gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

TEORİK Mİ YOKSA PRATİK Mİ? 


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

TEORİK ERSUN YANAL

PRATİK FATİH TERİM

Ersun Yanal iyi bir teorisyen,

Fatih terim ise tecrübesi sayesinde iyi bir pratisyen,

Ama maalesef her iki özellik aynı anda iki teknik adamımızda da mevcut değil.

FENERBAHÇE-GALATASARAY

20 senedir Şükrü Saraçoğlu’nda kaybetmeyen Fenerbahçe mi yoksa Galatasaray mı kazanacak ?

Bu iki camia için şampiyonlukla eş değerdeki maç bakalım nasıl sonuçlanacak.

FENERBAHÇE

Fenerbahçe, Taraftarın büyük bir desteğiyle Ali Koç başkanlığında yeni sezona başlarken büyük bir heyecan ve beklenti yaratmış fakat beklenen başarıyı yakalayamamıştır.

Peki, Ali koç en büyük yanlışı nerede yaptı ?

Kendi dev şirketlerini yönetir gibi kulübün başına adeta CEO atayarak, Fransız futbol adamı sprortif direktör Damien Comolli’yi takımın başına getirmişti

Damien Comollinin çalıştığı kulüplerdeki en büyük başarısı yıldız oyuncuları takıma kazandırarak başarı kazanmak olmuştur.

Fakat gerek kulüplerimizin yapılanması ve gerekse süper ligin gerçekleri daha önce çalıştığı Liverpool, Tottenham gibi takımlarla uyum göstermemektedir.

Bu nedenle Comolli, ülke futbolumuza Fransız  kalmış ve bana göre Fenerbahçe’nin Türkiye’deki büyüklüğünü de anlayamamıştır.

Comolli, teknik direktör olarak Hollanda uyruklu Phillip Cocu’yu Fenerbahçe’ye transfer etmiş ve tarihinin en büyük başarısızlığını yaşatmıştır.

Ardından yardımcısı Erwin Koeman devam etmiş ve tekrar beklenen performans gösterilememiştir.

Birçok teknik direktör ismi geçse bile taraftarın isteği yerine getirilerek Ersun Yanal takımın başına getirilmiş, hafif kıpırdamalar dışında o da beklentilerin altında kalarak Fenerbahçe taraftarının arzuladığı çıkışı gerçekleştirememiştir.

Yani daha işin başında sportif direktör, teknik direktör ve oyuncu transferleri yanlış yapılarak bu günün başarısızlığını el birliğiyle hazırlamışlardır.

Kısacası Fenerbahçe’de baştan düğme yanlış iliklendiği için, bir türlü kravatı bağlayamamıştır.

Bu sezon Fenerbahçe ile ilgili genel görüşüm hep şu oldu.

Fenerbahçe bu sezon takım olamadı…

Aslında daha çok şey yazarak tüm konuları yorumlamak istesem de; siz değerli okurların kafasını yormak istemeyerek kısa tutmak istiyorum.

GALATASARAY

Galatasaray ise geçen sezon şampiyon olmuş, bu sezonda şampiyonluk hedefine Başakşehir’in 5 puan gerisinde devam etmektedir.

Galatasaray’ı çok iyi bilen ve yıllarca görev yapmış olan tecrübeli

Fatih Terim, Fener’e göre daha güçlü bir kadroya sahip.

Yani bu sezon teknik adamıyla, oyuncularıyla, moral motivasyonuyla her açıdan avantajlı durumda görünen bir Galatasaray var.

Fakat Fenerbahçe’nin karşısında

Galatasaray’ın üzerinde baskı oluşturacak iki önemli konu var. Birincisi yıllardır Kadıköy’de kazanamaması ve ikincisi ise şampiyonluk yolunda puan kaybına tahammülün olmayacağı bir yarış içerisinde bulunması.

Bu iki unsurun Galatasaray’ın rahat oynamasına en büyük engel olacağı kanısındayım.

Fenerbahçe küme düşme hattına 5 puan uzakken;

Galatasaray şampiyonluğa 5 puan yakın.

Bu durum her iki takımın da çok rahat olamayacağını da göstermektedir…

Tüm bunların yanı sıra,  Fenerbahçe’nin taraftar avantajını da unutmamak gerekir.

Ayrıca bu tür derbi maçlarda sinirlerine hakim olan, teknik direktörün hafta boyunca anlattığı teknik-taktiksel bilgileri sahaya istikrarlı bir şekilde maç boyunca yansıtabilen ve rahat olan takımların kazanma şansı daha fazla olacaktır.

Share
744 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE 1.Sİ OLAN ÖĞRENCİ ÇİN’E GİDİYOR

  16 Haziran 2019 Eğitim, Sağlık, Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran uluslararası resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı konuk etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Okul Müdürü Veysi Aksoy ve Resim Öğretmeni refakatinde ziyarete gelen TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı makamında konuk etti. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen ‘Hayalimdeki Çin’ konulu resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Ümran Aydın’...
 • BATMAN KAMUOYUNDAN RİCAM VAR…

  16 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Değerli dostlarım, takipçilerim ve okurlarım… Yaklaşık 22 yıldan beri iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla sizlere haberler yazıyor, makalelerimle gündemdeki konular hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum. Tabi beğeneniz olduğu kadar bu fikirlerime katılmayanlar da olacaktır. Buda son derece doğaldır. Saygı çerçevesinde de her görüş ve önerilere de açık olduğumu beni tanıyanlar bilir. Bugün sizlerle dertleşmek ve toplumumuzda yani halkımız arasında gördüğüm ve hiç tasvip etmediğim konularla alakalı acizane bazı öneri ve rica...
 • AK PARTİ BATMAN’DA KAYBETMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

  12 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel yönetim seçimlerinde yaşanan büyük kaybedişe rağmen AK Parti Batman il teşkilatının genel bir değerlendirme yapmak ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için her hangi bir çalışma içerisinde olmaması odak noktalarının farklılığı konusunda akıllarda soru işareti bırakmaktadır. AK Parti iktidarının ilimiz özelinde yapmış olduğu büyük icraat, hizmet ve yatırımlara rağmen sandıklardan alınan mağlubiyetin değerlendirmelerini sahada analiz etmek, seçmendeki yansımasını takip etmek ve yapılan hataları ayıklayarak bir sonraki seçimler...
 • GELİŞİME DOĞRU

  11 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı, insanların konuşma dışında duygu ve düşüncelerini anlatabilmek için başvurdukları, belli işaretler ve işaret sistemlerinden meydana gelmiş bir ifade vasıtasıdır. Yazı, insanoğlunun en önemli icatlarından biridir. Yazının icadı, bir kişi tarafından kısa bir zamanda olmamıştır. Yazı, insan topluluğunun ortak eseridir ve binlerce yıllık bir gelişme sonunda bugünkü şeklini almıştır. Yazı ihtiyacı, Yontma Taş Çağı insanlarından itibaren başlar. Bu çağda yaşayanlar da, başarılarını dile getirip yaşatmak, dini ya da sosyal ihtiyaçlarını belirt...