gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-3…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Siyasetçiler ve mensubu oldukları siyasi partiler için bir ön gösterge niteliği taşıyan yerel yönetim seçimleri toplumun beklentilerinin ne derecede gerçekleştiğinin ölçülmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Yerel yönetimlerde yaşanan hizmet sorunlarının sandıklarda hezimet olabilecek siyasal sonuçlar doğurabildiği gerçeğinden yola çıkıldığında ve bir sonuç olarak yaşanabilecek hezimetlerin kök sebebi irdelendiğinde, siyasetçilerin toplumla ve seçmenle doğru temaslardan kaçındığı gerçeğini bir gösterge olarak karşımızda bulabiliriz.

 

Yerel seçimlerde bölgemiz ve ilimiz ölçeğine inildiğinde ise karşımıza farklı bir siyasi tablo çıkmaktadır. Bölge seçmeninin büyük çoğunluğunu oluşturan genç ve kadınların demografik aidiyet duygusundan hareketle HDP etrafında birleşmesi, HDP’nin de seçmen görüntüsüne göre siyaset üretmesi, yerel seçim sonuçları hakkında bizlere önemli ipucu vermektedir.

 

Özellikle kadın ve genç seçmenleri sosyal medya üzerinden bir araya getirerek seçmen destek ağını genişletemeye gayret eden HDP’ye karşı, bölgemizde ikinci güçlü parti görünümünde yer alan AK Parti teşkilatlarının ise HDP’nin yerel politikalarına anlamlı politikalar üretememesi, Kürd seçmenlerin HDP etrafında daha güçlü bir şekilde birleşmesine olanak sağlamaktadır.

 

HDP, Siyasette dinamik güç olarak kabul edilen genç ve kadın seçmenleri parti etrafında örgütleyerek seçimlere hazırlayıp sandıklardan oransal olarak baskın bir sonuç almayı hedeflerken, AK Parti ise ilimizde parçalanmış bir görüntü sergilemeye devam ederek ısrarla halk ve seçmenle temas kurmaktan kaçınmaktadır.

 

AK Parti’de yerel siyaseti sürükleyenler, vazife alanlarının içinde kalarak ve geçmiş seçimleri referans olarak kabul ederek tarafsız ve bilimsel bir şekilde sandık sonuçlarını inceleyebilseydi, ilimizin kentsel seçmen göstergelerinin ibresini kendi lehlerine nasıl çevirebileceklerini doğru bir şekilde planlayabilirlerdi.

 

Elbette ki  yerel yönetimler, halka dönük ve halk için olan icraatlarıyla önemsenmelidirler. Nitekim abartılacak kadar olmasa da kayyum çalışmalarının ortaya çıkardığı güzel projeler toplum tarafından alkışlanmış ve takdir edilmiştir. Ancak AK Parti yerel sürükleyicileri yapılan bu güzel çalışmaları ve önemli projeleri halka dokunarak anlatmak yerine bu önemli propagandadan uzak durmayı tercih etmişlerdir.

 

Başka bir ifadeyle ilimizde AK Parti adına siyaseti sürükleyenler, ilimizin değişen sosyolojisine göre siyaset anlayışını güncelleştirmediği ve yerel siyasi değişimi doğru bir şekilde yönetemediği için ilimizde en güçlü parti konumunda bulunan HDP’nin toplumsal dönüşüm seyrini yönetmesine olanak sağlamaktadır.

 

Peki, HDP kayyım sürecini nasıl yönetmiştir?

 

Kayyım atamalarının akabinde seçmenlerini etkileyecek propagandalarla hedeflerine 31 Mart seçimlerini koyan HDP teşkilatları, mezralardan başlayarak bütün köyleri, ilçeleri, il merkezini, esnafları, evleri, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek seçim çalışmalarını belirledikleri bir program çerçevesinde yürütmüşlerdir.

 

31 Mart seçimlerinde HDP’nin yerel seçimleri mutlaka kazanması gerektiği yönündeki politikalarını özellikle gençler ve kadınlar üzerinden yürüten HDP’nin yerel siyasetçileri, yaşadığımız topluma bir aidiyet duygusu aşılamaya devam ederek hedefledikleri sonuca ulaşmanın programını yürütmeye devam etmektedirler.

 

Bu düşünceden hareket edecek olursak, AK Parti’nin ilimizde bugüne kadar neden başarısız sonuçlar yaşadığını anlayabiliriz.

 

Önümüzde ki yerel seçim sonuçları ilimizin siyasi geleceği açısından ve bir gösterge olarak tarihin belleğine not edilecektir.

