gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

ŞİMDİ HİZMET ZAMANI…


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Seçimler yapıldı, halk tercihini yaptı. Şimdi de seçilenlerin, kendilerine oy vermiş veya vermemiş, hiçbir ayırım yapmadan bütün halka hizmet etme zamanı…

Devletler, kendi sınırları içinde yaşayan ve kendisine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin ortak sermayesidir. Devletler bir parti veya ideolojinin tekelinde olamazlar, olmamalıdırlar. Tıpkı devletler gibi, kamusal alanlar ve kamuya/halka hizmet etmekle görevli makamlar da asla bir parti ve ideolojinin militanı ve esiri olmamalıdırlar.

Siyaset, halkı yönetme sanatı ve hizmetidir. Siyasiler, halka adil bir şekilde hizmet etmekle mükelleftirler ve bu sorumlulukla siyaseti bir hizmet yarışı olarak değerlendirmelidirler. Çağdaş diye örnek alınan Avrupa ülkelerinde bu kural işlendiği için ülke ve halk daha iyiye doğru yol almaktadır. Demokrasinin ve zenginliğin ileri olduğu ülkelerde halk ırk, sınıf, cinsiyet, mezhep ve dil gibi farklardan daha çok hizmet anlayışına göre tercihini yapmaktadır. Bu da ülke ve halkın yaşam standartlarını yükseltmektedir.

Bu seçimlerde halkın bazı prangaları kırdığı görülmektedir. Gönül ister ki artık halkımız kuru din –iman, ırk, dil söylemlerine ve heyecan veren sloganlara aldanmasın. Hiç kimse ne dinimiz ne de dilimiz üzerinde bizi kandıramasın. Artık hizmet yarışıyla bizden oy istesinler.

Dinimiz, ırkımız ve dilimiz için hiç kimseye mecbur ve kuyruk değiliz ve öyle ucuz propagandalara aldanmamalıyız. Her kim ki bizi adam yerine koyar, bize saygı ve hizmette bulunursa; biz de onu adam yerine koyup, adil bir şekilde bizi yönetmesi için yetki vermeliyiz. “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.” Sözü gereği, parti ve siyasilerin söylemlerinden ziyade, yaşamlarına ve yaptıkları hizmetlere bakmalıyız.

Bu genel kurallar yanında yaşadığımız bölgenin de bazı özel durumları vardır. Düne kadar belki sorunlarımızın kahır ekseriyeti, yaşadığımız ülkelerin sistemlerinden ve idarecilerden kaynaklanmaktaydı. Ama günümüzde en büyük problemlerin/engellerin şiddet ve partizanlık gibi kendi iç hastalıklarımızdan kaynaklandığına inanıyorum.

Yaşadığımız ülke ve ülkelerde inkâr, asimilasyon, faşizan baskıların, katliamların tek parti ve tek ideoloji dayatmalarından kaynaklandığı asla unutulmamalıdır. İslami değerlerin ve Kürt varlığının inkârı, asimilasyon ve sürgünler; Şeyh Sait bahanesiyle yüzlerce köyün yakılması, Ağrı ve Dersim katliamlarının ithal sistem ve ideolojilerle, tek parti zihniyetinin eseri olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır. Sosyalist ülkelerde, yaşadığımız ülkenin geçmişinde ve diktatörlükle yönetilen ülkelerde görüldüğü gibi; tek parti, tek ideoloji ve tek lider zihniyetinden insanlığa hiçbir hayır gelmemiş bilakis hep zulüm, katliam, sürgün, kan ve gözyaşlarına sebep olmuştur. Dünyada hiçbir millet tek parti, tek ideoloji ve tek lider zihniyetinden fayda görmemiş aksine zarar gördüğü gibi, Kürt halkı da ancak zarar görecek ve görmektedir.

Parti ve ideolojiler yerine ‘İnsan’ merkezli siyaset yapılmalıdır. Irkçılığı, sınıf ayırımını ret ettiğimiz gibi, ayrışma ve çatışmalara sebebiyet veren partizanlığı da ret etmeliyiz. Muhaliflerin partizanlık yapması ne kadar yanlış ve kötü ise; bizim-sizin de aynı şekilde partizanlık yaparak başkalarını dışlaması ve suçlaması aynı şekilde cehalet ve insanlık suçudur.

Kürt halkının iyiliğini isteyenler ve Kürt halkı adına siyaset yaptığını iddia edenler parti ve ideoloji ayırımından ziyade, tüm farklılıklarıyla Kürtler arasında diyalog ve uzlaşı sağlayarak hizmet etmelidirler. Her türlü ayırımcılığı ret ederek insanlarımıza hizmet etmelidirler.

