gap başlık

logo

YENİ ANAYASA…


Tahir Miroğlu
tahirmiroglu@gmail.com

Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır.

Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir.

Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir.

Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi söz konusu olmuştur.

Tamamen baskıcı, tek taraflı, tek partili, yukardan dayatma eseri ferman kanunlarla düzen sağlanmaya çalışılmaktadır. Böylece kaygılı, korku dolu, endişeli bir toplum meydana gelmiştir.

KHK’lar ile yasal düzeyde iktidar tekelleşmesi başlamış, korku işleyişi aklı ve muhakemeyi esir etmiştir. İktidarın tek elde temerküzünün mutlaklaştırılması, Anayasa Mahkemesinin ve AİHM kararlarını ortadan kaldırması, yerel yönetimlerin yetkilerini daraltarak iktidar partisine bağlı kılması, muhalefet partilerini etkisizleştirerek tek partili monarşi bir anayasa düzeyinde hazırlık yaptığı ihtimallerini akla getiriyor.

Böyle bir yasaya dayanan totaliter dikta rejimi mümkün olur mu bilinmez ancak KHK yönetiminin gidişatı bunu gösteriyor.

Yeni bir anayasa gerekli mi?

Yeni bir anayasanın gerekliliği toplumun radikal değişikliğe uğraması sonucu ortaya çıkabilir.

Medya da dillendirilen bu konu amiyane deyimle şapkadan tavşan çıkarmaya benzer, ülkede yangın alev almışken böylesi pestenkerani ve sofistik sözlerle gündemi meşgul etmek abesle iştigal etmektir.

Atraksiyon yapmanın ne gereği var.

Halkı müdemmag durumuna düşürmenin ve dalga geçer mahiyette sözler sarf etmenin haklı hiçbir gerekçesi yoktur. Corona virüs çılgınlığının önü alınamazken, dibe vuran ekonomiye çare bulunamazken, 10 milyon işsiz ortada iken, esnaf kan ağlıyorken, açlık, sefalet ve intiharlar diz boyu iken, keza üretimin çöküşü ve mülteci sorunları dururken, hülasa ülkemiz dehşet bir çöküşün göbeğinde iken yetkililerin derdi yeni anayasa mı olacak? Yoksa sorunlara ivedilikle çare bulmak mı?

Askıya alınmış anayasamızda ifade bulan maddeler ifa edilirse yeni bir anayasaya gerek kalmaz.

Vatandaşlara ve insanlara karşı sorumlulukların bilincinde olan, Dünya milletlerin şerefli ve asil bir üyesi sıfatıyla hareket eden, hukukun üstünlüğüne inan, kişi hak ve hürriyetlerini korumaya ve geliştirmeye dayalı olan, anayasada yer alan hüküm ve müesseseler, kanunlar ve uluslararası sözleşmeler vasıtasıyla her türlü haksız müdahaleye karşı kişiyi koruyan, herkesin anayasaya bağlı kalacağı yükümlülüğünü getiren, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlayan, kişinin temel hak ve hürriyetlerini sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşacak şekilde düzenleyen, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlayan bir anayasamız var ancak tatbik edilemediği için yerine getirilmemektedir.

Bunların dışında eğer ki yeni bir Anayasa hazırlanacaksa beşeri sistemleri tamamen ortadan kaldırmak suretiyle yerine “yüce Allah’ın dünyasında onun emir ve yasakları geçerli olacaktır” deyişiyle

“Kuran esaslı şeriat sistemi gelmelidir.” denilirse yeni bir anayasa tartışması söz konusu olabilir.

Bunların dışında yasalara düzenleme getirmekle iktidarın lehine olacak şekilde daha despot kurallar koyarak halkı sindirmek ve mutlak monarşi düzeniyle hiçbir yaraya merhem olunmaz aksine daha da kötüleşmesine mahal verir.

2010 yılında yapılan yasa değişikliği gibi düğümlerin çözümü yerine daha da sıkılaştırılmasına neden olacaktır. Yeni anayasa çalışmaları sessiz bir devrimin habercisidir.

