gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

SİYASETİN NAZİK KURALLARI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Siyaset doğru kullanıldığında demokrasi, yanlış kullanıldığında anti demokrasi, hiç kullanılmadığında ise hukukun evrensel değerlerinin yitirildiği bir özellik olarak karşımıza çıkar.
Demokrasinin en önemli gayelerinden bir tanesi hiç şüphesiz siyaseti doğru kullanmayı öğretmektir.
Demokrasiyi mutlaklaştıran ve yine ona mutlak değer kazandıran en önemli araç ise siyaset ve siyasetin sürükleyicileridir.
Demokrasi bir amaç olarak değil de bir araç olarak kullanılmaya başlandığında hukukun temel değerlerini barındıran esas özelliklerini kaybederek sağlıklı olan bir yaşamı sağlıksız olan bir yaşam alanına dönüştürür.
Demokrasi gibi büyük bir amaca giden yolda en büyük araç siyaset ve siyasetçi olduğuna göre araç olanlar hiçbir zaman amacın önüne konulmamalıdır.
Siyasi araçlar demokratik amaçların önüne konulduğunda sınır tanımayan ve haddi aşan yöntemler devreye girerek toplumların anlamsız ve gereksiz sarsıntılar yaşamasına sebep olurlar.
İşte bundan dolayıdır ki demokrasiler aracı amaçlaştıran ve olumsuz eylemleri reddeden bir temel üzerine kurgulanmıştır.
Demokrasiyi atıl hale getirmek isteyenler, çalışmasını engellemeye çalışanlar ve onu kullanılmaz hale getirmek isteyenler güvensizliğin ve dengesizliğin sembolü olarak anılmışlardır.
Yerel siyasette demokrasiye araç olmak için yola çıkanların toplumu demokratik kazanımlardan uzaklaştıran eylemleri ile birlikte bir toplum için ne kadar tehlikeli olduğunu geçmişte yaşanan tecrübeler açık bir şekilde göstermektedir.
Bir ülkenin en büyük kazanımı bulunduğu toplum ve o toplumu değerli kılan özgürlüğüdür.
Bir şehrin en büyük kazanımı ise insan kaynakları ve insan kaynaklarını ortaya çıkaran ortak değerleridir.
İlimizde bulunan tüm partiler il teşkilatlarında kan değişimine giderek 2019 seçimleri için hazırlıklarına başlamış görünüyorlar.
Seçim çalışmaları devam ederken özellikle siyasetçilerin siyasetin nazik kurallarına uygun bir davranış sergileyerek siyasetin dilini doğru kullanmaları gerekmektedir.
Dolayısıyla, bir makam uğruna siyasi kişiliklerinde onarılması güç olan sarsıntılar oluşturanların bu memleketin geleceğine olumlu bir katkı sunması beklenebilir mi?
Kadim coğrafyamızda doğup büyüyen birçok insanımız ülkemizin önemli değerleri arasında bulunurken bir araç uğruna bu değerleri küstürmenin ve ötekileştirmenin kime ne faydası olabilir ki?
Kadim coğrafyamızda yetişen ve bölgemize değer katan insanları sahiplenmek yerine bu değerleri bizlerden uzaklaştırma taşeronluğunu üstlenenler, sizce insanımızın sırtında sopa kırmıyorlar mı?
Genelde ülkemize özelde ise ilimize değer katanlara çamur atmak suretiyle demokrasi gibi kutsal bir amacın peşinde koşanların elini kolunu bağlama vicdansızlığı hangi insaf terazisinde yer bulabilir ki?
Bulunduğumuz coğrafya ’ya ve ülkemize değer katan ve hizmet üretmek için yola çıkan insan kaynaklarımızı korumak varken, marazi bir psikolojiye kapılıp onları bizlerden uzaklaştıranlara izin vermemeliyiz.
Demokrasiyi aktif hale getirmek isteyenlerin önünü açarak yaşatılmak istenen güvensizliği ve dengesizliği ortadan kaldırmak ve bölgemize değer katanları bir sembol olarak anmak ve korumak hepimizin insani ve ahlaki borcu olmalıdır.
Ülkemize değer katanları sahiplenmek ve onları yaşadıkları kaygılardan korumak sırtımıza geçirilmek istenen deli gömleğinden kurtulmanın ilk adımıdır.
Ülkemize ve coğrafyamıza değer katanlar bizim insanlarımızdır, dolayısıyla siyasetin nazik kurallarına uyması gerekenler yine bizim insanlarımız olmalıdır.
Siyasetin nazik kurallarını uygularken yine siyasetin karanlık yüzüne dikkat eden bir basiretle olası entrikalara karşı her zaman uyanık olmalıyız.
Bize ait olanları korumak, yine bize ait olmalıdır.
Kalın sağlıcakla…

