gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Tarihi Kale Kapısının İkinci Parçası Da Taşındı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce 3 parça halinde taşınacak Tarihi Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı’nın ikinci bölümü de taşındı. Yarın da kale kapısının en ağır parçası daimi yerine taşındıktan sonra montaj işlemi ile birleştirilecek.

Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerin taşınma işlemleri devam ediyor. Hasankeyf’in önemli tarihi eserlerinden olan Süleyman Han tarafından 1400’lü yıllarda yaptırılan 600 yıllık Hasankeyf Kalesi Orta Kapı’nın 2’nci parçası da Tahrikli Modüler Taşıyıcı (SPMT) ile bugün geçici depo sahasına taşındı.Gazetecilere açıklama yapan Devlet Su İşleri (DSİ) 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı, yarın da en alttaki ve en ağır olan parçayı daimi yerine götürüp, montaj işlemine başlayacaklarını söyledi.

Kösalı, “Ilısu Projesi’nin önemli bir aşamasını yine yapmış oluyoruz. Taşıdığımız bu eser dördüncü eser. Bugün de ortadaki yapıyı alıp geçiş sahasına alacağız. Yarında en alttaki ve en ağır yapıyı daimi yerine götürüp montaj işlemine başlayacağız. Süleyman Han zamanında yapılmış ve 1423 yılında yapıldığı üzerindeki kitabeden anlaşılıyor. Bunu Arkeopark girişine yerleştireceğiz. Sol tarafta Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Zaviyesi ve Artuklu Hamamı, sağ tarafta da Er Rızk Cami, Kızlar Cami, Koç Cami ve Süleyman Han’ın taşınabilir unsurları bunlarla beraber bir Arkeoprak oluşturacağız.” diye konuştu.

Share
310 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