gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

09 Haziran 2019

‘SAHİPSİZ BATMAN’ DEMEMEK İÇİN…!


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Deyim yerindeyse ilimizin sorunlarının giderilmemesi için hemen hemen ilimizi yöneten her yetkilinin üzerinde sanki ölü bir toprak serilmiş gibi bir durumla karşı karşıyayız maalesef.

Özellikle alt ve üst yapı için hizmet sezonunun açıldığı bir dönemde olmamıza rağmen, maalesef hiçbir alanda bir kımıldama dahi göremiyoruz.

Batmanımızın o kadar çok sorunu var ki, bu sorunlarımızı çözecek özellikle siyasi ve bürokratlardan da ses seda çıkmayınca, ‘Sahipsiz Batman’ söyleminin de ne kadar haklı bir tepki söylemi olduğunu ortaya çıkarmış oluyor…

Uzun zamandır basınımızla bir araya gelmeyen yada gelmek istemeyen valimiz Hulusi Şahin’e Batmanımızın temel sorunlarını gündeme taşımak ve soru sormak, biz gazetecilerin asli görevlerinden sadece bir tanesidir.

Şahsen ben valimiz Sayın Hulusi Şahin’in Batman kamuoyunun merak ettiği ve bize en çok ulaşan sorun ve sıkıntıları aktararak soracağım sorulara cevap vereceğini, bu vesileyle de hem biz basın mensuplarını, hem de halkımızı bilgilendireceğini umut ediyorum;

 1. Fiziki şartları yetersiz olan bölge hastanesine alternatif olarak yapılması planlanan 500 yataklı hastanenin durumu ne aşamada ve ne zaman tamamlanacak?
 2. Kadın Doğum Hastanesinde gelinen son nokta nedir?
 3. Bazı bölümlerde var olan doktor açıkları kapanacak mı?
 4. 2’ci OSB’de gelinen son durum ne?
 5. İlimizin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğe kısmen de çözüm olacak olan gerçek ve sermayesi güçlü iş insanlarının ilimize üretime dayalı yatırım yapmaları için ne gibi çalışmalarınız var?
 6. Mevcut OSB’de üretim yapmayan ve şartları yerine getirmeyen firmalar var mı? Varsa bunlarla ilgili yasal yaptırımlarınız olacak mı?
 7. Hava ulaşımında yaşanan yoğunluğa ve talebe rağmen, seferlerin düşürülmesini neye bağlıyorsunuz? Seferlerin tekrar artırılması için girişimleriniz var mı? Varsa nelerdir?
 8. Batmanın 50 yıllık sorunu olan İluh deresinin ıslahı konusunda belediye yönetimi ile çalışmayı düşünüyormusunuz? Bu konuda bir girişiminiz olacak mı?
 9. Özel idare ve milli emlak sınırları içerisinde kalan hazine arazilerini imara açmayı planlıyormusunuz?
 10. Petrolspor yönetimi ile makamınızda yaşadığınız tartışma iddiaları doğrumu? Doğruysa Petrolspora 2019-2020 sezonu için özellikle maddi konuda desteğiniz olmayacak mı?
 11. Başarılı bulmadığınız kurum müdürleri var mı? Varsa yaptırımınız olacak mı?
 12. Ak Partili milletvekilimiz Sayın Ziver Özdemir ile uyumunuz nasıl? Sorunların çözümü noktasında siyasi destek alabiliyormusunuz?
 13. İl dışındaki genç öğrencilerin Batman üniversitesini tercih etmelerini sağlayacak yeni ve kabul gören fakültelerin açılması için bir çalışmanız yada girişiminiz var mı?
 14. Esentepe projesi ne aşamada? Ne zaman bitirilmesi hedefleniyor?
 15. Gençlere yönelik sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetleriniz olacak mı?
 16. Her yaz sezonunda il genelinde yaşanan boğulma vakalarına karşı alınan önlem ve tedbirler nelerdir?
 17. Yine her yıl yaşadığımız ve halkımızın sağlığını oldukça tehdit eden ve yaklaşmakta olan anız yangınlarıyla ilgili ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?
 18. Özellikle bu iki önemli konu hakkında halkı bilinçlendirecek ve uyaracak yazılı, görsel ve işitsel medyayı kullanmayı; bunların yanı sıra yine kamu yatırımlarını da bu araçlar vasıtasıyla Batman halkına aktarmayı düşünürmüsünüz?
 19. 2019-2020 Eğitim ve öğretim sezonuna ne kadar hazırız? İhtiyaç duyulan derslik sayısı ne kadardır?
 20. Ilusu barajı nedeniyle Hasankeyf halkının ne zaman yeni Hasankeyf’e taşınmasını bekliyorsunuz? Kalan tarihi eserler var mı? Varsa taşınma işlemleri ne zaman tamamlanacak? Baraj ne zaman su tutmaya başlayacak?
 21. Batmanın en önemli sorunlarından biri olan fuar ve kongre merkezinin kurulması için bir çalışmanız olacak mı?
 22. Batman basını hakkında görüşleriniz nelerdir? Basından uzak durmanızın özel bir nedeni var mı? Bir vali olarak kendinizi, hizmetlerinizi ve halkla diyaloğunuzu yeteri kadar Batman ve ülke kamuoyuna anlatabildiğinizi düşünüyormusunuz?
 23. Uyuşturucuyla ve tefecilerle mücadele konusunda emniyetin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verebilirmisiniz?
 24. Yaklaşık 8 aydır Batmanda görev yapıyorsunuz. Size göre Batmanın en öncelikli sorunu nedir?
 25. Batmanda hoş bir seda bırakmak için en büyük hedefiniz nedir?