Share
673 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-1…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

    Batman’da 31 Mart 2019 seçim çalışmalarını daha önceki seçimlerle karşılaştırdığımızda seçime katılan partilerin ve açıklanan başkan adaylarının seçim çalışmalarının arzu edilen seviyede olmadığını hep birlikte müşahede ediyoruz.   İsterseniz partilerin ve adayların mevcut durumunu hep birlikte inceleyelim.   AK Parti ilimizde belediyeyi kazanmak istiyorsa söylemlerinde, yerel politikalarında ve saha çalışmalarında mutlaka ciddi değişiklikler yapması gerekiyor. Özellikle kendini ötekileştirmiş olarak gören sadık ...
 • EN HEYECANSIZ VE EN DÜŞÜK KATILIMLI SEÇİM OLACAK GİBİ…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel seçimlere kısa bir süre kalmasına rağmen, genel olarak ne partilerde, nede adaylarda net bir hareketlilik göremiyoruz. Bana göre önümüzdeki bu seçim, hem tarihin en düşük az katılımlı seçimini yaşayacak, hem de en heyecansız seçimi olarak tarihe geçecektir diye düşünüyorum. Çünkü HDP nasıl olsa ‘biz kazanacağız’ diye fazla yormayacak kendini, Ak Partide ‘ne yaparsak yapalım merkezde seçim almamız çok zor’ diye öyle ne bir heyecanı yok… Hüda Par’da aday göstermeyeceğini açıklamasıyla birlikte büyük bir olasılıkla seçmen ta...
 • GÜNÜMÜZÜ KUTLAYAN YÖNETİCİ VE SİYASİLERE SİTEMİMDİR…

  13 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Geçtiğimiz günlerde kutladığımız 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü dolaysıyla yüzlerce kutlama ve tebrik mesajları aldık. İlimizi yöneten il valisinden, siyasilerinden, bürokratlarından, okurlarımızdan ve takipçilerimizden gelen bu mesajlar, elbette güzeldi, biz gazetecilere moral vericiydi… Ammmaaaa… Doğrusunu söylemek gerekirse vali Hulusi Şahin’den, Yada belediye başkan vekili Ertuğ Şevket Aksoy’dan, Yada Ak Partinin çiçeği burnunda il başkanı Akif Gür’den, Yada HDP belediye başkan adayı Sabri Özdemir’den, Yada ilimizde...
 • DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK…

  08 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Batmanımız birçok alanda önemli isimler çıkarmayı başarmıştır… Sanatta, sporda, siyasette, bürokraside ve iş dünyasında da bu isimlerden bazılarını çok rahat sıralayabiliriz… Bugün iş dünyamızın yetiştirmiş olduğu çok önemli iki değerimizden söz etmek istiyorum. Yaklaşık bir yıl önce çok önemli iki iş adamımızın arka arkaya vefatları, başta şahsım olmak üzere birçok Batman halkını derinden üzmüştü… Bunlardan biri H. Ahmet Dinç, diğeri ise H. Necat Nasıroğlu’ydu… Bu iki önemli ve yatırımcı isimler gerçekten de Batmanımıza birçok ala...