gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

ÖMÜR YAVAŞLARKEN ZAMAN NEDEN HIZLANIR?


HALİME AYTAÇ ERDOĞAN
halimeaytacerdogan@hotmail.com

Geçen giden zaman yaşımızı, yaşımız da zaman algımızı tayin ediyor! Biraz karışık mı oldu? O zaman hemen açıklayalım… Biz yaşlandıkça zaman hızlanıyor. Bu tespit tamamen bilimsel olup “zaman geçmek bilmiyor” diye sızlanan genç nesil! Sizi yazının devamını okurken görmek isteriz…
Bilim açıklıyor: Zaman neden biz yaşlandıkça daha hızlı akar?
BEYİN VE ZİHİN
Size de yaşınız ilerledikçe zaman daha hızlı akıyor gibi geliyor mu? Sanırız hayatın en büyük oyunlarından biri bu. Ve siz de kendini bu oyunun içinde hissedenlerdenseniz, kesinlikle yalnız değilsiniz. Çünkü anlaşılan o ki, bu durum, birçok insan tarafından yaşanan algısal bir fenomen.
Zamanın daha hızlı akması gibi bir durum tabi ki söz konusu değil, yelkovan ve akrep tik taklarını daha hızlı bir şekilde sürdürdüğünü de söyleyemeyiz. Kaldı ki zamanın akıyor olması da bir algı sorunu; ve Discover Magazine isimli bilim dergisinin haberine göre zamanın hızı da algıyla ilgili olduğu için artabilir.
Yukarıda biraz karmaşık şekilde yer verdiğim durumu şu şekilde açıklayabilirim aslında: Beyinlerimiz zamanı, bir noktaya kadar yaşadığımız zaman üzerinden hesaplıyor. Mesela 2 yaşında bir çocuk için bir yıllık bir zaman ömrünün yarısını ifade ediyor. Fakat yaş ilerledikçe, her bir yıl, hayatınızın toplam yüzdesinde daha küçük bir orana tekabül ediyor.
Bu durumda 10 yaşındaki haliniz için bir yıl, hayatınızın onda biri anlamına gelirken; aynı zaman dilimi siz 20 yaşına geldiğinizde hayatınızın yüzde 5’ini ifade ediyor. Bu açıdan baktığımızda, 10 ve 20 yaşlar arasındaki 10 yıllık süreç, 5 ile 10 yaş arasında geçen 5 yıllık süreç kadar hızlı geçmiş gibi geliyor. Ve yaşınız ilerledikçe bu durum daha da ilginçleşiyor: Öyle ki 40 ile 80 yaş arasındaki 40 yıllık süreç, insana 5 yıllık bir zaman kadar kısa sürmüş gibi gelebiliyor.
BİYOLOJİK SAAT
Peki, beyniniz neden zamanı bu şekilde ‘zalimce’ ölçüyor? Durum sadece logaritmik bir ölçümden ibaret değil. Çünkü bedenlerimizin de saati var: Biyolojik saat. Ve bu saatin hızı, biz yaşlandıkça düşüyor. Örneğin; metabolizmamız yavaşlıyor ve bu kalp atışlarımızı ve nefes alışımızı yavaşlatıyor. Kalp ritmini ve nefesi bir saatin tik takları olarak düşünürsek, gençken bir dakikaya sığdırdığınız tik takların sayısının yaşlılığınızla aynı olmadığını söyleyebiliriz.
Bu etki, aynı zamanda, kısmen de olsa zamanın biz bir şeyler için çaba sarf ederken daha yavaş akıyor gibi görünmesini açıklayabilir. Aynı şekilde macera tutkunları da, yükselen adrenalin seviyeleri kalp atışlarını ve nefeslerini hızlandırdığında zamanın daha yavaş aktığını ifade ediyorlar. Ki bu, insanlar ölüme yaklaştığında tüm hayatlarının film şeridi gibi gözlerinin önünden akıp gitmesini de açıklıyor olabilir.
Öte yandan zaman algımızda rol oynama ihtimali olan başka bir durum daha var. Bu da, biz alışılmışın dışında deneyimler yaşarken beynimizde salgılanan dopamin. Gençlik yıllarında yaşadığımız deneyimlerin çoğu, bizim için alışılmışın dışındadır. Biraz daha geriye gittiğimizde, çocukken yaşadıklarımızın çoğunlukla bizim ilklerimiz olduğunu söylemek mümkün. Özgün deneyimler, beynin daha fazla enerji sarf etmesini sağlar ve işlenebilmek için daha fazla zaman gerektirir. Bu yüzden gençken, beyinlerimiz dünyayı anlamaya çalıştığı için daha hareketli ve daha detaycıdır. Ancak, belli bir noktada işlerin nasıl yürüdüğünü anladıktan sonra, dikkate alınacak detaylar azalır. Beyinlerimiz de yavaşlamaya başlayabilir. Ne var ki bu durumda zaman daha hızlı akar, çünkü önemli anların sayısı gittikçe azalır.
GENÇLİK PINARI
Tüm bunlar, zaman algımızdaki değişikliklere bir açıklama getirebiliyor. Peki zamanın hızlı akmasını engelleyebilecek bir çözüm var mıdır? Meraklı ve aktif kalmaya devam etmeniz ve özgün deneyimler arayışında olmanız durumunda, belki zamanı tıpkı gençliğinizdeki gibi yavaş yaşayabilirsiniz. Belki merak ve yeni deneyimler yaşamak, gençlik pınarı olarak adlandırdığımız şeyin ta kendisidir.
Her anı, son anınızmış gibi yaşamanız gerektiğini söyleyen sözü mutlaka duymuşsunuzdur.
Fakat belki de sır, her anı ilk anınız gibi yaşamakta gizlidir.!

