gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-1…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

 

Batman’da 31 Mart 2019 seçim çalışmalarını daha önceki seçimlerle karşılaştırdığımızda seçime katılan partilerin ve açıklanan başkan adaylarının seçim çalışmalarının arzu edilen seviyede olmadığını hep birlikte müşahede ediyoruz.

 

İsterseniz partilerin ve adayların mevcut durumunu hep birlikte inceleyelim.

 

AK Parti ilimizde belediyeyi kazanmak istiyorsa söylemlerinde, yerel politikalarında ve saha çalışmalarında mutlaka ciddi değişiklikler yapması gerekiyor. Özellikle kendini ötekileştirmiş olarak gören sadık seçmen kitlelerinin duygusal tepkilerini ciddiye alarak ve mevcut seçmen yapısını muhafaza ederek onlarla birlikte olduğunu her alanda göstermesi gerekiyor.

 

Batman’ın çoğul yapısını doğru bir şekilde irdelemesi gereken AK Parti’nin halka karışması, ev ziyaretleri yapması, gönül dünyalarına girmesi ve milletle birlikte olduklarını hissettirmesi gerekiyor. Seçimin sadece farklı siyasi eğilimler ve inanç gruplarının desteğini alarak kazanılamayacağını da artık bilmesi gerekiyor.

 

Toplumun her kesiminden oy alabilme kabiliyeti olan AK Parti’nin içinde dava adamıyım diyerek nereden geldiğini unutanların iktidar olma gücünü hazmedemediklerini görürsünüz. Bütününü aynı kefeye koymamak şartıyla bir kısım yöneticinin menfi davranışları, cakaları ve tepeden bakma davranışları düzeltilmediği müddetçe AK Parti seçmen nezdinde oy kaybetmeye devam edecektir.

 

Bu sebeple il başkanlığına yeni seçilen Akif Gür’ün ve yeni yönetiminin milletin yararına atacakları adımların isabetli olabilmesi için öncelikle iktidar partisini bir statü atlama ve bir imkân temin etme yeri olarak görenler ile toplumu ötekileştirenlerden acilen temizlemesi gerekiyor.

 

HDP ise kayyum atamalarına tepkisini ortaya koyan bir anlayışı ortaya koyarak Batman belediyesini tekrar kazanmak istiyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Teröre bulaşmış kişiler tekrar sandıktan çıkacak olursa kayyum atayacağız” mesajına rağmen ilimiz dâhil görevden alınan başkanların çoğunluğunu tekrar aday olarak göstermesi seçim sonrasında siyasi değerler tartışmasının bitmeyeceğini gösteriyor.

 

Bunlara rağmen HDP’nin tüm teşkilatlarıyla ve sadık seçmenleriyle birlikte belediyeyi kazanmak için gece gündüz demeden çalışacağını bundan önceki seçimlerden çok iyi biliyoruz.

 

Kendi seçmeninin algısını çok iyi yönetebilen HDP şayet ilimizde seçimleri kaybederse politikasında çok ciddi bir çözünme olur. Ancak AK Partinin yerel siyasetçilerinin bunu yapabilecek bir çalışma içerisinde olup olmadıklarını zaman içerinde hep birlikte gözlemleyeceğiz!

 

HDP’nin eleştirilere malzeme olan ve siyasi iklimi ısındıran açıklamalarından mutlaka uzak durarak belediyecilik anlayışına dair söylemlerini artırması gerekiyor.

 

HUDAPAR 31Mart yerel seçimlerine katılmama kararı alarak aldıkları kararın bir boykot olmadığını açıkladı. Ancak kulislerden sızan bilgilere göre HUDAPAR seçmenini her ne kadar kısıtlamadıysa bile özellikle yaşanan son yargı hadislerinden sonra sandığa gidilmeyeceği görüşü ağırlık kazanıyor.

 

HUDAPAR’ın ileriye dönük hedeflerine ulaşabilmesi için yaptığı siyasi çalışmaların dikkatle takip edilmesi büyük önem arz ediyor. Bunlara ilaveten kırgın olduklarını her ortamda dile getiren ve büyük bir seçmen kitlesi bulunan HUDAPAR’ın sandık davranışının demokrasiye sunacağı katkının sağlanması diğer partiler tarafından mutlaka önemsenmelidir.

