gap başlık

logo

VALİ ŞAHİN’İN MAHALLE BULUŞMALARI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Mahalle buluşmaları, bir şehrin ortak akılla yürütülmesi için atılması gereken en önemli adımlardan bir tanesidir. Mahallelinin derdini dinlemek, çözüm önerilerini paylaşmak ve yaşanılan yerin geleceğini planlamak için halkın arasına girmek, vatandaşlarla iletişim halinde bulunmak, bir şehri halkla birlikte yönetmenin en güzel örneğidir.

Bu kapsamda mahalle buluşmaları programları düzenleyip halkın ayağına giden, sorun ve taleplerini yerinde dinleyen ve bu konuda Batman’da bir ilki gerçekleştiren Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Başkan yardımcıları ve müdürlerle birlikte katıldığı mahalle buluşmalarında hemşerilerimizin sorun ve taleplerini bire bir ve ilk ağızdan öğrenerek, şehri ortak akılla yönetmenin en güzel örneğini göstermiş oldu.

Vali olarak atandığı günden itibaren halk ile hep iç içe ve iletişim halinde olmaya özen gösteren Şahin’in, Mahalle buluşmaları başlığıyla halkla bir araya gelmesini çok önemsiyorum. Zira halkın yaşamakta olduğu sorunları ilin en yüksek makamına birinci elden anlatma imkânı bulması özlenen ve beklenen bir tabloydu.

Mahalle buluşmalarıyla şehrin durumunun ele alındığı kapsamlı toplantının akabinde ilimizde yaşanan eksikliklerin giderilmesine yönelik sonuç alıcı çözümlerin üretilmesi, eğitim, sağlık, ulaşım, çevre, imar, parklar, oyun alanları gibi çok farklı konularda yapılan çalışmaların vatandaşımıza ilk ağızdan anlatılması, halkla iç içe olmanın en büyük avantajıdır.

İlk buluşmasını Hilal Mahallesi sakinleriyle gerçekleştiren Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin’in mahalle buluşmaları bir plan dahilinde devam edecek.

Vatandaşlarla geliştirilen kuvvetli iletişim ile üstesinden gelinemeyecek hiçbir sorun olmadığını mahalle buluşmalarıyla hatırlatan Vali ve Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Hulusi Şahin’e, bizi zinde tutacak birlikteliğimizi sağladığı için teşekkür ederiz.

EN BÜYÜK TEHLİKE İNTERNET KAFE…

Pandemi sebebiyle değiştirmek zorunda kaldığımız yeni hayat düzeninde en çok etkilenenlerin başında çocuklarımız gelmektedir. Bu olumsuz etkiyle birlikte ilgisiz kalan çocukların önemli bir kısmı büyük problem yaşarken dışarıda farklı arayışlara yönelerek tehlike çemberine giriyor. Bu bakımdan yaşadığımız süreci sağlıklı yönetmek hepimiz için hayati önem taşıyor.

Dışarıda farklı arayışlara yönelen çocukların ilk uğrak yerlerinden bir tanesi olan internet kafeler çocuklar için tehlikeli bir hal almaya başladı. Evde EBA üzerinden ders takip etmesi gereken çocukların, özellikle 12 yaşından küçük çocukların sağlıksız, hava ve güneş almayan dumanlı mekanlarda vakit geçirmesi tehlikenin sinyallerini kırmızı kodla veriyor.

Batman’da amacının dışında kullanılan bazı internet kafeler çocukların duygusal ve fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Bazı işletmecilere göre tek şart kafeye gelen çocukların cebinde bulunan parasıdır. Sigara içilen, şiddet ve tehlike içeren oyunların oynandığı bu gibi yerlerde çocuklar hem ruhsal erozyona uğruyor hem de milli değerlerinden uzaklaşıyor.

Elbette işini kanunlara göre uygun bir şekilde yapan, ekmeğinin peşinde koşan, çocukların cebindeki paraya değil helal paraya odaklanan, yaş sınırlamasına riayet eden, tehlikeli, gayri ahlaki ve içerik olarak bağımlılık yapan oyunları ve maddeleri bulundurmayan kafelere bir sözümüz yok.

Ancak, okul çağındaki öğrenciyi kurdukları tuzaklarla bu mekanlara çeken, ruhsata aykırı ticari faaliyet sergileyen, bağımlılık yapan içeriklerle çocukları celbeden, onları okuldan ve hayattan uzaklaştıran bazı internet kafelerin daha sıkı denetime tabi tutulması gerekiyor.

Çocuklarımızı önce okuldan sonra aileden uzaklaştıran bu tür mekanların tehlikesinin her an ensemizde olduğunu lütfen unutmayalım. Ebeveynler olarak çocuklarımıza daha fazla vakit ayırıp onları bu tür tuzaklardan uzak tutalım.

Kalın sağlıcakla…

Share
959 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Seçim Var mı? Yok mu?

  25 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

    Son günlerde siyasette ciddi bir hareketlilik olduğunu görüyor ve yaşıyoruz… İktidar, daha doğrusu cumhur ittifakına bağlı 2 parti, seçimlerin zamanında yani 24 Haziran 2023 tarihinde yapılacağını her defasında açıklarken, diğer muhalif partiler ise tam aksini iddia ederek ve birazda ısrar ederek erken bir genel seçimin yapılmasının kaçınılmaz olduğunun altını çiziyorlar. Tabi siyasette neyin ne olacağını kestirmek pek mümkün olmuyor. ‘Asla olmaz’ denilen bir şey bir bakmışsınız ‘olmuş’, ‘kesin’ olarak gördüğünüz bir şey ise bir...
 • SESSİZLİK…

  21 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Ses ne zaman sessizliğe dönüşür hiç düşündünüz mü? Konuşmak istersiniz ama insanların sizi duymamak için sağırlaştığını görürsünüz. Konuşmak istersiniz ama siyaseten çözüm makamında olanların sizden kaçtığına şahitlik edersiniz. Konuşmak istersiniz ama ilgisizlik, sevgisizlik ve boş vermişlik gibi kavramların yüzünüze çarptığını bilirsiniz. Konuşmak istersiniz ama konuşmanın anlamını yitirdiğini hissedersiniz. Ve fark edersiniz ki bunu hisseden sessizlik, sesi anlamsızlaştırmış ve kendine asil bir rol biçmiştir. İşte böyle bir...
 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...