gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

UÇAK SEFERLERİ İÇİN ANKARA MESKEN TUTULMALIDIR…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Bir şehrin imajının ve geleceğinin değişimine çok önemli katkılar sunan havalimanları hizmet verdikleri şehirlerde bulunan tarih, kültür ve turizm değerlerini dünyanın her köşesine taşırlar.

Son yıllarda havacılık alanında çok önemli mesafeler kat eden ülkemizle birlikte yaşadığımız şehir en güzel havalimanlarından birine sahip olarak kendine düşen hisseyi almayı başarmıştır.

2010 yılından önce il özel idaresi marifetiyle askeri havalimanına kurulan baraka tipi derme çatma bir binada vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlayan havalimanımız, 29.08.2010 tarihinden itibaren uluslararası standartlara uygun bir hizmet anlayışı ve güler yüzlü personeliyle sadece ilimize değil bölgemizi de hizmet vererek kendini yenilemiştir.

Batman havalimanı görkemli yapısı, hizmette kusur etmeyen personeli ve profesyonel yönetici kadrosu ile insanlarımıza en iyi hizmeti sunmaya çalışırken son zamanlarda uçak firmalarının sefer sayısını düşürmesiyle birlikte vatandaşlarımız yer sıkıntısı çekmeye başlamış ve belki de ülkemizin en yüksek uçak bileti ücretini ödemeye mecbur bırakılmıştır.

İlimizde uçak sefer sayılarının düşürülmesine rağmen bir önceki yılın taşınan yolcu sayısını aşması, insanımızın uçak seyahatine verdiği önemin ve tercihinin açık bir yansıması olarak görülmelidir.

Günlük uçak seferlerinin 8’den 3’e düşürülmesiyle birlikte zor durumda kalan vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi için toplumsal bir farkındalık oluşturmaya çalışan BATSO Başkanı Abdulkadir Demir, 18 Temmuz Perşembe günü bazı oda ve STK başkanlarıyla birlikte kitlesel basın toplantısı düzenleyerek konunun önemini ülkemizin gündemi haline getirmeyi başarmıştır.

Bir ilin politik, kültürel, hukuki ve diğer sorunlarını kamuoyuna taşımakla görevli olan sivil toplum kuruluşlarının Batman temsilcileri ile siyasi partilerin büyük çoğunluğunun bu önemli soruna duyarsız kalması ve anılan günde üyeleriyle birlikte bu basın açıklamasından uzak durmaları faaliyet alanlarının dışında kaldıklarının açık bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

Hâlbuki yılda 700 bin insana hizmet veren havalimanımızın uçak sefer sayılarının düşürülmesi sadece yolcu kaybı değil ilaveten ekonomik kayıpların gerçekleşmesine sebep olmuştur.

Siyasilerimizin ve mülki yöneticilerimizin havalimanımızı aktif hale getirmek için girişimlerde bulundukları basın yoluyla paylaşılmaktadır ancak yurt içi sefer sayılarının artırılması için daha azimli girişimlere ihtiyaç duyulduğu ortadadır.

Bölgemizin en modern havalimanının iç hat seferlerini artırmak sanıldığı gibi zor değildir, siyasi ve mülki iradenin göstereceği titiz çalışmalar ile bölge insanımızın Batman havalimanından ülkemizin dört bir köşesine daha fazla frekanslarla uçması mümkündür.

Batman halkı üzerine düşen vazifeyi yerine getirerek havalimanını sahiplenmiş ve her yıl bir önceki yıllara göre uçuş rekorları kırdırarak havalimanımızın atıl bir havalimanı değil bil akis aktif bir havalimanı olduğunu istatistiklerde de göstererek siyasi ve mülki iradenin elini Ankara’da daha fazla güçlendirmiştir.

Şimdi yapılması gereken şey sadece siyasi ve mülki iradenin girişimlerini güçlendirmesini istemek değildir, onların bu konuyu daha fazla gündemde tutması ve sorunu çözmesi için ilimizde hizmete soyunan tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte halkımızın bütün katmanlarının gür sesini yükselterek haklı ve gerçekçi isteğini gerekirse Ankara’ya çadır kurarak duyurmak olmalıdır.

İlimizde toplumsal hizmet için aktif olan sivil toplum kuruluşlarımız ve sendikalarımız övündükleri üye sayılarıyla kadro peşinde koşacaklarına halkın sıkıntısını görmeli ve katılımcı toplantılarla ve kitlesel basın açıklamalarıyla toplumu ve siyasi iradeyi harekete geçirmeyi öncelemelidir.

