gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

TÜRKİYE’DE FUTBOL KULÜP BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLER


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

Görevlerini doğru yapan Başkan ve yöneticileri tenzih ederek yazıma başlamak istiyorum.

Eskiden bir yerde futbol başarısı ortaya çıkmadığında; o yerin yetkilileri ve taraftarları mali yönden durumu iyi olan, güvenilen ve görevi layığıyla yapabileceğine inandıkları bir kişiye giderler, kulüp başkanlığı görevi için rica ederler, ikna etmeye çalışır ve göreve talip olmasını isterlerdi.

O kişi de ricada bulunup gelenleri kırmaz, çağrılara duyarsız kalmaz ve sorumluluk üstlenerek görevi kabul ederdi.

Yani görev ayağa giderdi kişi ihtiyaç olmadan göreve koşmazdı.

Bu samimi başkanlar hem istirahatlerinden, uykularından ve ceplerinden fedakârlıklar ederek canla başla görevlerini ifa ederken; bir süre sonra o başlarda taşınan insanlar ayaklar altına alarak, hatta yuhalanarak istifaya çağrılır, maalesef küstürülerek görevlerinden istifa etmeleri sağlanırdı.

VE O İYİ İNSANLAR İYİ ATLARA BİNİP GİTTİLER

Peki, sonra nemi oldu ?

Yeni adaylar ekonomik olarak güçlü olsa da; halk nezdinde çok tanınmayan ve kulübün hedefleri yerine kendi şahsi hedefleri için görev bekleyen, dahası bu görevlere gelmek için her türlü fırıldağı çevirip ilgili makamlara yükselen insanlarla doldu.

Bir kısmı ise bu mevki üzerinden kendilerine ekonomik rant yaratma, kamu yöneticileri ile ilişkilerini geliştirme ya da iş takipçiliği gibi işlere meyil vererek görevi istismar edecek davranışlara yönelmişlerdir.

Oysa Kulüp başkanları ve yöneticiler;

Kendi çıkarlarından çok kulüp çıkarları için görev yapmalıdırlar.

KULÜPLERİNİ MARKA SAHİBİ YAPMAK YERİNE, KENDİLERİNİ MARKA SAHİBİ YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR

Ama günümüzde birçok kulübün başkanı ve yöneticileri; popülist politikalarla kulüplerini borçlandırarak teknik adam, futbolcu ve çalışanlarının ödemelerini zamanında yapamamakta, bağlı oldukları camiaya itibar kaybettirmekte ve böylece kulübün geleceğini çalmaktadırlar.

HASAN DEĞİL BASAN ALIR

Maalesef birçok futbol kulübünde artık Başkan ve Yöneticilerin en büyük mücadelesi kimden daha çok bahsedilecek, kim medyada daha çok görünecek ve kim daha çok takdir kazanacak şeklindedir.

Bahsettiğimiz bu yönetici tipi, yukarıda saydığımız nedenlerle maalesef popülist, kısa vadeli kazanımları hedef alacak bir yönetim sergileyecektir.

Dahası bu tarz bir yönetimsel yaklaşım, yöneticiliğin gerektirdiği liyakat sahibi kişileri göreve getirme, doğru teknik ve idari kararları alıp uygulama ve gelecek yılların takımını oluşturmada izlenecek programların geri kalmasına neden olacaktır.

Bir önceki yazımda belirttiğim gibi; kulüplerin mali yapısının düzenlenmesi ve harcamalarının gerçek bir denetime kavuşması yukarıda saydığımız olumsuz yönetimsel örnekleri engellemenin en önemli çözümlerinden biridir.

Diğer bir nokta ise; kulübü finansal açıdan borç batağına sürükleyen, yanlış idari kararlarla başarısızlığa uğratan başkan ve yöneticilere karşı yargı yolu olmalı, hatta kulüplerin gerçek sahipleri olan taraftar, o şehrin dinamikleri ve sporseverlerine denetleme ve hukuki başvuru imkânları sağlanmalıdır.

