gap başlık

logo

TÜRK FUTBOLUNU KURTARACAK OLAN YABANCI OYUNCU SINIRLAMASI MI ?


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

Son zamanlarda futbol gündemini oldukça meşgul eden ve uygulaması bir yıl ertelenen yabancı futbolcu sınırlaması ile ilgili çok farklı görüşler mevcut . Ben bu tip kuralların ülke futbolunun gelişimine katkıda bulunacağına inanmayanlardanım, bu konu sadece milli duygular ile ele alınacak bir konu değil kanımca.

Şenol Güneş’in bu güne kadar ülke futbolu için yaptıklarını tartışmaya açabilecek kimse yoktur aramızda, ülke  tarihinin en başarılı dönemlerinden birinde futbolun başındaydı . Fakat son dönemlerdeki uygulamaları ve söylemleri birbiri ile çokta bağdaşmıyor, Kulüp takımında hocalık yaparken 11 yabancı uyruklu oyuncu ile sahaya çıkan başarılı hocamız milli takımın başına geçtikten sonra yabancı sınırlaması ile ilgili fikirler beyan ederek bu kuralın değişmesine öncülük etti ve ve sonuca ulaştı. Ulaştı ulaşmasına ama kendisine ve onun nezdinde futbolun kural koyucularına sormak istiyorum “Türk futbolunu kurtaracak olan yabancı sınırlaması mı ? “

Elbette değil , bunun en önemli göstergesi 15 yabancı oyuncuya müsaade edilen sistem döneminde hedef yükseltip Avrupa’nın önemli liglerinin yolunu tutmuş tamamen ülkemiz altyapısından yetişen Cengiz Ünder , Yusuf Yazıcı , Çağlar Söğüncü , Ozan Kabak ve hatta süper ligde bile forma giymeden direk Fransa lig 1 takımlarından Lille’e transfer olarak başarıları ile göğsümüzü kabartan Zeki Çelik gibi oyunculardır.

Yabancı oyuncu sınırlamasının olduğu daha önceki dönemlerde sırf yerli diye astronomik anlaşmalar yapıp misyonunu tamamlayan ve buraları kendi kariyerinin en üst noktası görerek çalışmayı bırakan birçok yetenekli futbolcu oldu ve bundan en büyük zararı ülke futbolu gördü, çünkü o dönem TFF Türk futbol nesline yapabileceği en büyük kötülüğü yaptı ve yerli oyuncuların vizyonunu 3 büyüklere transfer olmak ile sınırladı, buralara ulaşan oyuncular buradan ötesi yok dedi ve bu zihniyetle kariyerleri gitgide geriledi ya da yerinde saydı, halbuki birçoğu dünyanın büyük liglerinde mücadele edecek yeteneğe sahipti.

Bizlerde isteriz ligimizdeki takımlarımızın ilk 11 kadrosunda yerli oyuncular olsun, ülkemizden yetişen oyuncular bizleri ülke sınırları dışında gururla temsil etsin, ama çözüm bu değil.

Bunu oluşturacak yegâne şey ülke genelindeki tüm amatör kulüplere kendilerini kıymetli hissettirmek, sporcu gençlerimize hedef kazandıracak eğitimler vermek ve yerelden başlayarak ülkenin dört bir yanına Altınordu Spor Akademisi tarzında altyapı akademileri kazandırmaktır. Ondan sonra zaten takımlarımız kendi kendilerine yabancı sınırlarını koyar zaten.

TFF’ nin yayınlanan son mali tablosunda amatör futbola harcanan rakam 50.000.000 TL (50 Milyon ) üzerinde bir rakam, elbette az değil ama bu rakam diğer devlet kurumlarının desteği ile daha yukarı çekilebilir ve yerelde her ile amatör ruhla profesyonel anlamda sporcu yetiştiren en az bir spor akademisi kurulabilir. Bunun için gerekli insan kaynağı zaten mevcut, üniversitelerimizin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında sporun her alanı ile ilgili eğitimler almış birçok gencimiz var bunlar ya işsiz ya da alakasız işlerle iştigal ediyorlar.

Bazı illerimizde Gençlik ve spor il müdürleri vasıtasıyla farklı yararlı uygulamalar yapılmakta ama yetmez. Sadece aktive bazlı değil sonuca ulaşacak bir yapılanmaya gidilmeli. Devlet yaptığı her yatırımı, her hizmeti, sonuç odaklı yaklaşarak incelemeli, takip etmeli ve sorgulamalıdır.

Parayı gönderdik amatörler gelişsin, gençler yetişsin demekle olmaz. Ülke futboluna yapılan 50.000.000 TL ile amatörler ne kadar gelişti ne kadar genç yetişti bunlarında sorgulaması gerekli. Ülke futbolu öyle bir günde kurtulmaz ama her sonucun bir başlangıcı vardır.

Kalın sağlıcakla…

Share
1143 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVLETİN SICAK YÜZÜ – BATMAN AÇSHM…

  07 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Devletin sosyal yardım hizmetlerinin hak sahiplerine ulaştırılması, halkın ihtiyaçlarının belirlenerek buna yönelik politikalar üretilmesi, yaşam kalitesinin artırılması, tedbir ve tedariklerle bu sürecin yürütülmesi, kamusal araçları doğru bir şekilde yönetmekle mümkün olabilir. İkinci maddesiyle birlikte Anayasamız kapsamlı sayılabilecek bir sosyal haklar kataloğuna sahiptir. Ancak geçmişte yapılan bazı ekonomik ve sosyal hatalar, bu hükmün ve bu hükme bağlı katalogların uygulanmasını sınırlandırmıştı. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazete...
 • DEVLETİN ŞEFKAT YÜZÜ – BATMAN İL SYDV…

  01 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Bir kurumun kendisini temsil etme ve tanıtmasında kurum kimliğinin büyük rolü bulunmaktadır. Kurumsal imaj ise bu süreçte çok önemli değerleri içinde barındırmaktadır. Kurumsal imaj oluşturulurken vatandaş ile duygudaşlık kurulması, onların düşünce ve eleştirilerine önem verilmesi, güçlü ilişkilerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda kamu kurumları, vatandaşın devlet kurumlarına güven konusunda üstlendikleri rolü doğru bir şekilde yürütmelidir. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazetesi başyazarı Mansur Obut’la birlikte Batman i...
 • YENİ ANAYASA…

  26 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır. Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir. Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi s...
 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...