gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

TEORİK Mİ YOKSA PRATİK Mİ? 


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

TEORİK ERSUN YANAL

PRATİK FATİH TERİM

Ersun Yanal iyi bir teorisyen,

Fatih terim ise tecrübesi sayesinde iyi bir pratisyen,

Ama maalesef her iki özellik aynı anda iki teknik adamımızda da mevcut değil.

FENERBAHÇE-GALATASARAY

20 senedir Şükrü Saraçoğlu’nda kaybetmeyen Fenerbahçe mi yoksa Galatasaray mı kazanacak ?

Bu iki camia için şampiyonlukla eş değerdeki maç bakalım nasıl sonuçlanacak.

FENERBAHÇE

Fenerbahçe, Taraftarın büyük bir desteğiyle Ali Koç başkanlığında yeni sezona başlarken büyük bir heyecan ve beklenti yaratmış fakat beklenen başarıyı yakalayamamıştır.

Peki, Ali koç en büyük yanlışı nerede yaptı ?

Kendi dev şirketlerini yönetir gibi kulübün başına adeta CEO atayarak, Fransız futbol adamı sprortif direktör Damien Comolli’yi takımın başına getirmişti

Damien Comollinin çalıştığı kulüplerdeki en büyük başarısı yıldız oyuncuları takıma kazandırarak başarı kazanmak olmuştur.

Fakat gerek kulüplerimizin yapılanması ve gerekse süper ligin gerçekleri daha önce çalıştığı Liverpool, Tottenham gibi takımlarla uyum göstermemektedir.

Bu nedenle Comolli, ülke futbolumuza Fransız  kalmış ve bana göre Fenerbahçe’nin Türkiye’deki büyüklüğünü de anlayamamıştır.

Comolli, teknik direktör olarak Hollanda uyruklu Phillip Cocu’yu Fenerbahçe’ye transfer etmiş ve tarihinin en büyük başarısızlığını yaşatmıştır.

Ardından yardımcısı Erwin Koeman devam etmiş ve tekrar beklenen performans gösterilememiştir.

Birçok teknik direktör ismi geçse bile taraftarın isteği yerine getirilerek Ersun Yanal takımın başına getirilmiş, hafif kıpırdamalar dışında o da beklentilerin altında kalarak Fenerbahçe taraftarının arzuladığı çıkışı gerçekleştirememiştir.

Yani daha işin başında sportif direktör, teknik direktör ve oyuncu transferleri yanlış yapılarak bu günün başarısızlığını el birliğiyle hazırlamışlardır.

Kısacası Fenerbahçe’de baştan düğme yanlış iliklendiği için, bir türlü kravatı bağlayamamıştır.

Bu sezon Fenerbahçe ile ilgili genel görüşüm hep şu oldu.

Fenerbahçe bu sezon takım olamadı…

Aslında daha çok şey yazarak tüm konuları yorumlamak istesem de; siz değerli okurların kafasını yormak istemeyerek kısa tutmak istiyorum.

GALATASARAY

Galatasaray ise geçen sezon şampiyon olmuş, bu sezonda şampiyonluk hedefine Başakşehir’in 5 puan gerisinde devam etmektedir.

Galatasaray’ı çok iyi bilen ve yıllarca görev yapmış olan tecrübeli

Fatih Terim, Fener’e göre daha güçlü bir kadroya sahip.

Yani bu sezon teknik adamıyla, oyuncularıyla, moral motivasyonuyla her açıdan avantajlı durumda görünen bir Galatasaray var.

Fakat Fenerbahçe’nin karşısında

Galatasaray’ın üzerinde baskı oluşturacak iki önemli konu var. Birincisi yıllardır Kadıköy’de kazanamaması ve ikincisi ise şampiyonluk yolunda puan kaybına tahammülün olmayacağı bir yarış içerisinde bulunması.

Bu iki unsurun Galatasaray’ın rahat oynamasına en büyük engel olacağı kanısındayım.

Fenerbahçe küme düşme hattına 5 puan uzakken;

Galatasaray şampiyonluğa 5 puan yakın.

Bu durum her iki takımın da çok rahat olamayacağını da göstermektedir…

Tüm bunların yanı sıra,  Fenerbahçe’nin taraftar avantajını da unutmamak gerekir.

Ayrıca bu tür derbi maçlarda sinirlerine hakim olan, teknik direktörün hafta boyunca anlattığı teknik-taktiksel bilgileri sahaya istikrarlı bir şekilde maç boyunca yansıtabilen ve rahat olan takımların kazanma şansı daha fazla olacaktır.

Share
824 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN’DA HER ÇOCUK KİTAPLA BULUŞSUN…

  21 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Orhan Pamuk "Okumak, yazarın harflerle anlattığı şeyleri aklın sessiz sinemasında bir bir resimlendirmekten başka nedir ki" diyerek okuma sürecine farklı bir anlam katmış ve bizlerinde kitap okurken sanki bir film sahnesinin içindeymişiz gibi kendimizi hissetmemiz gerekliliğine atıfta bulunarak okumanın önemine vurgu yapmıştır. Başka bir deyişle kitaplar; geçmişten bugüne kadar geçen tüm zamanlarda sanki bir film sahnesinin içindeymişiz gibi yolculuk yapabileceğimiz eserlerdir. Kelimelerin dünyasına kendimizi bıraktığımızda ve bunun farkına ...
 • LOJİSTİK CEP DEPO KURULDU

  17 Ekim 2019 Siyaset, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Batman Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından lojistik depolar kuruldu. Batman İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) olası bir afet durumunda kullanmak amacıyla lojistik cep depo kuruldu. AFAD Batman İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada “Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programında; Afetlere Müdahale kapasitemizin arttırılmasını, afetzedelere kısa sürede ulaşıp gerekli barınma, sosyal ve iaşe ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak, afet sonrası afet bölgesinde yaşanan kargaşa, endişe ve sıkıntıları ortadan kaldırmak amacı...
 • ANADOLUDA TEK YÜREK OLMUŞ EVLATLAR…

  16 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Küresel sistemin baş yapıcıları, Genelde Mezopotamya coğrafyasında özelde ise Suriye’de oluşturmaya çalıştıkları tehlikeli projelerle kendilerine kalıcı bir alan oluşturmaya çalışırken, Ülkemizi de güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya bırakabilecek bir süreci olgunlaştırma peşindedirler. Anlaşıldığı kadarıyla küresel sistemin baş yapıcıları amaçlarının sonucuna toplumun kardeşlik bağının ve kültürel değerlerinin parçalanması ile ulaşabileceklerini öngörmüşlerdir. Yaşadığımız toprakların asli kurucuları arasında en önde yer alan ve kurtuluş...
 • BATMAN’DA SİYASİ ACEMİLİK VE BÜROKRASİ…

  10 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Millete hizmet etmek üzere atanan bürokratları eleştirmemiz gerekiyorsa vicdan hukuku çerçevesine dikkat ederek ve doğruları yerine koyarak eleştirmeliyiz. Eleştiriler, insani ve ahlaki kurallar çizgisinde yapıldığında ve sınırları saygı ile örüldüğünde elbette ki toplumun istifade edebileceği genel bir davranış halini alır. Hatta eleştiriler vicdan çizgisinin istikametine uyularak sırf bir hatayı bertaraf etmek için yapılıyorsa belki de dua nispetindedir. Ancak sırf siyasilerle farklı çalışma kültürüne sahip olunduğu için ya da fikir ...