gap başlık

logo

ÖMÜR YAVAŞLARKEN ZAMAN NEDEN HIZLANIR?


HALİME AYTAÇ ERDOĞAN
halimeaytacerdogan@hotmail.com

Geçen giden zaman yaşımızı, yaşımız da zaman algımızı tayin ediyor! Biraz karışık mı oldu? O zaman hemen açıklayalım… Biz yaşlandıkça zaman hızlanıyor. Bu tespit tamamen bilimsel olup “zaman geçmek bilmiyor” diye sızlanan genç nesil! Sizi yazının devamını okurken görmek isteriz…
Bilim açıklıyor: Zaman neden biz yaşlandıkça daha hızlı akar?
BEYİN VE ZİHİN
Size de yaşınız ilerledikçe zaman daha hızlı akıyor gibi geliyor mu? Sanırız hayatın en büyük oyunlarından biri bu. Ve siz de kendini bu oyunun içinde hissedenlerdenseniz, kesinlikle yalnız değilsiniz. Çünkü anlaşılan o ki, bu durum, birçok insan tarafından yaşanan algısal bir fenomen.
Zamanın daha hızlı akması gibi bir durum tabi ki söz konusu değil, yelkovan ve akrep tik taklarını daha hızlı bir şekilde sürdürdüğünü de söyleyemeyiz. Kaldı ki zamanın akıyor olması da bir algı sorunu; ve Discover Magazine isimli bilim dergisinin haberine göre zamanın hızı da algıyla ilgili olduğu için artabilir.
Yukarıda biraz karmaşık şekilde yer verdiğim durumu şu şekilde açıklayabilirim aslında: Beyinlerimiz zamanı, bir noktaya kadar yaşadığımız zaman üzerinden hesaplıyor. Mesela 2 yaşında bir çocuk için bir yıllık bir zaman ömrünün yarısını ifade ediyor. Fakat yaş ilerledikçe, her bir yıl, hayatınızın toplam yüzdesinde daha küçük bir orana tekabül ediyor.
Bu durumda 10 yaşındaki haliniz için bir yıl, hayatınızın onda biri anlamına gelirken; aynı zaman dilimi siz 20 yaşına geldiğinizde hayatınızın yüzde 5’ini ifade ediyor. Bu açıdan baktığımızda, 10 ve 20 yaşlar arasındaki 10 yıllık süreç, 5 ile 10 yaş arasında geçen 5 yıllık süreç kadar hızlı geçmiş gibi geliyor. Ve yaşınız ilerledikçe bu durum daha da ilginçleşiyor: Öyle ki 40 ile 80 yaş arasındaki 40 yıllık süreç, insana 5 yıllık bir zaman kadar kısa sürmüş gibi gelebiliyor.
BİYOLOJİK SAAT
Peki, beyniniz neden zamanı bu şekilde ‘zalimce’ ölçüyor? Durum sadece logaritmik bir ölçümden ibaret değil. Çünkü bedenlerimizin de saati var: Biyolojik saat. Ve bu saatin hızı, biz yaşlandıkça düşüyor. Örneğin; metabolizmamız yavaşlıyor ve bu kalp atışlarımızı ve nefes alışımızı yavaşlatıyor. Kalp ritmini ve nefesi bir saatin tik takları olarak düşünürsek, gençken bir dakikaya sığdırdığınız tik takların sayısının yaşlılığınızla aynı olmadığını söyleyebiliriz.
Bu etki, aynı zamanda, kısmen de olsa zamanın biz bir şeyler için çaba sarf ederken daha yavaş akıyor gibi görünmesini açıklayabilir. Aynı şekilde macera tutkunları da, yükselen adrenalin seviyeleri kalp atışlarını ve nefeslerini hızlandırdığında zamanın daha yavaş aktığını ifade ediyorlar. Ki bu, insanlar ölüme yaklaştığında tüm hayatlarının film şeridi gibi gözlerinin önünden akıp gitmesini de açıklıyor olabilir.
Öte yandan zaman algımızda rol oynama ihtimali olan başka bir durum daha var. Bu da, biz alışılmışın dışında deneyimler yaşarken beynimizde salgılanan dopamin. Gençlik yıllarında yaşadığımız deneyimlerin çoğu, bizim için alışılmışın dışındadır. Biraz daha geriye gittiğimizde, çocukken yaşadıklarımızın çoğunlukla bizim ilklerimiz olduğunu söylemek mümkün. Özgün deneyimler, beynin daha fazla enerji sarf etmesini sağlar ve işlenebilmek için daha fazla zaman gerektirir. Bu yüzden gençken, beyinlerimiz dünyayı anlamaya çalıştığı için daha hareketli ve daha detaycıdır. Ancak, belli bir noktada işlerin nasıl yürüdüğünü anladıktan sonra, dikkate alınacak detaylar azalır. Beyinlerimiz de yavaşlamaya başlayabilir. Ne var ki bu durumda zaman daha hızlı akar, çünkü önemli anların sayısı gittikçe azalır.
GENÇLİK PINARI
Tüm bunlar, zaman algımızdaki değişikliklere bir açıklama getirebiliyor. Peki zamanın hızlı akmasını engelleyebilecek bir çözüm var mıdır? Meraklı ve aktif kalmaya devam etmeniz ve özgün deneyimler arayışında olmanız durumunda, belki zamanı tıpkı gençliğinizdeki gibi yavaş yaşayabilirsiniz. Belki merak ve yeni deneyimler yaşamak, gençlik pınarı olarak adlandırdığımız şeyin ta kendisidir.
Her anı, son anınızmış gibi yaşamanız gerektiğini söyleyen sözü mutlaka duymuşsunuzdur.
Fakat belki de sır, her anı ilk anınız gibi yaşamakta gizlidir.!

