gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

11 Şubat 2018

Zeytin Dalını, Birbirimize Uzatmanın Zamanı…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Ülkemizin gerek içerde ve gerekse uluslararası arenada özellikle siyasi konularda gerçekten de son derece sıkıntılı ve zor bir süreçten geçtiğini görüyoruz.

Her ne kadar bu olumsuzlukların perde arkasını bilemiyor olsak da, hem içerde, hem dışarıda yaşanan olumsuz gelişmelerden, ülkesini ve milletini sevenler olarak bizleri rahatsız ediyor.

Ekonomiden eğitime, yargıdan terör olaylarına varıncaya kadar ülke içinde çok ciddi sorunlar yaşanırken, Avrupa ülkeleri ve özellikle son dönemlerde ABD ile yaşanan siyasi gerilimin, kaygı verici boyutlara ulaştığını gözlemliyoruz.

Genel olarak ülkemizde yaşayan bireyler olarak hemen hemen hepimizin yüzünde bir gerginlik, bir umutsuzluk ve kaygılı bir beklenti hakim olduğunu çok rahatlıkla görmek ve söylemek mümkün…

Sanırım şunu hepimiz kabul etmeliyiz ki, özellikle dünya ülkeleri arasında güçlü bir ülke olabilmek için, öncelikle kendi içimizde birlikteliği ve barışı sağlamak zorundayız.

Ülkemize uzanacak herhangi bir yaptırıma karşı omuz omuza ve dik durabilmemiz için bunu başarmak durumundayız.

Bu birlikteliği sağlayabilecek ve ilk adımı atacak olanda, bu ülkenin en tepesinde olan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Sayın Erdoğan’ın çıktığı her programda yaptığı çok sert açıklamaları artık yapmaması gerektiğini aksine, daha ılımlı, daha yumuşak ve daha makul üslupla cümleler kullanması gerektiğine inanıyorum…

Sayın Erdoğan tarafından iç barışı sağlamak adına atacağı bir adım, eminim ki siyasi karşılığını bulacak ve toplumda bir rahatlama söz konusu olacağı gibi, kötü giden ekonomimize de artı bir değer katacaktır.

Bu ülkede seçmenin sadece Ak Parti ve MHP’den oluşmadığını, diğer partilerin de seçmen kitlesi olduğunu kabul etmek gerekir.

Benim Sayın Erdoğan’dan tek ricam şu; Lütfen ama lütfen sizin politikalarınızı eleştiren veya muhalefet eden siyasetçileri, akademisyenleri veya gazetecileri terörist ilan etme alışkanlığından vaz geçmesidir.

Sizin gibi düşünmeyenleri yada politikalarınızı eleştirenleri FETÖ’cü, PKK’lı, DHCP’li, vs. gibi terör örgütleriyle aynı kefeye koymamalıdır.

Çünkü bu söylemler, ülkesi ve milleti için canını seve seve feda edecek biri olarak, ben dahil gerçekten toplumda son derece rahatsızlık duyan büyük bir kitle var.Bu tür ağır söylemlerden vaz geçmek lazım gerektiğine inanıyorum.

Ak Partinin kuruluş felsefesinde belirtildiği gibi; ‘Farklılığımızı, zenginliğimiz olarak’ değerlendirmek lazım.

Etrafımızda yaşanan gelişmeleri gördükçe, Avrupa ve ABD’nin Türkiye’ye karşı duydukları rahatsızlığı bertaraf edebilmek için, bugün her zamankinden çok daha fazla birlik ve beraberliğe, tek vücut, tek yürek olmaya ihtiyaç var.

Hayalim ve temennim odur ki; Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın özellikle son dönemlerde ülkemizde en çok ihtiyaç duyduğumuz iç barışı ve huzurun tesisi için adımlar atmasıdır.

Bütün siyasi liderler başta olmak üzere; kavgadan, gürültüden, ağır itham ve söylemlerden uzak durmaları gerektiğine benim gibi düşünen tüm halklarımız adına siyasilerden rica ediyorum.

Bu ülke hepimizin, gidecek başka da yerimiz yok. Hepimiz bu geminin içindeyiz. Allah korusun bu gemi su almaya başlarsa hepimiz aynı musibeti yaşar, yok olur gideriz…

İşte hepimizin bu bilinçle hareket etmesi lazım diye düşünüyorum.

