gap başlık

logo

09 Aralık 2020

VAY DÜNYANIN HALİNE !


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

Gün geçmiyor ki şaşırmayalım, gün geçmiyor ki yok canım buda olmuş olamaz demeyelim.

Sene olmuş 2020 insanlık uzayda yaşamanın yollarını araştırıyor fakat hala zihnindeki örümcek ağları yüzünden köhne düşüncelerinden arınamayan insanlardan kurtulamadık, kurtulamıyoruz…

Vay Dünyanın Haline !…

08.12.2020 tarihinde şampiyonlar ligindeki temsilcimiz İstanbul Başakşehir Futbol kulübünün Fransız temsilcisi Paris Saint Germain ile oynadığı müsabakanın ilk dakikalarında İBFK yardımcı antrenörü WEBO’nun bir pozisyona itirazı sırasında müsabakanın 4. hakemi evet yanlış okumadınız hakemlerinden biri, dünyanın dört bir yanında aynı anlamı taşıyan ve genel itibari ile köle pazarlığı anlamına gelen ırkçı, faşist bir söylemde bulundu.

Dünyada belki de görünürde ırkçılık ile en çok mücadele eden uluslararası kurumların başında UEFA ve FİFA kurumları gelir. RECPECT-NO TO RACISM gibi artık bu kurumların mottosu haline gelmiş sloganları mevcut ve organizasyonlarda statların her köşesine, oyuncu ve hakemlerin üzerlerine bile bu sözcükler yazdırılıyor.

Ama ne yazık ki onca yere, dağa taşa bu sloganları yazdıran UEFA, kendi otoritesinin sahadaki tezahürü olan bir hakeme bile bu düşünceyi tam anlatamamış.

Yarın bir gün taraftarlar ya da bir oyuncu ya da bir kulüp yetkilisi çıkar ırkçı bir söylemde bulunursa buna nasıl karşılık verecekler ne yapacaklar, insanlar önce dönün kendinize bakın demezler mi?

Yoksa bu sloganlar sadece göstermelik reklamdan mı ibaretti.

Maç esnasında hakemin sahadan çekilmesi gibi bir uygulamaya gidildi ama bence yetmez bu hakemin düdüğü astırılmalı ve ırkçılıktan yargılanmasının yolu açılmalıdır ki bir daha bu gibi bir durum olmasın.

Siyah tenli bir insanın en az beyaz tenli insanlar kadar spor yapmaya sosyalleşmeye hakkı vardır ayrımcılık ve ırkçılık kabul edilemez.

Bana göre ırkçılık hasta zihinlerin ezik ruhlarını tatmin etmek için kullandığı bir saplantıdır, nerede olursa olsun kim yaparsa yapsın dünyada yeri yoktur.

Bizim toplumsal yaşantımızda zaten yeri yoktur.

Hepimiz “Takva dışında Arap’ın Arap olmayan, Arap olmayanında Arap’a, beyazın siyaha, siyahında beyaza bir üstünlüğü yoktur, üstünlük yalnızca takvadadır” hadisi şerifini bilir buna göre yaşamaya özen gösteririz.

İleri dünyanın 2020’sinde “ileri” Avrupa’nın orta yerinde yapılan bu ırkçılığı kınıyor, sahadan çekilen Başakşehir Spor Kulübünü ve de oyuncularını dünyaya örnek olacak bu onurlu dik duruşlarından dolayı tebrik ediyorum. Umarım bu dik duruş bazı şeylerin başlangıcı olur ve ırkçılığın her türlüsü dünyadan silinir gider.

Kalın sağlıcakla…

Share
1484 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...
 • GELECEĞİN PETROLSPORLULARI STADA NEDEN ALINMIYOR?

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Bu hafta sonumu her iki haftada bir olduğu gibi yine Batman Petrol Spora ayırdım ve Şehir stadına Artvin Hopa maçını izlemeye gittim. Takımımız taraftarların yoğun ilgisi, desteği ve güzel oyunuyla maçı kazandı, son zamanlarda izlediğimiz en iyi Petrol Sporu izledik. Kaçan pozisyonlar bir hayli çoktu, oynanan oyun mükemmel değilse de iyiydi, daha iyi olacaktır inşallah. Biz aşı takvimini tamamlamış yetişkinler olarak bu maçın zevkine ve atmosferine mazhar olduk fakat, beni maçı kazanmanın sevinci ile eşit düzeyde üzen bir durum oldu, son ...