logo

Yerel Seçime Doğru AK PARTİ Ve HDP…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

30 Mart 2014 yerel seçimlerini kazandıktan sonra tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte azimli bir şekilde halkın içerisinde olmaya ve politikasını anlatmaya çalışan HDP, önümüzde ki yerel seçimlerde başarıya ulaşmak için yine aynı azimle çalışmalarına devam ediyor.

Buna mukabil AK Parti Batman teşkilatları ise halkın içinde olmak yerine daha çok protokol çalışmalarına önem vererek seçmeni ile arasındaki kimliksel ve duygusal bağının etkisini azaltmaya devam etmektedir.

Bir partinin olmazsa olmazı olarak kabul edilen sokak ve mahalle örgütlenmesinin neredeyse yok edildiği AK Parti Batman il teşkilatında samimiyetle ve sadakatle mücadele eden partililerin mutlaka motive edilmesi gerektiğiyle ilgili söylemler parti içinde her geçen gün yükselen bir ivmeyle seslendirilmektedir.

AK Parti’nin ülke genelindeki seçim stratejisi incelendiğinde hizmet siyasetiyle birlikte iç ve dış arenada yürütülen politikalarla bu partiye gönül verenlerin üzerindeki etki gücünün korunmasına özen gösterilmektedir. Ancak ilimizde kayyum belediyesinin hizmetleriyle birlikte sahada olması gereken AK Parti Batman teşkilatlarının neredeyse tüm mensuplarıyla birlikte kendi kabuğuna çekilmesi ise hayretle takip edilmektedir.

Girdiği bütün seçimlerin hemen sonrasında genel merkezdeki tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte sürekli ve azimli bir şeklide halkın içinde olmaya dikkat eden AK Parti’nin, gerçekleştirdiği çalışmaların karşılığını bütün seçimleri kazanarak gösterdiğine 15 yıldır şahitlik ederken ilimiz için aynı başarıdan söz edemiyoruz.

Genelde bölgemizde özelde ise ilimizde seçmeni ile arasındaki duygusal bağı zedeleyen AK Parti teşkilatları, başarıya giden yolda en önemli dinamikler olarak kabul edilen gönüldeşlerini küstürerek 2018 yerel seçimlerine büyük bir dezavantajla girecekler.

HDP’nin ilimizde seçimi kazanmış olmasını sadece diğer partilerin başarısızlığına mal etmek hakkaniyetten uzak ve insaf ölçüsünün dışında kabul edilmelidir. Çünkü seçmeni ile kimliksel bağını sürekli zinde tutarak başarıya ulaşmaya çalışan HDP, halkın içinde olmaya özen gösterirken en güçlü rakipleri ise kendi aralarında top koşturmaya devam ediyor.

Yerel seçimlerin kazanılmasında aday isimleri en önemli faktör olarak kabul edilmektedir dolayısıyla İlimizde seçime katılacak partilerin yerel seçimleri kazanmak için il ve ilçelerden göstereceği adayların toplum nezdinde ki imajlarının ciddi tartışmalara ve fikir ayrılıklarına sebep olmayacak isimlerden oluşacağı beklenmelidir.

AK Parti’de belediye başkan adaylarının isimlerinin aralık ayının sonuna kadar netleşmesi bekleniyor ancak ilimizin özeline indiğimizde özellikle AK Parti veya HDP’den aday gösterileceklerin fikir ayrılıklarına veya hukuki sorunlara sebep olabilecek isimlerden oluşmamasına dikkat edilmelidir.

Bildiğiniz gibi İl ve Belediye encümenliklerinde gösterilen adayların demografik zenginliği Batman için demokratik bir kazanım olacaktır ancak demografik zenginlik adına seçilecek adayların akademik birikimi de mutlaka dikkate alınmalıdır.

Geçmiş seçimlerde seçmen kitlesini iyi motive ederek ilimizde başarıya ulaşan HDP, bu seçimde de başarıya ulaşmak için yine aynı azim ve kararlılıkla kitlesiyle arasında ki bağı güçlü tutmaya devam etmektedir.

