gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-1…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

 

Batman’da 31 Mart 2019 seçim çalışmalarını daha önceki seçimlerle karşılaştırdığımızda seçime katılan partilerin ve açıklanan başkan adaylarının seçim çalışmalarının arzu edilen seviyede olmadığını hep birlikte müşahede ediyoruz.

 

İsterseniz partilerin ve adayların mevcut durumunu hep birlikte inceleyelim.

 

AK Parti ilimizde belediyeyi kazanmak istiyorsa söylemlerinde, yerel politikalarında ve saha çalışmalarında mutlaka ciddi değişiklikler yapması gerekiyor. Özellikle kendini ötekileştirmiş olarak gören sadık seçmen kitlelerinin duygusal tepkilerini ciddiye alarak ve mevcut seçmen yapısını muhafaza ederek onlarla birlikte olduğunu her alanda göstermesi gerekiyor.

 

Batman’ın çoğul yapısını doğru bir şekilde irdelemesi gereken AK Parti’nin halka karışması, ev ziyaretleri yapması, gönül dünyalarına girmesi ve milletle birlikte olduklarını hissettirmesi gerekiyor. Seçimin sadece farklı siyasi eğilimler ve inanç gruplarının desteğini alarak kazanılamayacağını da artık bilmesi gerekiyor.

 

Toplumun her kesiminden oy alabilme kabiliyeti olan AK Parti’nin içinde dava adamıyım diyerek nereden geldiğini unutanların iktidar olma gücünü hazmedemediklerini görürsünüz. Bütününü aynı kefeye koymamak şartıyla bir kısım yöneticinin menfi davranışları, cakaları ve tepeden bakma davranışları düzeltilmediği müddetçe AK Parti seçmen nezdinde oy kaybetmeye devam edecektir.

 

Bu sebeple il başkanlığına yeni seçilen Akif Gür’ün ve yeni yönetiminin milletin yararına atacakları adımların isabetli olabilmesi için öncelikle iktidar partisini bir statü atlama ve bir imkân temin etme yeri olarak görenler ile toplumu ötekileştirenlerden acilen temizlemesi gerekiyor.

 

HDP ise kayyum atamalarına tepkisini ortaya koyan bir anlayışı ortaya koyarak Batman belediyesini tekrar kazanmak istiyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Teröre bulaşmış kişiler tekrar sandıktan çıkacak olursa kayyum atayacağız” mesajına rağmen ilimiz dâhil görevden alınan başkanların çoğunluğunu tekrar aday olarak göstermesi seçim sonrasında siyasi değerler tartışmasının bitmeyeceğini gösteriyor.

 

Bunlara rağmen HDP’nin tüm teşkilatlarıyla ve sadık seçmenleriyle birlikte belediyeyi kazanmak için gece gündüz demeden çalışacağını bundan önceki seçimlerden çok iyi biliyoruz.

 

Kendi seçmeninin algısını çok iyi yönetebilen HDP şayet ilimizde seçimleri kaybederse politikasında çok ciddi bir çözünme olur. Ancak AK Partinin yerel siyasetçilerinin bunu yapabilecek bir çalışma içerisinde olup olmadıklarını zaman içerinde hep birlikte gözlemleyeceğiz!

 

HDP’nin eleştirilere malzeme olan ve siyasi iklimi ısındıran açıklamalarından mutlaka uzak durarak belediyecilik anlayışına dair söylemlerini artırması gerekiyor.

 

HUDAPAR 31Mart yerel seçimlerine katılmama kararı alarak aldıkları kararın bir boykot olmadığını açıkladı. Ancak kulislerden sızan bilgilere göre HUDAPAR seçmenini her ne kadar kısıtlamadıysa bile özellikle yaşanan son yargı hadislerinden sonra sandığa gidilmeyeceği görüşü ağırlık kazanıyor.

 

HUDAPAR’ın ileriye dönük hedeflerine ulaşabilmesi için yaptığı siyasi çalışmaların dikkatle takip edilmesi büyük önem arz ediyor. Bunlara ilaveten kırgın olduklarını her ortamda dile getiren ve büyük bir seçmen kitlesi bulunan HUDAPAR’ın sandık davranışının demokrasiye sunacağı katkının sağlanması diğer partiler tarafından mutlaka önemsenmelidir.

