gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

VALİ ŞAHİN EĞİTİME EL ATMALI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Merkezi sınav sonuçlarına göre sınavla öğrenci alan okullara merkezi olarak yerleşen öğrencilerin sınav performanslarını inceleyen Milli Eğitim Bakanlığı, 2018 Liselere Geçiş Sistemi’nde (LGS) merkezi sınavla yerleşen öğrencilerin performans sonuçlarını açıkladı.

Batman Türkiye’nin Sonlarında

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı 2018 LGS başarı sıralamasında 500 tam puan üzerinden 336,99 puan ile listede yer alan Batman,  81 ilde merkezi olarak yerleşen öğrenci sayısı,  alt test ham puan ortalamaları ve merkezi sınav puan ortalamaları listesinde yine en başarısız illerin arasında – 59. sırada –  yer aldı.

LYS, yani üniversiteye yerleşme sınav sonuçlarında ise maalesef daha kötü durumdayız!

Bu Sonuç Batman’a Yakışmıyor

Batman’a son 10 yılda yapılan okul yatırımlarını düşündüğümüzde ve 2018 yılı ülke performans listemizi diğer illerle karşılaştırdığımızda yaşadığımız başarısızlık için sunulacak hiç bir mazeretin geçerli olmadığı ve listedeki yerimizin ilimize yakışmadığı görülecektir.

Başta İl Milli Eğitim Müdürü olmak üzere eğitimcilerin ve yöneticilerin nitelik ve niceliklerine bakılmaksızın siyasi görüşlerine ve nüfuzlarına göre korunması, İlimizde daha birçok eğitim başarısızlıkları ve dramları yaşanabileceğini göstermekte olup çocuklarımızın istikbaline, kimliğine ve kişiliklerine olumsuz etkiler bırakabilecektir.

Eğitim Payımız Ülke Ortalamasının Üzerinde

Devletin pozitif ayrıcalık sağlayarak ilimiz için sunduğu çok büyük ölçekteki eğitim payına rağmen beklenen başarı hikâyelerine ulaşılamamasının sebebini valimizin riyasetinde şehrin tüm paydaşları bir araya gelerek tartışmalı ve çözüm odaklı kalıcı fikirler üretmelidir.

Sadece eğitim konusunda değil politik ve illegal yapıların baskısına maruz kalarak okul etrafında kümelenen öğrencilerimizin bu sorundan sıyrılması için bile tembel ve disiplinsiz davranan bir eğitim camiasından bahsediyoruz.

Haftanın belli günlerinde ilçe, köy ve mezraları dolaşması, öğretmenleri, öğrencileri ve aileleri ziyaretle motive etmesi, devletimizin şefkatli yüzünü göstermesi gereken İl Milli Eğitim Müdürü’nün, il merkezindeki okullara bile nadir gittiği düşünüldüğünde ülke başarı sıralamasındaki yerimizin kök sorunu hakkında bizlere önemli fikirler verecektir.

Toptancı bir yaklaşımdan elbette ki uzak durmak mecburiyetindeyiz, bu manada çabalarıyla ve performanslarıyla ilimizin eğitimine nitelik ve nicelik kazandırmaya çalışan, öğrencilerimizin öğrenme düzeyini başarıyla etkilemeye gayret eden tüm öğretmenlerimizi ve eğitimcilerimizi gönülden alkışlıyoruz.

Bölgelerarası Eşitsizlik Büyük Oranda Ortadan Kaldırıldı

Devletimizin ve hükümetimizin her alanda olduğu gibi eğitimde de bölgelerarası eşitsizliği ortadan kaldırmaya çalıştığı bir dönemde, eğitim camiasını sahadan denetlemek ve heyecanlandırmak yerine işlerini makamından yöneten ve yürüten il ve ilçe yöneticilerinin başarı hedeflerinin olmadığını düşünmek haksızlık sayılmamalıdır.

Evet, artık eskisi gibi kalabalık sınıf ve yetersiz materyal olmamasına rağmen öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, velilerimizin ve şehrimizin ülke sıralamasında başarılı sonuçlara ulaşamaması yaşadığımız şehrin moralini önemli ölçüde bozmaktadır.

Valimiz Milli Eğitim’de Yaşanan Başarısızlığa El Atmalı

Vali Hulusi Şahin, göreve atandığı günden bu yana okullarda denetim ve incelemelerde bulunarak eğitime verdiği önemi kısmen de olsa bizlere göstermeye başladı. İl genelinde eğitim kalitesinin yükseltilmesi için büyük çaba sarf edeceğine inandığımız valimizin eğitim konusundaki hassasiyeti umarız ki yöneticilerimiz için başarı yolunda önemli bir pusula olsun.

