gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-3…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Siyasetçiler ve mensubu oldukları siyasi partiler için bir ön gösterge niteliği taşıyan yerel yönetim seçimleri toplumun beklentilerinin ne derecede gerçekleştiğinin ölçülmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Yerel yönetimlerde yaşanan hizmet sorunlarının sandıklarda hezimet olabilecek siyasal sonuçlar doğurabildiği gerçeğinden yola çıkıldığında ve bir sonuç olarak yaşanabilecek hezimetlerin kök sebebi irdelendiğinde, siyasetçilerin toplumla ve seçmenle doğru temaslardan kaçındığı gerçeğini bir gösterge olarak karşımızda bulabiliriz.

 

Yerel seçimlerde bölgemiz ve ilimiz ölçeğine inildiğinde ise karşımıza farklı bir siyasi tablo çıkmaktadır. Bölge seçmeninin büyük çoğunluğunu oluşturan genç ve kadınların demografik aidiyet duygusundan hareketle HDP etrafında birleşmesi, HDP’nin de seçmen görüntüsüne göre siyaset üretmesi, yerel seçim sonuçları hakkında bizlere önemli ipucu vermektedir.

 

Özellikle kadın ve genç seçmenleri sosyal medya üzerinden bir araya getirerek seçmen destek ağını genişletemeye gayret eden HDP’ye karşı, bölgemizde ikinci güçlü parti görünümünde yer alan AK Parti teşkilatlarının ise HDP’nin yerel politikalarına anlamlı politikalar üretememesi, Kürd seçmenlerin HDP etrafında daha güçlü bir şekilde birleşmesine olanak sağlamaktadır.

 

HDP, Siyasette dinamik güç olarak kabul edilen genç ve kadın seçmenleri parti etrafında örgütleyerek seçimlere hazırlayıp sandıklardan oransal olarak baskın bir sonuç almayı hedeflerken, AK Parti ise ilimizde parçalanmış bir görüntü sergilemeye devam ederek ısrarla halk ve seçmenle temas kurmaktan kaçınmaktadır.

 

AK Parti’de yerel siyaseti sürükleyenler, vazife alanlarının içinde kalarak ve geçmiş seçimleri referans olarak kabul ederek tarafsız ve bilimsel bir şekilde sandık sonuçlarını inceleyebilseydi, ilimizin kentsel seçmen göstergelerinin ibresini kendi lehlerine nasıl çevirebileceklerini doğru bir şekilde planlayabilirlerdi.

 

Elbette ki  yerel yönetimler, halka dönük ve halk için olan icraatlarıyla önemsenmelidirler. Nitekim abartılacak kadar olmasa da kayyum çalışmalarının ortaya çıkardığı güzel projeler toplum tarafından alkışlanmış ve takdir edilmiştir. Ancak AK Parti yerel sürükleyicileri yapılan bu güzel çalışmaları ve önemli projeleri halka dokunarak anlatmak yerine bu önemli propagandadan uzak durmayı tercih etmişlerdir.

 

Başka bir ifadeyle ilimizde AK Parti adına siyaseti sürükleyenler, ilimizin değişen sosyolojisine göre siyaset anlayışını güncelleştirmediği ve yerel siyasi değişimi doğru bir şekilde yönetemediği için ilimizde en güçlü parti konumunda bulunan HDP’nin toplumsal dönüşüm seyrini yönetmesine olanak sağlamaktadır.

 

Peki, HDP kayyım sürecini nasıl yönetmiştir?

 

Kayyım atamalarının akabinde seçmenlerini etkileyecek propagandalarla hedeflerine 31 Mart seçimlerini koyan HDP teşkilatları, mezralardan başlayarak bütün köyleri, ilçeleri, il merkezini, esnafları, evleri, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek seçim çalışmalarını belirledikleri bir program çerçevesinde yürütmüşlerdir.

 

31 Mart seçimlerinde HDP’nin yerel seçimleri mutlaka kazanması gerektiği yönündeki politikalarını özellikle gençler ve kadınlar üzerinden yürüten HDP’nin yerel siyasetçileri, yaşadığımız topluma bir aidiyet duygusu aşılamaya devam ederek hedefledikleri sonuca ulaşmanın programını yürütmeye devam etmektedirler.

 

Bu düşünceden hareket edecek olursak, AK Parti’nin ilimizde bugüne kadar neden başarısız sonuçlar yaşadığını anlayabiliriz.

