gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Yerel Seçime Doğru AK PARTİ Ve HDP…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

30 Mart 2014 yerel seçimlerini kazandıktan sonra tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte azimli bir şekilde halkın içerisinde olmaya ve politikasını anlatmaya çalışan HDP, önümüzde ki yerel seçimlerde başarıya ulaşmak için yine aynı azimle çalışmalarına devam ediyor.

Buna mukabil AK Parti Batman teşkilatları ise halkın içinde olmak yerine daha çok protokol çalışmalarına önem vererek seçmeni ile arasındaki kimliksel ve duygusal bağının etkisini azaltmaya devam etmektedir.

Bir partinin olmazsa olmazı olarak kabul edilen sokak ve mahalle örgütlenmesinin neredeyse yok edildiği AK Parti Batman il teşkilatında samimiyetle ve sadakatle mücadele eden partililerin mutlaka motive edilmesi gerektiğiyle ilgili söylemler parti içinde her geçen gün yükselen bir ivmeyle seslendirilmektedir.

AK Parti’nin ülke genelindeki seçim stratejisi incelendiğinde hizmet siyasetiyle birlikte iç ve dış arenada yürütülen politikalarla bu partiye gönül verenlerin üzerindeki etki gücünün korunmasına özen gösterilmektedir. Ancak ilimizde kayyum belediyesinin hizmetleriyle birlikte sahada olması gereken AK Parti Batman teşkilatlarının neredeyse tüm mensuplarıyla birlikte kendi kabuğuna çekilmesi ise hayretle takip edilmektedir.

Girdiği bütün seçimlerin hemen sonrasında genel merkezdeki tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte sürekli ve azimli bir şeklide halkın içinde olmaya dikkat eden AK Parti’nin, gerçekleştirdiği çalışmaların karşılığını bütün seçimleri kazanarak gösterdiğine 15 yıldır şahitlik ederken ilimiz için aynı başarıdan söz edemiyoruz.

Genelde bölgemizde özelde ise ilimizde seçmeni ile arasındaki duygusal bağı zedeleyen AK Parti teşkilatları, başarıya giden yolda en önemli dinamikler olarak kabul edilen gönüldeşlerini küstürerek 2018 yerel seçimlerine büyük bir dezavantajla girecekler.

HDP’nin ilimizde seçimi kazanmış olmasını sadece diğer partilerin başarısızlığına mal etmek hakkaniyetten uzak ve insaf ölçüsünün dışında kabul edilmelidir. Çünkü seçmeni ile kimliksel bağını sürekli zinde tutarak başarıya ulaşmaya çalışan HDP, halkın içinde olmaya özen gösterirken en güçlü rakipleri ise kendi aralarında top koşturmaya devam ediyor.

Yerel seçimlerin kazanılmasında aday isimleri en önemli faktör olarak kabul edilmektedir dolayısıyla İlimizde seçime katılacak partilerin yerel seçimleri kazanmak için il ve ilçelerden göstereceği adayların toplum nezdinde ki imajlarının ciddi tartışmalara ve fikir ayrılıklarına sebep olmayacak isimlerden oluşacağı beklenmelidir.

AK Parti’de belediye başkan adaylarının isimlerinin aralık ayının sonuna kadar netleşmesi bekleniyor ancak ilimizin özeline indiğimizde özellikle AK Parti veya HDP’den aday gösterileceklerin fikir ayrılıklarına veya hukuki sorunlara sebep olabilecek isimlerden oluşmamasına dikkat edilmelidir.

Bildiğiniz gibi İl ve Belediye encümenliklerinde gösterilen adayların demografik zenginliği Batman için demokratik bir kazanım olacaktır ancak demografik zenginlik adına seçilecek adayların akademik birikimi de mutlaka dikkate alınmalıdır.

Geçmiş seçimlerde seçmen kitlesini iyi motive ederek ilimizde başarıya ulaşan HDP, bu seçimde de başarıya ulaşmak için yine aynı azim ve kararlılıkla kitlesiyle arasında ki bağı güçlü tutmaya devam etmektedir.

