbatı tutmaları, Sünnet olmaları idam cezasıyla yasaklanıp, kutsal kitapları yakıldı. Museviler artık sadece Sion tepesine Hac ziyare...
 • Batman’a Nasıl Bir Milletvekili İstiyoruz…

  13 Mayıs 2018 Yazar Makaleleri

  Batman’a Nasıl bir Milletvekili İstiyorsunuz diyenlere verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır ancak biz önemli sayılabilecek bazı özellikleri maddeler şeklinde aşağıda sıralıyoruz. 1- Doğup büyüdüğü toprakları ve yöre insanını çok iyi tanımalı, onların derdiyle hemhâl olmalı, tepkilerini ve duygularını kontrol altında tutabilmeli, yaşadığı ve temsil ettiği şehri etkisi altında tutabilecek bir zihin mimarı olmalı... 2- Eğitimli, ehliyetli, liyakatli, adeta bir toplum mühendisi gibi yaşadığı şehrin sosyal dokusunu, tarihten gelen yapısını...