Share
1100 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN HUZURA KİLİTLENDİ…

  19 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Malumunuz, geçen hafta ülkemiz üzücü bir terör saldırısına maruz kaldı. Özellikle sivil vatandaşların hedef alındığı böyle bir saldırının yüreklerde yarattığı sarsıntıyı anlatmanın imkânı bulunmamaktadır. Saldırı sonrasında toplumun algısını manipüle etmek isteyen bazı kesimlerin saldırıların amacı olan ülkede korku ve endişeleri yayma çabalarını hayretle izlemeye devam ediyoruz. Huzura karşıtlığı ile bilinen ve kirli akılların etkisinde kalan bazı kuruluş ile medyanın toplumun bilinçaltına yerleştirmeye çalıştığı korku imparatorluğuna...
 • KURUM MÜDÜRLERİ TEDİRGİN…

  11 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Son bir hafta içerisinde bazı bürokratlarımızı ziyaret edip, genel olarak yapılan çalışmalar, hizmetler ve bazı konular hakkında değerlendirmeler yaparak fikir alışverişinde bulundum. Öncelikle şunu ifade temek isterim ki, gerek bizzat ve gerekse telefonla görüştüğüm birçok bürokratımızda görevden alınıp alınmayacakları konusunda ciddi tedirginlik yaşadıklarını gözlemledim.   Son zamanlarda bazı kurumlarda değişiklik olacağı yönünde çıkan iddialar, Milletvekili Ziver Özdemir’in geçtiğimiz hafta düzenlemiş olduğu basın toplantısında söy...
 • EĞİTİMDE YAŞANAN BAŞARISIZLIKLARDAN DERS ALABİLDİK Mİ?

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Yıllar önce eğitimde yaşadığımız başarısızlıklar sorgulandığında okulların fiziki yapısından tutunda öğretmen yetersizliğine, derslik sayısının azlığından tutunda eğitimin ideolojik bir hale getirildiği gerçeğiyle ve haklı cevaplarıyla karşılaşır dururduk. Eğitim ve öğretimde yukarıda saydığımız sıkıntılar geçmişte yaşanmışken, bugün geçmişte yaşanan öğretmen yetersizliğinin giderildiğini, okullarımızın fiziki halinin iyileştiğini ve derslik sayısında bizleri hayretler içerisinde bırakacak kadar ciddi bir yükselişin varlığını müşahede ediyor...
 • BELEDİYEYE KAYYUM İDDİALARI…

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Belediye seçimlerini kazanan HDP’nin aday gösterdiği belediye başkanı Mehmet Demir ve eş başkan olarak tayin edilen Songül Korkmaz, göreve geldikten sonraki icraat, eylem ve söylemleri hepimizin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyordu. Aradan geçen süre zarfında başta mali konular ve bazı personellerin durumu en çok merak edilen konuların arasında yer alıyordu... Bu konuda da belediye yönetimi açıklama yaptı ve belediyeyi toplam yaklaşık olarak 307 milyon lira borçla devir aldıklarını, şeffaf ve adil olacaklarını ve personelle...