 

İstatistikler ilimizde HUDAPAR’ın desteğini almaya çalışan AK Parti’nin başarılı olması durumunda seçimi kazanamazsa bile isteklendirme açısından ciddi bir rahatlama yaşayabileceğini gösteriyor.

 

MHP 31 Mart Yerel seçimleri için ilimizde çalışmalarına devam ederken kulislerden sızan ciddi bilgilere göre özellikle il ve belediye meclis üyelerinin bir kısmının AK Parti listelerinden ve seçilebilecek yerlerden gösterilebileceği konuşuluyor.

 

Bölgede siyasi varlığını hissettirmeye çalışan MHP’nin yıllık teşkilat ziyaretçi sayısı dikkate alındığında il ve belediye meclis üyelikleri için elini güçlü tutma isteği önemli bir hamle olarak görülüyor.

 

MHP Batman il teşkilatının Cumhur ittifakının ruhunu koruyan bir çabayla temkinli ve dikkatli bir şekilde devam eden seçim çalışmalarının AK Parti ile karşılıklı ziyaretler sonrasında yoğunlaşacağı ve bir sonuç olarak ittifakın ilimizde farklı siyasi sürprizleri doğurabileceği konuşuluyor.

 

Güzel bir seçim ortamının oluşması dileğiyle kalın sağlıcakla…

Share
644 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-1…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

    Batman’da 31 Mart 2019 seçim çalışmalarını daha önceki seçimlerle karşılaştırdığımızda seçime katılan partilerin ve açıklanan başkan adaylarının seçim çalışmalarının arzu edilen seviyede olmadığını hep birlikte müşahede ediyoruz.   İsterseniz partilerin ve adayların mevcut durumunu hep birlikte inceleyelim.   AK Parti ilimizde belediyeyi kazanmak istiyorsa söylemlerinde, yerel politikalarında ve saha çalışmalarında mutlaka ciddi değişiklikler yapması gerekiyor. Özellikle kendini ötekileştirmiş olarak gören sadık ...
 • EN HEYECANSIZ VE EN DÜŞÜK KATILIMLI SEÇİM OLACAK GİBİ…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel seçimlere kısa bir süre kalmasına rağmen, genel olarak ne partilerde, nede adaylarda net bir hareketlilik göremiyoruz. Bana göre önümüzdeki bu seçim, hem tarihin en düşük az katılımlı seçimini yaşayacak, hem de en heyecansız seçimi olarak tarihe geçecektir diye düşünüyorum. Çünkü HDP nasıl olsa ‘biz kazanacağız’ diye fazla yormayacak kendini, Ak Partide ‘ne yaparsak yapalım merkezde seçim almamız çok zor’ diye öyle ne bir heyecanı yok… Hüda Par’da aday göstermeyeceğini açıklamasıyla birlikte büyük bir olasılıkla seçmen ta...
 • GÜNÜMÜZÜ KUTLAYAN YÖNETİCİ VE SİYASİLERE SİTEMİMDİR…

  13 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Geçtiğimiz günlerde kutladığımız 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü dolaysıyla yüzlerce kutlama ve tebrik mesajları aldık. İlimizi yöneten il valisinden, siyasilerinden, bürokratlarından, okurlarımızdan ve takipçilerimizden gelen bu mesajlar, elbette güzeldi, biz gazetecilere moral vericiydi… Ammmaaaa… Doğrusunu söylemek gerekirse vali Hulusi Şahin’den, Yada belediye başkan vekili Ertuğ Şevket Aksoy’dan, Yada Ak Partinin çiçeği burnunda il başkanı Akif Gür’den, Yada HDP belediye başkan adayı Sabri Özdemir’den, Yada ilimizde...
 • DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK…

  08 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Batmanımız birçok alanda önemli isimler çıkarmayı başarmıştır… Sanatta, sporda, siyasette, bürokraside ve iş dünyasında da bu isimlerden bazılarını çok rahat sıralayabiliriz… Bugün iş dünyamızın yetiştirmiş olduğu çok önemli iki değerimizden söz etmek istiyorum. Yaklaşık bir yıl önce çok önemli iki iş adamımızın arka arkaya vefatları, başta şahsım olmak üzere birçok Batman halkını derinden üzmüştü… Bunlardan biri H. Ahmet Dinç, diğeri ise H. Necat Nasıroğlu’ydu… Bu iki önemli ve yatırımcı isimler gerçekten de Batmanımıza birçok ala...