gap başlık

logo

Toplum Siyasilerin Onlarca Adım Önünde


İlhami Işık
dunya2010-@hotmail.com

1 Kasım seçimlerinin sahici bir değerlendirmesini yapalım istiyorum. 7 Haziran ile 1 Kasım arasında geçen kısa zaman ölçeği herkese yetecek kadar derslerle dolu…

Sonuçlar özellikle zaferin sahibi Ak Parti açısından önemli dersler içermektedir. Yaşayarak gördük ki 7 Haziran öncesi 2002’den beri gündem belirleyen Ak Parti artık gündemi takip eden, savunmada kalan ve sürekli dünü tekrar eden bir pozisyona geçmişti.

Bunun 3 temel sebebi vardı.

Demokrasi, Ekonomi ve Barış…

Gerek içeride, gerek bölgede, gerekse Uluslar arası alanda AK Parti’nin 2002’den beri bu topluma gündelik hayatta bile yaşattığı demokrasinin iyileştirilmesi.

100 yılda yapılmayan demokratik hamlelerin 13 yıllık süreçte hayat bulması, insanın yaşama güdüsünü tümüyle rahatlatan ekonomik adımların bu dönemde gerçekleşmesi.

Ve en önemlisi de Türkiye’nin 40 yıllık kanlı bir süreçten barışa evirilmesi bu sonucu doğuran nedenler aslında.

Toplumun bu üç temel değerin tehlikede olduğunu hissetmesi Ak Parti’nin de bunu yönetememesi, yani kirli algılarla yapılan Ak Parti ve özellikle de lideri artık demokrasinin, ekonomik gelişmenin ve barışın önünde engel tezine karşı koyamaması…

Bu argümanı sürekli ama sürekli topluma enjekte eden algı yönetmenlerinin kabiliyetleri 7 Haziran gibi bir süreci hepimize yaşattı.

7 Haziran AK Parti’nin algılara yenilmesi savunma pozisyonunda kalması, toplumun korku ve endişelerine sahici cevaplar verememesi ile sonuçlandı.

Ama 7 Haziran akşamı özellikle de HDP Genel Başkanı Demirtaş’ın “AK Parti ile ne içeride ne dışarıda hiçbir işbirliğine girmeyeceğiz” sözüyle başlayan, muhalefetin de topyekûn bırakın bir koalisyon kurmayı ortak meclis başkanı bile seçememesi, PKK’nin aylar evvel tartışılan Dolmabahçe ve izleme heyetini bahane ederek savaşı başlatması.

Toplumun bütün korku ve endişelerinin giderildiği adres olarak 7 Haziran’da görmüş olduğu muhalefet yerine iktidarın varlığına tekrar yönelmesi, 1 Kasım seçim sonuçlarının ana fotoğrafıdır.

Dün iktidardan uzaklaşan 4,5 milyon oy Bu kirli algılar yüzünden ve Ak Parti’nin bu algıları boşa çıkaramama iradesinden ötürü kırıldığı miktarda tekrar geri dönmesi bence en dikkat çekici durumdur.

7 Haziran Ak Parti’nin yönetememe becerisiydi..

1 Kasım ise muhalefetin bir daha asla elde edemeyeceği muazzam kazanımı elinin tersiyle itme beceriksizliğidir.

Elbette Ak Parti bundan gerekli dersleri çıkardı. Ama bence en sahici dersi Türkiye toplumu bu kadar beceriksiz, bu kadar yönetme kabiliyetinden yoksun ve bu kadar siyaset acizi olan muhalefete sırtını dönerek verdi..

Sonuç olarak Ak Parti eğer elinde hem ödül hem de ceza ile dolaşan bu 4,5 milyonluk karar verici oy kesimini fazlasıyla ciddiye alıp kaygı ve endişelerini, umut ve beklentilerini doğru tanımlamazsa 7 Haziran’da ders çıkarmamıştır demek zorunda kalırız.

Şu açıktır ki toplum siyasilerin onlarca adım önünde olduğunu 1 Kasım tavrı ile göstermiştir.

 

İlhami Işık

dunya2010-@hotmail.com

Share
1656 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN: ŞEHRİN %40’I ASBESTLİ BORULARDAN SU İÇİYOR…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Ülke genelinde korona virüsle yapılan mücadeleye rağmen son günlerde Batman’da artan vaka sayısını azaltmaya yönelik il hıfzıssıhha kurulu tarafından alınan tedbirler olumlu sonuç vermeye başladı. Alınan tedbirlerin başarıyla devam etmesi için halkımızın rehavete kapılmadan alınan kararları desteklemesi ve bayram sonrasında normalleşmeye katkı sunması gerekiyor. Hem Batman Valiliği görevini hem de Batman Belediye Başkan vekilliği görevini birlikte yürüten Hulusi Şahin, 15 Mayıs 2020’de facebook’ta Mansur Obut’un canlı yayın konuğu olarak ili...