gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

ŞİMDİ HİZMET ZAMANI…


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Seçimler yapıldı, halk tercihini yaptı. Şimdi de seçilenlerin, kendilerine oy vermiş veya vermemiş, hiçbir ayırım yapmadan bütün halka hizmet etme zamanı…

Devletler, kendi sınırları içinde yaşayan ve kendisine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin ortak sermayesidir. Devletler bir parti veya ideolojinin tekelinde olamazlar, olmamalıdırlar. Tıpkı devletler gibi, kamusal alanlar ve kamuya/halka hizmet etmekle görevli makamlar da asla bir parti ve ideolojinin militanı ve esiri olmamalıdırlar.

Siyaset, halkı yönetme sanatı ve hizmetidir. Siyasiler, halka adil bir şekilde hizmet etmekle mükelleftirler ve bu sorumlulukla siyaseti bir hizmet yarışı olarak değerlendirmelidirler. Çağdaş diye örnek alınan Avrupa ülkelerinde bu kural işlendiği için ülke ve halk daha iyiye doğru yol almaktadır. Demokrasinin ve zenginliğin ileri olduğu ülkelerde halk ırk, sınıf, cinsiyet, mezhep ve dil gibi farklardan daha çok hizmet anlayışına göre tercihini yapmaktadır. Bu da ülke ve halkın yaşam standartlarını yükseltmektedir.

Bu seçimlerde halkın bazı prangaları kırdığı görülmektedir. Gönül ister ki artık halkımız kuru din –iman, ırk, dil söylemlerine ve heyecan veren sloganlara aldanmasın. Hiç kimse ne dinimiz ne de dilimiz üzerinde bizi kandıramasın. Artık hizmet yarışıyla bizden oy istesinler.

Dinimiz, ırkımız ve dilimiz için hiç kimseye mecbur ve kuyruk değiliz ve öyle ucuz propagandalara aldanmamalıyız. Her kim ki bizi adam yerine koyar, bize saygı ve hizmette bulunursa; biz de onu adam yerine koyup, adil bir şekilde bizi yönetmesi için yetki vermeliyiz. “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.” Sözü gereği, parti ve siyasilerin söylemlerinden ziyade, yaşamlarına ve yaptıkları hizmetlere bakmalıyız.

Bu genel kurallar yanında yaşadığımız bölgenin de bazı özel durumları vardır. Düne kadar belki sorunlarımızın kahır ekseriyeti, yaşadığımız ülkelerin sistemlerinden ve idarecilerden kaynaklanmaktaydı. Ama günümüzde en büyük problemlerin/engellerin şiddet ve partizanlık gibi kendi iç hastalıklarımızdan kaynaklandığına inanıyorum.

Yaşadığımız ülke ve ülkelerde inkâr, asimilasyon, faşizan baskıların, katliamların tek parti ve tek ideoloji dayatmalarından kaynaklandığı asla unutulmamalıdır. İslami değerlerin ve Kürt varlığının inkârı, asimilasyon ve sürgünler; Şeyh Sait bahanesiyle yüzlerce köyün yakılması, Ağrı ve Dersim katliamlarının ithal sistem ve ideolojilerle, tek parti zihniyetinin eseri olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır. Sosyalist ülkelerde, yaşadığımız ülkenin geçmişinde ve diktatörlükle yönetilen ülkelerde görüldüğü gibi; tek parti, tek ideoloji ve tek lider zihniyetinden insanlığa hiçbir hayır gelmemiş bilakis hep zulüm, katliam, sürgün, kan ve gözyaşlarına sebep olmuştur. Dünyada hiçbir millet tek parti, tek ideoloji ve tek lider zihniyetinden fayda görmemiş aksine zarar gördüğü gibi, Kürt halkı da ancak zarar görecek ve görmektedir.

Parti ve ideolojiler yerine ‘İnsan’ merkezli siyaset yapılmalıdır. Irkçılığı, sınıf ayırımını ret ettiğimiz gibi, ayrışma ve çatışmalara sebebiyet veren partizanlığı da ret etmeliyiz. Muhaliflerin partizanlık yapması ne kadar yanlış ve kötü ise; bizim-sizin de aynı şekilde partizanlık yaparak başkalarını dışlaması ve suçlaması aynı şekilde cehalet ve insanlık suçudur.

Kürt halkının iyiliğini isteyenler ve Kürt halkı adına siyaset yaptığını iddia edenler parti ve ideoloji ayırımından ziyade, tüm farklılıklarıyla Kürtler arasında diyalog ve uzlaşı sağlayarak hizmet etmelidirler. Her türlü ayırımcılığı ret ederek insanlarımıza hizmet etmelidirler.

