gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

SAĞLIK KÖŞESİ: MİDE BOTOKSU

Botoks bir bakteriden elde edilen bir proteindir. Nörolojik olarak migren, bazı bölgesel aşırı terleme tedavisinde, özellikle yüzde dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır.

Kasları geçici olarak felç eden yüzdeki kırışıklıkların tedavisinde cildi daha gergin ve taze gösteren botoksun, Obezite ( şişmanlık ) tedavisinde kullanılması özellikle Ortadoğu ülkeleri ve Amerika’da son derece yaygındır.

Midenin açlık ve tokluk hissini kontrol eden sinirini bloke edilmesiyle zayıflamaya yardımcı olan mide Botoksu uygulaması uyutularak endoskopik olarak yapılmaktadır. Mide hareketlerinde azalma sağlanarak mide boşalması geciktirilmekte ve böylece uzun süre tokluk hissedilmektedir. İştahı keserek sağlıklı bir şekilde zayıflama sağlanmaktadır.

Bu işlemi Batman Medikal Park Hastanesi’nde başarılı bir şekilde başlatmış bulunmaktayız.

NASIL ve KİMLERE UYGULANIYOR?

Mide Botoksu, Vücut Kitle İndeksi (kilo kg / boy metrekare) 35’in altındakilerde,  diyetle kilo veremeyen ve cerrahiyi tercih etmeyenler için ideal bir kilo verme yöntemidir.  Mide Botoksu İşlemi basit ve yan etkisiz olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Vücut kitle indeksi 27 ile 35 arasında olanlar tercih edilmektedir. 15-20 kilo kaybetmesi gereken hastalar.

Özellikle 18-55 yaş arası olanlara önerilmektedir. Bir hafta süreyle aspirin vb kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi gerekmektedir.

Uzun süre açlığa dayanamayan Diyabet – şeker hastası, kanser hastası yanı sıra mide varisi, mide kanaması, mide ve on iki parmak barsağında ülser olanlara yapılmamaktadır. İşlem öncesi endoskopik olarak bunlar kontrol edilerek mide Botoksu uygulanmaktadır.

Hasta, damardan ilaç verilerek uyutulmakta ve hemen akabinde endoskopiyle mideye girilerek iştahı belirleyen sinir lifleri üzerine belli miktarda Botoks enjekte edilerek yapılmaktadır.  Bu işlemle acıkma ve çok yemesine sebep olan sinir geçici olarak ( 6 ay süreyle ) felç edilmektedir. Dolayısıyla hasta fazla bir şey yiyemiyor; çabuk doyuyor ve daha az acıkıyor. İşlem 15-20 dakika sürüyor. Hasta hiçbir şey hissetmeden konforlu bir şekilde yapılmaktadır. 4 saate kadar hiçbir şey içmemesi ve yememek üzere işlemden Bir saat sonra evine gidebilmektedir. İştah kesme etkisi 3. günden itibaren başlıyor ve 8. günde maksimum hissedilmeye başlamaktadır. Yüz botoksunda olduğu gibi mide botoksunun etkisi geçici. Yaklaşık 6-8 ay sürmektedir.

DİYETE VE EGZERSİZE DEVAM

Mide Botoksu İşleminden sonra 3 gün sulu diyet sonrası normal yemeklere geçebilmektedir. Aynı zamanda 6 ay süre içinde egzersiz yapması ve böylece daha iyi kilo vermesi önerilmektedir.

En önemli yan etkisi, bulantı ve kusmadır.

MEHMET FADIL EDEBALI

Zayıflamada Yeni Trend Mide Botoksu

Share
308 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