gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Yerel Seçime Doğru AK PARTİ Ve HDP…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

30 Mart 2014 yerel seçimlerini kazandıktan sonra tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte azimli bir şekilde halkın içerisinde olmaya ve politikasını anlatmaya çalışan HDP, önümüzde ki yerel seçimlerde başarıya ulaşmak için yine aynı azimle çalışmalarına devam ediyor.

Buna mukabil AK Parti Batman teşkilatları ise halkın içinde olmak yerine daha çok protokol çalışmalarına önem vererek seçmeni ile arasındaki kimliksel ve duygusal bağının etkisini azaltmaya devam etmektedir.

Bir partinin olmazsa olmazı olarak kabul edilen sokak ve mahalle örgütlenmesinin neredeyse yok edildiği AK Parti Batman il teşkilatında samimiyetle ve sadakatle mücadele eden partililerin mutlaka motive edilmesi gerektiğiyle ilgili söylemler parti içinde her geçen gün yükselen bir ivmeyle seslendirilmektedir.

AK Parti’nin ülke genelindeki seçim stratejisi incelendiğinde hizmet siyasetiyle birlikte iç ve dış arenada yürütülen politikalarla bu partiye gönül verenlerin üzerindeki etki gücünün korunmasına özen gösterilmektedir. Ancak ilimizde kayyum belediyesinin hizmetleriyle birlikte sahada olması gereken AK Parti Batman teşkilatlarının neredeyse tüm mensuplarıyla birlikte kendi kabuğuna çekilmesi ise hayretle takip edilmektedir.

Girdiği bütün seçimlerin hemen sonrasında genel merkezdeki tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte sürekli ve azimli bir şeklide halkın içinde olmaya dikkat eden AK Parti’nin, gerçekleştirdiği çalışmaların karşılığını bütün seçimleri kazanarak gösterdiğine 15 yıldır şahitlik ederken ilimiz için aynı başarıdan söz edemiyoruz.

Genelde bölgemizde özelde ise ilimizde seçmeni ile arasındaki duygusal bağı zedeleyen AK Parti teşkilatları, başarıya giden yolda en önemli dinamikler olarak kabul edilen gönüldeşlerini küstürerek 2018 yerel seçimlerine büyük bir dezavantajla girecekler.

HDP’nin ilimizde seçimi kazanmış olmasını sadece diğer partilerin başarısızlığına mal etmek hakkaniyetten uzak ve insaf ölçüsünün dışında kabul edilmelidir. Çünkü seçmeni ile kimliksel bağını sürekli zinde tutarak başarıya ulaşmaya çalışan HDP, halkın içinde olmaya özen gösterirken en güçlü rakipleri ise kendi aralarında top koşturmaya devam ediyor.

Yerel seçimlerin kazanılmasında aday isimleri en önemli faktör olarak kabul edilmektedir dolayısıyla İlimizde seçime katılacak partilerin yerel seçimleri kazanmak için il ve ilçelerden göstereceği adayların toplum nezdinde ki imajlarının ciddi tartışmalara ve fikir ayrılıklarına sebep olmayacak isimlerden oluşacağı beklenmelidir.

AK Parti’de belediye başkan adaylarının isimlerinin aralık ayının sonuna kadar netleşmesi bekleniyor ancak ilimizin özeline indiğimizde özellikle AK Parti veya HDP’den aday gösterileceklerin fikir ayrılıklarına veya hukuki sorunlara sebep olabilecek isimlerden oluşmamasına dikkat edilmelidir.

Bildiğiniz gibi İl ve Belediye encümenliklerinde gösterilen adayların demografik zenginliği Batman için demokratik bir kazanım olacaktır ancak demografik zenginlik adına seçilecek adayların akademik birikimi de mutlaka dikkate alınmalıdır.

Geçmiş seçimlerde seçmen kitlesini iyi motive ederek ilimizde başarıya ulaşan HDP, bu seçimde de başarıya ulaşmak için yine aynı azim ve kararlılıkla kitlesiyle arasında ki bağı güçlü tutmaya devam etmektedir.

AK Parti Batman il teşkilatı ise seçmen kitlesiyle arasına yerleştirdiği bariyerleri ortadan kaldırmadığı müddetçe yerel seçimlerde arzu ettiği başarıya ulaşamayacak gibi 15 yıllık başarısızlığına bir yenisini ekleyecektir.

31 Mart yerel seçimleri bizlere mevcut durumu kendi bakış açımızla değil, seçmenin bakış açısıyla doğru okumamızı göstermektedir.

Kalın sağlıcakla,

Mustafa TOPRAK

Share
988 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE 1.Sİ OLAN ÖĞRENCİ ÇİN’E GİDİYOR

  16 Haziran 2019 Eğitim, Sağlık, Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran uluslararası resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı konuk etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Okul Müdürü Veysi Aksoy ve Resim Öğretmeni refakatinde ziyarete gelen TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı makamında konuk etti. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen ‘Hayalimdeki Çin’ konulu resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Ümran Aydın’...
 • BATMAN KAMUOYUNDAN RİCAM VAR…

  16 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Değerli dostlarım, takipçilerim ve okurlarım… Yaklaşık 22 yıldan beri iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla sizlere haberler yazıyor, makalelerimle gündemdeki konular hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum. Tabi beğeneniz olduğu kadar bu fikirlerime katılmayanlar da olacaktır. Buda son derece doğaldır. Saygı çerçevesinde de her görüş ve önerilere de açık olduğumu beni tanıyanlar bilir. Bugün sizlerle dertleşmek ve toplumumuzda yani halkımız arasında gördüğüm ve hiç tasvip etmediğim konularla alakalı acizane bazı öneri ve rica...
 • AK PARTİ BATMAN’DA KAYBETMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

  12 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel yönetim seçimlerinde yaşanan büyük kaybedişe rağmen AK Parti Batman il teşkilatının genel bir değerlendirme yapmak ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için her hangi bir çalışma içerisinde olmaması odak noktalarının farklılığı konusunda akıllarda soru işareti bırakmaktadır. AK Parti iktidarının ilimiz özelinde yapmış olduğu büyük icraat, hizmet ve yatırımlara rağmen sandıklardan alınan mağlubiyetin değerlendirmelerini sahada analiz etmek, seçmendeki yansımasını takip etmek ve yapılan hataları ayıklayarak bir sonraki seçimler...
 • GELİŞİME DOĞRU

  11 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı, insanların konuşma dışında duygu ve düşüncelerini anlatabilmek için başvurdukları, belli işaretler ve işaret sistemlerinden meydana gelmiş bir ifade vasıtasıdır. Yazı, insanoğlunun en önemli icatlarından biridir. Yazının icadı, bir kişi tarafından kısa bir zamanda olmamıştır. Yazı, insan topluluğunun ortak eseridir ve binlerce yıllık bir gelişme sonunda bugünkü şeklini almıştır. Yazı ihtiyacı, Yontma Taş Çağı insanlarından itibaren başlar. Bu çağda yaşayanlar da, başarılarını dile getirip yaşatmak, dini ya da sosyal ihtiyaçlarını belirt...