gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

SİYASETİN NAZİK KURALLARI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Siyaset doğru kullanıldığında demokrasi, yanlış kullanıldığında anti demokrasi, hiç kullanılmadığında ise hukukun evrensel değerlerinin yitirildiği bir özellik olarak karşımıza çıkar.
Demokrasinin en önemli gayelerinden bir tanesi hiç şüphesiz siyaseti doğru kullanmayı öğretmektir.
Demokrasiyi mutlaklaştıran ve yine ona mutlak değer kazandıran en önemli araç ise siyaset ve siyasetin sürükleyicileridir.
Demokrasi bir amaç olarak değil de bir araç olarak kullanılmaya başlandığında hukukun temel değerlerini barındıran esas özelliklerini kaybederek sağlıklı olan bir yaşamı sağlıksız olan bir yaşam alanına dönüştürür.
Demokrasi gibi büyük bir amaca giden yolda en büyük araç siyaset ve siyasetçi olduğuna göre araç olanlar hiçbir zaman amacın önüne konulmamalıdır.
Siyasi araçlar demokratik amaçların önüne konulduğunda sınır tanımayan ve haddi aşan yöntemler devreye girerek toplumların anlamsız ve gereksiz sarsıntılar yaşamasına sebep olurlar.
İşte bundan dolayıdır ki demokrasiler aracı amaçlaştıran ve olumsuz eylemleri reddeden bir temel üzerine kurgulanmıştır.
Demokrasiyi atıl hale getirmek isteyenler, çalışmasını engellemeye çalışanlar ve onu kullanılmaz hale getirmek isteyenler güvensizliğin ve dengesizliğin sembolü olarak anılmışlardır.
Yerel siyasette demokrasiye araç olmak için yola çıkanların toplumu demokratik kazanımlardan uzaklaştıran eylemleri ile birlikte bir toplum için ne kadar tehlikeli olduğunu geçmişte yaşanan tecrübeler açık bir şekilde göstermektedir.
Bir ülkenin en büyük kazanımı bulunduğu toplum ve o toplumu değerli kılan özgürlüğüdür.
Bir şehrin en büyük kazanımı ise insan kaynakları ve insan kaynaklarını ortaya çıkaran ortak değerleridir.
İlimizde bulunan tüm partiler il teşkilatlarında kan değişimine giderek 2019 seçimleri için hazırlıklarına başlamış görünüyorlar.
Seçim çalışmaları devam ederken özellikle siyasetçilerin siyasetin nazik kurallarına uygun bir davranış sergileyerek siyasetin dilini doğru kullanmaları gerekmektedir.
Dolayısıyla, bir makam uğruna siyasi kişiliklerinde onarılması güç olan sarsıntılar oluşturanların bu memleketin geleceğine olumlu bir katkı sunması beklenebilir mi?
Kadim coğrafyamızda doğup büyüyen birçok insanımız ülkemizin önemli değerleri arasında bulunurken bir araç uğruna bu değerleri küstürmenin ve ötekileştirmenin kime ne faydası olabilir ki?
Kadim coğrafyamızda yetişen ve bölgemize değer katan insanları sahiplenmek yerine bu değerleri bizlerden uzaklaştırma taşeronluğunu üstlenenler, sizce insanımızın sırtında sopa kırmıyorlar mı?
Genelde ülkemize özelde ise ilimize değer katanlara çamur atmak suretiyle demokrasi gibi kutsal bir amacın peşinde koşanların elini kolunu bağlama vicdansızlığı hangi insaf terazisinde yer bulabilir ki?
Bulunduğumuz coğrafya ’ya ve ülkemize değer katan ve hizmet üretmek için yola çıkan insan kaynaklarımızı korumak varken, marazi bir psikolojiye kapılıp onları bizlerden uzaklaştıranlara izin vermemeliyiz.
Demokrasiyi aktif hale getirmek isteyenlerin önünü açarak yaşatılmak istenen güvensizliği ve dengesizliği ortadan kaldırmak ve bölgemize değer katanları bir sembol olarak anmak ve korumak hepimizin insani ve ahlaki borcu olmalıdır.
Ülkemize değer katanları sahiplenmek ve onları yaşadıkları kaygılardan korumak sırtımıza geçirilmek istenen deli gömleğinden kurtulmanın ilk adımıdır.
Ülkemize ve coğrafyamıza değer katanlar bizim insanlarımızdır, dolayısıyla siyasetin nazik kurallarına uyması gerekenler yine bizim insanlarımız olmalıdır.
Siyasetin nazik kurallarını uygularken yine siyasetin karanlık yüzüne dikkat eden bir basiretle olası entrikalara karşı her zaman uyanık olmalıyız.
Bize ait olanları korumak, yine bize ait olmalıdır.
Kalın sağlıcakla…

Share
771 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE 1.Sİ OLAN ÖĞRENCİ ÇİN’E GİDİYOR

  16 Haziran 2019 Eğitim, Sağlık, Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran uluslararası resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı konuk etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Okul Müdürü Veysi Aksoy ve Resim Öğretmeni refakatinde ziyarete gelen TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı makamında konuk etti. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen ‘Hayalimdeki Çin’ konulu resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Ümran Aydın’...
 • BATMAN KAMUOYUNDAN RİCAM VAR…

  16 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Değerli dostlarım, takipçilerim ve okurlarım… Yaklaşık 22 yıldan beri iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla sizlere haberler yazıyor, makalelerimle gündemdeki konular hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum. Tabi beğeneniz olduğu kadar bu fikirlerime katılmayanlar da olacaktır. Buda son derece doğaldır. Saygı çerçevesinde de her görüş ve önerilere de açık olduğumu beni tanıyanlar bilir. Bugün sizlerle dertleşmek ve toplumumuzda yani halkımız arasında gördüğüm ve hiç tasvip etmediğim konularla alakalı acizane bazı öneri ve rica...
 • AK PARTİ BATMAN’DA KAYBETMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

  12 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel yönetim seçimlerinde yaşanan büyük kaybedişe rağmen AK Parti Batman il teşkilatının genel bir değerlendirme yapmak ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için her hangi bir çalışma içerisinde olmaması odak noktalarının farklılığı konusunda akıllarda soru işareti bırakmaktadır. AK Parti iktidarının ilimiz özelinde yapmış olduğu büyük icraat, hizmet ve yatırımlara rağmen sandıklardan alınan mağlubiyetin değerlendirmelerini sahada analiz etmek, seçmendeki yansımasını takip etmek ve yapılan hataları ayıklayarak bir sonraki seçimler...
 • GELİŞİME DOĞRU

  11 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı, insanların konuşma dışında duygu ve düşüncelerini anlatabilmek için başvurdukları, belli işaretler ve işaret sistemlerinden meydana gelmiş bir ifade vasıtasıdır. Yazı, insanoğlunun en önemli icatlarından biridir. Yazının icadı, bir kişi tarafından kısa bir zamanda olmamıştır. Yazı, insan topluluğunun ortak eseridir ve binlerce yıllık bir gelişme sonunda bugünkü şeklini almıştır. Yazı ihtiyacı, Yontma Taş Çağı insanlarından itibaren başlar. Bu çağda yaşayanlar da, başarılarını dile getirip yaşatmak, dini ya da sosyal ihtiyaçlarını belirt...