Böylece idareciler kamusal bir baskı ve sorumluluk hissiyle çalışacak, yüklendikleri bu görevleri kişisel çıkarlar doğrultusunda ya da kulübe zarar verecek şekilde kullandıkları takdirde bir yaptırımla karşılaşacaklarını bilerek görev yapacaklardır.

YANİ SİZLERE KISACASI İŞ EHLİNE VERİLMEDİĞİ İÇİN ÜLKE FUTBOLUMUZUN KIYAMETİ YAKLAŞIYOR UYARISINDA BULUNMAK İSTİYORUM.

Share
1027 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İFTAR SOFRALARI SABOTE EDİLİYOR…  

  20 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  Gök sofralarının kurulduğuna inandığımız mübarek bir ramazan ayını hep birlikte bereketiyle, heyecanıyla ve muhabbetiyle yaşamaya devam ediyoruz. Yaşadığımız coğrafyalardan bağımsız olarak ümmet bilinciyle hareket eden biz Müslümanlar birbirimize dua ederek, duygularımızı hissettirerek, aynı düşünce ve aynı amaçla ibadet ederek bu mübarek ayı barındırdığı atmosferle yaşamaya gayret ediyoruz. Merhametin, şefkatin ve duaların zirve yaptığı bu kutsal ayda gazeteler ve sosyal medya üzerinden servis edilen şımarık iftar sofraları, ramazan ayın...
 • HER ŞEY GÜZEL OLACAK, DAHA İYİ OLACAK…

  19 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  İstanbul büyükşehir belediye başkanlığının yenilenmesi kararının ardından, CHP’nin başlattığı ‘Herşey güzel olacak’ sloganına, Ak Partide; ‘Herşey daha iyi olacak’ karşılığını verdi. Aslında her iki sloganda bence son derece güzel ve anlamlı ama benim bu sloganların gerçekleşmesi için kaygılarım var ve buna inanmak istiyorum. Kim istemez ki her şeyin güzel olmasını, hatta daha iyi olmasını… Bunu sadece İstanbul için değil, ülkemizin her yeri için yapmak lazım ama sözde değil, realitede uygulamak lazım diye düşünüyorum. Mesela; bu sl...
 • BU NE BİÇİM FUTBOL KARDEŞİM

  16 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOLUMUZUN KOVBOYLARI Rizespor - Galatasaray maçından sonra Rizespor kulübü başkanı Hasan Kartal bir TV programında canlı yayına katılıp Erman Toroğlu’na “Tabancam olsa hakemi vururdum” diyor. düşünebiliyor musunuz? Yüzbinleri temsil eden bir kulübün başkanı, vatanı kurtarmak için değil; amacı barışı, kardeşliği, dayanışmayı yaymak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek olan bir spor müsabakasını kazanamadığı için “silahımı çekerdim” şeklinde talihsiz cümleler kuruyor. Oyuncularınızı ve camianızı bir maçı kazanmaya yönelik “her ne pahasına ol...
 • CENTİLMENLİK GÜZELDİR, HADİ BİZE İKİ ÇAY SÖYLE

  09 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOL VE KABADAYILIK Daha önce de birçok olumsuz davranış sergileyen Fenerbahçe oyuncusu Volkan Demirel kaleci midir ? Yoksa badigart mıdır ? Hatırlayacağınız üzere Fenerbahçe'nin sahasında son dakika attığı golle berabere kaldığı Trabzonspor maçının ardından Volkan Demirel, Trabzonsporlu kondisyoner Gökhan Kandemir için "Özür dilesin. Yoksa otobüsten aldırır ben özür diletirim" beyanatında bulunmuştu. Volkan Demirel; Özünde iyi bir insan da olabilir fakat aldığı insani ve mesleki altyapı eğitiminin çok yetersiz olduğunu görebilmektey...