gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

VALİ ŞAHİN EĞİTİME EL ATMALI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Merkezi sınav sonuçlarına göre sınavla öğrenci alan okullara merkezi olarak yerleşen öğrencilerin sınav performanslarını inceleyen Milli Eğitim Bakanlığı, 2018 Liselere Geçiş Sistemi’nde (LGS) merkezi sınavla yerleşen öğrencilerin performans sonuçlarını açıkladı.

Batman Türkiye’nin Sonlarında

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı 2018 LGS başarı sıralamasında 500 tam puan üzerinden 336,99 puan ile listede yer alan Batman,  81 ilde merkezi olarak yerleşen öğrenci sayısı,  alt test ham puan ortalamaları ve merkezi sınav puan ortalamaları listesinde yine en başarısız illerin arasında – 59. sırada –  yer aldı.

LYS, yani üniversiteye yerleşme sınav sonuçlarında ise maalesef daha kötü durumdayız!

Bu Sonuç Batman’a Yakışmıyor

Batman’a son 10 yılda yapılan okul yatırımlarını düşündüğümüzde ve 2018 yılı ülke performans listemizi diğer illerle karşılaştırdığımızda yaşadığımız başarısızlık için sunulacak hiç bir mazeretin geçerli olmadığı ve listedeki yerimizin ilimize yakışmadığı görülecektir.

Başta İl Milli Eğitim Müdürü olmak üzere eğitimcilerin ve yöneticilerin nitelik ve niceliklerine bakılmaksızın siyasi görüşlerine ve nüfuzlarına göre korunması, İlimizde daha birçok eğitim başarısızlıkları ve dramları yaşanabileceğini göstermekte olup çocuklarımızın istikbaline, kimliğine ve kişiliklerine olumsuz etkiler bırakabilecektir.

Eğitim Payımız Ülke Ortalamasının Üzerinde

Devletin pozitif ayrıcalık sağlayarak ilimiz için sunduğu çok büyük ölçekteki eğitim payına rağmen beklenen başarı hikâyelerine ulaşılamamasının sebebini valimizin riyasetinde şehrin tüm paydaşları bir araya gelerek tartışmalı ve çözüm odaklı kalıcı fikirler üretmelidir.

Sadece eğitim konusunda değil politik ve illegal yapıların baskısına maruz kalarak okul etrafında kümelenen öğrencilerimizin bu sorundan sıyrılması için bile tembel ve disiplinsiz davranan bir eğitim camiasından bahsediyoruz.

Haftanın belli günlerinde ilçe, köy ve mezraları dolaşması, öğretmenleri, öğrencileri ve aileleri ziyaretle motive etmesi, devletimizin şefkatli yüzünü göstermesi gereken İl Milli Eğitim Müdürü’nün, il merkezindeki okullara bile nadir gittiği düşünüldüğünde ülke başarı sıralamasındaki yerimizin kök sorunu hakkında bizlere önemli fikirler verecektir.

Toptancı bir yaklaşımdan elbette ki uzak durmak mecburiyetindeyiz, bu manada çabalarıyla ve performanslarıyla ilimizin eğitimine nitelik ve nicelik kazandırmaya çalışan, öğrencilerimizin öğrenme düzeyini başarıyla etkilemeye gayret eden tüm öğretmenlerimizi ve eğitimcilerimizi gönülden alkışlıyoruz.

Bölgelerarası Eşitsizlik Büyük Oranda Ortadan Kaldırıldı

Devletimizin ve hükümetimizin her alanda olduğu gibi eğitimde de bölgelerarası eşitsizliği ortadan kaldırmaya çalıştığı bir dönemde, eğitim camiasını sahadan denetlemek ve heyecanlandırmak yerine işlerini makamından yöneten ve yürüten il ve ilçe yöneticilerinin başarı hedeflerinin olmadığını düşünmek haksızlık sayılmamalıdır.

Evet, artık eskisi gibi kalabalık sınıf ve yetersiz materyal olmamasına rağmen öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, velilerimizin ve şehrimizin ülke sıralamasında başarılı sonuçlara ulaşamaması yaşadığımız şehrin moralini önemli ölçüde bozmaktadır.

Valimiz Milli Eğitim’de Yaşanan Başarısızlığa El Atmalı

Vali Hulusi Şahin, göreve atandığı günden bu yana okullarda denetim ve incelemelerde bulunarak eğitime verdiği önemi kısmen de olsa bizlere göstermeye başladı. İl genelinde eğitim kalitesinin yükseltilmesi için büyük çaba sarf edeceğine inandığımız valimizin eğitim konusundaki hassasiyeti umarız ki yöneticilerimiz için başarı yolunda önemli bir pusula olsun.

