gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

SİSTEM KİMİ KORUYOR?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Varlıklar arasında en değerli olan insandır. Kâinattaki bütün varlıklar insana hizmet etmek için yaratılmıştır. Yoksa böcek ve akrebin soktuğu insana, at ve boğalar itaat ederler miydi?

Ancak ne yazık ki, Allah’ın insana verdiği değeri insan kendisine vermemektedir.

Gücü yettiğini aldatmakta ve ezmektedir. Haksızlıkların önüne geçmek ve adilane bir düzen için insanlar bir araya gelerek sistemler, devletler kurdular. Devletlerin var oluş sebebi, insanlar arasında düzen ve adaleti sağlamak; insanın canını, malını, dinini, aklını, hürriyetini, neslini, namus ve şerefini her türlü tehlikeden korumaktı.

Peki insanoğlu bunu başarabildi mi?

Hakkı ve adaleti bulamayan insanın arayışı devam etmektedir. Diyalektik bakış açısıyla Köleci Toplum, Feodalizm, Kapitalizm, Emperyalizm, Sosyalizm ve nihayetinde Komünizm…

Ancak Sosyalizmde daha çok rahatsız olan insanın Kapitalizme dönüşüne şahit olduk.

Bütün dünyayı dolaşan, işgal eden, sömüren, akıl almaz katliamlar yapan Avrupa, bütün bu tecrübelerden ders alarak kendi aralarında nispeten daha demokratik düzenler kurdular.

Devletin beli bir ideolojinin eline geçmesinin önüne geçen batı, devletin tarafsız olmasını sağlayarak daha adil davranmasını sağladılar.

Ancak kendi aralarında demokrasiyi güçlendiren batı dünyası, geri kalmış ülkeleri sömürmek ve kendi kontrolünde tutmak için hiç de demokratik olmayan sistemler ve kendi işbirlikçileriyle laikçi, diktatör ve krallarla bizi yönetmeye çalıştılar.

Haliyle ne başımıza bela edilen sistemler, ne de batının atadığı işbirlikçi Kral, Diktatör ve idarecilerin halk ve Adalet gibi bir endişeleri oldu.

Bütün çabalar sistem ve batının çıkarlarını korumak üzerineydi. Belki de bu yüzden Solcular devlet tanımını yaparken: “Bir sınıfın diğer sınıflar üzerindeki tahakkümü” olarak nitelendiriyorlardı.

Bu sistemler ve batının çıkarları için tehlike arzedenler de hemen derdest edilip ortadan kaldırıldılar. Menderes, Özal ve Rahmetli Erbakan’ın başına getirilenlerin tecrübesiyle yol alan Erdoğan’ın, 16 yıllık iktidarıyla da sistemin hala eski yapısını koruduğunu görüyoruz. Maalesef devlet – yargı bir türlü Adaleti sağlayamıyor.

Batının kültür ve ideolojisinin esaretini ret edenler, hala da suçlu muamelesi görüyor; İnsanlık ve iyi bir nesil yetiştirmek için çalışanlar tutuklanıyor.

Ama buna karşılık sahtekârlar ve üçkâğıtçılar devletin gözü önünde ve adeta yargının himayesiyle halkı aldatmaya ve sömürmeye devam ediyorlar.

Televizyon kanallarının çoğu pazarlama şirketine dönmüş vaziyette. Devre Mülk, arsa ve şimdi de Sağlık üzerinden insanları aldatıyorlar. Kargo sahtekâr şirketlere hizmet edercesine gelen paketi açtırmıyor, açılan paketi geri almıyor.

Aldatılan vatandaş mahkemeye başvurduğunda, adaleti sağlaması gereken yargı, aldatılan vatandaşı mahkeme ve karşı tarafın avukatlık masrafıyla cezalandırarak daha da mağdur ediyor. Devletin kasası boşalmış olacak ki, şimdi de vergi daireleri aldatılan vatandaşa ceza kesiyor.

Vatandaşı aldatan sahtekârlar mı? Onlar da başka şirket adlarıyla halkı kandırmaya devam ediyorlar…

Bir zamanlar medyatik olan Fadıl’dan 2013 yılında, daire karşılığında devre mülk almıştık. Sözleşmede gösterdiği bedel üzerinden de tapu harcı olarak nakit almışlardı. Ancak sözleşmenin gereğini yerine getirmediler. Mahkemeye başvurduk.

Mahkeme satıcı firmanın hazırladığı ve imzaladığı sözleşmeyi geçersiz kabul ederek, bizi karşı tarafın Avukatlık ücretiyle cezalandırdı. Evimiz gitti, paramız gitti, yargının korkusundan ses çıkaramıyoruz. 5 yıl sonra bize İstanbul vergi dairesinden ceza Tebliğ namesi geldi.

