gap başlık

logo

VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür.

Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz.

Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Coğrafik olarak önemli bir noktada bulunan Batman, yakın olan bazı ülkeleri sağlık turizmi konusunda elinde tutabilir. Batman’ın çevre ülkelere sağlık turizminde inanılmaz derecede elverişli ve iddialı olduğunu göstermesi gerekir.

Bu amaçla çalışmalar yapmak, hem termal tesislerimizi hem de tıp alanlarındaki hizmetlerimizi komşu ülkelerin istifadesine sunmak, sağlık turizmi konusunda ne kadar iddialı olduğumuzu göstermesi açısından önemlidir.

Yakın bir zamanda Sağlık Turizm’i gündemli bir toplantıyla bu konunun, Batman’ı ziyaret eden Sağlık Bakan yardımcısına iletildiğini biliyoruz. Ancak, daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini ve bu konuyu sürekli gündemde tutmayı hatırlatmakta fayda var.

Valilik /Kayyımlık gibi unvanların, insani ve mesleki birikimlerini perdelemesine izin vermeyen Hulusi Şahin’in, Batmanlıların hayrına olmayan şeylere dur dediğini, kolektif bir yapı içinde şehrimize katma değer oluşturacak hizmetler üretmeye gayret ettiğini görüyoruz.

Genel siyaset yerine vatandaşa hizmeti ilke edinen Vali/Kayyım Hulusi Şahin’den beklentimiz, Batman’ın sağlık turizminde bir üs haline gelmesi için girişimlerini artırması, Ankara’yı bu konuda isteklendirmesi, diğer girişimlerde olduğu gibi bu konuda da yine başarıya ulaşmasıdır.

HAŞEREYLE MÜCADELE BAŞLADI MI?

Özellikle kış döneminde tespit edilmesi gereken tüm üreme alanlarının kayıt altına alınması ve kontrol altında tutulması, yaz aylarındaki haşere ile mücadele çalışmalarının başarısını yüksek oranda etkiliyor.

Haşere ile mücadele kapsamında yıl boyunca etkin bir saha çalışması yapılması, lavraların kuluçka süresinde diğer canlılara zarar vermeden bilimsel yöntemlerin ışığında mücadele yapılması büyük önem taşıyor.

Bu minvalde vatandaşlarımızın yaz aylarını daha rahat geçirmeleri için Batman Belediyesinin, haşere oluşumunu önlemek amacıyla etkin bir çalışmaya başladığını veya başlaması gerektiğini söylemekte fayda var.

Haşereyle mücadele kapsamında sadece Batman Belediyesinin değil, vatandaşlarımızın da sorumluluk bilinciyle hareket etmesini söylemek gerekir.

Zira Batman Belediyesi park, yeşil alan, fosseptik çukurları ve çöp konteynerlerinin bulunduğu bölgelerde sinek, sivrisinek ve haşere oluşumunun önüne geçmek için mücadele ederken, vatandaşlarımızın da mahalle ve sokaklarda çöplerin ağzı kapalı bir şekilde konteynerlerine atılması ve çöplerin çevreye rastgele bırakılmamasına özen göstermeleri gerekmektedir.

Kalın sağlıcakla…

Share
1145 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVLETİN ŞEFKAT YÜZÜ – BATMAN İL SYDV…

  01 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Bir kurumun kendisini temsil etme ve tanıtmasında kurum kimliğinin büyük rolü bulunmaktadır. Kurumsal imaj ise bu süreçte çok önemli değerleri içinde barındırmaktadır. Kurumsal imaj oluşturulurken vatandaş ile duygudaşlık kurulması, onların düşünce ve eleştirilerine önem verilmesi, güçlü ilişkilerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda kamu kurumları, vatandaşın devlet kurumlarına güven konusunda üstlendikleri rolü doğru bir şekilde yürütmelidir. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazetesi başyazarı Mansur Obut’la birlikte Batman i...
 • YENİ ANAYASA…

  26 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır. Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir. Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi s...
 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...