gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

09 Haziran 2019

‘SAHİPSİZ BATMAN’ DEMEMEK İÇİN…!


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Deyim yerindeyse ilimizin sorunlarının giderilmemesi için hemen hemen ilimizi yöneten her yetkilinin üzerinde sanki ölü bir toprak serilmiş gibi bir durumla karşı karşıyayız maalesef.

Özellikle alt ve üst yapı için hizmet sezonunun açıldığı bir dönemde olmamıza rağmen, maalesef hiçbir alanda bir kımıldama dahi göremiyoruz.

Batmanımızın o kadar çok sorunu var ki, bu sorunlarımızı çözecek özellikle siyasi ve bürokratlardan da ses seda çıkmayınca, ‘Sahipsiz Batman’ söyleminin de ne kadar haklı bir tepki söylemi olduğunu ortaya çıkarmış oluyor…

Uzun zamandır basınımızla bir araya gelmeyen yada gelmek istemeyen valimiz Hulusi Şahin’e Batmanımızın temel sorunlarını gündeme taşımak ve soru sormak, biz gazetecilerin asli görevlerinden sadece bir tanesidir.

Şahsen ben valimiz Sayın Hulusi Şahin’in Batman kamuoyunun merak ettiği ve bize en çok ulaşan sorun ve sıkıntıları aktararak soracağım sorulara cevap vereceğini, bu vesileyle de hem biz basın mensuplarını, hem de halkımızı bilgilendireceğini umut ediyorum;

 1. Fiziki şartları yetersiz olan bölge hastanesine alternatif olarak yapılması planlanan 500 yataklı hastanenin durumu ne aşamada ve ne zaman tamamlanacak?
 2. Kadın Doğum Hastanesinde gelinen son nokta nedir?
 3. Bazı bölümlerde var olan doktor açıkları kapanacak mı?
 4. 2’ci OSB’de gelinen son durum ne?
 5. İlimizin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğe kısmen de çözüm olacak olan gerçek ve sermayesi güçlü iş insanlarının ilimize üretime dayalı yatırım yapmaları için ne gibi çalışmalarınız var?
 6. Mevcut OSB’de üretim yapmayan ve şartları yerine getirmeyen firmalar var mı? Varsa bunlarla ilgili yasal yaptırımlarınız olacak mı?
 7. Hava ulaşımında yaşanan yoğunluğa ve talebe rağmen, seferlerin düşürülmesini neye bağlıyorsunuz? Seferlerin tekrar artırılması için girişimleriniz var mı? Varsa nelerdir?
 8. Batmanın 50 yıllık sorunu olan İluh deresinin ıslahı konusunda belediye yönetimi ile çalışmayı düşünüyormusunuz? Bu konuda bir girişiminiz olacak mı?
 9. Özel idare ve milli emlak sınırları içerisinde kalan hazine arazilerini imara açmayı planlıyormusunuz?
 10. Petrolspor yönetimi ile makamınızda yaşadığınız tartışma iddiaları doğrumu? Doğruysa Petrolspora 2019-2020 sezonu için özellikle maddi konuda desteğiniz olmayacak mı?
 11. Başarılı bulmadığınız kurum müdürleri var mı? Varsa yaptırımınız olacak mı?
 12. Ak Partili milletvekilimiz Sayın Ziver Özdemir ile uyumunuz nasıl? Sorunların çözümü noktasında siyasi destek alabiliyormusunuz?
 13. İl dışındaki genç öğrencilerin Batman üniversitesini tercih etmelerini sağlayacak yeni ve kabul gören fakültelerin açılması için bir çalışmanız yada girişiminiz var mı?
 14. Esentepe projesi ne aşamada? Ne zaman bitirilmesi hedefleniyor?
 15. Gençlere yönelik sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetleriniz olacak mı?
 16. Her yaz sezonunda il genelinde yaşanan boğulma vakalarına karşı alınan önlem ve tedbirler nelerdir?
 17. Yine her yıl yaşadığımız ve halkımızın sağlığını oldukça tehdit eden ve yaklaşmakta olan anız yangınlarıyla ilgili ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?
 18. Özellikle bu iki önemli konu hakkında halkı bilinçlendirecek ve uyaracak yazılı, görsel ve işitsel medyayı kullanmayı; bunların yanı sıra yine kamu yatırımlarını da bu araçlar vasıtasıyla Batman halkına aktarmayı düşünürmüsünüz?
 19. 2019-2020 Eğitim ve öğretim sezonuna ne kadar hazırız? İhtiyaç duyulan derslik sayısı ne kadardır?
 20. Ilusu barajı nedeniyle Hasankeyf halkının ne zaman yeni Hasankeyf’e taşınmasını bekliyorsunuz? Kalan tarihi eserler var mı? Varsa taşınma işlemleri ne zaman tamamlanacak? Baraj ne zaman su tutmaya başlayacak?
 21. Batmanın en önemli sorunlarından biri olan fuar ve kongre merkezinin kurulması için bir çalışmanız olacak mı?
 22. Batman basını hakkında görüşleriniz nelerdir? Basından uzak durmanızın özel bir nedeni var mı? Bir vali olarak kendinizi, hizmetlerinizi ve halkla diyaloğunuzu yeteri kadar Batman ve ülke kamuoyuna anlatabildiğinizi düşünüyormusunuz?
 23. Uyuşturucuyla ve tefecilerle mücadele konusunda emniyetin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verebilirmisiniz?
 24. Yaklaşık 8 aydır Batmanda görev yapıyorsunuz. Size göre Batmanın en öncelikli sorunu nedir?
 25. Batmanda hoş bir seda bırakmak için en büyük hedefiniz nedir?