Share
1661 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI; FAİLİ MEÇHUL!..

  14 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  15 Temmuz 2016 yılında kalleş ve hain FETÖ’nün darbe girişimine karşı ülkede yaşayan hemen hemen her kesimden halkımızın göstermiş olduğu kahramanlık destanı, sanırım yüz yıllar boyunca tarihimizdeki yerini alacaktır. 251 şehit ve binlerce gazimizle birlikte halkımızın tüm il, ilçe, belde, köy ve mahallerde  direnerek püskürttüğü bu alçak darbe girişimin ardından geçen 4 yılsonunda, devletin birçok kademesinde FETÖ operasyonları yapıldı ve büyük bir oranda devletin içine sızmış FETÖ’cüler temizlenemeye başladı. Bana göre gücünü ve varlığ...
 • 15 TEMMUZ DİRİLİŞ GÜNÜNDE BATMAN….

  13 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Melun ve meşum kalkışmanın dördüncü senesini geride bırakacağımız güne adım adım ilerlemeye devam ediyoruz. 2016 yılının 15 Temmuz tarihinde başlayan ve ülkemizi uçuruma götürmesi için kurgulanan kirli senaryo, 80 milyon insanımızın bir ve beraber olmasıyla birlikte akamete uğratılmış ve bir milletin direnişten dirilişi tarihe altın harflerle yazılmıştır. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra dünyada yaşanan tartışmaları ve gelişmeleri sadece dış politikaya hamletmek gerçeklikten uzak bir davranış olur. Zira, içimizdeki hainlerle ülkemi...
 • NECAT NASIROĞLU VAKFI, BATMAN HALKIYLA GÜÇ BİRLİĞİ YAPACAK…

  08 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Yaklaşık 15 günlük kısa bir tatilden sonra tekrar sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum… Yaptığım kısa tatilin yanısıra bazı eş, dost ve akraba ziyaretleri gerçekleştirdim ve bu ziyaretleri de sosyal medya hesaplarımdan, siz değerli takipçilerime paylaşmıştım. Kişisel olarak benim hayatımda son derece önemli ve değerli bir yere sahip olan rahmetli H. Necat Nasıroğlu ve ailesine olan hayranlığımı ve sevgimi birçok makalemde kaleme almış ve dile getirmiş biriyim… Batmanımıza ekonomi başta olmak üzere eğitimden sağlığa, sosyal y...
 • GİZEMİN KEŞFİNE ÇIKMAK: ARKEOLOJİ

  08 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Sevgili dostlar; Sizlerle bugün ilginizi çekeceğini düşündüğüm ve mesleki anlamda ilerlediğim arkeolojiyi konuşmak istiyorum. Günümüz stresi ve pandemi sürecinden bir nebze uzaklaşmak umarım sizlere iyi gelecek. Tarihler boyu süregelen varoluş çabası ve var olanı koruma içgüdüsü birçok alanda olduğu gibi gizemin kaynağı arkeoloji biliminde de kendine yer bulmuştur. Eskiyle özdeşleşen arkeoloji her zaman arama; bulma ve anlamlandırma çabası içinde var olmaya devam etmektedir. Arkeoloji nedir; neyle ilgilenir; soruları her zaman bir mera...