logo

YEREL SİYASET ISINIYOR…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Her geçen gün büyüyen ve gelişen ülkemizin aydınlık yarınlarını karartmak isteyen dış mihraklara ve içerideki ihanetçilere karşı toplumsal ortak bilinç oluşturulması gerektiğine inanlardanım.

Öte yandan kişisel ikbalini koyduğu hedefe ulaştırmak için başkalarının sırtını basamak olarak kullananları, yalan ve iftiralarla bir yerlere ulaşmaya çalışanları ve en önemlisi de kışkırtıcı söylemlerle insanlar arasında sınıf farkı oluşturarak milleti bölmek isteyenleri insanlıktan, ahlaktan ve izandan yoksun olarak görenlerdenim.

Memleket sevdası olanların en önemli meziyeti, genelde yaşadıkları ülkelerini, özelde ise havasını soludukları şehrin geleceğini ve değerlerini siyasi ikballer ve kişisel zaaflar uğruna heba etmemeleridir.

Sevdalarını büyüterek aziz milletimizin ve büyük ülkemizin geleceğini imar etmek isteyenler bel altından vurulmaya çalışılıyorsa, ortaya konan büyük idealler ve değerler küçük hesaplar için heba ediliyorsa ve bu eylemler gelecek nesillerin aydınlık yarınlarını karartma hedefi taşıyorsa, bu ülkede yaşayan herkesin dünden daha fazla uyanık olması gerekiyor.

Birlik ve beraberliği sağlamak yerine makam cazibesine aldanarak kışkırtıcı eylem ve söylemlerde bulunanlara hedefledikleri makamlar nasıl bir itibar sağlar bilinmez ancak bilinen bir gerçek var ki makamdan güç almaya çalışanlar içgüdülerinin gücünü kaybetmeye başlayanlardır.

Bazı partiler 31 Mart yerel seçimleri için aday isimlerini açıklayarak 120 günlük seçim çalışmalarına başlangıç yaparken, bazı partiler ise aday isimleri üzerindeki arayışlarına devam ederek siyasetlerine göre uygun bir zamanda sürece dâhil olacaklardır.

Memleketimizin geleceği, yerel siyasetin kalitesini yükseltmekle aydınlanabilir. Yerel siyasetin kalitesinin artırılması ise liyakatli, işinde uzmanlaşmış ve ilkeli özelliği ile disipline edilmiş çalışmalarla mümkün olabilir.

Önümüzdeki seçimlerde ilimizi temsile talip olanların başarı arayışları taban ziyaretleri ile başlayacaktır. Bu ziyaretlerde sıkıntılı dönemeçleri daha kolay aşmak için bir sürü vaatler verilerek partilerin verimlilik arayışları devam edecektir.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki yerel seçimlerde encümen adaylarını tespit etmek gerçekten zor ve meşakkatli bir iştir. Dolayısıyla küskünlük oluşturmadan isimler üzerinden bu süreci yürütmek ciddi bir performans ister.

Ancak ideal olan belediye başkanının yükünü hafifletecek bürokratik tecrübeye, siyasi fikirleri ihya edebilecek geniş bir bilgiye, milletin mağduriyetine çözüm üretebilecek saf ve dürüst bir kişiliğe, ciddi ve kalıcı adımlar atarak sisli havayı dağıtabilecek geniş görüşlü isimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Nihayetinde bu isimlerin seçilmesine dikkat etmek, bir şehrin geleceğine önemli değerler katacaktır.

Batman halkı kamçıyı görünce postal öpen değil, doğduğu toprakları unutmadan istihdam oluşturan, temsil ettiği şehri yatırımcılar için cazibe merkezi haline dönüştüren, baba ocağını eğitim, enerji ve sağlık üssü haline getiren ve bıkmadan usanmadan memleketi için çalışan temiz yürekleri istiyor.

Seçim çalışmaları devam ederken her zaman olduğu gibi seçmenler ve vatandaşlarımız güncel siyaset haberlerini basın yayın kuruluşlarından, gazete haberlerinden ve köşe yazılarından takip etmeye devam edecektir.

İlimiz için seçim analizleri yapılırken elbette ki toplumun siyasi arayışlarına yön verilmemesi gerektiğini savunanlar olduğu gibi yine toplumun doğru bir zeminde buluşması için yön verilmesi gerektiğini savunan kesimler de bulunmaktadır.

Doğrusunu isterseniz her yayın kuruluşunun %100 tarafsız olduğunu söylemek mümkün değildir. Nitekim görüleceği üzere ulusal ve yerelde yayın yapan bütün basın kuruluşlarının kendilerine yakın veya uzak olan bir partiye taraf olma durumu vardır, bunların hem ülkemizde hem de dünyada örneklerini biliyor ve görüyoruz.

Toplumsal, siyasal, kültürel ve yerel gerçekleri ortaya dökme gibi vazifeleri bulunan köşe yazarları bu yolla kamuoyu oluşturmayı ve yönlendirmeyi amaçlar ancak toplumu politik ideolojiye mahkûm etme gibi bir vazifeleri olmadığı gibi bilakis puslu havalarda analiz yaparak vatandaşların güneşli bir havada yaşamasına katkı sunar.

Bizler de ideal olan bir tarafsızlık içerisinde sizlere süreçlerle alakalı doğru bilgileri aktarmaya devam edeceğiz.