Sonuç olarak şunu ifade etmek istiyorum; ülkesini ve halkını seven biri olarak, Türkiye sevdalısı biri olarak, ülkemizin ebediyen yaşaması için kendi ülkemizde de liderlerin birbirlerine zeytin dalı uzatmalarını ve barış güvercinlerini uçurmalarını istiyor ve bekliyorum.

Sizce de; huzurla, barışla, kardeşçe ve hepsinden önemlisi hep birlikte güven içerisinde yaşamak hepimizin hakkı değil mi?

O günleri en kısa zamanda görmek ve yaşamak dileğiyle…

Mansur OBUT

Share
1387 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SÖYLESEM FAYDASI YOK, SUSSAM GÖNLÜM RAZI DEĞİL

  21 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İlk yazımızda Türkiye’nin futbol haritasını çıkarmış ve bölgeler arası geri kalmışlığı ve aralarındaki farkı ortaya koymuştuk. Bölgelere göre takım sayısı Güneydoğu (9) Doğu Anadolu (6) İki bölge takım sayısının toplamı (15) Marmara Bölgesi (35) Durum bu kadar açık bir şekilde ortadayken Özellikle İstanbul’da 3 büyük takımımızı göz önünde bulundurduğumuzda; Milyonlarca taraftarı olan BEŞİKTAŞ FENERBAHÇE GALATASARAY ve Süper ligde sezon boyunca maç başına taraftar ortalaması 3000 veya 5000’i geçemeyen BAŞAKŞEHİR KASIMPAŞA ve Bir...
 • AÇIK BİLİM – DAVRANIŞSAL EKONOMİ 2 – YEME ÇAPAYA GELMEYİN!

  21 Şubat 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı dizimin ilk yazısında iktisadın temel prensibi olan Homo economicus kavramının nasıl yıkıldığına, Kahneman ve Tversky’nin Beklenti Kuramı ve Çerçeveleme Etkisi katkılarıyla davranışsal ekonomiye giden yolu nasıl inşa ettiklerine değinmiştim. Yazı dizisi boyunca herhangi bir ürün ve hizmetin değerinin onu nasıl algıladığımızla ilgili olduğunu, ya da bir önceki yazıda verdiğim örnekle, 200 TL’nin her zaman aynı 200 TL olmadığını ortaya koymaya devam edeceğim. İşte şimdi herhangi bir ürünün ne kadar olması gerektiğini tayin ederken onun yara...
 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-3…

  20 Şubat 2019 Yazar Makaleleri

  Siyasetçiler ve mensubu oldukları siyasi partiler için bir ön gösterge niteliği taşıyan yerel yönetim seçimleri toplumun beklentilerinin ne derecede gerçekleştiğinin ölçülmesi açısından büyük önem taşımaktadır.   Yerel yönetimlerde yaşanan hizmet sorunlarının sandıklarda hezimet olabilecek siyasal sonuçlar doğurabildiği gerçeğinden yola çıkıldığında ve bir sonuç olarak yaşanabilecek hezimetlerin kök sebebi irdelendiğinde, siyasetçilerin toplumla ve seçmenle doğru temaslardan kaçındığı gerçeğini bir gösterge olarak karşımızda bulabili...
 • BATMAN ŞANSLI FAKAT SAHİPSİZ BİR İL

  14 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ülkemizde petrolün ilk bulunduğu il olma münasebetiyle Batman şanslı ve Türkiye’nin en büyük ve en önemli kuruluşlarına ev sahipliği yapmış bir il. Bunlardan sadece bir kaç tane birlikte sayalım…   1-Türkiye petrolleri Bölge Müd. 2-Tüpraş 3-Botaş 4-Petrolofisi 5-İpragaz 6-TEİAŞ bölge müdürlükleri gibi…   Şimdi siz değerli GAP Gazetesi okurlarına soruyorum? Ülkemizin kaç ilinde bu dev kuruluş var veya vardı ? Biz bu kuruluşları ne kadar sahiplenebildik ve Batman’ın yararına değerlendirebildik?...