logo

30 Haziran 2017

Toplumsal Barışı Sağlamak Zorundayız…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Sanırım siyasi tarihimizin en kavgalı sürecini yaşıyoruz maalesef. Mevcut siyasi liderlerin neredeyse tamamı kavgacı, kırıcı, sağduyudan uzak ve hiçbir eleştiriye tahammül gösteremediklerine tanıklık ediyoruz.

Dış politikada neredeyse dostumuzun kalmadığı yalnız bir ülke konumuna düştüğümüz bu dönemlerde hala iç meselelerimizi çözememenin ve toplumsal barışı yakalayamamanın üzüntüsü içerisinde olduğumu belirtmek istiyorum.

Türkiye, Almanya başta olmak üzere Avrupa birliği ülkeleriyle anlaşamıyor…

Türkiye, ABD ile anlaşamıyor…

Türkiye, Rusya ile ‘eh işte bir barışık bir kavgalı’ durumda…

Bu kadar sorunlu olduğumuz ülkelerle kavgalarımız yetmiyormuş gibi birde kendi iç meselelerimizde de maalesef büyük sorunlar yaşıyoruz.

Kim ne derse desin, Türkiye’nin etkili ve yetkili tek ismi Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda Ak Parti Genel Başkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır…

Doğru ya da yanlışı tartışmayacağım ama ülkede her şey ama her şey onun talimatları ve isteği doğrultusunda ilerliyor.

Ağzından çıkan her laf, söylediği her söz çok önem arz ediyor.

Bence Sayın Erdoğan, dünyaya karşı güçlü bir Türkiye olduğumuzu göstermek adına ilk önce iç sorunlarımızla ilgili politikalar üretmeli ve başta diğer siyasi partiler olmak üzere toplumun her kademesiyle birlik ve beraberlik mesajları vermelidir diye düşünüyorum.

Hatta bütün siyasi parti liderleriyle bir araya gelerek aradaki soğuklukları, kırgınlıkları ve dargınlıkları bir kenara bırakarak uzlaşmacı tavırlar sergilemesi ülkemizin yararına olacaktır.

Bakın ülkemiz gerçekten çok zor ve sıkıntılı süreçlerden geçiyor.

Özellikle 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde nasıl ki bu ülkenin her kesiminden kadirşinas halklarımız demokrasisine, bayrağına, toprağına ve milli beraberliğine sahip çıktıysa ve bunu canını ortaya koyarak yaptıysa bu milli birlik ve beraberlik ruhunu siyasilerimizde devam ettirmek zorunda olduklarına inanıyorum.

Güçlü bir iletişim ve diyalogla çözülemeyecek hiçbir sorunumuzun kalmayacağına ya da sorunlarımızın büyük bir bölümünün çözüme kavuşacağına bütün kalbimle inanıyorum.

Düşünsenize yarın Sayın Recep Tayyip Erdoğan şunu dese; “ Teröre bulaşmamış siyasilerin ceza evlerinde tutulmasını doğru bulmuyor.”

Veya “ Toplumun tamamında var olan yargıya güvensizlik ortamını ortadan kaldırmak için yeni bağımsız mahkemeler kuracağız.”

Yada; “ Siyasi görüşü ne olursa olsun bütün siyasi partilerin ülkemizin yararına olacağına inandığımız her projeye destek vereceğiz…”

Hatta bir adım daha öteye gideyim, Sayın Erdoğan şunu yapabilse;

“Parlamentoda var olan diğer 3 partiden birer ismi hükümette görevlendireceğiz…”

Vs. vs. gibi Sayın Recep Tayyip Erdoğan birleştirici adımlar atarsa, eminim her şey çok daha iyi olacak, çok daha güçlü bir Türkiye olma yolunda önemli adımlar atmış olacak diye düşünüyorum.

Umarım en kısa zamanda her alanda güçlü bir Türkiye olabilmek için toplumsal barışı sağlamak adına adımlar en kısa zamanda siyasiler tarafından atılır ve güçlü ve samimi bir şekilde uygulamaya konur.

Aksi takdirde kaybeden sadece siyasi liderler değil, hepimiz olacağız…

Mansur OBUT

Share
533 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kış Geldi Kapıya Dayandı

  21 Kasım 2017 Yazar Makaleleri

  Kış geldi dayandı yine yüreğimize,  sıcacık çorbamız ve çayımızı bile yudumlarken evimizde, isyan bayraklarını çeken biz, aklımıza dışarıda kalan insanları ve hayvanları belki ayda bir kez hatırlayarak ‘’Allah yardımcıları olsun’’ diyebiliyoruz. Hep söylerim kar şehrin üzerini örtüp kapladığında, yüreğimize de yağsa lapa lapa, yüreğimiz aydınlanır mı acaba.? Evimizde pencereden dışarı seyrederken keyifle baktığımız kış manzaraları, dışarıda oynadığımız kartopu, yaptığımız kardan adamların bize verdiği mutluluğu maalesef herkese vermiyor h...
 • Beton Bariyerler Kalkmalı…

  19 Kasım 2017 Yazar Makaleleri

  Bir ülkenin özellikle dış güçlere karşı sınır güvenliği ne kadar önemliyse, ülke içinde de kamunun ve halkın can ve mal güvenliği de o kadar önemlidir. Zaman zaman ülke genelinde yaşanan bazı gelişmeler ve terör olayları güvenlik tedbirlerinin artırılmasına vesile olabilir. Bunu son derece anlayışa karşılıyorum. Ancak, bu tedbirlerin kalıcı veya çok uzun süreli olması, doğrusu beni ve benim gibi düşünen ve ülkesini seven vatandaşlarımızı bir noktadan sonra rahatsız ediyor. Şöyle ki, 15 Temmuz 2016 yılında kalleşçe yapılan FETÖ darbe gi...
 • Batman’dan Bakış “BET MEN”

  19 Kasım 2017 Yazar Makaleleri

  Sevgili okurlar içinden geçtiğimiz çatışmalı dönemde sözün çok geçerli olmadığından yazılarımı görev sırasında halkımızın gerçeğini bilmek istediği konuları sizlerle genişçe paylaşmayı istiyorum. Bu haftaki gündem BET MEN  ( Batman) dostlar sizlerde sanırım bu konuda gelişmeler yaşandığında büyük bir heyecanla takip etmişsinizdir ki etmenizde gerekiyordu. Çünkü yansımaları kentimizi ülkenizi hata kıtaları aşan bir yankı uyandırmıştı ve güzel Batmanımızı dünya gündemine oturtmuştu. Büyük reklam şansı yakalamıştık öyle ki tüm dünya basın...
 • ‘İş Kur Batman’da Ne İş Yapar’ / Yorum Hakkı ve Yoruma Karşı Cevap Hakkı

  15 Kasım 2017 Yazar Makaleleri

  8 Kasım 2017 tarihinde yayınlanan ‘İş Kur Batman’da Ne İş Yapar’ başlıklı makaleme adı geçen kurumun müdürü Besim Eviz cevap vermek yerine ilgili makalemize yorumda bulunmuştur. Makalemizi tekrar hatırlamak isteyenlerhttp://www.batmangapgazetesi.com/is-kur-batmanda-ne-is-yapar.htmllinkinden yazımızın içeriğine ve sorularımıza ulaşabilirler. Hukuka ve basın ahlak ilklerine bağlı kalarak İlgili kurum müdürünün yorumunun içeriğine hiç dokunmadan tamamını siz okuyucularımla paylaşarak devamında bu yoruma karşılık cevap hakkımızı kullanacağız....