gap başlık

logo

TÜRKİYE’DE FUTBOL KULÜP BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLER


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

Görevlerini doğru yapan Başkan ve yöneticileri tenzih ederek yazıma başlamak istiyorum.

Eskiden bir yerde futbol başarısı ortaya çıkmadığında; o yerin yetkilileri ve taraftarları mali yönden durumu iyi olan, güvenilen ve görevi layığıyla yapabileceğine inandıkları bir kişiye giderler, kulüp başkanlığı görevi için rica ederler, ikna etmeye çalışır ve göreve talip olmasını isterlerdi.

O kişi de ricada bulunup gelenleri kırmaz, çağrılara duyarsız kalmaz ve sorumluluk üstlenerek görevi kabul ederdi.

Yani görev ayağa giderdi kişi ihtiyaç olmadan göreve koşmazdı.

Bu samimi başkanlar hem istirahatlerinden, uykularından ve ceplerinden fedakârlıklar ederek canla başla görevlerini ifa ederken; bir süre sonra o başlarda taşınan insanlar ayaklar altına alarak, hatta yuhalanarak istifaya çağrılır, maalesef küstürülerek görevlerinden istifa etmeleri sağlanırdı.

VE O İYİ İNSANLAR İYİ ATLARA BİNİP GİTTİLER

Peki, sonra nemi oldu ?

Yeni adaylar ekonomik olarak güçlü olsa da; halk nezdinde çok tanınmayan ve kulübün hedefleri yerine kendi şahsi hedefleri için görev bekleyen, dahası bu görevlere gelmek için her türlü fırıldağı çevirip ilgili makamlara yükselen insanlarla doldu.

Bir kısmı ise bu mevki üzerinden kendilerine ekonomik rant yaratma, kamu yöneticileri ile ilişkilerini geliştirme ya da iş takipçiliği gibi işlere meyil vererek görevi istismar edecek davranışlara yönelmişlerdir.

Oysa Kulüp başkanları ve yöneticiler;

Kendi çıkarlarından çok kulüp çıkarları için görev yapmalıdırlar.

KULÜPLERİNİ MARKA SAHİBİ YAPMAK YERİNE, KENDİLERİNİ MARKA SAHİBİ YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR

Ama günümüzde birçok kulübün başkanı ve yöneticileri; popülist politikalarla kulüplerini borçlandırarak teknik adam, futbolcu ve çalışanlarının ödemelerini zamanında yapamamakta, bağlı oldukları camiaya itibar kaybettirmekte ve böylece kulübün geleceğini çalmaktadırlar.

HASAN DEĞİL BASAN ALIR

Maalesef birçok futbol kulübünde artık Başkan ve Yöneticilerin en büyük mücadelesi kimden daha çok bahsedilecek, kim medyada daha çok görünecek ve kim daha çok takdir kazanacak şeklindedir.

Bahsettiğimiz bu yönetici tipi, yukarıda saydığımız nedenlerle maalesef popülist, kısa vadeli kazanımları hedef alacak bir yönetim sergileyecektir.

Dahası bu tarz bir yönetimsel yaklaşım, yöneticiliğin gerektirdiği liyakat sahibi kişileri göreve getirme, doğru teknik ve idari kararları alıp uygulama ve gelecek yılların takımını oluşturmada izlenecek programların geri kalmasına neden olacaktır.

Bir önceki yazımda belirttiğim gibi; kulüplerin mali yapısının düzenlenmesi ve harcamalarının gerçek bir denetime kavuşması yukarıda saydığımız olumsuz yönetimsel örnekleri engellemenin en önemli çözümlerinden biridir.

Diğer bir nokta ise; kulübü finansal açıdan borç batağına sürükleyen, yanlış idari kararlarla başarısızlığa uğratan başkan ve yöneticilere karşı yargı yolu olmalı, hatta kulüplerin gerçek sahipleri olan taraftar, o şehrin dinamikleri ve sporseverlerine denetleme ve hukuki başvuru imkânları sağlanmalıdır.

Böylece idareciler kamusal bir baskı ve sorumluluk hissiyle çalışacak, yüklendikleri bu görevleri kişisel çıkarlar doğrultusunda ya da kulübe zarar verecek şekilde kullandıkları takdirde bir yaptırımla karşılaşacaklarını bilerek görev yapacaklardır.

YANİ SİZLERE KISACASI İŞ EHLİNE VERİLMEDİĞİ İÇİN ÜLKE FUTBOLUMUZUN KIYAMETİ YAKLAŞIYOR UYARISINDA BULUNMAK İSTİYORUM.

Share
1746 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVLETİN SICAK YÜZÜ – BATMAN AÇSHM…

  07 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Devletin sosyal yardım hizmetlerinin hak sahiplerine ulaştırılması, halkın ihtiyaçlarının belirlenerek buna yönelik politikalar üretilmesi, yaşam kalitesinin artırılması, tedbir ve tedariklerle bu sürecin yürütülmesi, kamusal araçları doğru bir şekilde yönetmekle mümkün olabilir. İkinci maddesiyle birlikte Anayasamız kapsamlı sayılabilecek bir sosyal haklar kataloğuna sahiptir. Ancak geçmişte yapılan bazı ekonomik ve sosyal hatalar, bu hükmün ve bu hükme bağlı katalogların uygulanmasını sınırlandırmıştı. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazete...
 • DEVLETİN ŞEFKAT YÜZÜ – BATMAN İL SYDV…

  01 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Bir kurumun kendisini temsil etme ve tanıtmasında kurum kimliğinin büyük rolü bulunmaktadır. Kurumsal imaj ise bu süreçte çok önemli değerleri içinde barındırmaktadır. Kurumsal imaj oluşturulurken vatandaş ile duygudaşlık kurulması, onların düşünce ve eleştirilerine önem verilmesi, güçlü ilişkilerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda kamu kurumları, vatandaşın devlet kurumlarına güven konusunda üstlendikleri rolü doğru bir şekilde yürütmelidir. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazetesi başyazarı Mansur Obut’la birlikte Batman i...
 • YENİ ANAYASA…

  26 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır. Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir. Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi s...
 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...