gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

SİYASETİN NAZİK KURALLARI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Siyaset doğru kullanıldığında demokrasi, yanlış kullanıldığında anti demokrasi, hiç kullanılmadığında ise hukukun evrensel değerlerinin yitirildiği bir özellik olarak karşımıza çıkar.
Demokrasinin en önemli gayelerinden bir tanesi hiç şüphesiz siyaseti doğru kullanmayı öğretmektir.
Demokrasiyi mutlaklaştıran ve yine ona mutlak değer kazandıran en önemli araç ise siyaset ve siyasetin sürükleyicileridir.
Demokrasi bir amaç olarak değil de bir araç olarak kullanılmaya başlandığında hukukun temel değerlerini barındıran esas özelliklerini kaybederek sağlıklı olan bir yaşamı sağlıksız olan bir yaşam alanına dönüştürür.
Demokrasi gibi büyük bir amaca giden yolda en büyük araç siyaset ve siyasetçi olduğuna göre araç olanlar hiçbir zaman amacın önüne konulmamalıdır.
Siyasi araçlar demokratik amaçların önüne konulduğunda sınır tanımayan ve haddi aşan yöntemler devreye girerek toplumların anlamsız ve gereksiz sarsıntılar yaşamasına sebep olurlar.
İşte bundan dolayıdır ki demokrasiler aracı amaçlaştıran ve olumsuz eylemleri reddeden bir temel üzerine kurgulanmıştır.
Demokrasiyi atıl hale getirmek isteyenler, çalışmasını engellemeye çalışanlar ve onu kullanılmaz hale getirmek isteyenler güvensizliğin ve dengesizliğin sembolü olarak anılmışlardır.
Yerel siyasette demokrasiye araç olmak için yola çıkanların toplumu demokratik kazanımlardan uzaklaştıran eylemleri ile birlikte bir toplum için ne kadar tehlikeli olduğunu geçmişte yaşanan tecrübeler açık bir şekilde göstermektedir.
Bir ülkenin en büyük kazanımı bulunduğu toplum ve o toplumu değerli kılan özgürlüğüdür.
Bir şehrin en büyük kazanımı ise insan kaynakları ve insan kaynaklarını ortaya çıkaran ortak değerleridir.
İlimizde bulunan tüm partiler il teşkilatlarında kan değişimine giderek 2019 seçimleri için hazırlıklarına başlamış görünüyorlar.
Seçim çalışmaları devam ederken özellikle siyasetçilerin siyasetin nazik kurallarına uygun bir davranış sergileyerek siyasetin dilini doğru kullanmaları gerekmektedir.
Dolayısıyla, bir makam uğruna siyasi kişiliklerinde onarılması güç olan sarsıntılar oluşturanların bu memleketin geleceğine olumlu bir katkı sunması beklenebilir mi?
Kadim coğrafyamızda doğup büyüyen birçok insanımız ülkemizin önemli değerleri arasında bulunurken bir araç uğruna bu değerleri küstürmenin ve ötekileştirmenin kime ne faydası olabilir ki?
Kadim coğrafyamızda yetişen ve bölgemize değer katan insanları sahiplenmek yerine bu değerleri bizlerden uzaklaştırma taşeronluğunu üstlenenler, sizce insanımızın sırtında sopa kırmıyorlar mı?
Genelde ülkemize özelde ise ilimize değer katanlara çamur atmak suretiyle demokrasi gibi kutsal bir amacın peşinde koşanların elini kolunu bağlama vicdansızlığı hangi insaf terazisinde yer bulabilir ki?
Bulunduğumuz coğrafya ’ya ve ülkemize değer katan ve hizmet üretmek için yola çıkan insan kaynaklarımızı korumak varken, marazi bir psikolojiye kapılıp onları bizlerden uzaklaştıranlara izin vermemeliyiz.
Demokrasiyi aktif hale getirmek isteyenlerin önünü açarak yaşatılmak istenen güvensizliği ve dengesizliği ortadan kaldırmak ve bölgemize değer katanları bir sembol olarak anmak ve korumak hepimizin insani ve ahlaki borcu olmalıdır.
Ülkemize değer katanları sahiplenmek ve onları yaşadıkları kaygılardan korumak sırtımıza geçirilmek istenen deli gömleğinden kurtulmanın ilk adımıdır.
Ülkemize ve coğrafyamıza değer katanlar bizim insanlarımızdır, dolayısıyla siyasetin nazik kurallarına uyması gerekenler yine bizim insanlarımız olmalıdır.
Siyasetin nazik kurallarını uygularken yine siyasetin karanlık yüzüne dikkat eden bir basiretle olası entrikalara karşı her zaman uyanık olmalıyız.
Bize ait olanları korumak, yine bize ait olmalıdır.
Kalın sağlıcakla…

