logo

30 Haziran 2017

Toplumsal Barışı Sağlamak Zorundayız…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Sanırım siyasi tarihimizin en kavgalı sürecini yaşıyoruz maalesef. Mevcut siyasi liderlerin neredeyse tamamı kavgacı, kırıcı, sağduyudan uzak ve hiçbir eleştiriye tahammül gösteremediklerine tanıklık ediyoruz.

Dış politikada neredeyse dostumuzun kalmadığı yalnız bir ülke konumuna düştüğümüz bu dönemlerde hala iç meselelerimizi çözememenin ve toplumsal barışı yakalayamamanın üzüntüsü içerisinde olduğumu belirtmek istiyorum.

Türkiye, Almanya başta olmak üzere Avrupa birliği ülkeleriyle anlaşamıyor…

Türkiye, ABD ile anlaşamıyor…

Türkiye, Rusya ile ‘eh işte bir barışık bir kavgalı’ durumda…

Bu kadar sorunlu olduğumuz ülkelerle kavgalarımız yetmiyormuş gibi birde kendi iç meselelerimizde de maalesef büyük sorunlar yaşıyoruz.

Kim ne derse desin, Türkiye’nin etkili ve yetkili tek ismi Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda Ak Parti Genel Başkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır…

Doğru ya da yanlışı tartışmayacağım ama ülkede her şey ama her şey onun talimatları ve isteği doğrultusunda ilerliyor.

Ağzından çıkan her laf, söylediği her söz çok önem arz ediyor.

Bence Sayın Erdoğan, dünyaya karşı güçlü bir Türkiye olduğumuzu göstermek adına ilk önce iç sorunlarımızla ilgili politikalar üretmeli ve başta diğer siyasi partiler olmak üzere toplumun her kademesiyle birlik ve beraberlik mesajları vermelidir diye düşünüyorum.

Hatta bütün siyasi parti liderleriyle bir araya gelerek aradaki soğuklukları, kırgınlıkları ve dargınlıkları bir kenara bırakarak uzlaşmacı tavırlar sergilemesi ülkemizin yararına olacaktır.

Bakın ülkemiz gerçekten çok zor ve sıkıntılı süreçlerden geçiyor.

Özellikle 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde nasıl ki bu ülkenin her kesiminden kadirşinas halklarımız demokrasisine, bayrağına, toprağına ve milli beraberliğine sahip çıktıysa ve bunu canını ortaya koyarak yaptıysa bu milli birlik ve beraberlik ruhunu siyasilerimizde devam ettirmek zorunda olduklarına inanıyorum.

Güçlü bir iletişim ve diyalogla çözülemeyecek hiçbir sorunumuzun kalmayacağına ya da sorunlarımızın büyük bir bölümünün çözüme kavuşacağına bütün kalbimle inanıyorum.

Düşünsenize yarın Sayın Recep Tayyip Erdoğan şunu dese; “ Teröre bulaşmamış siyasilerin ceza evlerinde tutulmasını doğru bulmuyor.”

Veya “ Toplumun tamamında var olan yargıya güvensizlik ortamını ortadan kaldırmak için yeni bağımsız mahkemeler kuracağız.”

Yada; “ Siyasi görüşü ne olursa olsun bütün siyasi partilerin ülkemizin yararına olacağına inandığımız her projeye destek vereceğiz…”

Hatta bir adım daha öteye gideyim, Sayın Erdoğan şunu yapabilse;

“Parlamentoda var olan diğer 3 partiden birer ismi hükümette görevlendireceğiz…”

Vs. vs. gibi Sayın Recep Tayyip Erdoğan birleştirici adımlar atarsa, eminim her şey çok daha iyi olacak, çok daha güçlü bir Türkiye olma yolunda önemli adımlar atmış olacak diye düşünüyorum.

Umarım en kısa zamanda her alanda güçlü bir Türkiye olabilmek için toplumsal barışı sağlamak adına adımlar en kısa zamanda siyasiler tarafından atılır ve güçlü ve samimi bir şekilde uygulamaya konur.

Aksi takdirde kaybeden sadece siyasi liderler değil, hepimiz olacağız…

Mansur OBUT

Share
504 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Kız Tanıdım, Yardıma İhtiyacı Var…

  25 Eylül 2017 Yazar Makaleleri

  Geçen hafta içerisinde Hakkari’nin Çukurca ilçesine kaymakam olarak atanan, değerli devlet adamı Sayın Temel Ayça’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundum. Bu ilçemiz gerçekten son derece şirin bir yer. Benim dikkatimi çeken, bu şirin ilçemizde birçok sektörel anlamda eksiklikleri olmasına rağmen, (kasap yok, marangoz yok, oto tamircisi yok vs.)  halkın son derece eğitimli, şık giyimli ve bakımlı olmasıydı... İlçede fiziki açıdan da bazı büyük eksikler gözümden kaçmadı ama Sayın Temel Ayça’nın çalışkanlığını ve azmini yakından bildiğim için,...
 • Kurt, Kuzuyu Yemeyi Kafasına Koymuşsa!

  24 Eylül 2017 Yazar Makaleleri

  Görünen o ki Tayyip Erdoğan ve Mesut Barzani’yi yemeyi kafalarına koyan emperyalist çakallar,  çok çetrefilli ve sinsi bir planı devreye sokmuşlardır. Emperyalist şeytanların o kadar çirkef, o kadar karanlık ve yanıltıcı oyunları var ki, her hâlükârda karlı çıkıyorlar ve her hamleniz sizin ve mazlum halkın zararına oluyor. Günümüzde yaşananlar bana, Irak’ın 1990’da Kuveyt’e saldırısını hatırlatıyor. Önceleri Irak’ın Kuveyt’e saldırısına zemin hazırlayan ABD, daha sonra bunu Irak ve orta doğuyu işgal gerekçesi yaptı ve o günden sonrada bu ...
 • Kendinizi Keşfetmeye Başlayın ve Kimseleri Küçümsemeyin

  24 Eylül 2017 Yazar Makaleleri

  Hayatta alacağınız en büyük ders şu olmalıdır: Hayatınızın hiçbir alanında hiçbir şeyi ve hiçbir kimseyi küçümseme yoluna girmeyin. Kendi kendimizin kişilik elbisesini değil de, başkalarının fikirlerini, düşüncelerini, davranışlarını taklit ederek, onların kişisel olan özelliklerini bir elbiseymiş gibi üstümüze giyinip öylece bir yaşam sürdürmeye çalışıyoruz. Bu durumda da bizlere ait olmayan elbiseler daima dar ya da bol gelmektedir. Giydiğimiz bu elbiseler bir türlü bizlere uymuyor ve içerisinde rahat edemiyoruz. Yaşam boyu sürekli o...
 • Adalet

  24 Eylül 2017 Yazar Makaleleri

  Adalet; hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Haklı ile haksızın ayırt edilmesi adaletle sağlanır.. Adalet kavramı temelde hukuk kurallarına uygunluğu içerir, insanların toplum içindeki davranışlarıyla ilgili olduğundan ahlak ve din kurallarıyla da ilişkilidir ve tarih boyunca tartışmalı bir alan olmuştur.. Düşünürler eski çağlardan beri adalet kavramıyla ilgilenmişlerdir. Kutsal kitapların hepsinde adalete ve adil olmaya ilişkin bölümler bulunur. Adil sözcüğü eşit anlamına gelmez, adil; herkesin ihtiyacı olanı almasıdı...