gap başlık

logo

09 Aralık 2020

VAY DÜNYANIN HALİNE !


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

Gün geçmiyor ki şaşırmayalım, gün geçmiyor ki yok canım buda olmuş olamaz demeyelim.

Sene olmuş 2020 insanlık uzayda yaşamanın yollarını araştırıyor fakat hala zihnindeki örümcek ağları yüzünden köhne düşüncelerinden arınamayan insanlardan kurtulamadık, kurtulamıyoruz…

Vay Dünyanın Haline !…

08.12.2020 tarihinde şampiyonlar ligindeki temsilcimiz İstanbul Başakşehir Futbol kulübünün Fransız temsilcisi Paris Saint Germain ile oynadığı müsabakanın ilk dakikalarında İBFK yardımcı antrenörü WEBO’nun bir pozisyona itirazı sırasında müsabakanın 4. hakemi evet yanlış okumadınız hakemlerinden biri, dünyanın dört bir yanında aynı anlamı taşıyan ve genel itibari ile köle pazarlığı anlamına gelen ırkçı, faşist bir söylemde bulundu.

Dünyada belki de görünürde ırkçılık ile en çok mücadele eden uluslararası kurumların başında UEFA ve FİFA kurumları gelir. RECPECT-NO TO RACISM gibi artık bu kurumların mottosu haline gelmiş sloganları mevcut ve organizasyonlarda statların her köşesine, oyuncu ve hakemlerin üzerlerine bile bu sözcükler yazdırılıyor.

Ama ne yazık ki onca yere, dağa taşa bu sloganları yazdıran UEFA, kendi otoritesinin sahadaki tezahürü olan bir hakeme bile bu düşünceyi tam anlatamamış.

Yarın bir gün taraftarlar ya da bir oyuncu ya da bir kulüp yetkilisi çıkar ırkçı bir söylemde bulunursa buna nasıl karşılık verecekler ne yapacaklar, insanlar önce dönün kendinize bakın demezler mi?

Yoksa bu sloganlar sadece göstermelik reklamdan mı ibaretti.

Maç esnasında hakemin sahadan çekilmesi gibi bir uygulamaya gidildi ama bence yetmez bu hakemin düdüğü astırılmalı ve ırkçılıktan yargılanmasının yolu açılmalıdır ki bir daha bu gibi bir durum olmasın.

Siyah tenli bir insanın en az beyaz tenli insanlar kadar spor yapmaya sosyalleşmeye hakkı vardır ayrımcılık ve ırkçılık kabul edilemez.

Bana göre ırkçılık hasta zihinlerin ezik ruhlarını tatmin etmek için kullandığı bir saplantıdır, nerede olursa olsun kim yaparsa yapsın dünyada yeri yoktur.

Bizim toplumsal yaşantımızda zaten yeri yoktur.

Hepimiz “Takva dışında Arap’ın Arap olmayan, Arap olmayanında Arap’a, beyazın siyaha, siyahında beyaza bir üstünlüğü yoktur, üstünlük yalnızca takvadadır” hadisi şerifini bilir buna göre yaşamaya özen gösteririz.

İleri dünyanın 2020’sinde “ileri” Avrupa’nın orta yerinde yapılan bu ırkçılığı kınıyor, sahadan çekilen Başakşehir Spor Kulübünü ve de oyuncularını dünyaya örnek olacak bu onurlu dik duruşlarından dolayı tebrik ediyorum. Umarım bu dik duruş bazı şeylerin başlangıcı olur ve ırkçılığın her türlüsü dünyadan silinir gider.

Kalın sağlıcakla…

Share
1373 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVLETİN SICAK YÜZÜ – BATMAN AÇSHM…

  07 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Devletin sosyal yardım hizmetlerinin hak sahiplerine ulaştırılması, halkın ihtiyaçlarının belirlenerek buna yönelik politikalar üretilmesi, yaşam kalitesinin artırılması, tedbir ve tedariklerle bu sürecin yürütülmesi, kamusal araçları doğru bir şekilde yönetmekle mümkün olabilir. İkinci maddesiyle birlikte Anayasamız kapsamlı sayılabilecek bir sosyal haklar kataloğuna sahiptir. Ancak geçmişte yapılan bazı ekonomik ve sosyal hatalar, bu hükmün ve bu hükme bağlı katalogların uygulanmasını sınırlandırmıştı. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazete...
 • DEVLETİN ŞEFKAT YÜZÜ – BATMAN İL SYDV…

  01 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Bir kurumun kendisini temsil etme ve tanıtmasında kurum kimliğinin büyük rolü bulunmaktadır. Kurumsal imaj ise bu süreçte çok önemli değerleri içinde barındırmaktadır. Kurumsal imaj oluşturulurken vatandaş ile duygudaşlık kurulması, onların düşünce ve eleştirilerine önem verilmesi, güçlü ilişkilerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda kamu kurumları, vatandaşın devlet kurumlarına güven konusunda üstlendikleri rolü doğru bir şekilde yürütmelidir. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazetesi başyazarı Mansur Obut’la birlikte Batman i...
 • YENİ ANAYASA…

  26 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır. Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir. Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi s...
 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...