gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-1…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

 

Batman’da 31 Mart 2019 seçim çalışmalarını daha önceki seçimlerle karşılaştırdığımızda seçime katılan partilerin ve açıklanan başkan adaylarının seçim çalışmalarının arzu edilen seviyede olmadığını hep birlikte müşahede ediyoruz.

 

İsterseniz partilerin ve adayların mevcut durumunu hep birlikte inceleyelim.

 

AK Parti ilimizde belediyeyi kazanmak istiyorsa söylemlerinde, yerel politikalarında ve saha çalışmalarında mutlaka ciddi değişiklikler yapması gerekiyor. Özellikle kendini ötekileştirmiş olarak gören sadık seçmen kitlelerinin duygusal tepkilerini ciddiye alarak ve mevcut seçmen yapısını muhafaza ederek onlarla birlikte olduğunu her alanda göstermesi gerekiyor.

 

Batman’ın çoğul yapısını doğru bir şekilde irdelemesi gereken AK Parti’nin halka karışması, ev ziyaretleri yapması, gönül dünyalarına girmesi ve milletle birlikte olduklarını hissettirmesi gerekiyor. Seçimin sadece farklı siyasi eğilimler ve inanç gruplarının desteğini alarak kazanılamayacağını da artık bilmesi gerekiyor.

 

Toplumun her kesiminden oy alabilme kabiliyeti olan AK Parti’nin içinde dava adamıyım diyerek nereden geldiğini unutanların iktidar olma gücünü hazmedemediklerini görürsünüz. Bütününü aynı kefeye koymamak şartıyla bir kısım yöneticinin menfi davranışları, cakaları ve tepeden bakma davranışları düzeltilmediği müddetçe AK Parti seçmen nezdinde oy kaybetmeye devam edecektir.

 

Bu sebeple il başkanlığına yeni seçilen Akif Gür’ün ve yeni yönetiminin milletin yararına atacakları adımların isabetli olabilmesi için öncelikle iktidar partisini bir statü atlama ve bir imkân temin etme yeri olarak görenler ile toplumu ötekileştirenlerden acilen temizlemesi gerekiyor.

 

HDP ise kayyum atamalarına tepkisini ortaya koyan bir anlayışı ortaya koyarak Batman belediyesini tekrar kazanmak istiyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Teröre bulaşmış kişiler tekrar sandıktan çıkacak olursa kayyum atayacağız” mesajına rağmen ilimiz dâhil görevden alınan başkanların çoğunluğunu tekrar aday olarak göstermesi seçim sonrasında siyasi değerler tartışmasının bitmeyeceğini gösteriyor.

 

Bunlara rağmen HDP’nin tüm teşkilatlarıyla ve sadık seçmenleriyle birlikte belediyeyi kazanmak için gece gündüz demeden çalışacağını bundan önceki seçimlerden çok iyi biliyoruz.

 

Kendi seçmeninin algısını çok iyi yönetebilen HDP şayet ilimizde seçimleri kaybederse politikasında çok ciddi bir çözünme olur. Ancak AK Partinin yerel siyasetçilerinin bunu yapabilecek bir çalışma içerisinde olup olmadıklarını zaman içerinde hep birlikte gözlemleyeceğiz!

 

HDP’nin eleştirilere malzeme olan ve siyasi iklimi ısındıran açıklamalarından mutlaka uzak durarak belediyecilik anlayışına dair söylemlerini artırması gerekiyor.

 

HUDAPAR 31Mart yerel seçimlerine katılmama kararı alarak aldıkları kararın bir boykot olmadığını açıkladı. Ancak kulislerden sızan bilgilere göre HUDAPAR seçmenini her ne kadar kısıtlamadıysa bile özellikle yaşanan son yargı hadislerinden sonra sandığa gidilmeyeceği görüşü ağırlık kazanıyor.

 

HUDAPAR’ın ileriye dönük hedeflerine ulaşabilmesi için yaptığı siyasi çalışmaların dikkatle takip edilmesi büyük önem arz ediyor. Bunlara ilaveten kırgın olduklarını her ortamda dile getiren ve büyük bir seçmen kitlesi bulunan HUDAPAR’ın sandık davranışının demokrasiye sunacağı katkının sağlanması diğer partiler tarafından mutlaka önemsenmelidir.

