gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

VALİ ŞAHİN EĞİTİME EL ATMALI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Merkezi sınav sonuçlarına göre sınavla öğrenci alan okullara merkezi olarak yerleşen öğrencilerin sınav performanslarını inceleyen Milli Eğitim Bakanlığı, 2018 Liselere Geçiş Sistemi’nde (LGS) merkezi sınavla yerleşen öğrencilerin performans sonuçlarını açıkladı.

Batman Türkiye’nin Sonlarında

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı 2018 LGS başarı sıralamasında 500 tam puan üzerinden 336,99 puan ile listede yer alan Batman,  81 ilde merkezi olarak yerleşen öğrenci sayısı,  alt test ham puan ortalamaları ve merkezi sınav puan ortalamaları listesinde yine en başarısız illerin arasında – 59. sırada –  yer aldı.

LYS, yani üniversiteye yerleşme sınav sonuçlarında ise maalesef daha kötü durumdayız!

Bu Sonuç Batman’a Yakışmıyor

Batman’a son 10 yılda yapılan okul yatırımlarını düşündüğümüzde ve 2018 yılı ülke performans listemizi diğer illerle karşılaştırdığımızda yaşadığımız başarısızlık için sunulacak hiç bir mazeretin geçerli olmadığı ve listedeki yerimizin ilimize yakışmadığı görülecektir.

Başta İl Milli Eğitim Müdürü olmak üzere eğitimcilerin ve yöneticilerin nitelik ve niceliklerine bakılmaksızın siyasi görüşlerine ve nüfuzlarına göre korunması, İlimizde daha birçok eğitim başarısızlıkları ve dramları yaşanabileceğini göstermekte olup çocuklarımızın istikbaline, kimliğine ve kişiliklerine olumsuz etkiler bırakabilecektir.

Eğitim Payımız Ülke Ortalamasının Üzerinde

Devletin pozitif ayrıcalık sağlayarak ilimiz için sunduğu çok büyük ölçekteki eğitim payına rağmen beklenen başarı hikâyelerine ulaşılamamasının sebebini valimizin riyasetinde şehrin tüm paydaşları bir araya gelerek tartışmalı ve çözüm odaklı kalıcı fikirler üretmelidir.

Sadece eğitim konusunda değil politik ve illegal yapıların baskısına maruz kalarak okul etrafında kümelenen öğrencilerimizin bu sorundan sıyrılması için bile tembel ve disiplinsiz davranan bir eğitim camiasından bahsediyoruz.

Haftanın belli günlerinde ilçe, köy ve mezraları dolaşması, öğretmenleri, öğrencileri ve aileleri ziyaretle motive etmesi, devletimizin şefkatli yüzünü göstermesi gereken İl Milli Eğitim Müdürü’nün, il merkezindeki okullara bile nadir gittiği düşünüldüğünde ülke başarı sıralamasındaki yerimizin kök sorunu hakkında bizlere önemli fikirler verecektir.

Toptancı bir yaklaşımdan elbette ki uzak durmak mecburiyetindeyiz, bu manada çabalarıyla ve performanslarıyla ilimizin eğitimine nitelik ve nicelik kazandırmaya çalışan, öğrencilerimizin öğrenme düzeyini başarıyla etkilemeye gayret eden tüm öğretmenlerimizi ve eğitimcilerimizi gönülden alkışlıyoruz.

Bölgelerarası Eşitsizlik Büyük Oranda Ortadan Kaldırıldı

Devletimizin ve hükümetimizin her alanda olduğu gibi eğitimde de bölgelerarası eşitsizliği ortadan kaldırmaya çalıştığı bir dönemde, eğitim camiasını sahadan denetlemek ve heyecanlandırmak yerine işlerini makamından yöneten ve yürüten il ve ilçe yöneticilerinin başarı hedeflerinin olmadığını düşünmek haksızlık sayılmamalıdır.

Evet, artık eskisi gibi kalabalık sınıf ve yetersiz materyal olmamasına rağmen öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, velilerimizin ve şehrimizin ülke sıralamasında başarılı sonuçlara ulaşamaması yaşadığımız şehrin moralini önemli ölçüde bozmaktadır.

Valimiz Milli Eğitim’de Yaşanan Başarısızlığa El Atmalı

Vali Hulusi Şahin, göreve atandığı günden bu yana okullarda denetim ve incelemelerde bulunarak eğitime verdiği önemi kısmen de olsa bizlere göstermeye başladı. İl genelinde eğitim kalitesinin yükseltilmesi için büyük çaba sarf edeceğine inandığımız valimizin eğitim konusundaki hassasiyeti umarız ki yöneticilerimiz için başarı yolunda önemli bir pusula olsun.

