gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

13 Kasım 2018

“Türkiye Genelinde Ciddi Manada Arılar Telef Oldu”

​Türkiye genelinde olduğu gibi Batman’da da binlerce arıların telef olmasıyla ilgili uzmanlar uyarılarda bulundu.

Türkiye genelinde binlerce arının telef olması üzerine araştırma yapan Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde arı uzmanı Celal Aksünger, bal arılarının varroa (arı akarı) parazitinden dolayı telef olduklarını belirterek, arıcılara uyarılarda bulundu.

Ülke genelinde arıların telef olduğuna dikkat çeken Aksünger, “Bu sene Türkiye genelinde ciddi manada arı ölümleri oldu. Bunun çeşitli sebepleri olmakla beraber ağırlıklı olarak varroa dediğimiz parazitten kaynaklandı. Bu sene yaylalarda kar yok denilecek derece az yağdı. Dolayısıyla yaylalarda ciddi manada bir verim düşüklüğü yaşandı.” dedi.

Bal verimi düşük olduğu için varroa paraziti geliştiğini dile getiren Aksünger, “Bu sene bal verimi düşük olduğu için varroa paraziti çok ciddi manada gelişti. Dışarıda çok az bir miktarda polen ve nektar akışı olunca arı gelişmedi. Arı gelişmeyince bu defa parazit gelişmeye başladı. Parazit geliştikçe de arı yok olmaya başladı. Mevsim güzel olsaydı. Nektar akısı ve poleni yoğun olsaydı arı iyi gelişseydi varroa paraziti arıyla baş edemezdi. Ama arı gelişmedi gelişmeyince parazit gelişti ve arıyı zor duruma soktu.” şeklinde konuştu.

Share
182 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