gap başlık

logo

PANİĞE GEREK YOK…


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Gerçekten paniğe gerek yok ve hiçbir faydası da yok. Karşılaşma olasılığınızın çok çok düşük olduğu Çin virüsünün size vermeyeceği zararı, yaratılan panikle çok daha fazlasını kendinize, çevrenize ve topluma veriyorsunuz.

Gerçekten hayretle içindeyim. Ölümden korkmayan, korkmadığını söyleyen insanların, görmedikleri Çin virüsünden bu kadar korkmalarına şaşırmaktayım.

Kabadayılık yapanların, devlete meydan okuyanların, insanları egemenliklerine alıp tek tipleştirmeye çalışanların, küçücük bir virüsten bu kadar korkup, kaçacak yer aramalarına şaşırmaktayım. Cedelleşen, ölümleri kanıksayan, çevrelerinde milyonlarca kadın çocuk masum insanların savaş uçakları ve füzelerle katledilmelerine duyarsızlaşan insanların, Çin’den yayılan bir Virüs için bu kadar panik yapmalarını hayretler içinde izlemekteyim.

Bir milyonu aşkın insanın katledildiği Suriye’den, ölüm yağdıran uçak, tank ve toplardan kaçan masum insanları ayıplayan bazı insanların, duyduğu Çin virüsünden bu kadar korkup panik yapmalarını ibretle görüyoruz.

Yapılan zamlar için hükümetleri suçlayan, fiyatları yükseltmek için mal stoklayanları lanetleyenlerin, Çin’de çıkan bir virüs için market raflarını boşaltarak yemeyecekleri kadar gıda stoklayarak fahiş fiyat artışlarına sebep olanları hayretler içinde izlemekteyim.

Bu telaş ve panik neden?

Ölmeyecek insan mı var?

Her gün çevrenizden birileri ölmüyor mu?

Dünyada 8 milyara yakın insan yaşamaktadır. Ve şimdiye kadar bu hastalığa yakalananların sayısı yaklaşık olarak 150.000 olarak ifade edilmektedir. Bunların 70.000 kadarı tedavi edilerek taburcu edilmiştir. Ve bu hastalığa yakalananlardan 5500 kadarının öldüğü söylenmektedir. Yani ölüm oranı 14 milyondan 1 bile değildir.

5 hastanın tespit edildiği ülkemizde de çok şükür ki ölüm yok. Kısacası sizin, benim bu hastalığa yakalanma oranımız milyonda bir bile değil. Ama başka sebeplerle her gün çevremizde birileri ölmektedir. Kalp hastalıklarından, mide ve bağırsak hastalıklarından, beyin kanaması ve diyabetten, kanserden.

Ölenlerin oranı çok çok daha fazladır. Ve maalesef virüse gösterdiğimiz hassasiyetin yüzde birini bu hastalıklara karşı göstermiyor, bu hastalıklara yol açan sebeplerden korunmuyoruz. Maalesef birçoğumuzun desteklediği, masum gösterdiği şiddet/terör olaylarında verdiğimiz ölü ve zararlar çok çok daha fazladır ve maalesef buradaki ölümlere aynı hassasiyeti göstermiyoruz.

Bizden! Olunca ağlıyor, feryat ediyoruz ama ölen muhalif olunca, sanki hak etmiş gibi seviniyoruz. Ve maalesef çoğumuzun ihlal ve ihmallerimiz sonucu sebep olduğumuz trafik kazalarında, ölenlerin oranı çok daha fazladır ve kuralları ihlale devam ediyoruz. Uyuşturucu, alkol ve sigaranın sebep olduğu hastalıklardan ölenlerin oranı çok daha fazladır ama maalesef bu zehirleri kullanmaya devam ediyoruz. Kadın cinayetleri, çocuk cinayetleri ve siyasi cinayetlerden ölenlerin oranı çok daha fazladır ama maalesef aynı duyarlılığı göstermiyoruz.

Havaların ısınmasıyla bu mikrobun kaybolacağı söyleniyor. Hastalığın çıktığı ve günlük ölümlerin 250’ye çıktığı Çin’de, artık insanlar başarıyla tedavi edilmekte ve ölümler tek haneli rakamlara düşmüştür. Ben bu ilacın bazı karanlık güçlerce depolarda bekletildiğine inanıyorum.

Ama çok şükür ki Belçika onlardan önce davranarak ilacı bulduğunu açıkladı. Yani bu kadar korkmaya ve panik yapmaya gerek yok.

Elbette hastalıklara yakalanmamak için bütün tedbirlerinizi alın. Özellikle dinimizin de emri olan temizliğe dikkat edin. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye çalışın. Bol bol su için. Hazır gıdalardan mümkün mertebe uzak durun. Alışkanlık haline getirdiğimiz ve her gün ilerlettiğimiz lüzumsuz sarılma ve öpüşmelerden kaçının.

Hey virüs sen neymişsin be! Eminim ki, insanlar senden korktukları kadar, Allah’tan ve hesap vermekten korksalardı, hiçbir kötülüğe yanaşmayacaklardı.

Aslında ölüm ve virüslerden korkmanın asıl sebebi, bazılarının yok olmaktan, bazılarının da ahiret hesabından korkmalarından kaynaklanmaktadır. Eğer imanınızı güzel amellerle güçlendirir, kul hakkına girmeden iyiliklere yönelir ve kötülüklerden sakınırsanız, ölümün Cennete açılan bir kapı olduğu inancıyla biraz daha rahatlarsınız.

Mikropsuz ve virüssüz bir gelecek dileğiyle.

Share
3702 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...