Sonuç olarak; 18 Temmuz günü yaşanan büyük sorunu ülkemizin gündemine yaymayı başaran BATSO Başkanı Abdulkadir Demir ve bu toplantıya katılım sağlayan diğer saygıdeğer STK başkanları tekrar bir araya gelerek, oluşturacakları bir heyet öncülüğünde, mülki yöneticilerimiz ve siyasilerimizle birlikte Ankara’ya gitmeli ve yaşanan bu büyük sorunu merkezinde çözmeye çalışmalıdır.

Ülkemizin sayılı havalimanları arasında bulunan Batman havalimanımızı, en kısa zamanda hak ettiği uçuş sefer kapasitesine yükseltmek ilimizin sadece ekonomisine değil kültürel mirasının anlatılmasına da ciddi katkılar sunacaktır.

Kalın sağlıcakla

 

Share
1371 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN BÜROKRASİSİNDE EGEMEN OLMAYA ÇALIŞAN BAZI VAKIFLARA DİKKAT…

  03 Aralık 2019 Yazar Makaleleri

  15 Temmuz 2016 yılında FETÖ tarafından sahnelenen hain darbe girişiminden sonra ortaya çıkan tabloyu kendi lehine değerlendirmek isteyen farklı vakıf, sendika ve cemaatlerin, bürokrasiyi ve siyaseti ele geçirme isteği toplum tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Paralel yapılanmanın ortaya çıkarılmasıyla birlikte hükümetin bu yapılanmaya karşı başlattığı operasyonlar sonrasında ortaya çıkan boşluklara kendi yakınlarını yerleştirmeye gayret eden farklı vakıf ve cemaatlerin, hükümete ve devlete karşı yeni bir yapılanmanın içine girme ola...
 • İNSANLARIN EN SEVİMLİ OYUNCAĞI: YALAN!

  01 Aralık 2019 Yazar Makaleleri

  Düzenbazlık, yalan ve ihanet, dürüst olacak kadar zekâsı olmayan ahmakların işidir. Yalan, insan kişiliğinin canavarıdır! Ne yazıktır ki, insanlar onu kendilerine en güzel ve en sevimli oyuncakları olarak seçmiş bulunmaktadır. Bilmezler ki, Yalan; Kendilerinde var olan tüm güzellikleri, ahlakı, edebi ve onlarla beraber olan her ne varsa hepsini onlardan alıp götürdüğünü. Yerini ahlakın, edebin, güzelliklerinin kalmadığı yoksul bir beden ve satılmış bir ruh alır. Hakikatle bağı gevşeyen her insanın yalanlar içerisinde yüzmeyi kendilerin...
 • BATMAN ÜNİVERSİTESİ VE VALİ HULUSİ ŞAHİN’DEN BEKLENTİLER…

  12 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Her hafta ilimizin güncel ve siyasi sorunlarına değinerek yaşadığımız şehrin eğitimsel, toplumsal, kültürel ve diğer gerçeklerini hakkaniyet ölçüsünde ortaya koyarak hemşerilerimizin ve devlet büyüklerimizin yerel konulara odaklanmasına özen gösteriyoruz. Özellikle genç, dinamik, ufku geniş ve katılımcılığı önemseyen bir valiye sahip olmamız, başarıya susamış bir şehrin ve büyük hedefleri olan gençlerimizin yarınları için büyük bir şans olarak kabul edilmelidir. Malumunuz olmak üzere üniversiteler bulundukları şehirlerde adeta bacasız bir...
 • GENÇELERİMİZE AÇIK MEKTUP…

  10 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman gazete arşivime bakar ne zaman neler yazdığımı, nasıl haberler yaptığımızı gözden geçiririm… yaklaşık 2 yıl önce yazdığım bir yazı gözüme ilişti ve bu makalemi tekrar yayınlama gereği duydum…   Sevgili Gençler… Tarih sayfalarına baktığımızda genelde bir babanın oğluna; eşlerin birbirilerine, bir annenin evladına,   bir çocuğun babasına, bir kanaat önderinin kendi camiasına, bir alimin kendi ümmetine yada bir bilgenin insanlığa bıraktığı müthiş anlamlı nasihatlerini, mesajlarını görürsünüz ve okursunuz… Bende sizl...