 

İstatistikler ilimizde HUDAPAR’ın desteğini almaya çalışan AK Parti’nin başarılı olması durumunda seçimi kazanamazsa bile isteklendirme açısından ciddi bir rahatlama yaşayabileceğini gösteriyor.

 

MHP 31 Mart Yerel seçimleri için ilimizde çalışmalarına devam ederken kulislerden sızan ciddi bilgilere göre özellikle il ve belediye meclis üyelerinin bir kısmının AK Parti listelerinden ve seçilebilecek yerlerden gösterilebileceği konuşuluyor.

 

Bölgede siyasi varlığını hissettirmeye çalışan MHP’nin yıllık teşkilat ziyaretçi sayısı dikkate alındığında il ve belediye meclis üyelikleri için elini güçlü tutma isteği önemli bir hamle olarak görülüyor.

 

MHP Batman il teşkilatının Cumhur ittifakının ruhunu koruyan bir çabayla temkinli ve dikkatli bir şekilde devam eden seçim çalışmalarının AK Parti ile karşılıklı ziyaretler sonrasında yoğunlaşacağı ve bir sonuç olarak ittifakın ilimizde farklı siyasi sürprizleri doğurabileceği konuşuluyor.

 

Güzel bir seçim ortamının oluşması dileğiyle kalın sağlıcakla…

Share
811 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE 1.Sİ OLAN ÖĞRENCİ ÇİN’E GİDİYOR

  16 Haziran 2019 Eğitim, Sağlık, Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran uluslararası resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı konuk etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Okul Müdürü Veysi Aksoy ve Resim Öğretmeni refakatinde ziyarete gelen TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı makamında konuk etti. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen ‘Hayalimdeki Çin’ konulu resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Ümran Aydın’...
 • BATMAN KAMUOYUNDAN RİCAM VAR…

  16 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Değerli dostlarım, takipçilerim ve okurlarım… Yaklaşık 22 yıldan beri iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla sizlere haberler yazıyor, makalelerimle gündemdeki konular hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum. Tabi beğeneniz olduğu kadar bu fikirlerime katılmayanlar da olacaktır. Buda son derece doğaldır. Saygı çerçevesinde de her görüş ve önerilere de açık olduğumu beni tanıyanlar bilir. Bugün sizlerle dertleşmek ve toplumumuzda yani halkımız arasında gördüğüm ve hiç tasvip etmediğim konularla alakalı acizane bazı öneri ve rica...
 • AK PARTİ BATMAN’DA KAYBETMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

  12 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel yönetim seçimlerinde yaşanan büyük kaybedişe rağmen AK Parti Batman il teşkilatının genel bir değerlendirme yapmak ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için her hangi bir çalışma içerisinde olmaması odak noktalarının farklılığı konusunda akıllarda soru işareti bırakmaktadır. AK Parti iktidarının ilimiz özelinde yapmış olduğu büyük icraat, hizmet ve yatırımlara rağmen sandıklardan alınan mağlubiyetin değerlendirmelerini sahada analiz etmek, seçmendeki yansımasını takip etmek ve yapılan hataları ayıklayarak bir sonraki seçimler...
 • GELİŞİME DOĞRU

  11 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı, insanların konuşma dışında duygu ve düşüncelerini anlatabilmek için başvurdukları, belli işaretler ve işaret sistemlerinden meydana gelmiş bir ifade vasıtasıdır. Yazı, insanoğlunun en önemli icatlarından biridir. Yazının icadı, bir kişi tarafından kısa bir zamanda olmamıştır. Yazı, insan topluluğunun ortak eseridir ve binlerce yıllık bir gelişme sonunda bugünkü şeklini almıştır. Yazı ihtiyacı, Yontma Taş Çağı insanlarından itibaren başlar. Bu çağda yaşayanlar da, başarılarını dile getirip yaşatmak, dini ya da sosyal ihtiyaçlarını belirt...