gap başlık

logo

ORGANİK GÜBRE ÜRETİMİNE DESTEK

ORGANİK GÜBRE ÜRETİMİNE DESTEK

Batman Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü atıkların düzgün bir şekilde bertarafı ve geri dönüşüm çalışmaları çerçevesinde çay atıklarını organik gübreye dönüştürme projesine destek veriyor.

Başta hafriyat ve molozların bertarafı olmak üzere, atık lastik, madeni yağlar, ömrünü doldurmuş araç lastikleri, piller, kullanılmış bitkisel yağlar ile ambalaj atıklarının toplanması ve geri dönüşümü ile ilgili çalışmalarını sürdüren Batman Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü şimdi de kent genelinde Atık Çay deminin toplatılması ve geri dönüşümü için çalışma başlattı.

Belediye, atık çayları toplayarak geri dönüşümler Organik gübre ve kompost’a dönüştürme işi yapan Muhammed Karabaş isimli girişimci ile ortak çalışma yürütüyor.

Başlatılan çalışma ile bazı cafe ve çayhanelerde atık çayların toplatılmaya başlandığını belirten Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Astan “Atık çayların bertarafı esnasında çevre kirliliğine ve çöp toplama araç ve ekipmanlarımızın iş yükünü artırdığı gibi zarar da veriyordu.  Geri dönüşüm sistemi ile hem bu zarar minimize edilecek hem de çöpe giden bir atık organik gübreye dönüştürülecek” dedi.

Çayların toplanma ve dönüştürme süreçlerine destek veren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Recep Kavuş, çalışmaları yerinde denetleyerek “Hedefimiz  şehrimizde diğer atıklar gibi atık çayın geri dönüşümü ile ilgili de bir bilinç oluşturulmasıdır” dedi.

Özelikle çay tüketiminin yüksek olduğu işletmelerin atık demlerini ayrı biriktirip ekiplere haber vermeleri durumunda geri  toplanacağını belirten Kavuş, ayrıca atık çaylar evdeki saksılar ve bahçedeki bitkilerin etrafında ve çimler için de organik gübre niyeti ile  de basit bir işlemle vatandaşlar tarafından da değerlendirilebileceğini söyledi.

Organik Gübre Üretimine Destek

Share
301 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