gap başlık

logo

ŞEYTAN VE AVANESİ BOŞ DURUR MU? 


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Avrupa’nın bir Üniversitesinde öğrenciler, Ortadoğulu sınıf arkadaşlarını İslam ülkelerindeki terörle yargılarken öğrenci, “Tüm terör örgütlerinin ve anarşinin arkasında batı emperyalistlerinin olduğunu” söylüyordu. Ülkesine gitmesini isteyince de, “Devletleriniz ne zaman ülkemizden el çekseler, o zaman ülkemize döneriz” cevabını veriyordu.

İşgal ettikleri topraklarda yüzyıl önce kendi sistemlerini kuran ve işbirlikçilerini başımıza bela eden emperyalistlerin şeytani oyunlarını anlamadan sağlıklı bir neticeye varamayız. Kendi işbirlikçilerinin ve kurdukları sistemlerin zulmünden kaçanlar, kurtarıcı diye kendilerine sığınıyorlar. Sömürerek fakirleştirdikleri ve geri bıraktıkları halk, daha iyi bir yaşam için aslında kendi parasıyla zenginleşen emperyalist ülkelere kaçıyor.

Girdikleri ülkelerde ırk, ideoloji, mezhep, aşiret… Kavgaları; baş kesmeler, Cami ve çarşılarda canlı bomba eylemleri, iç çatışmalar artıyor. Ve kendileri istemedikçe de bitmiyor.

Haftanın konusu olan Afganistan, yarım asırdan fazladır emperyalistlerin işgali ve iç çatışmalarla can çekişmektedir. SSCB işgaline karşı destansı bir mücadele veren Afganlı mücahitler, süper güç olan Rusya’yı ülkelerinden kovdular. Bu kez büyük şeytan ABD, Suudi ve Pakistan üzerinden Afgan mücahitler arasındaki ihtilafları körükleyerek, Taliban üzerinden çatışma başlattılar. Birkaç yıllık iç çatışmadan sonra iktidara gelen Taliban, İslam’a ve haliyle insan haklarına aykırı bazı tavırlarıyla, kötü bir intiba bıraktı. Aslında İslam ve insanlık düşmanı emperyalistlerin istediği de buydu. Oyun içinde oyun kuruyorlar. İkiz Kulelerin vurulmasını bahane eden ABD, ‘Teröristlere destek oluyor’ bahanesiyle Afganistan’ı işgal etti. Ancak Taliban teslim olmadı ve 20 yıldır ABD işgaline karşı savaşıyor.

Çatışmalarda büyük kayıplar veren ABD, nihayetinde geçen hafta askerlerini çekti. Askerlerini çekerken de; kendi halkına ihanet ederek kendisiyle işbirliği yapanları, kullandıklarını bırakarak gitti. Ve bakıyoruz gerek Afganistan’da, ülkemizde ve başka yerlerde ABD askerinin gidişine yas tutanlar var. Peki ABD; Irak, Suriye ve 20 yıldır Afganistan’da ne yaptı ki, Taliban’a tercih edilsin?

ABD, işgal ettiği bu ülkelerin hazinelerini, yer altı ve yerüstü zenginlik kaynaklarını çaldı. Irk, mezhep, aşiret kavgalarını alevlendirdi. Gerektiğinde kullanmak için kendine asker ve işbirlikçi yetiştirdi. Uçak ve füzelerle, kadın –çocuk yüzbinlerce masum insan katletti. On binlerce çocuğu sakat bıraktı. Tecavüz etti, katlettikleri insanların üzerine işeyen şerefsiz askerlerinin fotolarını çekti. Bombaladığı bir medresede 100 çocuğu katletti. Hiçbir değer tanımadı, sadece çıkarını düşündü. Ve şeytanca planlar yapmadan gittiğine inanmamak gerek. Afganistan’a bıraktığı fitne tohumları, yarın iç çatışmaları başlatırsa hiç şaşmayın.

Evet Taliban, geçmişte hiç te tasvip etmediğimiz hatalar yaptı. Ancak şimdi verdikleri mesajlar gayet olumludur. Genel af ilan ettiler. İntikam duygusuyla hareket etmeyeceklerini, kimseye düşmanlık yapmayacaklarını; herkesi içine alacak bir hükümet kuracaklarını; kadınları eğitim, iş ve sosyal hayatta katacaklarını; Adaletle iş göreceklerini söylemektedirler. Peki bütün bu olumlu mesajlara rağmen Müslümanlık ve Kur’an maskesiyle, Afgan halkına yapılan bu düşmanlık neden? Büyük şeytan Amerika’nın bunca katliamlarını, işgal ve sömürgeciliğini, halklar arasına koyduğu fitneleri lanetlemeyenlerin, Taliban’a saldırmaları çelişki ve ahlaksızlık değil midir?

Bir insan ve Müslüman olarak, işgal ve katliamlarda sınır tanımayan emperyalistlerin Afganistan’dan defolmaları bizi sevindirmiştir. Milliyet, dil, mezhep, örgütlenme olarak çok farklılık gösteren ve yarım asra yakındır savaş halinde olan Afganistan’da; iç barışı, huzur ve güveni sağlamanın çok kolay olmadığını biliyoruz. Ancak umut ve dua ile; Afgan halkının ve Taliban’ın yaşanan bunca acılardan, iç çatışmalardan, kardeş kavgalarından, tecrübelerden, İslam ve insanlık düşmanı şeytani güçlerin hile ve fitnelerinden … Dersler alarak; hiçbir ırk, mezhep, cinsiyet ayırımı yapmadan; tüm kesimleri içine alan, insanı önceleyen ve insan haklarına dayalı adil bir yönetim oluşturmaları dileğimizdir.

Share
650 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...
 • GELECEĞİN PETROLSPORLULARI STADA NEDEN ALINMIYOR?

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Bu hafta sonumu her iki haftada bir olduğu gibi yine Batman Petrol Spora ayırdım ve Şehir stadına Artvin Hopa maçını izlemeye gittim. Takımımız taraftarların yoğun ilgisi, desteği ve güzel oyunuyla maçı kazandı, son zamanlarda izlediğimiz en iyi Petrol Sporu izledik. Kaçan pozisyonlar bir hayli çoktu, oynanan oyun mükemmel değilse de iyiydi, daha iyi olacaktır inşallah. Biz aşı takvimini tamamlamış yetişkinler olarak bu maçın zevkine ve atmosferine mazhar olduk fakat, beni maçı kazanmanın sevinci ile eşit düzeyde üzen bir durum oldu, son ...