TÜSİAD Anayasa raporunda bu değişikliği küresel güçlerin emrine vereceğini açıkça beyan etmiştir.

Tam bağımsız bir Türkiye’nin varlığı içeride sorunlara kalıcı çözümler bulmakla mümkün hale gelebilir.

Son olarak şunu söylemekte fayda vardır.

Mustafa Kemal Atatürk gençliğe hitabesinde şu cümlelere yer vermişti;

“Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve delalet hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.” Diyerek açıkça uyarıda bulunmuştur.

Share
535 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RAMAZAN’DA ‘VİCDAN’ MUHASEBESİNE HAZIR MISINIZ?

  11 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  İslam dinimizde 11 ayın sultanı olarak bilinen mübarek Ramazan ayına girmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizleri bu mübarek aya kavuşturan yüce rabbimize hamd ediyorum. Özelikle bu ayda; rahmet ve bereket yağmurları var… Ramazan ayında; Yardımlaşma, Dayanışma, Kaynaşma ve güç birliği var… Bu ayda; manevi anlamda arınma var, tövbe var, ibadet var, kendimizi her alanda gözden geçirme var… Bu mübarek ayda; yardıma muhtaçlara el uzatma var, yetimleri sevindirme var… Kısacası maddi ve manevi anlamda birbirimize destek var ve hepsinden...
 • BÖLGESEL AMATÖR LİG (B.A.L.) BAŞLIYOR, BAL TADINDA BİTER İNŞALLAH

  07 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  BÖLGESEL AMATÖR LİG (B.A.L.) BAŞLIYOR, BAL TADINDA BİTER İNŞALLAH Günümüz pandemi koşullarına rağmen birazda mecburiyetten, Bölgesel Amatör Ligler yakın bir zamanda başlayacak. İlimizi bu liglerde temsil edecek 2 takımımız var, 1955 Batman Belediye Spor ve 72 Batman Spor. Her iki takımımıza da ilimizi temsil etmek adına çıktıkları bu yolda başarılar dilerim. Bu takımlar bu saatten sonra şahıslar veya kurumların değil tüm Batman halkının takımıdır. Şahsımın nazarında birinin ötekinden farkı yoktur ve desteklenmeleri ilimiz sporu ve genç...
 • BELEDİYEDEN GELECEĞE ATILAN KARARLI İMZA…

  04 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  Bundan yaklaşık bir yıl önce hukuki nedenlerle görevden el çektirilen seçilmiş Batman Belediye Başkanının yerine atanan Vali Hulusi Şahin, Değişime Atılan Kararlı İmza ilkesiyle son bir yılda ilimizde yapılan ve yapılması planlanan projeleri kamuoyuyla paylaştı. Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısında aynı zamanda önümüzdeki otuz yılın planları ve projeleri anlatıldı. Batman Belediyesine kayyum olarak atandıktan sonra devasa projelerle ilimize hizmet etmeye gayret eden Vali/Kayyum Hulusi Ş...
 • BAŞKAN VEKİLİNİN 1 YILLIK İCRAATLARI; 1 NİSAN ŞAKASI DEĞİL GERÇEK…

  01 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  Dünya genelinde her yıl 1 Nisanda şakalar yapılır… Ülkemizde de vatandaşlar kendi aralarında bugünün anısına kendi aralarında sıkı şakalaşmalar yaptıklarını biliyor yada duyuyoruz… Batman belediyesine yaklaşık 1 yıldır Kayyum olarak atanan vali Sayın Hulusi Şahin, bu günü bilerek mi seçti bilemiyorum ama 1 yıllık icraatlarını, 1 Nisanda geniş katılımlı bir programla kamuoyuna tek tek anlattı… Programa Batman basınımızın yan ısıra, il dışından gelen çok sayıda basın mensubu, haber ajansları, STK başkanları ve muhtarlar katıldı. Tanıt...