gap başlık

logo

YAŞLI AFGAN BOYACILIK YAPARAK AİLESİNİN GEÇİMİNİ SAĞLIYOR


admin
info@batmangapgazetesi.com

61 yaşındaki Afgan, ilerleyen yaşına ve sağlık sorunlarına rağmen sokakta ayakkabı boyacılığı yaparak ailesinin geçimini sağlıyor.
Afganistan’daki iç savaştan kaçarak Batman’a sığınan 61 yaşındaki Afgan, hayat mücadelesi örneklik teşkil ediyor. Kentin caddelerinde ayakkabı boyacılığı yaparak 5 kişilik ailesine bakmaya çalışan yaşlı adam, kazandığı cüzi parayla yaşam mücadelesi veriyor.
Afganistan’ın Başkenti Kabil’de yaşanan iç savaşta yakınlarını kaybetmesinin ardından memleketini terk etmek zorunda kalan Muhammed Arif Abbasi, eşi ve 3 çocuğuyla birlikte yaklaşık 8 yıl önce Batman’a gelerek kiralık bir eve yerleşti.
Her gün kentin işlek yeri olan çarşı merkezindeki eski hale gelerek sırtında taşıdığı boya kutusunu mesken edindiği bir çayhanenin önüne koyan Abbasi, burada ayakkabı boyacılığı yapıyor.
Ayakkabı boyacılığından günde yaklaşık 20-30 TL para kazandığını belirten Abbasi, 5 nüfusluk ailesinin geçimini kazandığı para sayesinde sağlıyor.
Abbasi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan herhangi bir yardım almadığını, sadece ayakkabı boyacılığından elde ettiği gelirle ailesinin geçimini sağlamak zorunda kaldığını dile getirdi.
Kabil’deyken terzilik yaptığını belirten Abbasi, ABD’nin sivil yerleşim yerlerine yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısında sol ayağının sakatlandığını, vücudundaki bazı yaraların ise halen ağrıdığını ifade etti.
“KAZANDIĞIM PARAYLA AİLEMİN GEÇİMİNİ SAĞLIYORUM”
Sıcak, soğuk demeden rızkını kazanmaya çalıştığını vurgulayan Abbasi, “Her gün ailemin geçimini sağlamak için ayakkabı boyacılığı yapmak zorunda kalıyorum. Günde yaklaşık 12 saat işimle uğraşıyorum. 3-4 yıldır bu işle uğraşıyorum. Başka da çarem yok. 5 kişilik bir aileyiz ve kirada kalıyoruz. Ailede benden başka çalışan kimse de yok. Günde ortalama 20-30 TL kazanıyorum. Sadece kazandığım parayla ailemin geçimini sağlıyorum. Herhangi bir yerden yardım almıyorum.” diye konuştu.

Yaşlı Afgan boyacılık yaparak ailesinin geçimini sağlıyor

Share
327 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇOCUKLARA NASIL KURALLAR KOYMALIYIZ?

  29 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Sıkça sorunlardan birisi de"çocuklarımıza nasıl kurallar koymalıyız?" Kurallar çocuğun sağlıklı gelişimi için gereklidir. Kurallar, çocuğa sorumluluk kazandırdığı gibi onu güvende de tutar. Kural koymak çocuk gelişimi için son derece önemli olduğundan, dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Kural koymak çocuğun kendisinin ve başkalarının sınırlarını tanıması açısından da önemlidir: Örneğin, ağabeyi veya ablası ders çalışırken odasına girip rahatsız etmemek başkasının sınırına uyduğunu gösterir. Kurallar aynı zamanda çocuğu güvende tutmaktad...
 • ÇOK MU NORMALİZ ?

  26 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Sevgili dostlar; Sizlerle tekrar bir arada olmanın mutluluğu içerisindeyim.Bugün sizlerle pandemi öncesi ve sonrasını konuşmak acaba bir anda fazla normal bir hayatın içerisine mi kendimizi bıraktık?.sorularına cevap bulmak istiyorum. Yaklaşık 3 ayı geride bıraktığımız zorlu bir süreçten sonra insanların sanki hiç böylesi sıkıntılı süreç olmamış ya da süreç bitmiş gibi bir düşünce ile kendilerini hayatın akışına kaptırmalarına anlam vermek mümkün değil. Artık hayatımızda pandemi öncesi ve pandemi sonrası yaşantı olarak da nitelendirebilec...
 • KISA BİR MOLA…

  24 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Sevgili dostlar; Tüm dünyada yaklaşık 4 aydır yaşanan Corona virüs salgını nedeniyle ülkemizde ve ilimizde de alınan sıkı tedbirler ve ilgililer tarafından ortaya konan kurallar nedeniyle sanırım hepimiz bir şekilde ya sıkıldık yada bunaldık… Özgürlüğü ve gezmeyi seven biri olarak, kısa süreli bir tatil yapmayı planladım. Yine coronadan korunmak adına bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda kurallara uyarak şimdilik Batmandan ayrılıyorum. Daha zinde ve daha dinç bir şekilde en kısa sürede tekrar buluşmak dileğiyle hepinize selam ve s...
 • ‘KENTSEL DÖNÜŞÜM’ KENTSEL YIKIMA DÖNÜŞTÜ…

  23 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Hep söyleriz; Hayatın merkezinde insan var. İnsan iyi oldu mu, çevresini de kendisiyle beraber güzelleştirir. Ama bozulan zihniyet, kendisiyle beraber çevresini de bozar. Bunun en bariz örneklerini Yargıda ve devlet yardımlarında görüyoruz. Aynı suçlamalarla ve aynı kanunlarla yargılanan bir sanığa mahkemenin biri ‘ağırlaştırılmış müebbet’ verirken; diğer bir mahkeme ‘Beraatına ve tazminat ödenmesine’ karar verebiliyor. Devletin fakir- fukara için yaptığı ‘Sosyal Yardımların’ ehlinden ziyade durumu daha iyi olanlara aktarıldığına hep şahi...