gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

TÜRKİYE’DE FUTBOL KULÜP BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLER


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

Görevlerini doğru yapan Başkan ve yöneticileri tenzih ederek yazıma başlamak istiyorum.

Eskiden bir yerde futbol başarısı ortaya çıkmadığında; o yerin yetkilileri ve taraftarları mali yönden durumu iyi olan, güvenilen ve görevi layığıyla yapabileceğine inandıkları bir kişiye giderler, kulüp başkanlığı görevi için rica ederler, ikna etmeye çalışır ve göreve talip olmasını isterlerdi.

O kişi de ricada bulunup gelenleri kırmaz, çağrılara duyarsız kalmaz ve sorumluluk üstlenerek görevi kabul ederdi.

Yani görev ayağa giderdi kişi ihtiyaç olmadan göreve koşmazdı.

Bu samimi başkanlar hem istirahatlerinden, uykularından ve ceplerinden fedakârlıklar ederek canla başla görevlerini ifa ederken; bir süre sonra o başlarda taşınan insanlar ayaklar altına alarak, hatta yuhalanarak istifaya çağrılır, maalesef küstürülerek görevlerinden istifa etmeleri sağlanırdı.

VE O İYİ İNSANLAR İYİ ATLARA BİNİP GİTTİLER

Peki, sonra nemi oldu ?

Yeni adaylar ekonomik olarak güçlü olsa da; halk nezdinde çok tanınmayan ve kulübün hedefleri yerine kendi şahsi hedefleri için görev bekleyen, dahası bu görevlere gelmek için her türlü fırıldağı çevirip ilgili makamlara yükselen insanlarla doldu.

Bir kısmı ise bu mevki üzerinden kendilerine ekonomik rant yaratma, kamu yöneticileri ile ilişkilerini geliştirme ya da iş takipçiliği gibi işlere meyil vererek görevi istismar edecek davranışlara yönelmişlerdir.

Oysa Kulüp başkanları ve yöneticiler;

Kendi çıkarlarından çok kulüp çıkarları için görev yapmalıdırlar.

KULÜPLERİNİ MARKA SAHİBİ YAPMAK YERİNE, KENDİLERİNİ MARKA SAHİBİ YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR

Ama günümüzde birçok kulübün başkanı ve yöneticileri; popülist politikalarla kulüplerini borçlandırarak teknik adam, futbolcu ve çalışanlarının ödemelerini zamanında yapamamakta, bağlı oldukları camiaya itibar kaybettirmekte ve böylece kulübün geleceğini çalmaktadırlar.

HASAN DEĞİL BASAN ALIR

Maalesef birçok futbol kulübünde artık Başkan ve Yöneticilerin en büyük mücadelesi kimden daha çok bahsedilecek, kim medyada daha çok görünecek ve kim daha çok takdir kazanacak şeklindedir.

Bahsettiğimiz bu yönetici tipi, yukarıda saydığımız nedenlerle maalesef popülist, kısa vadeli kazanımları hedef alacak bir yönetim sergileyecektir.

Dahası bu tarz bir yönetimsel yaklaşım, yöneticiliğin gerektirdiği liyakat sahibi kişileri göreve getirme, doğru teknik ve idari kararları alıp uygulama ve gelecek yılların takımını oluşturmada izlenecek programların geri kalmasına neden olacaktır.

Bir önceki yazımda belirttiğim gibi; kulüplerin mali yapısının düzenlenmesi ve harcamalarının gerçek bir denetime kavuşması yukarıda saydığımız olumsuz yönetimsel örnekleri engellemenin en önemli çözümlerinden biridir.

Diğer bir nokta ise; kulübü finansal açıdan borç batağına sürükleyen, yanlış idari kararlarla başarısızlığa uğratan başkan ve yöneticilere karşı yargı yolu olmalı, hatta kulüplerin gerçek sahipleri olan taraftar, o şehrin dinamikleri ve sporseverlerine denetleme ve hukuki başvuru imkânları sağlanmalıdır.

