logo

30 Haziran 2017

Toplumsal Barışı Sağlamak Zorundayız…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Sanırım siyasi tarihimizin en kavgalı sürecini yaşıyoruz maalesef. Mevcut siyasi liderlerin neredeyse tamamı kavgacı, kırıcı, sağduyudan uzak ve hiçbir eleştiriye tahammül gösteremediklerine tanıklık ediyoruz.

Dış politikada neredeyse dostumuzun kalmadığı yalnız bir ülke konumuna düştüğümüz bu dönemlerde hala iç meselelerimizi çözememenin ve toplumsal barışı yakalayamamanın üzüntüsü içerisinde olduğumu belirtmek istiyorum.

Türkiye, Almanya başta olmak üzere Avrupa birliği ülkeleriyle anlaşamıyor…

Türkiye, ABD ile anlaşamıyor…

Türkiye, Rusya ile ‘eh işte bir barışık bir kavgalı’ durumda…

Bu kadar sorunlu olduğumuz ülkelerle kavgalarımız yetmiyormuş gibi birde kendi iç meselelerimizde de maalesef büyük sorunlar yaşıyoruz.

Kim ne derse desin, Türkiye’nin etkili ve yetkili tek ismi Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda Ak Parti Genel Başkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır…

Doğru ya da yanlışı tartışmayacağım ama ülkede her şey ama her şey onun talimatları ve isteği doğrultusunda ilerliyor.

Ağzından çıkan her laf, söylediği her söz çok önem arz ediyor.

Bence Sayın Erdoğan, dünyaya karşı güçlü bir Türkiye olduğumuzu göstermek adına ilk önce iç sorunlarımızla ilgili politikalar üretmeli ve başta diğer siyasi partiler olmak üzere toplumun her kademesiyle birlik ve beraberlik mesajları vermelidir diye düşünüyorum.

Hatta bütün siyasi parti liderleriyle bir araya gelerek aradaki soğuklukları, kırgınlıkları ve dargınlıkları bir kenara bırakarak uzlaşmacı tavırlar sergilemesi ülkemizin yararına olacaktır.

Bakın ülkemiz gerçekten çok zor ve sıkıntılı süreçlerden geçiyor.

Özellikle 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde nasıl ki bu ülkenin her kesiminden kadirşinas halklarımız demokrasisine, bayrağına, toprağına ve milli beraberliğine sahip çıktıysa ve bunu canını ortaya koyarak yaptıysa bu milli birlik ve beraberlik ruhunu siyasilerimizde devam ettirmek zorunda olduklarına inanıyorum.

Güçlü bir iletişim ve diyalogla çözülemeyecek hiçbir sorunumuzun kalmayacağına ya da sorunlarımızın büyük bir bölümünün çözüme kavuşacağına bütün kalbimle inanıyorum.

Düşünsenize yarın Sayın Recep Tayyip Erdoğan şunu dese; “ Teröre bulaşmamış siyasilerin ceza evlerinde tutulmasını doğru bulmuyor.”

Veya “ Toplumun tamamında var olan yargıya güvensizlik ortamını ortadan kaldırmak için yeni bağımsız mahkemeler kuracağız.”

Yada; “ Siyasi görüşü ne olursa olsun bütün siyasi partilerin ülkemizin yararına olacağına inandığımız her projeye destek vereceğiz…”

Hatta bir adım daha öteye gideyim, Sayın Erdoğan şunu yapabilse;

“Parlamentoda var olan diğer 3 partiden birer ismi hükümette görevlendireceğiz…”

Vs. vs. gibi Sayın Recep Tayyip Erdoğan birleştirici adımlar atarsa, eminim her şey çok daha iyi olacak, çok daha güçlü bir Türkiye olma yolunda önemli adımlar atmış olacak diye düşünüyorum.

Umarım en kısa zamanda her alanda güçlü bir Türkiye olabilmek için toplumsal barışı sağlamak adına adımlar en kısa zamanda siyasiler tarafından atılır ve güçlü ve samimi bir şekilde uygulamaya konur.

Aksi takdirde kaybeden sadece siyasi liderler değil, hepimiz olacağız…

Mansur OBUT

Share
463 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TP’nin Kararını, Tanımıyoruz…

  22 Temmuz 2017 Yazar Makaleleri

  Geçtiğimiz hafta sonu inanmak istemediğim bir istihbarat bilgisi ulaştı elime… İddia şuydu; “ Türkiye Petrolleri yönetim kurulu, Batman Petrolspor Derneği bünyesinde bulunan spor dallarının borçlarının bildirilmesine ve ardından derneğin kapatılmasına...” Kararı aldığıydı. Batman sevdalısı ve sporun içerisinden gelmiş biri olarak böyle bir iddiayı araştırmak üzere hemen telefon trafiği yaptım, bazı üst düzey yöneticilerle temasa geçtim. Üzülerek ifade etmeliyim ki, görüştüğüm bu üst düzey yöneticiler bu iddianın doğru olduğunu ve TP yönet...
 • Kamu Hastanesinde Yeni Dönem…

  20 Temmuz 2017 Yazar Makaleleri

  Hiç şüphe yok ki, sağlık alanında kamu birliğinin kurulmasıyla birlikte önemli değişim ve dönüşümler yaşandı. Kamu hastaneler birliğinde ilk görev yapan Dr. Faruk Günak’ın ardından bu göreve atanan Dr. Hakan Pamukçu, görev yaptıkları süre boyunca gerçekten önemli ve başarılı hizmetlere imza attılar. Mali açıdan son derece büyük rakamların döndüğü bu sektörde ne Sayın Faruk Günak, ne de Sayın Hakan Pamukçu’nun isimlerinin hiçbir şaibeye bulaşmaması bana göre çok önemliydi. Tabi iç siyasette kısır çekişmeler ve ağır baskı kimi zaman büro...
 • 15 Temmuz’u Anmak…

  15 Temmuz 2017 Yazar Makaleleri

  Büyük bir mutabakat… Uzlaşma, ortaklaşma, ortak değerler etrafında buluşma… Birlik ve beraberlik ruhunun gerçekleşmesidir…15 Temmuz. Darbeye, fitneye, işgal ve her türlü hain girişime karşı bir direniş sembolüdür… 15 Temmuz. Yıl dönümü nedeniyle bir hafta boyunca ülke genelinde anma programları yapılıyor. Ülkelerin, milletlerin tarihinde önemli dönüm noktaları vardır. 15 Temmuz… Ülkemiz için, işte o çok önemli dönüm noktalarından biri olarak tarihe geçmiştir. Tarihini bilmeyen milletler, geleceklerini iyi okuyamazlar. ...
 • Karanlığa Başkaldırış: 15 Temmuz Darbe Gecesi

  14 Temmuz 2017 Yazar Makaleleri

  Yazımı kaleme almadan önce şunu belirtmek istiyorum: Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşamakta olan tüm halklar olarak varlığımızı güçlendiren, geleceğimizi en güzel şekilde aydınlığa kavuşturan, inançlı, sorumlu bir o kadar da duyarlı mücadeleci duruşlarıyla bizlere örnek olan tüm annelerimizi, kadınlarımızı, erkeklerimizi, kardeşlerimizi, yaşlılarımızı, gençlerimizi bir kez daha kutluyorum. Bunun yanında tüm 15 Temmuz Aziz Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu şekilde gelecekte de aynı bilinç ve kararlılıkla Yüce Milletimizin iradesine, to...