Batman üzerinde karar verici konumda bulunan valimiz, milli eğitim camiasını politik-ideolojik getirimlerden ve makam hırslarından kurtarmalı, okulların gerçek birer eğitim yuvasına dönüşmesini sağlamalı ve eğitim camiasının özüne dönmesini sağlayarak, bu kurumun saygınlığını alacağı başarılarla artırmalıdır.

Vali Hulusi Şahin’in, Batman’daki eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında bilgiler edinirken, bilgileri sadece İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinden değil, aynı zamanda velileri de bir paydaş kabul ederek toplumun tüm katmanlarından dinlemesi büyük fayda sunacaktır.

Eğitim ve öğretimde yaşanan başarısızlıklar Batman Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ciddi bir yenilenmeye girmesi gerektiğini göstermektedir. İşin ilginç tarafı ise kendilerini yenilemesi gerekenler eğitimde yaşanan büyük sorunları görmek yerine pembe tablolar çizerek genelde toplumun özelde ise öğrencilerimizin beklentilerini karşılamaktan uzaklaşmaktadırlar.

Başarıya ulaşmak için öğretmenler, veliler, öğrenciler ve paydaşlarla arasındaki bariyerleri kaldırması gereken İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, yeni kurum binasının etrafına ördüğü trafik bariyeri ile oluşturduğu rahatsızlık, eğitim camiasında bir zihniyet dönüşümüne ne kadar ihtiyaç duyulduğunu apaçık ortaya koymaktadır.

Kalın sağlıcakla…

Share
726 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SÖYLESEM FAYDASI YOK, SUSSAM GÖNLÜM RAZI DEĞİL

  21 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İlk yazımızda Türkiye’nin futbol haritasını çıkarmış ve bölgeler arası geri kalmışlığı ve aralarındaki farkı ortaya koymuştuk. Bölgelere göre takım sayısı Güneydoğu (9) Doğu Anadolu (6) İki bölge takım sayısının toplamı (15) Marmara Bölgesi (35) Durum bu kadar açık bir şekilde ortadayken Özellikle İstanbul’da 3 büyük takımımızı göz önünde bulundurduğumuzda; Milyonlarca taraftarı olan BEŞİKTAŞ FENERBAHÇE GALATASARAY ve Süper ligde sezon boyunca maç başına taraftar ortalaması 3000 veya 5000’i geçemeyen BAŞAKŞEHİR KASIMPAŞA ve Bir...
 • AÇIK BİLİM – DAVRANIŞSAL EKONOMİ 2 – YEME ÇAPAYA GELMEYİN!

  21 Şubat 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı dizimin ilk yazısında iktisadın temel prensibi olan Homo economicus kavramının nasıl yıkıldığına, Kahneman ve Tversky’nin Beklenti Kuramı ve Çerçeveleme Etkisi katkılarıyla davranışsal ekonomiye giden yolu nasıl inşa ettiklerine değinmiştim. Yazı dizisi boyunca herhangi bir ürün ve hizmetin değerinin onu nasıl algıladığımızla ilgili olduğunu, ya da bir önceki yazıda verdiğim örnekle, 200 TL’nin her zaman aynı 200 TL olmadığını ortaya koymaya devam edeceğim. İşte şimdi herhangi bir ürünün ne kadar olması gerektiğini tayin ederken onun yara...
 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-3…

  20 Şubat 2019 Yazar Makaleleri

  Siyasetçiler ve mensubu oldukları siyasi partiler için bir ön gösterge niteliği taşıyan yerel yönetim seçimleri toplumun beklentilerinin ne derecede gerçekleştiğinin ölçülmesi açısından büyük önem taşımaktadır.   Yerel yönetimlerde yaşanan hizmet sorunlarının sandıklarda hezimet olabilecek siyasal sonuçlar doğurabildiği gerçeğinden yola çıkıldığında ve bir sonuç olarak yaşanabilecek hezimetlerin kök sebebi irdelendiğinde, siyasetçilerin toplumla ve seçmenle doğru temaslardan kaçındığı gerçeğini bir gösterge olarak karşımızda bulabili...
 • BATMAN ŞANSLI FAKAT SAHİPSİZ BİR İL

  14 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ülkemizde petrolün ilk bulunduğu il olma münasebetiyle Batman şanslı ve Türkiye’nin en büyük ve en önemli kuruluşlarına ev sahipliği yapmış bir il. Bunlardan sadece bir kaç tane birlikte sayalım…   1-Türkiye petrolleri Bölge Müd. 2-Tüpraş 3-Botaş 4-Petrolofisi 5-İpragaz 6-TEİAŞ bölge müdürlükleri gibi…   Şimdi siz değerli GAP Gazetesi okurlarına soruyorum? Ülkemizin kaç ilinde bu dev kuruluş var veya vardı ? Biz bu kuruluşları ne kadar sahiplenebildik ve Batman’ın yararına değerlendirebildik?...