Evet, belki sayın valimizle canlı basın toplantımız olsaydı bu kadar soruyu sormam mümkün olmayacaktı.)) Yazılı sormak bence daha iyi oldu.!

Çünkü ben bile bu kadar soru çıkaracağımı düşünmemiştim…))

Eğer Sayın Hulusi Şahin bu sorularıma cevap vermek isterse, verdiği her cevabı tarafsız ve objektif yayıncılık gereği siz değerli okurlarımızla ve Batman kamuoyuyla paylaşacağım.

Batmanımızın en kısa sürede var olan sorunlarının çözüme kavuşması temennisiyle, çok zor belki ama ‘Sahipsiz Batman’ söyleminden kurtulması dileğiyle…

Share
925 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN BÜROKRASİSİNDE EGEMEN OLMAYA ÇALIŞAN BAZI VAKIFLARA DİKKAT…

  03 Aralık 2019 Yazar Makaleleri

  15 Temmuz 2016 yılında FETÖ tarafından sahnelenen hain darbe girişiminden sonra ortaya çıkan tabloyu kendi lehine değerlendirmek isteyen farklı vakıf, sendika ve cemaatlerin, bürokrasiyi ve siyaseti ele geçirme isteği toplum tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Paralel yapılanmanın ortaya çıkarılmasıyla birlikte hükümetin bu yapılanmaya karşı başlattığı operasyonlar sonrasında ortaya çıkan boşluklara kendi yakınlarını yerleştirmeye gayret eden farklı vakıf ve cemaatlerin, hükümete ve devlete karşı yeni bir yapılanmanın içine girme ola...
 • İNSANLARIN EN SEVİMLİ OYUNCAĞI: YALAN!

  01 Aralık 2019 Yazar Makaleleri

  Düzenbazlık, yalan ve ihanet, dürüst olacak kadar zekâsı olmayan ahmakların işidir. Yalan, insan kişiliğinin canavarıdır! Ne yazıktır ki, insanlar onu kendilerine en güzel ve en sevimli oyuncakları olarak seçmiş bulunmaktadır. Bilmezler ki, Yalan; Kendilerinde var olan tüm güzellikleri, ahlakı, edebi ve onlarla beraber olan her ne varsa hepsini onlardan alıp götürdüğünü. Yerini ahlakın, edebin, güzelliklerinin kalmadığı yoksul bir beden ve satılmış bir ruh alır. Hakikatle bağı gevşeyen her insanın yalanlar içerisinde yüzmeyi kendilerin...
 • BATMAN ÜNİVERSİTESİ VE VALİ HULUSİ ŞAHİN’DEN BEKLENTİLER…

  12 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Her hafta ilimizin güncel ve siyasi sorunlarına değinerek yaşadığımız şehrin eğitimsel, toplumsal, kültürel ve diğer gerçeklerini hakkaniyet ölçüsünde ortaya koyarak hemşerilerimizin ve devlet büyüklerimizin yerel konulara odaklanmasına özen gösteriyoruz. Özellikle genç, dinamik, ufku geniş ve katılımcılığı önemseyen bir valiye sahip olmamız, başarıya susamış bir şehrin ve büyük hedefleri olan gençlerimizin yarınları için büyük bir şans olarak kabul edilmelidir. Malumunuz olmak üzere üniversiteler bulundukları şehirlerde adeta bacasız bir...
 • GENÇELERİMİZE AÇIK MEKTUP…

  10 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman gazete arşivime bakar ne zaman neler yazdığımı, nasıl haberler yaptığımızı gözden geçiririm… yaklaşık 2 yıl önce yazdığım bir yazı gözüme ilişti ve bu makalemi tekrar yayınlama gereği duydum…   Sevgili Gençler… Tarih sayfalarına baktığımızda genelde bir babanın oğluna; eşlerin birbirilerine, bir annenin evladına,   bir çocuğun babasına, bir kanaat önderinin kendi camiasına, bir alimin kendi ümmetine yada bir bilgenin insanlığa bıraktığı müthiş anlamlı nasihatlerini, mesajlarını görürsünüz ve okursunuz… Bende sizl...