gap başlık

logo

VİRÜS DERS VERİYOR…


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Mikroskoplarla göremediğimiz küçücük cansız bir hayalet, bütün hayatımızı değiştiriyor. Sadece bizim değil, bütün dünyanın gündemi Virüs olmuş.

Hani o ölüme meydan okuyan kabadayılardan eser kalmamış. Hani o her gün dünyanın diğer bir ucundaki Ülkeyi tehdit eden süper güç ABD nerde? Hepsi de göremedikleri virüsten kaçacak delik arıyorlar.

Dünyayı tehdit eden süper güç ABD, kendini Virüsten koruyamıyor. Halkı cezalandırmak ve idareye kendi kuklalarını geçirmek için Irak, Suriye, Afganistan… Dünyanın dört bir yanına asker gönderen ABD, Virüs korkusundan dışarı çıkamıyor. Tehdit unsuru olarak kullandığı silah gücü, doları, istihbaratı… Onu kendi evinde koruyamıyor.

Dünya ticaretini ele geçiren, ekonominin merkezi ve dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, Virüse karşı aciz kaldı. Müslümanlara yaptığı zulümlerin bir benzerini, kendi insanlarını da evlerine hapsetti, sokakta bulduklarını linç etti.

Birbirlerini tehdit eden ülkeler Virüs korkusundan dost olmuşlar. Rusya, kendisini tehdit eden Amerika’ya Virüse karşı malzeme yardımında bulunuyor. Dünyanın akıllısı ve efendisi olduğunu sanan Avrupa, Virüse karşı ah vahlar içinde çaresiz kalmış durumda…

Ülkemizde devlet, fakir vatandaşlara az da olsa 1000’er liralık yardımda bulunuyor. Yeterince sağlık hizmetlerinin verilmediğinden şikâyetçiydik. Şimdi sağlıkçılar hasta avına açıkmış gibi, her yerde hasta arıyorlar. Sağlık ücretlerinden şikâyetçiydik, şimdi sosyal güvence sorulmadan, Virüs şüphesi olan hastalar ücretsiz tedavi ediliyor. Eskiden vatandaş sağlık birimlerinin peşinde koşarken, şimdi devlet ve sağlık birimleri hastanın peşinde koşuyor.

Hac farizasının asıl maksat ve manası unutularak, “Hacı” desinler diye turistik bir seyahat haline gelmişti. Müslümanların gafletinden olacak ki, ipleri Siyonist ve emperyalistlerin elinde olan Arap kralları, artık açıkça ABD ve Siyonist İsrail’i destekliyor, Müslüman halkın paralarını düşmanlarına aktarıyorlardı. Müslümanlar olarak bir tavır geliştiremedik, boykot edemedik. Ama görünmeyen bir Virüs, ABD ve İsrail için iyi bir gelir kaynağı haline getirilen ‘Umre’ seyahatlarını tamamen durdurdu.

Aynı şekilde Müslümanların dertleşmeleri, kaynaşmaları, sorunlarını çözmeleri ve ‘Cemaat’ olmaları için toplanılan Cuma namazlarının da maksat ve manası unutulmuştu. Cami ve namazdan bir feyz alınmıyordu. Virüs sebebiyle belki Müslümanlar kendilerine gelirler de; Cami, Cemaat ve Namazın kıymet ve manasının şuuruna varırlar.

Temizliğin kıymetini bilmiyorduk, önemsemiyorduk. Şimdi bütün dünya günde beş defa abdest alır gibi, temizliğe önem veriyor. Her karşılaşmalarda sarılma ve öpmelerin çok da doğru olmadığını söylüyorduk. Şimdi virüs korkusuyla insanlar çocuklarını öpmüyor. Park ve sokakların yatak odalarına çevrilmesinin ayıp ve günah olduğunu söylüyorduk. “Hangi çağda yaşıyoruz? Gençlik, Özgürlük…” diye savunanlar, virüs korkusundan eşleriyle yataklarını ayırmışlar.

Müslüman hanımın tesettürüne saldıran bazı kendini bilmezler, şimdilerde yüzlerinde maskeyle dolaşıyorlar. Kur’an kurslarına karşı çıkanlar, Kur’an dinliyorlar. İçki, kumar, fuhuş, kadın ve çocuk cinayetleri, kavgalar, eylemler, siyasi çekişmeler… Asgariye inmiş durumda.

Her gün Afganistan, Irak, Suriye’de işlenen katliamlar, Virüsle durmuş gibi. Denizlerde ve sınırlarda hayatını kaybeden Mültecileri duymuyoruz.