AK Parti Batman il teşkilatı ise seçmen kitlesiyle arasına yerleştirdiği bariyerleri ortadan kaldırmadığı müddetçe yerel seçimlerde arzu ettiği başarıya ulaşamayacak gibi 15 yıllık başarısızlığına bir yenisini ekleyecektir.

31 Mart yerel seçimleri bizlere mevcut durumu kendi bakış açımızla değil, seçmenin bakış açısıyla doğru okumamızı göstermektedir.

Kalın sağlıcakla,

Mustafa TOPRAK

Share
884 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vali Hulusi Şahin’e Açık Mektup…

  09 Kasım 2018 Yazar Makaleleri

  Sayın Valim, Batman valiliğine atanmanız münasebetiyle sizleri tebrik ediyor, her yönüyle bölgemizin cazibe merkezi olan Batman'ımıza hoş geldiniz diyorum. Sizden önceki valimiz Ahmet Deniz'den bayrağı devir almanız, inanıyorum ki zat-ı âliniz tarafından önemli bir şans olarak değerlendirilecektir. Genelde bölgemizin özelde ise ilimizin içinde bulunduğu jeopolitik konum ve hassasiyetleri mutlaka bizlerden daha iyi biliyorsunuzdur. Ancak yaşatılmaya çalışılan bütün olumsuzluklara rağmen kendini korumayı bilen bir şehirde yaşıyoruz. Bu a...
 • Bu Sahtekârlıklar Neden Önlenemiyor Veya Suçlar Neden Artıyor?

  05 Kasım 2018 Yazar Makaleleri

  İnsanın canı, malı, inancı, nesli, aklı, namusu, şerefi, özgürlüğü kutsaldır ve mutlaka korunmalıdır. Devlet ve yargının öncelikli görevleri bunları korumak ve güvence altına almaktır. Sistemler ancak bu değerleri korudukları zaman Adil ve kalıcı olurlar. Devletler ve yargı bu görevini hakkıyla yapmıyor olacak ki, bu değerlere yapılan saldırılar gittikçe artıyor. İnsan canının ehemmiyeti, bir hayvana verilen değer kadar bile kalmamış. Kuş tüyü yataklarda yatırılan finolar –Cinolar sade etle beslenirken, çocuk ve yaşlılar aynı şehirde a...
 • Güle Güle Sayın Ahmet Deniz…

  03 Kasım 2018 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere Batman valisi Sayın Ahmet Deniz, çıkan son kararname ile Manisa’ya vali olarak atandı. İlimizde yaklaşık 2,5 yıl vali olarak görev yapan Sayın Ahmet Deniz, gerçekten de son derece zor ve sıkıntılı bir süreç yaşadı. Sayın Deniz, göreve başladıktan yaklaşık bir ay sonra, hain FETÖ darbe girişiminin başlattığı ülkeyi ele geçirme operasyonunda; duruşu, dirayeti, cesareti ve kararlı tavırlarıyla Batman’daki darbe girişimini, Batman halkının da dik duruşuyla, püskürtmesini başardı ve FETÖ’cülere geçit vermediğine tanıklık ettik....
 • Yerel Seçime Doğru AK PARTİ Ve HDP…

  02 Kasım 2018 Yazar Makaleleri

  30 Mart 2014 yerel seçimlerini kazandıktan sonra tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte azimli bir şekilde halkın içerisinde olmaya ve politikasını anlatmaya çalışan HDP, önümüzde ki yerel seçimlerde başarıya ulaşmak için yine aynı azimle çalışmalarına devam ediyor. Buna mukabil AK Parti Batman teşkilatları ise halkın içinde olmak yerine daha çok protokol çalışmalarına önem vererek seçmeni ile arasındaki kimliksel ve duygusal bağının etkisini azaltmaya devam etmektedir. Bir partinin olmazsa olmazı olarak kabul edilen sokak ve mahalle örgütle...