gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

TEORİK Mİ YOKSA PRATİK Mİ? 


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

TEORİK ERSUN YANAL

PRATİK FATİH TERİM

Ersun Yanal iyi bir teorisyen,

Fatih terim ise tecrübesi sayesinde iyi bir pratisyen,

Ama maalesef her iki özellik aynı anda iki teknik adamımızda da mevcut değil.

FENERBAHÇE-GALATASARAY

20 senedir Şükrü Saraçoğlu’nda kaybetmeyen Fenerbahçe mi yoksa Galatasaray mı kazanacak ?

Bu iki camia için şampiyonlukla eş değerdeki maç bakalım nasıl sonuçlanacak.

FENERBAHÇE

Fenerbahçe, Taraftarın büyük bir desteğiyle Ali Koç başkanlığında yeni sezona başlarken büyük bir heyecan ve beklenti yaratmış fakat beklenen başarıyı yakalayamamıştır.

Peki, Ali koç en büyük yanlışı nerede yaptı ?

Kendi dev şirketlerini yönetir gibi kulübün başına adeta CEO atayarak, Fransız futbol adamı sprortif direktör Damien Comolli’yi takımın başına getirmişti

Damien Comollinin çalıştığı kulüplerdeki en büyük başarısı yıldız oyuncuları takıma kazandırarak başarı kazanmak olmuştur.

Fakat gerek kulüplerimizin yapılanması ve gerekse süper ligin gerçekleri daha önce çalıştığı Liverpool, Tottenham gibi takımlarla uyum göstermemektedir.

Bu nedenle Comolli, ülke futbolumuza Fransız  kalmış ve bana göre Fenerbahçe’nin Türkiye’deki büyüklüğünü de anlayamamıştır.

Comolli, teknik direktör olarak Hollanda uyruklu Phillip Cocu’yu Fenerbahçe’ye transfer etmiş ve tarihinin en büyük başarısızlığını yaşatmıştır.

Ardından yardımcısı Erwin Koeman devam etmiş ve tekrar beklenen performans gösterilememiştir.

Birçok teknik direktör ismi geçse bile taraftarın isteği yerine getirilerek Ersun Yanal takımın başına getirilmiş, hafif kıpırdamalar dışında o da beklentilerin altında kalarak Fenerbahçe taraftarının arzuladığı çıkışı gerçekleştirememiştir.

Yani daha işin başında sportif direktör, teknik direktör ve oyuncu transferleri yanlış yapılarak bu günün başarısızlığını el birliğiyle hazırlamışlardır.

Kısacası Fenerbahçe’de baştan düğme yanlış iliklendiği için, bir türlü kravatı bağlayamamıştır.

Bu sezon Fenerbahçe ile ilgili genel görüşüm hep şu oldu.

Fenerbahçe bu sezon takım olamadı…

Aslında daha çok şey yazarak tüm konuları yorumlamak istesem de; siz değerli okurların kafasını yormak istemeyerek kısa tutmak istiyorum.

GALATASARAY

Galatasaray ise geçen sezon şampiyon olmuş, bu sezonda şampiyonluk hedefine Başakşehir’in 5 puan gerisinde devam etmektedir.

Galatasaray’ı çok iyi bilen ve yıllarca görev yapmış olan tecrübeli

Fatih Terim, Fener’e göre daha güçlü bir kadroya sahip.

Yani bu sezon teknik adamıyla, oyuncularıyla, moral motivasyonuyla her açıdan avantajlı durumda görünen bir Galatasaray var.

Fakat Fenerbahçe’nin karşısında

Galatasaray’ın üzerinde baskı oluşturacak iki önemli konu var. Birincisi yıllardır Kadıköy’de kazanamaması ve ikincisi ise şampiyonluk yolunda puan kaybına tahammülün olmayacağı bir yarış içerisinde bulunması.

Bu iki unsurun Galatasaray’ın rahat oynamasına en büyük engel olacağı kanısındayım.