Ve belki de en önemlisi, savaş ve katliamlara sebep olan devletler, siyasiler ve örgütçüler de artık Virüs korkusuyla ölümün acısını hissetmektedirler. Ta Çin’de çıkan Virüs, şuanda dünyanın her tarafına yayılmış durumda. Her bulaşan onun yayılmasına sebep olmaktadır. Ve her ölüm, sıranın bize yaklaştığını hissettirmektedir. Bu yayılmacı özelliğiyle Virüs, başkalarının hastalanmasına ve ölümlere üzülmemiz dersi vermektedir. Dilerim herkes bu derslerden ibret alır. Dileğimiz artık bundan böyle insanlar arsındaki hiçbir fark, kavga ve ölüm sebebi yapılmasın. İnsanlar birbirlerine zarar vermesin, düşmanlık yapmasın. Başkalarının ölümüne ve acılarına sevinmesinler.

Ve Virüs bize şunu gösteriyor: Gözle göremediğimiz ve Uzmanların canlı olmadığını söylediği küçücük bir Virüs bile, dünyanın sonu, kıyametin başlangıcı olabilir.

Her musibetten dersler alalım ama tedbirleri asla ihmal etmeyelim. Bu şahsi bir mesele değildir. Çocuklarımız, geleceğimiz ve bütün insanlık için hayati tehlike arz eden bu hastalığın bertaraf edilmesi için, uzmanların tavsiyelerine uyalım, dışarı çıkarak hastalığın yayılmasına sebep olmayalım…

Daha sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir gelecek dileğiyle…

Share
6357 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN OLARAK VALİLİKTEN VE BELEDİYEDEN 2021 BEKLENTİMİZ…

  11 Ocak 2021 Yazar Makaleleri

  Birçok olumsuz gelişmelere rağmen 2020 yılını geride bırakarak 2021 yılına merhaba dedik. 2021 yılında hayata geçirilmesi öngörülen projeleri, hem Valiliğin hem de Belediyenin öncelik sırasına göre planladığını tahmin edebiliyoruz. Ancak, şehrin paydaşları olarak bu sürece hem katkı sunmak hem de beklentilerimizi hatırlatmak istiyoruz. Asbestli Su Boruları… 24 Mart 2020’de Batman Belediye başkan vekilliğine kayyım olarak atanan Vali Hulusi Şahin’in ilk olarak gündeme getirdiği ve tüm dünyada kullanılması yasak olan asbestli su boruları...
 • SİYASETİN KARA YÜZÜ…

  09 Ocak 2021 Yazar Makaleleri

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 1923 sene-i devriyesinde başlayan siyasi parti devri, devleti oluşturan olgunun millet olduğu bilinci oluşturularak, halk yönetimi esası üzerine kurulmuştu. 1945 yılında çok partili sisteme geçiş yapılmış fakat partilerin ömrü kısa olmuştur. 1970’li yıllara kadar süre gelen dönemlerde darbeler yapılmış, sıkıyönetim ilan edilmiş, sağ-sol çatışmaları başlamış, terör, anarşizm, ekonomik sorunlar, yüksek enflasyon ve eğitim sorunları büyük çapta ortaya çıkmış, ülke değerli evlatlarını siyasal teröre kurban verm...
 • NASIL BİR TÜRKİYE HAYAL EDİYORUM…

  03 Ocak 2021 Yazar Makaleleri

  12 Haziran 2020 Tarihinde yayınlanan ve Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (GGF)  tarafından ödüle layık görülen makalemi bir kez daha siz değerli okurlarımla paylaşıyor, verdiğiniz destek için sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum. NASIL BİR TÜRKİYE HAYAL EDİYORUM… Oysa corona virüsün tüm dünyayı sardığı bir ortamda, en zengininden en fakirine, devlet başkanlarından çöpçüsüne kadar, en yaşlısından en gencine kadar, kadın erkek fark etmeden herkesin ama herkesin kendisine bir ders çıkaracağını, bu süreçten sonra da yeni insani değerle...
 • YENİ UMUTLARA MERHABA…

  31 Aralık 2020 Yazar Makaleleri

  Son derece zor ve sıkıntılı bir yılı geride bırakıyoruz… Gerçekten de 2020 yılı belki dünya tarihinde yaşanan olumsuz olaylarıyla anılacaktır. Dünyayı saran Covid 19 salgını ülkemizde de, ilimizde de etkisini gösterdi ve birçoğumuz maalesef en yakınlarımızı ebediyete uğurlamak durumunda kaldık. Taziyelerini bile yapamadık… Depremler, sel felaketleri, çığ düşmeleri, ekonomik sıkıntılar, sektörel daralmalar, işsizlik, uçak kazası gibi olaylar maalesef canımızı ve cebimizi yakan olumsuz örneklerden sadece birkaçı… Lakin bütün olums...