Meğer Fadıl, bizden tapu harcı olarak aldığı bin liralar yerine, değeri çok küçük göstererek 3-4 lira yatırmış. Parasız kalan Maliye de geçmişe dönük evrakları incelemiş ve yargının geçersiz kabul ettiği sözleşmeler üzerinden vatandaşa ceza kesiyor.

İstanbul Vergi dairesiyle konuştum, durumdan haberdarlar. Aldatıldığımızı, mağdur edildiğimizi, elimize geçen hiçbir şeyin olmadığını biliyorlar. Ama “ya ödeyeceksiniz veya mahkemeye başvuracaksınız.

Mahkemeye de başvursanız bunu yıllar süreceğini ve çok daha fazla mağdur olabileceğinizi…” açıklamalarında bulunuyorlar.

Zaten yargı sözü geçince, sıradan vatandaş her şeye razı oluyor. Neresinden bakarsan haksız ve adaletsiz olan bu yanlışları kim düzeltecek.

Ey partiler, vekiller! Sizin göreviniz ne? Marketlerin poşet parasıyla uğraşacağınıza bu sahtekârlar ve adaletsizliklerle uğraşsanıza…

Share
344 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SÖYLESEM FAYDASI YOK, SUSSAM GÖNLÜM RAZI DEĞİL

  21 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İlk yazımızda Türkiye’nin futbol haritasını çıkarmış ve bölgeler arası geri kalmışlığı ve aralarındaki farkı ortaya koymuştuk. Bölgelere göre takım sayısı Güneydoğu (9) Doğu Anadolu (6) İki bölge takım sayısının toplamı (15) Marmara Bölgesi (35) Durum bu kadar açık bir şekilde ortadayken Özellikle İstanbul’da 3 büyük takımımızı göz önünde bulundurduğumuzda; Milyonlarca taraftarı olan BEŞİKTAŞ FENERBAHÇE GALATASARAY ve Süper ligde sezon boyunca maç başına taraftar ortalaması 3000 veya 5000’i geçemeyen BAŞAKŞEHİR KASIMPAŞA ve Bir...
 • AÇIK BİLİM – DAVRANIŞSAL EKONOMİ 2 – YEME ÇAPAYA GELMEYİN!

  21 Şubat 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı dizimin ilk yazısında iktisadın temel prensibi olan Homo economicus kavramının nasıl yıkıldığına, Kahneman ve Tversky’nin Beklenti Kuramı ve Çerçeveleme Etkisi katkılarıyla davranışsal ekonomiye giden yolu nasıl inşa ettiklerine değinmiştim. Yazı dizisi boyunca herhangi bir ürün ve hizmetin değerinin onu nasıl algıladığımızla ilgili olduğunu, ya da bir önceki yazıda verdiğim örnekle, 200 TL’nin her zaman aynı 200 TL olmadığını ortaya koymaya devam edeceğim. İşte şimdi herhangi bir ürünün ne kadar olması gerektiğini tayin ederken onun yara...
 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-3…

  20 Şubat 2019 Yazar Makaleleri

  Siyasetçiler ve mensubu oldukları siyasi partiler için bir ön gösterge niteliği taşıyan yerel yönetim seçimleri toplumun beklentilerinin ne derecede gerçekleştiğinin ölçülmesi açısından büyük önem taşımaktadır.   Yerel yönetimlerde yaşanan hizmet sorunlarının sandıklarda hezimet olabilecek siyasal sonuçlar doğurabildiği gerçeğinden yola çıkıldığında ve bir sonuç olarak yaşanabilecek hezimetlerin kök sebebi irdelendiğinde, siyasetçilerin toplumla ve seçmenle doğru temaslardan kaçındığı gerçeğini bir gösterge olarak karşımızda bulabili...
 • BATMAN ŞANSLI FAKAT SAHİPSİZ BİR İL

  14 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ülkemizde petrolün ilk bulunduğu il olma münasebetiyle Batman şanslı ve Türkiye’nin en büyük ve en önemli kuruluşlarına ev sahipliği yapmış bir il. Bunlardan sadece bir kaç tane birlikte sayalım…   1-Türkiye petrolleri Bölge Müd. 2-Tüpraş 3-Botaş 4-Petrolofisi 5-İpragaz 6-TEİAŞ bölge müdürlükleri gibi…   Şimdi siz değerli GAP Gazetesi okurlarına soruyorum? Ülkemizin kaç ilinde bu dev kuruluş var veya vardı ? Biz bu kuruluşları ne kadar sahiplenebildik ve Batman’ın yararına değerlendirebildik?...