Batman üzerinde karar verici konumda bulunan valimiz, milli eğitim camiasını politik-ideolojik getirimlerden ve makam hırslarından kurtarmalı, okulların gerçek birer eğitim yuvasına dönüşmesini sağlamalı ve eğitim camiasının özüne dönmesini sağlayarak, bu kurumun saygınlığını alacağı başarılarla artırmalıdır.

Vali Hulusi Şahin’in, Batman’daki eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında bilgiler edinirken, bilgileri sadece İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinden değil, aynı zamanda velileri de bir paydaş kabul ederek toplumun tüm katmanlarından dinlemesi büyük fayda sunacaktır.

Eğitim ve öğretimde yaşanan başarısızlıklar Batman Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ciddi bir yenilenmeye girmesi gerektiğini göstermektedir. İşin ilginç tarafı ise kendilerini yenilemesi gerekenler eğitimde yaşanan büyük sorunları görmek yerine pembe tablolar çizerek genelde toplumun özelde ise öğrencilerimizin beklentilerini karşılamaktan uzaklaşmaktadırlar.

Başarıya ulaşmak için öğretmenler, veliler, öğrenciler ve paydaşlarla arasındaki bariyerleri kaldırması gereken İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, yeni kurum binasının etrafına ördüğü trafik bariyeri ile oluşturduğu rahatsızlık, eğitim camiasında bir zihniyet dönüşümüne ne kadar ihtiyaç duyulduğunu apaçık ortaya koymaktadır.

Kalın sağlıcakla…

Share
885 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÖMÜR YAVAŞLARKEN ZAMAN NEDEN HIZLANIR?

  20 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Geçen giden zaman yaşımızı, yaşımız da zaman algımızı tayin ediyor! Biraz karışık mı oldu? O zaman hemen açıklayalım… Biz yaşlandıkça zaman hızlanıyor. Bu tespit tamamen bilimsel olup “zaman geçmek bilmiyor” diye sızlanan genç nesil! Sizi yazının devamını okurken görmek isteriz… Bilim açıklıyor: Zaman neden biz yaşlandıkça daha hızlı akar? BEYİN VE ZİHİN Size de yaşınız ilerledikçe zaman daha hızlı akıyor gibi geliyor mu? Sanırız hayatın en büyük oyunlarından biri bu. Ve siz de kendini bu oyunun içinde hissedenlerdenseniz, kesinlikle yalnız ...
 • BİR GÜZEL İNSAN…

  19 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Allah Kur’an’ı Kerim’de, insanı en güzel şekilde yarattığını, ancak yaratılış istikametinden ayrılan insanın aşağıların aşağısına yuvarlandığını beyan etmektedir. Allah’ın kâinatı kendisi için yarattığı ve hizmetine verdiği insanoğlu, ne yazık ki bencillik, ırkçılık, kör tarafgirlik ve ideolojik sebeplerle yoldan sapmış ve birbirlerini yemektedirler. İnsani değerlerin altüst edildiği günümüzde insanlar mal varlıklarıyla, sahip oldukları mevkileriyle, işbilir dedikleri yalakalıklarıyla,  mensubu bulunduğu parti ve aşiretin gücüyle orantılı ol...
 • AK PARTİ VE CHP’DEN BEKLENTİLER…

  18 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Görülüyor ki, sonbahar siyaset açısından çok hareketli geçecek. Yeni siyaset arayışlarının, ülke gündeminde olacağını şimdiden kestirmek çok zor olmasa gerek. Siyasette yeni bir anlayış aranırken, Türkiye Toplumu Ak Parti ve CHP’den ne bekliyor? Yıllardır süregelen acı, kan, gözyaşının dinmediği ve bir türlü çözülemeyen, Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen toplumsal meselelerimizin, demokratik olarak kalıcı çözümü için yeni bir Anayasa yapımında CHP’nin rol alması; CHP’nin devletçi anlayıştan ziyade, halkı önceleyen bir anlayış sergilem...
 • HER ŞEYİN BAŞI HUZUR…

  09 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Her şeyin başının sağlık olduğunu biliyoruz, aslında sağlığın temelinde huzur vardır. Huzurun olmadığı yerde hiçbir şeyin o kadar önemli ve anlamlı olduğunu düşünmüyorum. Huzurun olduğu yerde sağlık, Huzurun olduğu yerde sevgi, Huzurun olduğu yerde saygı, Huzurun olduğu yerde mutluluk vardır. Huzurlu olan toplumlar, aynı zamanda daha rasyonel düşünebilen toplumlar olarak görebiliyoruz. Bana göre; Huzurlu olmanın yolu… Pozitif düşünme, Olan şeyle yetinme, Şükretme, Maddiyattan çok, toplumsal/manevi değerlere ö...