 

İstatistikler ilimizde HUDAPAR’ın desteğini almaya çalışan AK Parti’nin başarılı olması durumunda seçimi kazanamazsa bile isteklendirme açısından ciddi bir rahatlama yaşayabileceğini gösteriyor.

 

MHP 31 Mart Yerel seçimleri için ilimizde çalışmalarına devam ederken kulislerden sızan ciddi bilgilere göre özellikle il ve belediye meclis üyelerinin bir kısmının AK Parti listelerinden ve seçilebilecek yerlerden gösterilebileceği konuşuluyor.

 

Bölgede siyasi varlığını hissettirmeye çalışan MHP’nin yıllık teşkilat ziyaretçi sayısı dikkate alındığında il ve belediye meclis üyelikleri için elini güçlü tutma isteği önemli bir hamle olarak görülüyor.

 

MHP Batman il teşkilatının Cumhur ittifakının ruhunu koruyan bir çabayla temkinli ve dikkatli bir şekilde devam eden seçim çalışmalarının AK Parti ile karşılıklı ziyaretler sonrasında yoğunlaşacağı ve bir sonuç olarak ittifakın ilimizde farklı siyasi sürprizleri doğurabileceği konuşuluyor.

 

Güzel bir seçim ortamının oluşması dileğiyle kalın sağlıcakla…

Share
732 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE’DE FUTBOL KULÜP BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLER

  14 Mart 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Görevlerini doğru yapan Başkan ve yöneticileri tenzih ederek yazıma başlamak istiyorum. Eskiden bir yerde futbol başarısı ortaya çıkmadığında; o yerin yetkilileri ve taraftarları mali yönden durumu iyi olan, güvenilen ve görevi layığıyla yapabileceğine inandıkları bir kişiye giderler, kulüp başkanlığı görevi için rica ederler, ikna etmeye çalışır ve göreve talip olmasını isterlerdi. O kişi de ricada bulunup gelenleri kırmaz, çağrılara duyarsız kalmaz ve sorumluluk üstlenerek görevi kabul ederdi. Yani görev ayağa giderdi kişi ihtiyaç olmada...
 • ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİ TFF…

  07 Mart 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Bu haftaki yazımızda TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYON’unun denetim fonksiyonunu biraz işleyelim.   Futbolumuzla ilgili eskiden beri söylediğim ve savunduğum en önemli konu, futbolumuzun en büyük probleminin iyi YÖNETİLEMEMESİ ve YÖNETİMSEL yetersizliklerin olduğudur. Bununla bağlantılı olarak diğer önemli bir husus da kanımca her alanda olduğu gibi DENETİM sorunudur. Çünkü ülkemizde işler maalesef eş, dost, ahbap, çavuş ilişkileriyle işler ve kurallar daime ikinci planda kalır. Türkiye Futbol Federasyonunun denetim ile ilgili gö...
 • 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

  07 Mart 2019 Yazar Makaleleri

  Bazı olaylar insanlığın ilerleyişi ve kendi kaderini ellerine alması bağlamında tarih sahnesinde çok önemli roller oynar. Bu durum aynı zamanda diğer toplumsal pratiklere öncülük eden bir süreçtir. Belleklerde bir ders, bir örnek ve çıkarsama halini alır. Bugün adeta bir direniş destanı olan, kadınlarla birlikte tüm insanlığın kurtuluşunu işaret eden 1857 8 Mart’ının 156. yılını geride bırakmış bulunuyoruz. Bir asırdan fazla bir süre geçmesine rağmen New York’lu kadın dokuma işçilerinin mücadelesi halen yolumuzu aydınlatmaya, bilincimizi dir...
 • TÜRKİYE VE BATMAN’IN KADERİ AYNI

  28 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesiyiz Fakat aynı zamanda altyapılardan üst yapılara en az oyuncu veren ülkeyiz. Oyuncu ihraç etmek yerine ithalatının esiri olmuşuz. Batmanın kaderi de Türkiye’ninki ile aynı… Neden aynı ? Çünkü Batman da Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip illerinin başında geliyor. Ve altyapılardan üst yapılara en az oyuncu veren illerden bir tanesi. GENÇLERE BORCUMUZ VAR Bu genç nüfusumuzun yetişmesinde hiç kuşkusuz semt sahaları, nitelikli antrenörler ve en önemlisi de ekonomik destek gerekiyor. BELEDİYELE...