gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Yerel Seçime Doğru AK PARTİ Ve HDP…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

30 Mart 2014 yerel seçimlerini kazandıktan sonra tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte azimli bir şekilde halkın içerisinde olmaya ve politikasını anlatmaya çalışan HDP, önümüzde ki yerel seçimlerde başarıya ulaşmak için yine aynı azimle çalışmalarına devam ediyor.

Buna mukabil AK Parti Batman teşkilatları ise halkın içinde olmak yerine daha çok protokol çalışmalarına önem vererek seçmeni ile arasındaki kimliksel ve duygusal bağının etkisini azaltmaya devam etmektedir.

Bir partinin olmazsa olmazı olarak kabul edilen sokak ve mahalle örgütlenmesinin neredeyse yok edildiği AK Parti Batman il teşkilatında samimiyetle ve sadakatle mücadele eden partililerin mutlaka motive edilmesi gerektiğiyle ilgili söylemler parti içinde her geçen gün yükselen bir ivmeyle seslendirilmektedir.

AK Parti’nin ülke genelindeki seçim stratejisi incelendiğinde hizmet siyasetiyle birlikte iç ve dış arenada yürütülen politikalarla bu partiye gönül verenlerin üzerindeki etki gücünün korunmasına özen gösterilmektedir. Ancak ilimizde kayyum belediyesinin hizmetleriyle birlikte sahada olması gereken AK Parti Batman teşkilatlarının neredeyse tüm mensuplarıyla birlikte kendi kabuğuna çekilmesi ise hayretle takip edilmektedir.

Girdiği bütün seçimlerin hemen sonrasında genel merkezdeki tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte sürekli ve azimli bir şeklide halkın içinde olmaya dikkat eden AK Parti’nin, gerçekleştirdiği çalışmaların karşılığını bütün seçimleri kazanarak gösterdiğine 15 yıldır şahitlik ederken ilimiz için aynı başarıdan söz edemiyoruz.

Genelde bölgemizde özelde ise ilimizde seçmeni ile arasındaki duygusal bağı zedeleyen AK Parti teşkilatları, başarıya giden yolda en önemli dinamikler olarak kabul edilen gönüldeşlerini küstürerek 2018 yerel seçimlerine büyük bir dezavantajla girecekler.

HDP’nin ilimizde seçimi kazanmış olmasını sadece diğer partilerin başarısızlığına mal etmek hakkaniyetten uzak ve insaf ölçüsünün dışında kabul edilmelidir. Çünkü seçmeni ile kimliksel bağını sürekli zinde tutarak başarıya ulaşmaya çalışan HDP, halkın içinde olmaya özen gösterirken en güçlü rakipleri ise kendi aralarında top koşturmaya devam ediyor.

Yerel seçimlerin kazanılmasında aday isimleri en önemli faktör olarak kabul edilmektedir dolayısıyla İlimizde seçime katılacak partilerin yerel seçimleri kazanmak için il ve ilçelerden göstereceği adayların toplum nezdinde ki imajlarının ciddi tartışmalara ve fikir ayrılıklarına sebep olmayacak isimlerden oluşacağı beklenmelidir.

AK Parti’de belediye başkan adaylarının isimlerinin aralık ayının sonuna kadar netleşmesi bekleniyor ancak ilimizin özeline indiğimizde özellikle AK Parti veya HDP’den aday gösterileceklerin fikir ayrılıklarına veya hukuki sorunlara sebep olabilecek isimlerden oluşmamasına dikkat edilmelidir.

Bildiğiniz gibi İl ve Belediye encümenliklerinde gösterilen adayların demografik zenginliği Batman için demokratik bir kazanım olacaktır ancak demografik zenginlik adına seçilecek adayların akademik birikimi de mutlaka dikkate alınmalıdır.

Geçmiş seçimlerde seçmen kitlesini iyi motive ederek ilimizde başarıya ulaşan HDP, bu seçimde de başarıya ulaşmak için yine aynı azim ve kararlılıkla kitlesiyle arasında ki bağı güçlü tutmaya devam etmektedir.

AK Parti Batman il teşkilatı ise seçmen kitlesiyle arasına yerleştirdiği bariyerleri ortadan kaldırmadığı müddetçe yerel seçimlerde arzu ettiği başarıya ulaşamayacak gibi 15 yıllık başarısızlığına bir yenisini ekleyecektir.

31 Mart yerel seçimleri bizlere mevcut durumu kendi bakış açımızla değil, seçmenin bakış açısıyla doğru okumamızı göstermektedir.

Kalın sağlıcakla,

Mustafa TOPRAK

Share
924 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-1…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

    Batman’da 31 Mart 2019 seçim çalışmalarını daha önceki seçimlerle karşılaştırdığımızda seçime katılan partilerin ve açıklanan başkan adaylarının seçim çalışmalarının arzu edilen seviyede olmadığını hep birlikte müşahede ediyoruz.   İsterseniz partilerin ve adayların mevcut durumunu hep birlikte inceleyelim.   AK Parti ilimizde belediyeyi kazanmak istiyorsa söylemlerinde, yerel politikalarında ve saha çalışmalarında mutlaka ciddi değişiklikler yapması gerekiyor. Özellikle kendini ötekileştirmiş olarak gören sadık ...
 • EN HEYECANSIZ VE EN DÜŞÜK KATILIMLI SEÇİM OLACAK GİBİ…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel seçimlere kısa bir süre kalmasına rağmen, genel olarak ne partilerde, nede adaylarda net bir hareketlilik göremiyoruz. Bana göre önümüzdeki bu seçim, hem tarihin en düşük az katılımlı seçimini yaşayacak, hem de en heyecansız seçimi olarak tarihe geçecektir diye düşünüyorum. Çünkü HDP nasıl olsa ‘biz kazanacağız’ diye fazla yormayacak kendini, Ak Partide ‘ne yaparsak yapalım merkezde seçim almamız çok zor’ diye öyle ne bir heyecanı yok… Hüda Par’da aday göstermeyeceğini açıklamasıyla birlikte büyük bir olasılıkla seçmen ta...
 • GÜNÜMÜZÜ KUTLAYAN YÖNETİCİ VE SİYASİLERE SİTEMİMDİR…

  13 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Geçtiğimiz günlerde kutladığımız 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü dolaysıyla yüzlerce kutlama ve tebrik mesajları aldık. İlimizi yöneten il valisinden, siyasilerinden, bürokratlarından, okurlarımızdan ve takipçilerimizden gelen bu mesajlar, elbette güzeldi, biz gazetecilere moral vericiydi… Ammmaaaa… Doğrusunu söylemek gerekirse vali Hulusi Şahin’den, Yada belediye başkan vekili Ertuğ Şevket Aksoy’dan, Yada Ak Partinin çiçeği burnunda il başkanı Akif Gür’den, Yada HDP belediye başkan adayı Sabri Özdemir’den, Yada ilimizde...
 • DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK…

  08 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Batmanımız birçok alanda önemli isimler çıkarmayı başarmıştır… Sanatta, sporda, siyasette, bürokraside ve iş dünyasında da bu isimlerden bazılarını çok rahat sıralayabiliriz… Bugün iş dünyamızın yetiştirmiş olduğu çok önemli iki değerimizden söz etmek istiyorum. Yaklaşık bir yıl önce çok önemli iki iş adamımızın arka arkaya vefatları, başta şahsım olmak üzere birçok Batman halkını derinden üzmüştü… Bunlardan biri H. Ahmet Dinç, diğeri ise H. Necat Nasıroğlu’ydu… Bu iki önemli ve yatırımcı isimler gerçekten de Batmanımıza birçok ala...