gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

UÇAK SEFERLERİ İÇİN ANKARA MESKEN TUTULMALIDIR…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Bir şehrin imajının ve geleceğinin değişimine çok önemli katkılar sunan havalimanları hizmet verdikleri şehirlerde bulunan tarih, kültür ve turizm değerlerini dünyanın her köşesine taşırlar.

Son yıllarda havacılık alanında çok önemli mesafeler kat eden ülkemizle birlikte yaşadığımız şehir en güzel havalimanlarından birine sahip olarak kendine düşen hisseyi almayı başarmıştır.

2010 yılından önce il özel idaresi marifetiyle askeri havalimanına kurulan baraka tipi derme çatma bir binada vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlayan havalimanımız, 29.08.2010 tarihinden itibaren uluslararası standartlara uygun bir hizmet anlayışı ve güler yüzlü personeliyle sadece ilimize değil bölgemizi de hizmet vererek kendini yenilemiştir.

Batman havalimanı görkemli yapısı, hizmette kusur etmeyen personeli ve profesyonel yönetici kadrosu ile insanlarımıza en iyi hizmeti sunmaya çalışırken son zamanlarda uçak firmalarının sefer sayısını düşürmesiyle birlikte vatandaşlarımız yer sıkıntısı çekmeye başlamış ve belki de ülkemizin en yüksek uçak bileti ücretini ödemeye mecbur bırakılmıştır.

İlimizde uçak sefer sayılarının düşürülmesine rağmen bir önceki yılın taşınan yolcu sayısını aşması, insanımızın uçak seyahatine verdiği önemin ve tercihinin açık bir yansıması olarak görülmelidir.

Günlük uçak seferlerinin 8’den 3’e düşürülmesiyle birlikte zor durumda kalan vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi için toplumsal bir farkındalık oluşturmaya çalışan BATSO Başkanı Abdulkadir Demir, 18 Temmuz Perşembe günü bazı oda ve STK başkanlarıyla birlikte kitlesel basın toplantısı düzenleyerek konunun önemini ülkemizin gündemi haline getirmeyi başarmıştır.

Bir ilin politik, kültürel, hukuki ve diğer sorunlarını kamuoyuna taşımakla görevli olan sivil toplum kuruluşlarının Batman temsilcileri ile siyasi partilerin büyük çoğunluğunun bu önemli soruna duyarsız kalması ve anılan günde üyeleriyle birlikte bu basın açıklamasından uzak durmaları faaliyet alanlarının dışında kaldıklarının açık bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

Hâlbuki yılda 700 bin insana hizmet veren havalimanımızın uçak sefer sayılarının düşürülmesi sadece yolcu kaybı değil ilaveten ekonomik kayıpların gerçekleşmesine sebep olmuştur.

Siyasilerimizin ve mülki yöneticilerimizin havalimanımızı aktif hale getirmek için girişimlerde bulundukları basın yoluyla paylaşılmaktadır ancak yurt içi sefer sayılarının artırılması için daha azimli girişimlere ihtiyaç duyulduğu ortadadır.

Bölgemizin en modern havalimanının iç hat seferlerini artırmak sanıldığı gibi zor değildir, siyasi ve mülki iradenin göstereceği titiz çalışmalar ile bölge insanımızın Batman havalimanından ülkemizin dört bir köşesine daha fazla frekanslarla uçması mümkündür.

Batman halkı üzerine düşen vazifeyi yerine getirerek havalimanını sahiplenmiş ve her yıl bir önceki yıllara göre uçuş rekorları kırdırarak havalimanımızın atıl bir havalimanı değil bil akis aktif bir havalimanı olduğunu istatistiklerde de göstererek siyasi ve mülki iradenin elini Ankara’da daha fazla güçlendirmiştir.

Şimdi yapılması gereken şey sadece siyasi ve mülki iradenin girişimlerini güçlendirmesini istemek değildir, onların bu konuyu daha fazla gündemde tutması ve sorunu çözmesi için ilimizde hizmete soyunan tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte halkımızın bütün katmanlarının gür sesini yükselterek haklı ve gerçekçi isteğini gerekirse Ankara’ya çadır kurarak duyurmak olmalıdır.

