gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

23 Eylül 2018

Yıllar Sonra Memlekete Geri Dönüp İş Kurdular

​Yıllar önce göç ettikleri Batman’a geri dönen Fidan ailesi, kışın vazgeçilmezi olan kurutulmuş dolmalık sebze işini yapmaya başladılar.

Yıllar önce Batman’dan göç ettikleri Aydın’da hayata tutunabilmek için birçok işle uğraşan Fidan ailesi 2005 yılından bu yana yaptıkları kurutmalık sebze işini, 38 yıldır ayrı kaldıkları memleketleri Batman’da yapmaya başladılar.  Batman her türlü sebze üretimi için müsait bir yer olduğunu ve iklimi kurutma işine uygun olduğunu söyleyen Tahir Fidan, yetkililerin desteğiyle Batman kurutulmuş sebze merkezi olabileceğini belirtti. Fidan, Türkiye genelinden çok yoğun bir rağbet gören kurutmalık sebze üretimi Batman’da önemli bir sektör olabileceğini söyledi. Kış aylarında tüketilen bin bir zahmetle hazırlanan ve bölgenin en önemli mutfak kültürü arasında yer alan, aynı zamanda önemli bir gelir kaynağı olan kurutmalık sebze işi Batman’da birçok istihdamın kapısını da açacak.

“Göç ettiğimiz Batman’a geri döndük”

Kurutmalık sebze işini 2005 yılından bu yana yaptıklarını belirten Fidan, “2005’te Aydın’da bu işe başladık, çocuklarımla yavaş yavaş bu işi geliştirdik. Çocukların büyüdükçe işi biraz daha genişlettik. 2009’da Aydın’dan İstanbul’a göçtüm. Aydın Nazilli’de malları alıp İstanbul’a türüyordum. Semt pazarlarında satıyorduk. Bazen toptan alan müşterilerimiz vardı onlara satıyorduk. Orada işçi sıkıntısı olunca 1980’den bu yana göç ettiğimiz Batman’a geri döndük. Hem çalışan olur hem de memleketimize faydamız olur düşüncesiyle geri döndük. İki senedir Batman’a geldik. Kendi memleketimizde işleri geliştirmek için döndük. Burada biraz umduğumuzu bulamadık. Kurutmalık biberleri iplere geçirmek için mahallede elemanlar var ama tarladaki iş biraz sıkıntılı oluyor. Geçen sene 30 dönüm ekim yaptık. 5 dönüm bamya ekmiştim bamyaları toplamak için işçi bulamadığımız için bıraktık. Bu sene 4 dönüm patlıcan 13 dönümde biber ektim. Toplam 19 dönüm ektik ancak bu sene istediğimiz gibi verim alamadık.” dedi.

Share
496 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