gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

09 Haziran 2019

‘SAHİPSİZ BATMAN’ DEMEMEK İÇİN…!


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Deyim yerindeyse ilimizin sorunlarının giderilmemesi için hemen hemen ilimizi yöneten her yetkilinin üzerinde sanki ölü bir toprak serilmiş gibi bir durumla karşı karşıyayız maalesef.

Özellikle alt ve üst yapı için hizmet sezonunun açıldığı bir dönemde olmamıza rağmen, maalesef hiçbir alanda bir kımıldama dahi göremiyoruz.

Batmanımızın o kadar çok sorunu var ki, bu sorunlarımızı çözecek özellikle siyasi ve bürokratlardan da ses seda çıkmayınca, ‘Sahipsiz Batman’ söyleminin de ne kadar haklı bir tepki söylemi olduğunu ortaya çıkarmış oluyor…

Uzun zamandır basınımızla bir araya gelmeyen yada gelmek istemeyen valimiz Hulusi Şahin’e Batmanımızın temel sorunlarını gündeme taşımak ve soru sormak, biz gazetecilerin asli görevlerinden sadece bir tanesidir.

Şahsen ben valimiz Sayın Hulusi Şahin’in Batman kamuoyunun merak ettiği ve bize en çok ulaşan sorun ve sıkıntıları aktararak soracağım sorulara cevap vereceğini, bu vesileyle de hem biz basın mensuplarını, hem de halkımızı bilgilendireceğini umut ediyorum;

 1. Fiziki şartları yetersiz olan bölge hastanesine alternatif olarak yapılması planlanan 500 yataklı hastanenin durumu ne aşamada ve ne zaman tamamlanacak?
 2. Kadın Doğum Hastanesinde gelinen son nokta nedir?
 3. Bazı bölümlerde var olan doktor açıkları kapanacak mı?
 4. 2’ci OSB’de gelinen son durum ne?
 5. İlimizin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğe kısmen de çözüm olacak olan gerçek ve sermayesi güçlü iş insanlarının ilimize üretime dayalı yatırım yapmaları için ne gibi çalışmalarınız var?
 6. Mevcut OSB’de üretim yapmayan ve şartları yerine getirmeyen firmalar var mı? Varsa bunlarla ilgili yasal yaptırımlarınız olacak mı?
 7. Hava ulaşımında yaşanan yoğunluğa ve talebe rağmen, seferlerin düşürülmesini neye bağlıyorsunuz? Seferlerin tekrar artırılması için girişimleriniz var mı? Varsa nelerdir?
 8. Batmanın 50 yıllık sorunu olan İluh deresinin ıslahı konusunda belediye yönetimi ile çalışmayı düşünüyormusunuz? Bu konuda bir girişiminiz olacak mı?
 9. Özel idare ve milli emlak sınırları içerisinde kalan hazine arazilerini imara açmayı planlıyormusunuz?
 10. Petrolspor yönetimi ile makamınızda yaşadığınız tartışma iddiaları doğrumu? Doğruysa Petrolspora 2019-2020 sezonu için özellikle maddi konuda desteğiniz olmayacak mı?
 11. Başarılı bulmadığınız kurum müdürleri var mı? Varsa yaptırımınız olacak mı?
 12. Ak Partili milletvekilimiz Sayın Ziver Özdemir ile uyumunuz nasıl? Sorunların çözümü noktasında siyasi destek alabiliyormusunuz?
 13. İl dışındaki genç öğrencilerin Batman üniversitesini tercih etmelerini sağlayacak yeni ve kabul gören fakültelerin açılması için bir çalışmanız yada girişiminiz var mı?
 14. Esentepe projesi ne aşamada? Ne zaman bitirilmesi hedefleniyor?
 15. Gençlere yönelik sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetleriniz olacak mı?
 16. Her yaz sezonunda il genelinde yaşanan boğulma vakalarına karşı alınan önlem ve tedbirler nelerdir?
 17. Yine her yıl yaşadığımız ve halkımızın sağlığını oldukça tehdit eden ve yaklaşmakta olan anız yangınlarıyla ilgili ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?
 18. Özellikle bu iki önemli konu hakkında halkı bilinçlendirecek ve uyaracak yazılı, görsel ve işitsel medyayı kullanmayı; bunların yanı sıra yine kamu yatırımlarını da bu araçlar vasıtasıyla Batman halkına aktarmayı düşünürmüsünüz?
 19. 2019-2020 Eğitim ve öğretim sezonuna ne kadar hazırız? İhtiyaç duyulan derslik sayısı ne kadardır?
 20. Ilusu barajı nedeniyle Hasankeyf halkının ne zaman yeni Hasankeyf’e taşınmasını bekliyorsunuz? Kalan tarihi eserler var mı? Varsa taşınma işlemleri ne zaman tamamlanacak? Baraj ne zaman su tutmaya başlayacak?
 21. Batmanın en önemli sorunlarından biri olan fuar ve kongre merkezinin kurulması için bir çalışmanız olacak mı?
 22. Batman basını hakkında görüşleriniz nelerdir? Basından uzak durmanızın özel bir nedeni var mı? Bir vali olarak kendinizi, hizmetlerinizi ve halkla diyaloğunuzu yeteri kadar Batman ve ülke kamuoyuna anlatabildiğinizi düşünüyormusunuz?
 23. Uyuşturucuyla ve tefecilerle mücadele konusunda emniyetin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verebilirmisiniz?
 24. Yaklaşık 8 aydır Batmanda görev yapıyorsunuz. Size göre Batmanın en öncelikli sorunu nedir?
 25. Batmanda hoş bir seda bırakmak için en büyük hedefiniz nedir?

