logo

PVC Sektörünün Esnafı Zor Durumda

​İnşaat sektörünün durma noktasına gelmesiyle iş yapamaz hale geldiklerini söyleyen Batmanlı esnaf, yetkililere çağrıda bulundu.

PVC sektörü, inşaat sektörünün durma aşamasına gelmesiyle şimdilerde can çekişiyor. Bölgede cereyan eden olaylar, darbe girişimi ve Ortadoğu’daki karışıklık bölge halkını ve esnafını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Batmanlı esnaf, işlerinin durma noktasına geldiğini belirterek, yetkililere çağrıda bulundu.

Türkiye ve Ortadoğu’da yaşanan olumsuz gelişmelerden dolayı inşaat sektörünün durma aşamasına gelmesiyle zor günler geçiren Batmanlı esnaf, kepenk kapatma aşamasına gelmiş durumda.

Batman’da inşaat sektörünün eskisi gibi canlanabilmesi için yetkililere büyük görevler düştüğünü söyleyen esnaf, özellikle huzur ve güven ortamının yeniden sağlanıp, bankaların esnafa kredi vermesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına rağmen bankaların küçük işletmecilere kredi sağlamadığını vurgulayan esnaf, iflasın eşiğine geldiklerini aktardı.

Türkiye’de yaşanan krizden sonra aylardır işlerinin olmadığını dile getiren PVC sektörü esnaflarından M. Sait Yıldız, “İşlerimiz sıfır derecesine kadar düştü. Doğu ve Güneydoğu’daki olaylar, Türkiye üzerindeki baskılardan dolayı büyük bir kriz yaşandı. Türkiye’nin her yerinde yavaş yavaş düzelmeler oldu ama Batman’da hâlâ eskisi gibidir. Daha önce 4-5 aile geçindirecek bir iş yapıyorduk, 4-5 işçimiz vardı ama şu anda bir işçi çalıştırıyoruz. Böyle devam ederse bu işçiyi de çıkartacağım. İş yoktur. Geçen yıllarda kazandığımız tüm sermayemizi bitirdik.” dedi.

“Artık dayanacak gücümüz kalmadı”

Borçlarını, çeklerini ödeyemez duruma geldiklerini vurgulayan Yıldız, “Böyle devam ederse kepenk indirmek zorunda kalacağız. PVC sektöründe 10’dan fazla iş yeri kapandı. PVC’cilerin hepsi oturuyor, iş yapmıyor. Buna bir an önce çare bulunması lazım. Batman’da yüzlere PVC işi yapan iş yeri vardır. Bu 400-500 aileyi etkileyecek duruma gelecektir. İnşaat işlerinin açılması için yetkililer bir an önce yapmaları gerekeni yapmalıdırlar. Bir çare bulunması lazım. Böyle devam ederse bizde iş yerimizi kapatmak zorunda kalacağız. Artık dayanacak gücümüz kalmadı” diye konuştu.

Share
412 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