gap başlık

logo

TEORİK Mİ YOKSA PRATİK Mİ? 


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

TEORİK ERSUN YANAL

PRATİK FATİH TERİM

Ersun Yanal iyi bir teorisyen,

Fatih terim ise tecrübesi sayesinde iyi bir pratisyen,

Ama maalesef her iki özellik aynı anda iki teknik adamımızda da mevcut değil.

FENERBAHÇE-GALATASARAY

20 senedir Şükrü Saraçoğlu’nda kaybetmeyen Fenerbahçe mi yoksa Galatasaray mı kazanacak ?

Bu iki camia için şampiyonlukla eş değerdeki maç bakalım nasıl sonuçlanacak.

FENERBAHÇE

Fenerbahçe, Taraftarın büyük bir desteğiyle Ali Koç başkanlığında yeni sezona başlarken büyük bir heyecan ve beklenti yaratmış fakat beklenen başarıyı yakalayamamıştır.

Peki, Ali koç en büyük yanlışı nerede yaptı ?

Kendi dev şirketlerini yönetir gibi kulübün başına adeta CEO atayarak, Fransız futbol adamı sprortif direktör Damien Comolli’yi takımın başına getirmişti

Damien Comollinin çalıştığı kulüplerdeki en büyük başarısı yıldız oyuncuları takıma kazandırarak başarı kazanmak olmuştur.

Fakat gerek kulüplerimizin yapılanması ve gerekse süper ligin gerçekleri daha önce çalıştığı Liverpool, Tottenham gibi takımlarla uyum göstermemektedir.

Bu nedenle Comolli, ülke futbolumuza Fransız  kalmış ve bana göre Fenerbahçe’nin Türkiye’deki büyüklüğünü de anlayamamıştır.

Comolli, teknik direktör olarak Hollanda uyruklu Phillip Cocu’yu Fenerbahçe’ye transfer etmiş ve tarihinin en büyük başarısızlığını yaşatmıştır.

Ardından yardımcısı Erwin Koeman devam etmiş ve tekrar beklenen performans gösterilememiştir.

Birçok teknik direktör ismi geçse bile taraftarın isteği yerine getirilerek Ersun Yanal takımın başına getirilmiş, hafif kıpırdamalar dışında o da beklentilerin altında kalarak Fenerbahçe taraftarının arzuladığı çıkışı gerçekleştirememiştir.

Yani daha işin başında sportif direktör, teknik direktör ve oyuncu transferleri yanlış yapılarak bu günün başarısızlığını el birliğiyle hazırlamışlardır.

Kısacası Fenerbahçe’de baştan düğme yanlış iliklendiği için, bir türlü kravatı bağlayamamıştır.

Bu sezon Fenerbahçe ile ilgili genel görüşüm hep şu oldu.

Fenerbahçe bu sezon takım olamadı…

Aslında daha çok şey yazarak tüm konuları yorumlamak istesem de; siz değerli okurların kafasını yormak istemeyerek kısa tutmak istiyorum.

GALATASARAY

Galatasaray ise geçen sezon şampiyon olmuş, bu sezonda şampiyonluk hedefine Başakşehir’in 5 puan gerisinde devam etmektedir.

Galatasaray’ı çok iyi bilen ve yıllarca görev yapmış olan tecrübeli

Fatih Terim, Fener’e göre daha güçlü bir kadroya sahip.

Yani bu sezon teknik adamıyla, oyuncularıyla, moral motivasyonuyla her açıdan avantajlı durumda görünen bir Galatasaray var.

Fakat Fenerbahçe’nin karşısında

Galatasaray’ın üzerinde baskı oluşturacak iki önemli konu var. Birincisi yıllardır Kadıköy’de kazanamaması ve ikincisi ise şampiyonluk yolunda puan kaybına tahammülün olmayacağı bir yarış içerisinde bulunması.

Bu iki unsurun Galatasaray’ın rahat oynamasına en büyük engel olacağı kanısındayım.

Fenerbahçe küme düşme hattına 5 puan uzakken;

Galatasaray şampiyonluğa 5 puan yakın.

Bu durum her iki takımın da çok rahat olamayacağını da göstermektedir…

Tüm bunların yanı sıra,  Fenerbahçe’nin taraftar avantajını da unutmamak gerekir.

Ayrıca bu tür derbi maçlarda sinirlerine hakim olan, teknik direktörün hafta boyunca anlattığı teknik-taktiksel bilgileri sahaya istikrarlı bir şekilde maç boyunca yansıtabilen ve rahat olan takımların kazanma şansı daha fazla olacaktır.

Share
1158 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVLETİN ŞEFKAT YÜZÜ – BATMAN İL SYDV…

  01 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Bir kurumun kendisini temsil etme ve tanıtmasında kurum kimliğinin büyük rolü bulunmaktadır. Kurumsal imaj ise bu süreçte çok önemli değerleri içinde barındırmaktadır. Kurumsal imaj oluşturulurken vatandaş ile duygudaşlık kurulması, onların düşünce ve eleştirilerine önem verilmesi, güçlü ilişkilerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda kamu kurumları, vatandaşın devlet kurumlarına güven konusunda üstlendikleri rolü doğru bir şekilde yürütmelidir. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazetesi başyazarı Mansur Obut’la birlikte Batman i...
 • YENİ ANAYASA…

  26 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır. Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir. Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi s...
 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...