Batman üzerinde karar verici konumda bulunan valimiz, milli eğitim camiasını politik-ideolojik getirimlerden ve makam hırslarından kurtarmalı, okulların gerçek birer eğitim yuvasına dönüşmesini sağlamalı ve eğitim camiasının özüne dönmesini sağlayarak, bu kurumun saygınlığını alacağı başarılarla artırmalıdır.

Vali Hulusi Şahin’in, Batman’daki eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında bilgiler edinirken, bilgileri sadece İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinden değil, aynı zamanda velileri de bir paydaş kabul ederek toplumun tüm katmanlarından dinlemesi büyük fayda sunacaktır.

Eğitim ve öğretimde yaşanan başarısızlıklar Batman Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ciddi bir yenilenmeye girmesi gerektiğini göstermektedir. İşin ilginç tarafı ise kendilerini yenilemesi gerekenler eğitimde yaşanan büyük sorunları görmek yerine pembe tablolar çizerek genelde toplumun özelde ise öğrencilerimizin beklentilerini karşılamaktan uzaklaşmaktadırlar.

Başarıya ulaşmak için öğretmenler, veliler, öğrenciler ve paydaşlarla arasındaki bariyerleri kaldırması gereken İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, yeni kurum binasının etrafına ördüğü trafik bariyeri ile oluşturduğu rahatsızlık, eğitim camiasında bir zihniyet dönüşümüne ne kadar ihtiyaç duyulduğunu apaçık ortaya koymaktadır.

Kalın sağlıcakla…

Share
786 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİYASİLER, İDARECİLER NE YAPAR?

  25 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Herkesin dile getireceği gibi siyasiler, doğru ve adil bir şekilde insanları yönetmeye talip olurlar. Bunu gerçekleştirmek için de en doğru, en adil olduğuna inandıkları bazı dini, ideolojik siyasi görüşlere inanabilirler. Ancak yönetime geldikten sonra kendilerine ait parti, örgüt ve ideolojileri bir tarafa bırakıp, hiçbir ayırım yapmadan bütün halka hizmet etmekle mükelleftirler. Bütün siyasiler bu söz ve vaatlerle halktan oy isterler. Hiç kimse “Partizanlık yapacağım, ideolojik davranacağım, tarafgir davranacağım, muhaliflerime hayatı dar...
 • TOP VE OYUNDA KALDIĞI SÜRE

  25 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Keyifli bir futbol seyri için olmazsa olmazlardan biri şüphesiz topun daha çok oyunda kaldığı müsabakalardır. Birçok ülke, altyapıdan başlayarak topu daha çok ayağında ve oyunda tutacak teknik ve fiziki donanıma sahip futbolcuları yetiştirmektedir. Topun oyunda daha fazla kalması için teknik/taktiksel beceri kadar fiziksel bir üstünlük de gerekmektedir. Çünkü 90dk’nın büyük bir bölümünde topun oyunda olması demek, ekstra efor ve güç gerektirmektedir. Tüm bunlara bütünsel bir futbol felsefesi çerçevesinden baktığımızda; hızlı oynanan...
 • BATMAN BELEDİYE BAŞKANINA AÇIK MEKTUP…

  24 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Sayın Belediye Başkanım; Mazbatanızı aldıktan sonra makamınızda ikinci haftanızı bitirdiniz, elbette ki zahmetli bir seçim sürecini başarıyla sonuçlandırdığınız için hem mutlu, hem gururlu ve hem de heyecanlısınız. Uzun bir seçim maratonundan sonra ortaya koyacağınız projelerinizle ilimizin cazibe merkezine dönüşmesine sunacağınız her katkı, şehrin paydaşları için gurur vesilesi olacaktır. Hemşerileriniz, her geçen gün büyüyen şehrimizin bitmek bilmeyen trafik, otopark, temizlik, kişi başına düşen yeşil alan, kentsel dönüşüm, iluh dere...
 • EFENDİLER! KIYMAYIN BİZE VE MEMLEKETİMİZE…

  24 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Üzülerek görüyoruz ki, bu güzelim ülkede yaşayan her birey arasında neredeyse kin, nefret ve hatta kavga eder bir toplum haline geldik. Maalesef aileler arasında bile kimsenin kimseye tahammülünün kalmadığı, sevgi ve saygının neredeyse ortadan kalktığı ve hoş görünün yok olduğu günleri yaşıyoruz... Tabi bu toplumsal kavganın çok yönlü boyutlarını ele almalıyız… İşsizlik, ekonomik sorunlar ve gelecek kaygısı taşıyan toplum bireylerini bu hale getirenlerin başında, sanırım bu konuda hepimiz hem fikiriz, şüphesiz ülkeyi yöneten veya yöne...