logo

SİSTEM KİMİ KORUYOR?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Varlıklar arasında en değerli olan insandır. Kâinattaki bütün varlıklar insana hizmet etmek için yaratılmıştır. Yoksa böcek ve akrebin soktuğu insana, at ve boğalar itaat ederler miydi?

Ancak ne yazık ki, Allah’ın insana verdiği değeri insan kendisine vermemektedir.

Gücü yettiğini aldatmakta ve ezmektedir. Haksızlıkların önüne geçmek ve adilane bir düzen için insanlar bir araya gelerek sistemler, devletler kurdular. Devletlerin var oluş sebebi, insanlar arasında düzen ve adaleti sağlamak; insanın canını, malını, dinini, aklını, hürriyetini, neslini, namus ve şerefini her türlü tehlikeden korumaktı.

Peki insanoğlu bunu başarabildi mi?

Hakkı ve adaleti bulamayan insanın arayışı devam etmektedir. Diyalektik bakış açısıyla Köleci Toplum, Feodalizm, Kapitalizm, Emperyalizm, Sosyalizm ve nihayetinde Komünizm…

Ancak Sosyalizmde daha çok rahatsız olan insanın Kapitalizme dönüşüne şahit olduk.

Bütün dünyayı dolaşan, işgal eden, sömüren, akıl almaz katliamlar yapan Avrupa, bütün bu tecrübelerden ders alarak kendi aralarında nispeten daha demokratik düzenler kurdular.

Devletin beli bir ideolojinin eline geçmesinin önüne geçen batı, devletin tarafsız olmasını sağlayarak daha adil davranmasını sağladılar.

Ancak kendi aralarında demokrasiyi güçlendiren batı dünyası, geri kalmış ülkeleri sömürmek ve kendi kontrolünde tutmak için hiç de demokratik olmayan sistemler ve kendi işbirlikçileriyle laikçi, diktatör ve krallarla bizi yönetmeye çalıştılar.

Haliyle ne başımıza bela edilen sistemler, ne de batının atadığı işbirlikçi Kral, Diktatör ve idarecilerin halk ve Adalet gibi bir endişeleri oldu.

Bütün çabalar sistem ve batının çıkarlarını korumak üzerineydi. Belki de bu yüzden Solcular devlet tanımını yaparken: “Bir sınıfın diğer sınıflar üzerindeki tahakkümü” olarak nitelendiriyorlardı.

Bu sistemler ve batının çıkarları için tehlike arzedenler de hemen derdest edilip ortadan kaldırıldılar. Menderes, Özal ve Rahmetli Erbakan’ın başına getirilenlerin tecrübesiyle yol alan Erdoğan’ın, 16 yıllık iktidarıyla da sistemin hala eski yapısını koruduğunu görüyoruz. Maalesef devlet – yargı bir türlü Adaleti sağlayamıyor.

Batının kültür ve ideolojisinin esaretini ret edenler, hala da suçlu muamelesi görüyor; İnsanlık ve iyi bir nesil yetiştirmek için çalışanlar tutuklanıyor.

Ama buna karşılık sahtekârlar ve üçkâğıtçılar devletin gözü önünde ve adeta yargının himayesiyle halkı aldatmaya ve sömürmeye devam ediyorlar.

Televizyon kanallarının çoğu pazarlama şirketine dönmüş vaziyette. Devre Mülk, arsa ve şimdi de Sağlık üzerinden insanları aldatıyorlar. Kargo sahtekâr şirketlere hizmet edercesine gelen paketi açtırmıyor, açılan paketi geri almıyor.

Aldatılan vatandaş mahkemeye başvurduğunda, adaleti sağlaması gereken yargı, aldatılan vatandaşı mahkeme ve karşı tarafın avukatlık masrafıyla cezalandırarak daha da mağdur ediyor. Devletin kasası boşalmış olacak ki, şimdi de vergi daireleri aldatılan vatandaşa ceza kesiyor.

Vatandaşı aldatan sahtekârlar mı? Onlar da başka şirket adlarıyla halkı kandırmaya devam ediyorlar…

Bir zamanlar medyatik olan Fadıl’dan 2013 yılında, daire karşılığında devre mülk almıştık. Sözleşmede gösterdiği bedel üzerinden de tapu harcı olarak nakit almışlardı. Ancak sözleşmenin gereğini yerine getirmediler. Mahkemeye başvurduk.