Yukarıda izah ettiğim gibi bazı partiler adaylarını açıkladı bazı partiler ise aday arayışlarına devam etmektedir, Siyasi kulislerde konuşulanlara göre HDP seçim çalışmalarına isimlerden bağımsız olarak devam ederken mevcut seçmenlerine ek olarak muhafazakâr Kürd seçmenin de oyunu alabilmek için her kesimin üzerinde mutabık kalabileceği bir ismi hafta içinde aday gösterebilir.

HUDAPAR yerel kulislerinde ise yaşanan son hukuki gelişmelerden sonra verilen yargı kararının hukuki değil siyasi bir karar olduğuna vurgu yapılarak bu sonucun toplum nezdinde bir karşılığının olmadığı ifade ediliyor.

HUDAPAR il yetkilileri şu an için adaylık konusunda ve yerelde ittifakla ilgili alınmış bir karar ve bir çalışmalarının bulunmadığını buna mukabil AK Parti’yi destekleyecek bir eğilim içerisinde de olmadıklarını ifade ediyorlar.

MHP kanadında ise en az 1 il genel ve 1 belediye meclis üyesinin seçilebilmesi için seçim çalışmalarının yapılacağını MHP İl başkanı Mehmet Açık’ın ağzından daha önceki makalemizde sizlerle paylaşmıştık. Ülke genelinde olduğu gibi Batman özelinde de AK Parti ve MHP ittifakıyla birlikte ortak karar verme süreci oluşturulabileceği, kısmi de olsa encümen adaylarının birlikte belirlenebileceği, böyle bir zeminin gerçekleşebilmesi için genel merkezlerden gelecek talimatlara göre bir yol haritası belirlenebileceği konuşulmaktadır.

CHP, Saadet partisi ve İyi partinin ise ilimizde tek başına seçimi kazanma ihtimalleri düşünüldüğünde, bu üç partinin yan yana gelerek ortak bir çalışma yürütülebilecekleri konusunda farklı seçenekleri değerlendirebilecekleri ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Aydınlık bir Batman’da önümüzdeki hafta görüşünceye dek,

Kalın sağlıcakla…

Share
718 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GENÇLERİMİZİ KORUMAK İÇİN BATMAN VALİLİĞİYLE İŞBİRLİĞİ YAPILMALIDIR

  11 Aralık 2018 Yazar Makaleleri

  Teknoloji çağının hızla yayıldığı bir süreçle birlikte sosyal hayatta yaşanan değişimler ciddi bir hızla devam etmekte ve kendini iyice göstermektedir. Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması bilgilere kolayca ulaşabilme imkânı sağlarken gençlerimiz arasındaki iletişimi ortadan kaldırmakta ve bu şekliyle toplumsal denge üzerinde ciddi hasarlar oluşturabilmektedir. Ve yine gençlerimizin sosyal medya mecralarında bulaştığı bağımlılıklar ruhsal bozukluklara ve aile dramlarına yol açtığı gibi illegal örgütlerin normal dışı eğilimlerine ve tu...
 • TESİSLER SPORSEVERLERLE DOLUYOR

  11 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Batman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün açık ve kapalı spor tesislerinde oynanan müsabakalar sayesinde tesisler sporseverlerle dolup taşıyor. Batman Yeni Stadyumu başta olmak üzere, 19 Mayıs spor salonu, Atatürk Spor Salonu, 19 Mayıs Sentetik çim sahaları, Aydınkonak Semt Sahası, Beşiri, Kozluk ve Gercüş sentetik çim sahaları ve birçok alanda oynanan müsabakalara büyük ilgi gösteriliyor. Batmanlı sporseverler hafta sonlarını futbol, hentbol, basketbol, Voleybol, ampute futbolu, bayan futbolu ve daha birçok kategoride istediği branşı izleme fırsa...
 • JUDO TAKIMIMIZ 1.LİG’E YÜKSELDİ

  11 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Spor Toto Ümitler Judo Mix takımlar (karma) yükselme müsabakalarına katılan 1955 Batman Belediyespor Ümit Judo takımı, müsabakaları birincilikle bitirerek 1.Lig’e yükselme başarısı gösterdi. Türkiye Judo Federasyonunun Ankara’da bulunan tesislerdeki spor salonunda yapılan karşılaşmalarda 1955 Batman Belediyespor Ümit Judo takımı, final karşılaşmasında Galatasaray’ı yenerek birincilik kürsüsüne çıktı. Spor Toto Ümitler Judo Mix takımlar (karma) 1.Lig’e yükselme müsabakasındaki başarısıyla 2019 yılında 1.Lig ekipleri listesine adını yazdıran 1...
 • 12 YÜREKLİ ADAM LİDERLİK KOLTUĞUNA OTURDU

  10 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  2.Lig’de mücadele eden Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı, deplasmanda oynadığı Amed Sportif Faaliyetler takımını 83-68 mağlup ederek maç fazlasıyla liderlik koltuğuna oturdu. Lig’de oynadığı 7 maç sonunda almış olduğu 6 galibiyet ve 1 mağlubiyetle lider durumda bulunan 1955 Batman Belediyespor Tekerlekli Sandalye Basketbol takımımız, baştan sona üstün oynadığı maçın ilk yarısını da 40-35 önde bitirdi. ...