Evet, belki sayın valimizle canlı basın toplantımız olsaydı bu kadar soruyu sormam mümkün olmayacaktı.)) Yazılı sormak bence daha iyi oldu.!

Çünkü ben bile bu kadar soru çıkaracağımı düşünmemiştim…))

Eğer Sayın Hulusi Şahin bu sorularıma cevap vermek isterse, verdiği her cevabı tarafsız ve objektif yayıncılık gereği siz değerli okurlarımızla ve Batman kamuoyuyla paylaşacağım.

Batmanımızın en kısa sürede var olan sorunlarının çözüme kavuşması temennisiyle, çok zor belki ama ‘Sahipsiz Batman’ söyleminden kurtulması dileğiyle…

Share
739 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

‘SAHİPSİZ BATMAN’ DEMEMEK İÇİN…!” için 1 yorum

 1. Hikmet Duruş : diyor ki:

  Batman’da konut fiyatlarının yüksek olduğu konusunu Batman Gazetesi 2 mayısta yine hassasiyetle gündeme getirmiştir.
  Ev fiatlarının yüksek olmasının tek sebebi imar sorununun çözüllememesidir. Halkın tercihi olan sanayi sitesi taraflarında bulunan arazilerin imar’a açılma durumu 20 senedir engellenmektedir. Bu sorunu halledecek gözü pek bir yönetici olmamıştır.
  Umarım şimdi olurda
  Sanayi sitesi civarından Bıçakçıya kadar olan arazilerin imar sorunu çözülmesi durumunda konut fiatları yarı yarıya azalacaktır. Yani Batman’da 400 bin lira olan ev fiatları 200 bin liraya düşecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE 1.Sİ OLAN ÖĞRENCİ ÇİN’E GİDİYOR

  16 Haziran 2019 Eğitim, Sağlık, Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran uluslararası resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı konuk etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Okul Müdürü Veysi Aksoy ve Resim Öğretmeni refakatinde ziyarete gelen TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı makamında konuk etti. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen ‘Hayalimdeki Çin’ konulu resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Ümran Aydın’...
 • BATMAN KAMUOYUNDAN RİCAM VAR…

  16 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Değerli dostlarım, takipçilerim ve okurlarım… Yaklaşık 22 yıldan beri iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla sizlere haberler yazıyor, makalelerimle gündemdeki konular hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum. Tabi beğeneniz olduğu kadar bu fikirlerime katılmayanlar da olacaktır. Buda son derece doğaldır. Saygı çerçevesinde de her görüş ve önerilere de açık olduğumu beni tanıyanlar bilir. Bugün sizlerle dertleşmek ve toplumumuzda yani halkımız arasında gördüğüm ve hiç tasvip etmediğim konularla alakalı acizane bazı öneri ve rica...
 • AK PARTİ BATMAN’DA KAYBETMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

  12 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel yönetim seçimlerinde yaşanan büyük kaybedişe rağmen AK Parti Batman il teşkilatının genel bir değerlendirme yapmak ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için her hangi bir çalışma içerisinde olmaması odak noktalarının farklılığı konusunda akıllarda soru işareti bırakmaktadır. AK Parti iktidarının ilimiz özelinde yapmış olduğu büyük icraat, hizmet ve yatırımlara rağmen sandıklardan alınan mağlubiyetin değerlendirmelerini sahada analiz etmek, seçmendeki yansımasını takip etmek ve yapılan hataları ayıklayarak bir sonraki seçimler...
 • GELİŞİME DOĞRU

  11 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı, insanların konuşma dışında duygu ve düşüncelerini anlatabilmek için başvurdukları, belli işaretler ve işaret sistemlerinden meydana gelmiş bir ifade vasıtasıdır. Yazı, insanoğlunun en önemli icatlarından biridir. Yazının icadı, bir kişi tarafından kısa bir zamanda olmamıştır. Yazı, insan topluluğunun ortak eseridir ve binlerce yıllık bir gelişme sonunda bugünkü şeklini almıştır. Yazı ihtiyacı, Yontma Taş Çağı insanlarından itibaren başlar. Bu çağda yaşayanlar da, başarılarını dile getirip yaşatmak, dini ya da sosyal ihtiyaçlarını belirt...