 

Önümüzde ki yerel seçim sonuçları ilimizin siyasi geleceği açısından ve bir gösterge olarak tarihin belleğine not edilecektir.

 

Yerel Seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren HDP, siyasetçileriyle seslerini ve parti olarak yaşadıklarını iddia ettikleri sorunlarını mahalle ve ev ziyaretlerinde aktarmaya devam ederken, AK Parti il teşkilatları ve yerel siyasi sürükleyicileri ise rahatlık ve tembellik arasında gel git yaparak ve sıkabileceği elleri sıkmaktan imtina ederek HDP’nin işini kolaylaştırıyor.

 

İlimiz seçmenlerinin teveccüh gösterdiği AK Parti’nin, son dönemlerde yaşadığı büyük düşüşü irdelemeyen ve düzeltme cihetine gitmeyen Batman il teşkilatları ise bu düşüşe su taşımaya devam etmektedir.

 

AK Parti ilimizde 31 Mart seçimlerini kazanmak istiyorsa mezralardan başlayarak bütün köyleri, ilçeleri, il merkezini, esnafları, evleri, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etmeli, küskünleri bir araya getirmeli, aile içinde yaşanan sorunları bitirmeli ve yaşadığımız topluma aidiyet duygusunu aşılayarak sandıklardan başarılı çıkmanın anahtarını anlatmalıdır.

 

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle kalın sağlıcakla…

Share
940 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEMEL AYCA GİBİ BAŞARILI BÜROKRATLAR ÇOĞALMALI…

  22 Mart 2019 Yazar Makaleleri

  Ülkemizin temel sorunlarından biri de maalesef bürokrasi ve bürokratik engellerdir… Kimi idareciler bu sorunu en kısa sürede aşmak için sorumluluk üstlenerek bağlı bulundukları kurumu en iyi şekilde yönetir ve halkın sorunlarına çözüm bulur. Ancak üzülerek ifade etmek isterim ki, bu sorumluluğu alacak ve halkın sorunlarını kısa sürede giderecek bürokrat sayımız da çok az… Bugün sizlere hepimizin yakından tanıdığı ve sevdiği bir bürokrattan söz edeceğim. Hasankeyf eski kaymakamı Temel Ayca… 2013-2015 tarihleri arasında Hasankeyf kaym...
 • FUTBOLUN DOĞRULARI

  21 Mart 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

    Futbolun doğrular ne kadar çok bir araya gelebilirse başarıda o derece gelir. Mesela; Doğru Başkan Doğru yönetim Doğru Teknik adamlar Doğru oyuncu transferleri Doğru para yönetimi Doğru taraftar Doğru spor basını Ve şehrin tüm dinamikleri bir araya geldiğinde büyük bir sinerji meydana gelir ve dolayısıyla başarı kaçınılmaz olur.   EGO VE SOSYETE FUTBOL   Sizce kulüp Başkanları, yöneticiler, teknik adam ve oyuncularımız sosyete sınıfına giriyor mu ? Bence evet… Çok büyük bir EGO’y...
 • TÜRKİYE’DE FUTBOL KULÜP BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLER

  14 Mart 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Görevlerini doğru yapan Başkan ve yöneticileri tenzih ederek yazıma başlamak istiyorum. Eskiden bir yerde futbol başarısı ortaya çıkmadığında; o yerin yetkilileri ve taraftarları mali yönden durumu iyi olan, güvenilen ve görevi layığıyla yapabileceğine inandıkları bir kişiye giderler, kulüp başkanlığı görevi için rica ederler, ikna etmeye çalışır ve göreve talip olmasını isterlerdi. O kişi de ricada bulunup gelenleri kırmaz, çağrılara duyarsız kalmaz ve sorumluluk üstlenerek görevi kabul ederdi. Yani görev ayağa giderdi kişi ihtiyaç olmada...
 • ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİ TFF…

  07 Mart 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Bu haftaki yazımızda TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYON’unun denetim fonksiyonunu biraz işleyelim.   Futbolumuzla ilgili eskiden beri söylediğim ve savunduğum en önemli konu, futbolumuzun en büyük probleminin iyi YÖNETİLEMEMESİ ve YÖNETİMSEL yetersizliklerin olduğudur. Bununla bağlantılı olarak diğer önemli bir husus da kanımca her alanda olduğu gibi DENETİM sorunudur. Çünkü ülkemizde işler maalesef eş, dost, ahbap, çavuş ilişkileriyle işler ve kurallar daime ikinci planda kalır. Türkiye Futbol Federasyonunun denetim ile ilgili gö...