İnsanlarımızın iyiliğini istemekte samimi ve dürüst olanlar, gazeteci ve aydınlar; devletin ve iktidarın yanlışlarını eleştirip karşı çıktığımız gibi, adımıza siyaset yaptığını iddia eden siyasilerin, parti ve örgütlerin yanlışlarına, belimizi büken şiddet ve partizanlıklarına karşı çıkmalıyız. Belki o zaman samimiyet, huzur, barış ve özgürlük yoluna girmiş oluruz.

Bölgemiz Belediyelerine atanan Kayyumlarla, şehrimiz ve halkımız hizmet gördü. Artık siyasi sloganlar ve partizanlık yerine hizmet istiyoruz. Belediyelerimizden parti, örgüt ve ideoloji yerine, hiçbir ayırım gözetmeden tüm halkımıza hizmet vermelerini istiyoruz. Tanımadığımız, nereli olduğunu bilmediğimiz, dilimiz ve şehrimizle bir ilgisi olmayan Kayyumların yaptıkları hizmetlerin aynen devam etmesini istiyoruz.

Tanımadığımız insanlardan gördüğümüz saygı ve hizmeti, bizim adımıza siyaset yapan çocuklarımızdan istemek en tabii hakkımız olsa gerek. İnsanlık ve iyilik adına yapacakları hizmetlerde yanlarında olduğumuzu ve yanlış yaptıklarında da eleştireceğimizi bilmelidirler.

Şimdi parti ve ideolojilerin, tarafgirliğin unutulması gereken hizmet zamanıdır

Share
273 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ELLERE “VAR” BİZE YOK MU ?

  18 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İYİ Kİ “VAR”SIN Bu hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçıyla büyük tartışmalara sebep olan VAR sisteminden bahsetmek istiyorum. Yıllardır futbolumuzun hep şikayet konusu olan hakem uygulamaları ve futbolun adaletsizliği, bitmek tükenmek bilmeyen tartışmalar doğurmuş ve tartışılmıştır. VAR ile birlikte hakem hatalarını ve mağduriyeti asgari düzeye indirmek hedeflenmiştir. Fakat zaman zaman VAR’a rağmen uygulamanın yeni olması nedeniyle hatalar meydana gelmektedir. Kİ futbol, bir hatalar oyunudur. Kulüp Başkanları, yöneticiler, tekni...
 • ŞİMDİ HİZMET ZAMANI…

  15 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Seçimler yapıldı, halk tercihini yaptı. Şimdi de seçilenlerin, kendilerine oy vermiş veya vermemiş, hiçbir ayırım yapmadan bütün halka hizmet etme zamanı… Devletler, kendi sınırları içinde yaşayan ve kendisine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin ortak sermayesidir. Devletler bir parti veya ideolojinin tekelinde olamazlar, olmamalıdırlar. Tıpkı devletler gibi, kamusal alanlar ve kamuya/halka hizmet etmekle görevli makamlar da asla bir parti ve ideolojinin militanı ve esiri olmamalıdırlar. Siyaset, halkı yönetme sanatı ve hizmetidir. Si...
 • TEORİK Mİ YOKSA PRATİK Mİ? 

  11 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  TEORİK ERSUN YANAL PRATİK FATİH TERİM Ersun Yanal iyi bir teorisyen, Fatih terim ise tecrübesi sayesinde iyi bir pratisyen, Ama maalesef her iki özellik aynı anda iki teknik adamımızda da mevcut değil. FENERBAHÇE-GALATASARAY 20 senedir Şükrü Saraçoğlu’nda kaybetmeyen Fenerbahçe mi yoksa Galatasaray mı kazanacak ? Bu iki camia için şampiyonlukla eş değerdeki maç bakalım nasıl sonuçlanacak. FENERBAHÇE Fenerbahçe, Taraftarın büyük bir desteğiyle Ali Koç başkanlığında yeni sezona başlarken büyük bir heyecan ve beklenti ya...
 • ADALET VE ÖZGÜRLÜK REHBERİ; HZ. MUHAMMED

  11 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Nisan ayıyla birlikte tabiat canlanmakta ve şenlenmektedir. Kışın kuruyan çöl ve ağaçlar, Nisan ayında renge renk çiçekler ve çimenlerle bir gelin gibi süslenmektedirler. İdeal bir yaşam için Allah’ın bize bildirdiği dinden uzaklaşan insanlar, adeta kış mevsimini yaşamaktadırlar. İnsana merhamet eden Allah, gönderdiği Resullerle insan hayatını Nisan ayı gibi güzelleştirmekte bereketlendirmektedir. Ve bir Nisan ayında hayat rehberi olarak tüm insanlığa örnek olacak Hz. Muhammed (sav)i göndermiştir. Hz. Muhammed’in peygamberlikle görevlendi...