Mahkeme satıcı firmanın hazırladığı ve imzaladığı sözleşmeyi geçersiz kabul ederek, bizi karşı tarafın Avukatlık ücretiyle cezalandırdı. Evimiz gitti, paramız gitti, yargının korkusundan ses çıkaramıyoruz. 5 yıl sonra bize İstanbul vergi dairesinden ceza Tebliğ namesi geldi.

Meğer Fadıl, bizden tapu harcı olarak aldığı bin liralar yerine, değeri çok küçük göstererek 3-4 lira yatırmış. Parasız kalan Maliye de geçmişe dönük evrakları incelemiş ve yargının geçersiz kabul ettiği sözleşmeler üzerinden vatandaşa ceza kesiyor.

İstanbul Vergi dairesiyle konuştum, durumdan haberdarlar. Aldatıldığımızı, mağdur edildiğimizi, elimize geçen hiçbir şeyin olmadığını biliyorlar. Ama “ya ödeyeceksiniz veya mahkemeye başvuracaksınız.

Mahkemeye de başvursanız bunu yıllar süreceğini ve çok daha fazla mağdur olabileceğinizi…” açıklamalarında bulunuyorlar.

Zaten yargı sözü geçince, sıradan vatandaş her şeye razı oluyor. Neresinden bakarsan haksız ve adaletsiz olan bu yanlışları kim düzeltecek.

Ey partiler, vekiller! Sizin göreviniz ne? Marketlerin poşet parasıyla uğraşacağınıza bu sahtekârlar ve adaletsizliklerle uğraşsanıza…

Share
170 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GENÇLERİMİZİ KORUMAK İÇİN BATMAN VALİLİĞİYLE İŞBİRLİĞİ YAPILMALIDIR

  11 Aralık 2018 Yazar Makaleleri

  Teknoloji çağının hızla yayıldığı bir süreçle birlikte sosyal hayatta yaşanan değişimler ciddi bir hızla devam etmekte ve kendini iyice göstermektedir. Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması bilgilere kolayca ulaşabilme imkânı sağlarken gençlerimiz arasındaki iletişimi ortadan kaldırmakta ve bu şekliyle toplumsal denge üzerinde ciddi hasarlar oluşturabilmektedir. Ve yine gençlerimizin sosyal medya mecralarında bulaştığı bağımlılıklar ruhsal bozukluklara ve aile dramlarına yol açtığı gibi illegal örgütlerin normal dışı eğilimlerine ve tu...
 • TESİSLER SPORSEVERLERLE DOLUYOR

  11 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Batman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün açık ve kapalı spor tesislerinde oynanan müsabakalar sayesinde tesisler sporseverlerle dolup taşıyor. Batman Yeni Stadyumu başta olmak üzere, 19 Mayıs spor salonu, Atatürk Spor Salonu, 19 Mayıs Sentetik çim sahaları, Aydınkonak Semt Sahası, Beşiri, Kozluk ve Gercüş sentetik çim sahaları ve birçok alanda oynanan müsabakalara büyük ilgi gösteriliyor. Batmanlı sporseverler hafta sonlarını futbol, hentbol, basketbol, Voleybol, ampute futbolu, bayan futbolu ve daha birçok kategoride istediği branşı izleme fırsa...
 • JUDO TAKIMIMIZ 1.LİG’E YÜKSELDİ

  11 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Spor Toto Ümitler Judo Mix takımlar (karma) yükselme müsabakalarına katılan 1955 Batman Belediyespor Ümit Judo takımı, müsabakaları birincilikle bitirerek 1.Lig’e yükselme başarısı gösterdi. Türkiye Judo Federasyonunun Ankara’da bulunan tesislerdeki spor salonunda yapılan karşılaşmalarda 1955 Batman Belediyespor Ümit Judo takımı, final karşılaşmasında Galatasaray’ı yenerek birincilik kürsüsüne çıktı. Spor Toto Ümitler Judo Mix takımlar (karma) 1.Lig’e yükselme müsabakasındaki başarısıyla 2019 yılında 1.Lig ekipleri listesine adını yazdıran 1...
 • 12 YÜREKLİ ADAM LİDERLİK KOLTUĞUNA OTURDU

  10 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  2.Lig’de mücadele eden Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı, deplasmanda oynadığı Amed Sportif Faaliyetler takımını 83-68 mağlup ederek maç fazlasıyla liderlik koltuğuna oturdu. Lig’de oynadığı 7 maç sonunda almış olduğu 6 galibiyet ve 1 mağlubiyetle lider durumda bulunan 1955 Batman Belediyespor Tekerlekli Sandalye Basketbol takımımız, baştan sona üstün oynadığı maçın ilk yarısını da 40-35 önde bitirdi. ...