AK Parti Batman il teşkilatı ise seçmen kitlesiyle arasına yerleştirdiği bariyerleri ortadan kaldırmadığı müddetçe yerel seçimlerde arzu ettiği başarıya ulaşamayacak gibi 15 yıllık başarısızlığına bir yenisini ekleyecektir.

31 Mart yerel seçimleri bizlere mevcut durumu kendi bakış açımızla değil, seçmenin bakış açısıyla doğru okumamızı göstermektedir.

Kalın sağlıcakla,

Mustafa TOPRAK

Share
970 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ELLERE “VAR” BİZE YOK MU ?

  18 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İYİ Kİ “VAR”SIN Bu hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçıyla büyük tartışmalara sebep olan VAR sisteminden bahsetmek istiyorum. Yıllardır futbolumuzun hep şikayet konusu olan hakem uygulamaları ve futbolun adaletsizliği, bitmek tükenmek bilmeyen tartışmalar doğurmuş ve tartışılmıştır. VAR ile birlikte hakem hatalarını ve mağduriyeti asgari düzeye indirmek hedeflenmiştir. Fakat zaman zaman VAR’a rağmen uygulamanın yeni olması nedeniyle hatalar meydana gelmektedir. Kİ futbol, bir hatalar oyunudur. Kulüp Başkanları, yöneticiler, tekni...
 • ŞİMDİ HİZMET ZAMANI…

  15 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Seçimler yapıldı, halk tercihini yaptı. Şimdi de seçilenlerin, kendilerine oy vermiş veya vermemiş, hiçbir ayırım yapmadan bütün halka hizmet etme zamanı… Devletler, kendi sınırları içinde yaşayan ve kendisine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin ortak sermayesidir. Devletler bir parti veya ideolojinin tekelinde olamazlar, olmamalıdırlar. Tıpkı devletler gibi, kamusal alanlar ve kamuya/halka hizmet etmekle görevli makamlar da asla bir parti ve ideolojinin militanı ve esiri olmamalıdırlar. Siyaset, halkı yönetme sanatı ve hizmetidir. Si...
 • TEORİK Mİ YOKSA PRATİK Mİ? 

  11 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  TEORİK ERSUN YANAL PRATİK FATİH TERİM Ersun Yanal iyi bir teorisyen, Fatih terim ise tecrübesi sayesinde iyi bir pratisyen, Ama maalesef her iki özellik aynı anda iki teknik adamımızda da mevcut değil. FENERBAHÇE-GALATASARAY 20 senedir Şükrü Saraçoğlu’nda kaybetmeyen Fenerbahçe mi yoksa Galatasaray mı kazanacak ? Bu iki camia için şampiyonlukla eş değerdeki maç bakalım nasıl sonuçlanacak. FENERBAHÇE Fenerbahçe, Taraftarın büyük bir desteğiyle Ali Koç başkanlığında yeni sezona başlarken büyük bir heyecan ve beklenti ya...
 • ADALET VE ÖZGÜRLÜK REHBERİ; HZ. MUHAMMED

  11 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Nisan ayıyla birlikte tabiat canlanmakta ve şenlenmektedir. Kışın kuruyan çöl ve ağaçlar, Nisan ayında renge renk çiçekler ve çimenlerle bir gelin gibi süslenmektedirler. İdeal bir yaşam için Allah’ın bize bildirdiği dinden uzaklaşan insanlar, adeta kış mevsimini yaşamaktadırlar. İnsana merhamet eden Allah, gönderdiği Resullerle insan hayatını Nisan ayı gibi güzelleştirmekte bereketlendirmektedir. Ve bir Nisan ayında hayat rehberi olarak tüm insanlığa örnek olacak Hz. Muhammed (sav)i göndermiştir. Hz. Muhammed’in peygamberlikle görevlendi...