Evet, belki sayın valimizle canlı basın toplantımız olsaydı bu kadar soruyu sormam mümkün olmayacaktı.)) Yazılı sormak bence daha iyi oldu.!

Çünkü ben bile bu kadar soru çıkaracağımı düşünmemiştim…))

Eğer Sayın Hulusi Şahin bu sorularıma cevap vermek isterse, verdiği her cevabı tarafsız ve objektif yayıncılık gereği siz değerli okurlarımızla ve Batman kamuoyuyla paylaşacağım.

Batmanımızın en kısa sürede var olan sorunlarının çözüme kavuşması temennisiyle, çok zor belki ama ‘Sahipsiz Batman’ söyleminden kurtulması dileğiyle…

Share
829 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

‘SAHİPSİZ BATMAN’ DEMEMEK İÇİN…!” için 1 yorum

 1. Hikmet Duruş : diyor ki:

  Batman’da konut fiyatlarının yüksek olduğu konusunu Batman Gazetesi 2 mayısta yine hassasiyetle gündeme getirmiştir.
  Ev fiatlarının yüksek olmasının tek sebebi imar sorununun çözüllememesidir. Halkın tercihi olan sanayi sitesi taraflarında bulunan arazilerin imar’a açılma durumu 20 senedir engellenmektedir. Bu sorunu halledecek gözü pek bir yönetici olmamıştır.
  Umarım şimdi olurda
  Sanayi sitesi civarından Bıçakçıya kadar olan arazilerin imar sorunu çözülmesi durumunda konut fiatları yarı yarıya azalacaktır. Yani Batman’da 400 bin lira olan ev fiatları 200 bin liraya düşecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÖMÜR YAVAŞLARKEN ZAMAN NEDEN HIZLANIR?

  20 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Geçen giden zaman yaşımızı, yaşımız da zaman algımızı tayin ediyor! Biraz karışık mı oldu? O zaman hemen açıklayalım… Biz yaşlandıkça zaman hızlanıyor. Bu tespit tamamen bilimsel olup “zaman geçmek bilmiyor” diye sızlanan genç nesil! Sizi yazının devamını okurken görmek isteriz… Bilim açıklıyor: Zaman neden biz yaşlandıkça daha hızlı akar? BEYİN VE ZİHİN Size de yaşınız ilerledikçe zaman daha hızlı akıyor gibi geliyor mu? Sanırız hayatın en büyük oyunlarından biri bu. Ve siz de kendini bu oyunun içinde hissedenlerdenseniz, kesinlikle yalnız ...
 • BİR GÜZEL İNSAN…

  19 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Allah Kur’an’ı Kerim’de, insanı en güzel şekilde yarattığını, ancak yaratılış istikametinden ayrılan insanın aşağıların aşağısına yuvarlandığını beyan etmektedir. Allah’ın kâinatı kendisi için yarattığı ve hizmetine verdiği insanoğlu, ne yazık ki bencillik, ırkçılık, kör tarafgirlik ve ideolojik sebeplerle yoldan sapmış ve birbirlerini yemektedirler. İnsani değerlerin altüst edildiği günümüzde insanlar mal varlıklarıyla, sahip oldukları mevkileriyle, işbilir dedikleri yalakalıklarıyla,  mensubu bulunduğu parti ve aşiretin gücüyle orantılı ol...
 • AK PARTİ VE CHP’DEN BEKLENTİLER…

  18 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Görülüyor ki, sonbahar siyaset açısından çok hareketli geçecek. Yeni siyaset arayışlarının, ülke gündeminde olacağını şimdiden kestirmek çok zor olmasa gerek. Siyasette yeni bir anlayış aranırken, Türkiye Toplumu Ak Parti ve CHP’den ne bekliyor? Yıllardır süregelen acı, kan, gözyaşının dinmediği ve bir türlü çözülemeyen, Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen toplumsal meselelerimizin, demokratik olarak kalıcı çözümü için yeni bir Anayasa yapımında CHP’nin rol alması; CHP’nin devletçi anlayıştan ziyade, halkı önceleyen bir anlayış sergilem...
 • HER ŞEYİN BAŞI HUZUR…

  09 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Her şeyin başının sağlık olduğunu biliyoruz, aslında sağlığın temelinde huzur vardır. Huzurun olmadığı yerde hiçbir şeyin o kadar önemli ve anlamlı olduğunu düşünmüyorum. Huzurun olduğu yerde sağlık, Huzurun olduğu yerde sevgi, Huzurun olduğu yerde saygı, Huzurun olduğu yerde mutluluk vardır. Huzurlu olan toplumlar, aynı zamanda daha rasyonel düşünebilen toplumlar olarak görebiliyoruz. Bana göre; Huzurlu olmanın yolu… Pozitif düşünme, Olan şeyle yetinme, Şükretme, Maddiyattan çok, toplumsal/manevi değerlere ö...