Share
719 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEMEL AYCA GİBİ BAŞARILI BÜROKRATLAR ÇOĞALMALI…

  22 Mart 2019 Yazar Makaleleri

  Ülkemizin temel sorunlarından biri de maalesef bürokrasi ve bürokratik engellerdir… Kimi idareciler bu sorunu en kısa sürede aşmak için sorumluluk üstlenerek bağlı bulundukları kurumu en iyi şekilde yönetir ve halkın sorunlarına çözüm bulur. Ancak üzülerek ifade etmek isterim ki, bu sorumluluğu alacak ve halkın sorunlarını kısa sürede giderecek bürokrat sayımız da çok az… Bugün sizlere hepimizin yakından tanıdığı ve sevdiği bir bürokrattan söz edeceğim. Hasankeyf eski kaymakamı Temel Ayca… 2013-2015 tarihleri arasında Hasankeyf kaym...
 • FUTBOLUN DOĞRULARI

  21 Mart 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

    Futbolun doğrular ne kadar çok bir araya gelebilirse başarıda o derece gelir. Mesela; Doğru Başkan Doğru yönetim Doğru Teknik adamlar Doğru oyuncu transferleri Doğru para yönetimi Doğru taraftar Doğru spor basını Ve şehrin tüm dinamikleri bir araya geldiğinde büyük bir sinerji meydana gelir ve dolayısıyla başarı kaçınılmaz olur.   EGO VE SOSYETE FUTBOL   Sizce kulüp Başkanları, yöneticiler, teknik adam ve oyuncularımız sosyete sınıfına giriyor mu ? Bence evet… Çok büyük bir EGO’y...
 • TÜRKİYE’DE FUTBOL KULÜP BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLER

  14 Mart 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Görevlerini doğru yapan Başkan ve yöneticileri tenzih ederek yazıma başlamak istiyorum. Eskiden bir yerde futbol başarısı ortaya çıkmadığında; o yerin yetkilileri ve taraftarları mali yönden durumu iyi olan, güvenilen ve görevi layığıyla yapabileceğine inandıkları bir kişiye giderler, kulüp başkanlığı görevi için rica ederler, ikna etmeye çalışır ve göreve talip olmasını isterlerdi. O kişi de ricada bulunup gelenleri kırmaz, çağrılara duyarsız kalmaz ve sorumluluk üstlenerek görevi kabul ederdi. Yani görev ayağa giderdi kişi ihtiyaç olmada...
 • ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİ TFF…

  07 Mart 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Bu haftaki yazımızda TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYON’unun denetim fonksiyonunu biraz işleyelim.   Futbolumuzla ilgili eskiden beri söylediğim ve savunduğum en önemli konu, futbolumuzun en büyük probleminin iyi YÖNETİLEMEMESİ ve YÖNETİMSEL yetersizliklerin olduğudur. Bununla bağlantılı olarak diğer önemli bir husus da kanımca her alanda olduğu gibi DENETİM sorunudur. Çünkü ülkemizde işler maalesef eş, dost, ahbap, çavuş ilişkileriyle işler ve kurallar daime ikinci planda kalır. Türkiye Futbol Federasyonunun denetim ile ilgili gö...