İlimizde toplumsal hizmet için aktif olan sivil toplum kuruluşlarımız ve sendikalarımız övündükleri üye sayılarıyla kadro peşinde koşacaklarına halkın sıkıntısını görmeli ve katılımcı toplantılarla ve kitlesel basın açıklamalarıyla toplumu ve siyasi iradeyi harekete geçirmeyi öncelemelidir.

Sonuç olarak; 18 Temmuz günü yaşanan büyük sorunu ülkemizin gündemine yaymayı başaran BATSO Başkanı Abdulkadir Demir ve bu toplantıya katılım sağlayan diğer saygıdeğer STK başkanları tekrar bir araya gelerek, oluşturacakları bir heyet öncülüğünde, mülki yöneticilerimiz ve siyasilerimizle birlikte Ankara’ya gitmeli ve yaşanan bu büyük sorunu merkezinde çözmeye çalışmalıdır.

Ülkemizin sayılı havalimanları arasında bulunan Batman havalimanımızı, en kısa zamanda hak ettiği uçuş sefer kapasitesine yükseltmek ilimizin sadece ekonomisine değil kültürel mirasının anlatılmasına da ciddi katkılar sunacaktır.

Kalın sağlıcakla

 

Share
1078 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÖMÜR YAVAŞLARKEN ZAMAN NEDEN HIZLANIR?

  20 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Geçen giden zaman yaşımızı, yaşımız da zaman algımızı tayin ediyor! Biraz karışık mı oldu? O zaman hemen açıklayalım… Biz yaşlandıkça zaman hızlanıyor. Bu tespit tamamen bilimsel olup “zaman geçmek bilmiyor” diye sızlanan genç nesil! Sizi yazının devamını okurken görmek isteriz… Bilim açıklıyor: Zaman neden biz yaşlandıkça daha hızlı akar? BEYİN VE ZİHİN Size de yaşınız ilerledikçe zaman daha hızlı akıyor gibi geliyor mu? Sanırız hayatın en büyük oyunlarından biri bu. Ve siz de kendini bu oyunun içinde hissedenlerdenseniz, kesinlikle yalnız ...
 • BİR GÜZEL İNSAN…

  19 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Allah Kur’an’ı Kerim’de, insanı en güzel şekilde yarattığını, ancak yaratılış istikametinden ayrılan insanın aşağıların aşağısına yuvarlandığını beyan etmektedir. Allah’ın kâinatı kendisi için yarattığı ve hizmetine verdiği insanoğlu, ne yazık ki bencillik, ırkçılık, kör tarafgirlik ve ideolojik sebeplerle yoldan sapmış ve birbirlerini yemektedirler. İnsani değerlerin altüst edildiği günümüzde insanlar mal varlıklarıyla, sahip oldukları mevkileriyle, işbilir dedikleri yalakalıklarıyla,  mensubu bulunduğu parti ve aşiretin gücüyle orantılı ol...
 • AK PARTİ VE CHP’DEN BEKLENTİLER…

  18 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Görülüyor ki, sonbahar siyaset açısından çok hareketli geçecek. Yeni siyaset arayışlarının, ülke gündeminde olacağını şimdiden kestirmek çok zor olmasa gerek. Siyasette yeni bir anlayış aranırken, Türkiye Toplumu Ak Parti ve CHP’den ne bekliyor? Yıllardır süregelen acı, kan, gözyaşının dinmediği ve bir türlü çözülemeyen, Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen toplumsal meselelerimizin, demokratik olarak kalıcı çözümü için yeni bir Anayasa yapımında CHP’nin rol alması; CHP’nin devletçi anlayıştan ziyade, halkı önceleyen bir anlayış sergilem...
 • HER ŞEYİN BAŞI HUZUR…

  09 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Her şeyin başının sağlık olduğunu biliyoruz, aslında sağlığın temelinde huzur vardır. Huzurun olmadığı yerde hiçbir şeyin o kadar önemli ve anlamlı olduğunu düşünmüyorum. Huzurun olduğu yerde sağlık, Huzurun olduğu yerde sevgi, Huzurun olduğu yerde saygı, Huzurun olduğu yerde mutluluk vardır. Huzurlu olan toplumlar, aynı zamanda daha rasyonel düşünebilen toplumlar olarak görebiliyoruz. Bana göre; Huzurlu olmanın yolu… Pozitif düşünme, Olan şeyle yetinme, Şükretme, Maddiyattan çok, toplumsal/manevi değerlere ö...