 

Yerel Seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren HDP, siyasetçileriyle seslerini ve parti olarak yaşadıklarını iddia ettikleri sorunlarını mahalle ve ev ziyaretlerinde aktarmaya devam ederken, AK Parti il teşkilatları ve yerel siyasi sürükleyicileri ise rahatlık ve tembellik arasında gel git yaparak ve sıkabileceği elleri sıkmaktan imtina ederek HDP’nin işini kolaylaştırıyor.

 

İlimiz seçmenlerinin teveccüh gösterdiği AK Parti’nin, son dönemlerde yaşadığı büyük düşüşü irdelemeyen ve düzeltme cihetine gitmeyen Batman il teşkilatları ise bu düşüşe su taşımaya devam etmektedir.

 

AK Parti ilimizde 31 Mart seçimlerini kazanmak istiyorsa mezralardan başlayarak bütün köyleri, ilçeleri, il merkezini, esnafları, evleri, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etmeli, küskünleri bir araya getirmeli, aile içinde yaşanan sorunları bitirmeli ve yaşadığımız topluma aidiyet duygusunu aşılayarak sandıklardan başarılı çıkmanın anahtarını anlatmalıdır.

 

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle kalın sağlıcakla…

Share
1024 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İFTAR SOFRALARI SABOTE EDİLİYOR…  

  20 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  Gök sofralarının kurulduğuna inandığımız mübarek bir ramazan ayını hep birlikte bereketiyle, heyecanıyla ve muhabbetiyle yaşamaya devam ediyoruz. Yaşadığımız coğrafyalardan bağımsız olarak ümmet bilinciyle hareket eden biz Müslümanlar birbirimize dua ederek, duygularımızı hissettirerek, aynı düşünce ve aynı amaçla ibadet ederek bu mübarek ayı barındırdığı atmosferle yaşamaya gayret ediyoruz. Merhametin, şefkatin ve duaların zirve yaptığı bu kutsal ayda gazeteler ve sosyal medya üzerinden servis edilen şımarık iftar sofraları, ramazan ayın...
 • HER ŞEY GÜZEL OLACAK, DAHA İYİ OLACAK…

  19 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  İstanbul büyükşehir belediye başkanlığının yenilenmesi kararının ardından, CHP’nin başlattığı ‘Herşey güzel olacak’ sloganına, Ak Partide; ‘Herşey daha iyi olacak’ karşılığını verdi. Aslında her iki sloganda bence son derece güzel ve anlamlı ama benim bu sloganların gerçekleşmesi için kaygılarım var ve buna inanmak istiyorum. Kim istemez ki her şeyin güzel olmasını, hatta daha iyi olmasını… Bunu sadece İstanbul için değil, ülkemizin her yeri için yapmak lazım ama sözde değil, realitede uygulamak lazım diye düşünüyorum. Mesela; bu sl...
 • BU NE BİÇİM FUTBOL KARDEŞİM

  16 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOLUMUZUN KOVBOYLARI Rizespor - Galatasaray maçından sonra Rizespor kulübü başkanı Hasan Kartal bir TV programında canlı yayına katılıp Erman Toroğlu’na “Tabancam olsa hakemi vururdum” diyor. düşünebiliyor musunuz? Yüzbinleri temsil eden bir kulübün başkanı, vatanı kurtarmak için değil; amacı barışı, kardeşliği, dayanışmayı yaymak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek olan bir spor müsabakasını kazanamadığı için “silahımı çekerdim” şeklinde talihsiz cümleler kuruyor. Oyuncularınızı ve camianızı bir maçı kazanmaya yönelik “her ne pahasına ol...
 • CENTİLMENLİK GÜZELDİR, HADİ BİZE İKİ ÇAY SÖYLE

  09 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOL VE KABADAYILIK Daha önce de birçok olumsuz davranış sergileyen Fenerbahçe oyuncusu Volkan Demirel kaleci midir ? Yoksa badigart mıdır ? Hatırlayacağınız üzere Fenerbahçe'nin sahasında son dakika attığı golle berabere kaldığı Trabzonspor maçının ardından Volkan Demirel, Trabzonsporlu kondisyoner Gökhan Kandemir için "Özür dilesin. Yoksa otobüsten aldırır ben özür diletirim" beyanatında bulunmuştu. Volkan Demirel; Özünde iyi bir insan da olabilir fakat aldığı insani ve mesleki altyapı eğitiminin çok yetersiz olduğunu görebilmektey...