Fenerbahçe küme düşme hattına 5 puan uzakken;

Galatasaray şampiyonluğa 5 puan yakın.

Bu durum her iki takımın da çok rahat olamayacağını da göstermektedir…

Tüm bunların yanı sıra,  Fenerbahçe’nin taraftar avantajını da unutmamak gerekir.

Ayrıca bu tür derbi maçlarda sinirlerine hakim olan, teknik direktörün hafta boyunca anlattığı teknik-taktiksel bilgileri sahaya istikrarlı bir şekilde maç boyunca yansıtabilen ve rahat olan takımların kazanma şansı daha fazla olacaktır.

Share
697 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ELLERE “VAR” BİZE YOK MU ?

  18 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İYİ Kİ “VAR”SIN Bu hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçıyla büyük tartışmalara sebep olan VAR sisteminden bahsetmek istiyorum. Yıllardır futbolumuzun hep şikayet konusu olan hakem uygulamaları ve futbolun adaletsizliği, bitmek tükenmek bilmeyen tartışmalar doğurmuş ve tartışılmıştır. VAR ile birlikte hakem hatalarını ve mağduriyeti asgari düzeye indirmek hedeflenmiştir. Fakat zaman zaman VAR’a rağmen uygulamanın yeni olması nedeniyle hatalar meydana gelmektedir. Kİ futbol, bir hatalar oyunudur. Kulüp Başkanları, yöneticiler, tekni...
 • ŞİMDİ HİZMET ZAMANI…

  15 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Seçimler yapıldı, halk tercihini yaptı. Şimdi de seçilenlerin, kendilerine oy vermiş veya vermemiş, hiçbir ayırım yapmadan bütün halka hizmet etme zamanı… Devletler, kendi sınırları içinde yaşayan ve kendisine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin ortak sermayesidir. Devletler bir parti veya ideolojinin tekelinde olamazlar, olmamalıdırlar. Tıpkı devletler gibi, kamusal alanlar ve kamuya/halka hizmet etmekle görevli makamlar da asla bir parti ve ideolojinin militanı ve esiri olmamalıdırlar. Siyaset, halkı yönetme sanatı ve hizmetidir. Si...
 • TEORİK Mİ YOKSA PRATİK Mİ? 

  11 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  TEORİK ERSUN YANAL PRATİK FATİH TERİM Ersun Yanal iyi bir teorisyen, Fatih terim ise tecrübesi sayesinde iyi bir pratisyen, Ama maalesef her iki özellik aynı anda iki teknik adamımızda da mevcut değil. FENERBAHÇE-GALATASARAY 20 senedir Şükrü Saraçoğlu’nda kaybetmeyen Fenerbahçe mi yoksa Galatasaray mı kazanacak ? Bu iki camia için şampiyonlukla eş değerdeki maç bakalım nasıl sonuçlanacak. FENERBAHÇE Fenerbahçe, Taraftarın büyük bir desteğiyle Ali Koç başkanlığında yeni sezona başlarken büyük bir heyecan ve beklenti ya...
 • ADALET VE ÖZGÜRLÜK REHBERİ; HZ. MUHAMMED

  11 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Nisan ayıyla birlikte tabiat canlanmakta ve şenlenmektedir. Kışın kuruyan çöl ve ağaçlar, Nisan ayında renge renk çiçekler ve çimenlerle bir gelin gibi süslenmektedirler. İdeal bir yaşam için Allah’ın bize bildirdiği dinden uzaklaşan insanlar, adeta kış mevsimini yaşamaktadırlar. İnsana merhamet eden Allah, gönderdiği Resullerle insan hayatını Nisan ayı gibi güzelleştirmekte bereketlendirmektedir. Ve bir Nisan ayında hayat rehberi olarak tüm insanlığa örnek olacak Hz. Muhammed (sav)i göndermiştir. Hz. Muhammed’in peygamberlikle görevlendi...