gap başlık

logo

Sivil İnisiyatif


Afet Geylani AL
afet2641@hotmail.com

Demokratik ülkelerde kamuoyunun daha fazla dikkate alınması, kendi fikir ve isteklerinin gözden geçirilip değerlendirilmesi ya da toplumun tüm branşlarının bir araya gelerek organize bir şekilde teşkilatlanması örgütlü sivil toplum tanımıdır diyebiliriz.

Önemli süreçlerden geçtiğimiz şu günlerde sivil inisiyatifin devreye girmesi toplumun sessizlikten kurtulup ortak akıl ve tavırla tüm katman ve bileşenleriyle aynı doğruda hareket edebilmesi sorunların çözümüne dair birleştirici ve geliştirici olarak etkin rol alması gerekmektedir.

İyiden iyiye ayrıştığımız kin ve nefret tohumlarının atıldığı, ırkçılığın hortlatıldığı, bırakın parti binalarının yakılmasını insanların diri, diri yakılmaya çalışıldığı.

Gazete binalarının basıldığı, hukuksuz bir şekilde bir şehrin kapılarını her türlü gereksinime kapatan hak ve hukuk ihlalleri yetmiyormuş gibi evine kapatılan halka anonslarla hakaret etme boyutuna varan baskı.

Türk-Kürt ayrımı yapılmaya çalışılması, ölülerin buzdolabında saklanması kabul edilemez gerçekler olarak karşımızda duruyor.

Hangi ara birbirimizden bu kadar nefret etmeye başladık?

Şimdilerde büyük yürüyüş diye adlandırılan; Modern ve ileri toplumlarda karşılaştığımız bu hareket keşke “bayrağını al gel’den ziyade farklı kültür ve etnik unsur bileşenlerini bir arada tutabilen bir harekete dönüşebilse.

Şiddete, haksızlığa ve zulme maruz kalanları da içinde barındıra bilse.

Yaşanan son gelişmeler halkın nabzını tutma, hararetini almaksa eğer, bu film izlenmişti.

Cumhuriyet mitingleriyle şimdiki hükümete karşı ulusalcı ve “Ergenekoncular” mitingler düzenlemiş, büyük kalabalıklar toplamış sonuçsa hüsran olmuştu.

Şimdi onların düştüğü duruma farklı sebepten aynı sonuca gidilmeye çalışılıyor.

Kişilerin kolektif ruhla hiçbir devlet mekanizmasına bağlı kalmadan vakıf, dernek, meslek kuruluşları, cemaat ve partilerin ülkenin geleceği için her renk ve her sesin sağduyuyu kendi içinde barındıran çok sesli gönüllü birliktelikler oluşturmalı.

Yine bunun ötesinde devletin halk üzerindeki baskısını ve egemenliğini törpülemeli ve dönüştürücü etkin işlevlere sahip olmasını sağlamalı.

Yoksa bu toplanmalar kuru kalabalıklardan öteye gitmeyecek, toplumsal hafızalarda yer etmeyecektir.

Umarım ve temenni ederim ki partiler üstü olan STK’ların bu hareketi, birçok çevre tarafından dile getirildiği gibi, hükümetin isteği ile değil kendiliğinden halkın isteğiyle etki altında kalmadan gerçekleşmiş olsun

Sivil inisiyatiflerin sonuç alamadığı ya da kendini dinletemediği durumlarda, birçoğumuzun hoşuna gitmese de, itaat etme kültürünün aşılmasını bir önkoşul olarak gören sivil itaatsizlik olgusu karşımıza çıkar.

Sevgiyle kalın.

 

Afel GEYLANİ AL

afet2641@hotmail.com

Share
1579 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN: ŞEHRİN %40’I ASBESTLİ BORULARDAN SU İÇİYOR…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Ülke genelinde korona virüsle yapılan mücadeleye rağmen son günlerde Batman’da artan vaka sayısını azaltmaya yönelik il hıfzıssıhha kurulu tarafından alınan tedbirler olumlu sonuç vermeye başladı. Alınan tedbirlerin başarıyla devam etmesi için halkımızın rehavete kapılmadan alınan kararları desteklemesi ve bayram sonrasında normalleşmeye katkı sunması gerekiyor. Hem Batman Valiliği görevini hem de Batman Belediye Başkan vekilliği görevini birlikte yürüten Hulusi Şahin, 15 Mayıs 2020’de facebook’ta Mansur Obut’un canlı yayın konuğu olarak ili...