İnsanlarımızın iyiliğini istemekte samimi ve dürüst olanlar, gazeteci ve aydınlar; devletin ve iktidarın yanlışlarını eleştirip karşı çıktığımız gibi, adımıza siyaset yaptığını iddia eden siyasilerin, parti ve örgütlerin yanlışlarına, belimizi büken şiddet ve partizanlıklarına karşı çıkmalıyız. Belki o zaman samimiyet, huzur, barış ve özgürlük yoluna girmiş oluruz.

Bölgemiz Belediyelerine atanan Kayyumlarla, şehrimiz ve halkımız hizmet gördü. Artık siyasi sloganlar ve partizanlık yerine hizmet istiyoruz. Belediyelerimizden parti, örgüt ve ideoloji yerine, hiçbir ayırım gözetmeden tüm halkımıza hizmet vermelerini istiyoruz. Tanımadığımız, nereli olduğunu bilmediğimiz, dilimiz ve şehrimizle bir ilgisi olmayan Kayyumların yaptıkları hizmetlerin aynen devam etmesini istiyoruz.

Tanımadığımız insanlardan gördüğümüz saygı ve hizmeti, bizim adımıza siyaset yapan çocuklarımızdan istemek en tabii hakkımız olsa gerek. İnsanlık ve iyilik adına yapacakları hizmetlerde yanlarında olduğumuzu ve yanlış yaptıklarında da eleştireceğimizi bilmelidirler.

Şimdi parti ve ideolojilerin, tarafgirliğin unutulması gereken hizmet zamanıdır

Share
592 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN’DA HER ÇOCUK KİTAPLA BULUŞSUN…

  21 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Orhan Pamuk "Okumak, yazarın harflerle anlattığı şeyleri aklın sessiz sinemasında bir bir resimlendirmekten başka nedir ki" diyerek okuma sürecine farklı bir anlam katmış ve bizlerinde kitap okurken sanki bir film sahnesinin içindeymişiz gibi kendimizi hissetmemiz gerekliliğine atıfta bulunarak okumanın önemine vurgu yapmıştır. Başka bir deyişle kitaplar; geçmişten bugüne kadar geçen tüm zamanlarda sanki bir film sahnesinin içindeymişiz gibi yolculuk yapabileceğimiz eserlerdir. Kelimelerin dünyasına kendimizi bıraktığımızda ve bunun farkına ...
 • LOJİSTİK CEP DEPO KURULDU

  17 Ekim 2019 Siyaset, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Batman Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından lojistik depolar kuruldu. Batman İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) olası bir afet durumunda kullanmak amacıyla lojistik cep depo kuruldu. AFAD Batman İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada “Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programında; Afetlere Müdahale kapasitemizin arttırılmasını, afetzedelere kısa sürede ulaşıp gerekli barınma, sosyal ve iaşe ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak, afet sonrası afet bölgesinde yaşanan kargaşa, endişe ve sıkıntıları ortadan kaldırmak amacı...
 • ANADOLUDA TEK YÜREK OLMUŞ EVLATLAR…

  16 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Küresel sistemin baş yapıcıları, Genelde Mezopotamya coğrafyasında özelde ise Suriye’de oluşturmaya çalıştıkları tehlikeli projelerle kendilerine kalıcı bir alan oluşturmaya çalışırken, Ülkemizi de güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya bırakabilecek bir süreci olgunlaştırma peşindedirler. Anlaşıldığı kadarıyla küresel sistemin baş yapıcıları amaçlarının sonucuna toplumun kardeşlik bağının ve kültürel değerlerinin parçalanması ile ulaşabileceklerini öngörmüşlerdir. Yaşadığımız toprakların asli kurucuları arasında en önde yer alan ve kurtuluş...
 • BATMAN’DA SİYASİ ACEMİLİK VE BÜROKRASİ…

  10 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Millete hizmet etmek üzere atanan bürokratları eleştirmemiz gerekiyorsa vicdan hukuku çerçevesine dikkat ederek ve doğruları yerine koyarak eleştirmeliyiz. Eleştiriler, insani ve ahlaki kurallar çizgisinde yapıldığında ve sınırları saygı ile örüldüğünde elbette ki toplumun istifade edebileceği genel bir davranış halini alır. Hatta eleştiriler vicdan çizgisinin istikametine uyularak sırf bir hatayı bertaraf etmek için yapılıyorsa belki de dua nispetindedir. Ancak sırf siyasilerle farklı çalışma kültürüne sahip olunduğu için ya da fikir ...