gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Yerel Seçime Doğru AK PARTİ Ve HDP…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

30 Mart 2014 yerel seçimlerini kazandıktan sonra tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte azimli bir şekilde halkın içerisinde olmaya ve politikasını anlatmaya çalışan HDP, önümüzde ki yerel seçimlerde başarıya ulaşmak için yine aynı azimle çalışmalarına devam ediyor.

Buna mukabil AK Parti Batman teşkilatları ise halkın içinde olmak yerine daha çok protokol çalışmalarına önem vererek seçmeni ile arasındaki kimliksel ve duygusal bağının etkisini azaltmaya devam etmektedir.

Bir partinin olmazsa olmazı olarak kabul edilen sokak ve mahalle örgütlenmesinin neredeyse yok edildiği AK Parti Batman il teşkilatında samimiyetle ve sadakatle mücadele eden partililerin mutlaka motive edilmesi gerektiğiyle ilgili söylemler parti içinde her geçen gün yükselen bir ivmeyle seslendirilmektedir.

AK Parti’nin ülke genelindeki seçim stratejisi incelendiğinde hizmet siyasetiyle birlikte iç ve dış arenada yürütülen politikalarla bu partiye gönül verenlerin üzerindeki etki gücünün korunmasına özen gösterilmektedir. Ancak ilimizde kayyum belediyesinin hizmetleriyle birlikte sahada olması gereken AK Parti Batman teşkilatlarının neredeyse tüm mensuplarıyla birlikte kendi kabuğuna çekilmesi ise hayretle takip edilmektedir.

Girdiği bütün seçimlerin hemen sonrasında genel merkezdeki tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte sürekli ve azimli bir şeklide halkın içinde olmaya dikkat eden AK Parti’nin, gerçekleştirdiği çalışmaların karşılığını bütün seçimleri kazanarak gösterdiğine 15 yıldır şahitlik ederken ilimiz için aynı başarıdan söz edemiyoruz.

Genelde bölgemizde özelde ise ilimizde seçmeni ile arasındaki duygusal bağı zedeleyen AK Parti teşkilatları, başarıya giden yolda en önemli dinamikler olarak kabul edilen gönüldeşlerini küstürerek 2018 yerel seçimlerine büyük bir dezavantajla girecekler.

HDP’nin ilimizde seçimi kazanmış olmasını sadece diğer partilerin başarısızlığına mal etmek hakkaniyetten uzak ve insaf ölçüsünün dışında kabul edilmelidir. Çünkü seçmeni ile kimliksel bağını sürekli zinde tutarak başarıya ulaşmaya çalışan HDP, halkın içinde olmaya özen gösterirken en güçlü rakipleri ise kendi aralarında top koşturmaya devam ediyor.

Yerel seçimlerin kazanılmasında aday isimleri en önemli faktör olarak kabul edilmektedir dolayısıyla İlimizde seçime katılacak partilerin yerel seçimleri kazanmak için il ve ilçelerden göstereceği adayların toplum nezdinde ki imajlarının ciddi tartışmalara ve fikir ayrılıklarına sebep olmayacak isimlerden oluşacağı beklenmelidir.

AK Parti’de belediye başkan adaylarının isimlerinin aralık ayının sonuna kadar netleşmesi bekleniyor ancak ilimizin özeline indiğimizde özellikle AK Parti veya HDP’den aday gösterileceklerin fikir ayrılıklarına veya hukuki sorunlara sebep olabilecek isimlerden oluşmamasına dikkat edilmelidir.

Bildiğiniz gibi İl ve Belediye encümenliklerinde gösterilen adayların demografik zenginliği Batman için demokratik bir kazanım olacaktır ancak demografik zenginlik adına seçilecek adayların akademik birikimi de mutlaka dikkate alınmalıdır.

Geçmiş seçimlerde seçmen kitlesini iyi motive ederek ilimizde başarıya ulaşan HDP, bu seçimde de başarıya ulaşmak için yine aynı azim ve kararlılıkla kitlesiyle arasında ki bağı güçlü tutmaya devam etmektedir.

AK Parti Batman il teşkilatı ise seçmen kitlesiyle arasına yerleştirdiği bariyerleri ortadan kaldırmadığı müddetçe yerel seçimlerde arzu ettiği başarıya ulaşamayacak gibi 15 yıllık başarısızlığına bir yenisini ekleyecektir.

31 Mart yerel seçimleri bizlere mevcut durumu kendi bakış açımızla değil, seçmenin bakış açısıyla doğru okumamızı göstermektedir.

Kalın sağlıcakla,

Mustafa TOPRAK

Share
1029 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN’DA HER ÇOCUK KİTAPLA BULUŞSUN…

  21 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Orhan Pamuk "Okumak, yazarın harflerle anlattığı şeyleri aklın sessiz sinemasında bir bir resimlendirmekten başka nedir ki" diyerek okuma sürecine farklı bir anlam katmış ve bizlerinde kitap okurken sanki bir film sahnesinin içindeymişiz gibi kendimizi hissetmemiz gerekliliğine atıfta bulunarak okumanın önemine vurgu yapmıştır. Başka bir deyişle kitaplar; geçmişten bugüne kadar geçen tüm zamanlarda sanki bir film sahnesinin içindeymişiz gibi yolculuk yapabileceğimiz eserlerdir. Kelimelerin dünyasına kendimizi bıraktığımızda ve bunun farkına ...
 • LOJİSTİK CEP DEPO KURULDU

  17 Ekim 2019 Siyaset, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Batman Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından lojistik depolar kuruldu. Batman İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) olası bir afet durumunda kullanmak amacıyla lojistik cep depo kuruldu. AFAD Batman İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada “Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programında; Afetlere Müdahale kapasitemizin arttırılmasını, afetzedelere kısa sürede ulaşıp gerekli barınma, sosyal ve iaşe ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak, afet sonrası afet bölgesinde yaşanan kargaşa, endişe ve sıkıntıları ortadan kaldırmak amacı...
 • ANADOLUDA TEK YÜREK OLMUŞ EVLATLAR…

  16 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Küresel sistemin baş yapıcıları, Genelde Mezopotamya coğrafyasında özelde ise Suriye’de oluşturmaya çalıştıkları tehlikeli projelerle kendilerine kalıcı bir alan oluşturmaya çalışırken, Ülkemizi de güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya bırakabilecek bir süreci olgunlaştırma peşindedirler. Anlaşıldığı kadarıyla küresel sistemin baş yapıcıları amaçlarının sonucuna toplumun kardeşlik bağının ve kültürel değerlerinin parçalanması ile ulaşabileceklerini öngörmüşlerdir. Yaşadığımız toprakların asli kurucuları arasında en önde yer alan ve kurtuluş...
 • BATMAN’DA SİYASİ ACEMİLİK VE BÜROKRASİ…

  10 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Millete hizmet etmek üzere atanan bürokratları eleştirmemiz gerekiyorsa vicdan hukuku çerçevesine dikkat ederek ve doğruları yerine koyarak eleştirmeliyiz. Eleştiriler, insani ve ahlaki kurallar çizgisinde yapıldığında ve sınırları saygı ile örüldüğünde elbette ki toplumun istifade edebileceği genel bir davranış halini alır. Hatta eleştiriler vicdan çizgisinin istikametine uyularak sırf bir hatayı bertaraf etmek için yapılıyorsa belki de dua nispetindedir. Ancak sırf siyasilerle farklı çalışma kültürüne sahip olunduğu için ya da fikir ...