Böylece idareciler kamusal bir baskı ve sorumluluk hissiyle çalışacak, yüklendikleri bu görevleri kişisel çıkarlar doğrultusunda ya da kulübe zarar verecek şekilde kullandıkları takdirde bir yaptırımla karşılaşacaklarını bilerek görev yapacaklardır.

YANİ SİZLERE KISACASI İŞ EHLİNE VERİLMEDİĞİ İÇİN ÜLKE FUTBOLUMUZUN KIYAMETİ YAKLAŞIYOR UYARISINDA BULUNMAK İSTİYORUM.

Share
957 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEMEL AYCA GİBİ BAŞARILI BÜROKRATLAR ÇOĞALMALI…

  22 Mart 2019 Yazar Makaleleri

  Ülkemizin temel sorunlarından biri de maalesef bürokrasi ve bürokratik engellerdir… Kimi idareciler bu sorunu en kısa sürede aşmak için sorumluluk üstlenerek bağlı bulundukları kurumu en iyi şekilde yönetir ve halkın sorunlarına çözüm bulur. Ancak üzülerek ifade etmek isterim ki, bu sorumluluğu alacak ve halkın sorunlarını kısa sürede giderecek bürokrat sayımız da çok az… Bugün sizlere hepimizin yakından tanıdığı ve sevdiği bir bürokrattan söz edeceğim. Hasankeyf eski kaymakamı Temel Ayca… 2013-2015 tarihleri arasında Hasankeyf kaym...
 • FUTBOLUN DOĞRULARI

  21 Mart 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

    Futbolun doğrular ne kadar çok bir araya gelebilirse başarıda o derece gelir. Mesela; Doğru Başkan Doğru yönetim Doğru Teknik adamlar Doğru oyuncu transferleri Doğru para yönetimi Doğru taraftar Doğru spor basını Ve şehrin tüm dinamikleri bir araya geldiğinde büyük bir sinerji meydana gelir ve dolayısıyla başarı kaçınılmaz olur.   EGO VE SOSYETE FUTBOL   Sizce kulüp Başkanları, yöneticiler, teknik adam ve oyuncularımız sosyete sınıfına giriyor mu ? Bence evet… Çok büyük bir EGO’y...
 • TÜRKİYE’DE FUTBOL KULÜP BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLER

  14 Mart 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Görevlerini doğru yapan Başkan ve yöneticileri tenzih ederek yazıma başlamak istiyorum. Eskiden bir yerde futbol başarısı ortaya çıkmadığında; o yerin yetkilileri ve taraftarları mali yönden durumu iyi olan, güvenilen ve görevi layığıyla yapabileceğine inandıkları bir kişiye giderler, kulüp başkanlığı görevi için rica ederler, ikna etmeye çalışır ve göreve talip olmasını isterlerdi. O kişi de ricada bulunup gelenleri kırmaz, çağrılara duyarsız kalmaz ve sorumluluk üstlenerek görevi kabul ederdi. Yani görev ayağa giderdi kişi ihtiyaç olmada...
 • ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİ TFF…

  07 Mart 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Bu haftaki yazımızda TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYON’unun denetim fonksiyonunu biraz işleyelim.   Futbolumuzla ilgili eskiden beri söylediğim ve savunduğum en önemli konu, futbolumuzun en büyük probleminin iyi YÖNETİLEMEMESİ ve YÖNETİMSEL yetersizliklerin olduğudur. Bununla bağlantılı olarak diğer önemli bir husus da kanımca her alanda olduğu gibi DENETİM sorunudur. Çünkü ülkemizde işler maalesef eş, dost, ahbap, çavuş ilişkileriyle işler ve kurallar daime ikinci planda kalır. Türkiye Futbol Federasyonunun denetim ile ilgili gö...