logo

Okul Servislerinde Sıhhi Uygunluk Şart…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

2018-2019 eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla birlikte okul servisleri de kendilerini yollarda göstermeye başladı.

Araç sayısının her geçen gün arttığı ilimizde okul servislerinin yola çıkmasıyla birlikte yaşanan trafik yoğunluğu, öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde seyahat yapabilmelerinin önemini bir kez daha dile getirmemize ve bu konunun ehemmiyetini yetkililere tekrar hatırlatmamıza vesile oldu.

Öğrencilerimizin güvenli bir şekilde seyahat edebilmesinin iki önemli ayağı bulunmaktadır.

Birincisi okul servislerinin düzenli olarak hız ve yolcu sayısı denetimine maruz bırakılması, ki bu denetimler servis araçlarının kurallara uymasında önemli bir etken olacağı gibi telafisi imkânsız olan kötü senaryoların önünü kapatacaktır.

Elbette ki ilimizde okul servislerinin trafik ve yol denetimleri belli aralıklarla yapılmaktadır ancak sıklığının artırılmasının birçok faydası olacağı aşikârdır.

İkincisi ise çocukların taşındığı okul servislerinin düzenli bir şekilde sıhhî iç temizliğinin yapılarak çok tehlikeli ve bulaşıcı sağlık problemlerinin önüne geçilmesini sağlamaktır.

En değerli varlıklarımız olan çocukların okul servislerinde sağlıklı, konforlu ve güvenli seyahat edebilmeleri için özellikle araç içlerinde riskli bölgeler olarak kabul edilen koltukların ve tutunma bölgelerinin sağlık açısından denetime ihtiyacı bulunmaktadır.

Dünyanın birçok ülkesinde tespit edilen ve hayati niteliği bulunan (e.coli) virüsü özellikle toplu taşıma araçlarında kendine yer bulmakta ve ürkütücü sonuçlara sebep olmaktadır.

Bu hayati virüse ilaveten koltuklara, cam kenarlarına, havalandırma kanalları ile paspaslara gizlenmiş olan hastalık bakterileri ve virüsleri kolay bir şekilde toplu taşıma araçlarına yayılarak öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın hastalanmasına sebep oluyor.

İşte bunun içindir ki; Öğrencilerin bindiği okul servislerinde sıhhate uygunluk açısından belli dönemlerde mutlaka anti bakteriyel iç temizlik yapılması gerekmektedir şayet bu iç temizlik yapılmıyorsa öğrenciler açısından çok tehlikeli sonuçların ortaya çıkması kuvveti bir ihtimaldir.

Ürkütücü sonuçları olan bulaşıcı hastalıklardan çocuklarımızı korumak ve mikropların yayılmasını engellemek için okul servislerinin ve devamında şehir içi ulaşımı sağlayan bütün toplu ulaşım araçlarının sağlığa zarar vermeyen kimyasallarla bulaşıcı bakterilerden ve virüslerden arındırılması gerekmektedir.

Peki, okul servislerinde ve yetişkinleri taşıyan toplu ulaşım araçlarında anti bakteriyel iç temizliğin yapılmasıyla birlikte öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız nelerden korunacaktır?

Öncelikle ürkütücü sonuçları olabilecek birçok tehlikeli hastalıklardan korunma olacağı gibi oluşabilecek riskleri önceden ortadan kaldırarak bulaşıcı ve iltihabi rahatsızlıların yayılması engellenecektir.

Çocuklarımızın ve yetişkinlerimizin sağlıklı bir şekilde okul ve iş hayatlarına devam etmelerini sağlayarak maddi ve manevi büyük zararların önüne geçilmiş olur.

Yeni eğitim ve öğretim sezonunun açılmasıyla birlikte trafik şubesi ekiplerinin okul servislerinin trafikteki seyir durumlarını, sağlık kuruluşlarının da sıhhi açıdan servis araçlarını denetlemesi ve kurallara uymasını sağlamak ilgililerin üzerinde durması gereken çok önemli bir konudur.

28.8.2007 tarihli ve 26627 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinin” hükümlerinin uygulanması ve uygulanmasının takibi, öğrencilerin sağlıklı ve can güvenliği içinde evlerine ve okullarına taşınmasına yardımcı olacaktır.

Bu görev kime mi düşüyor?

Hem Valiliğe, Hem de Belediyeye…

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
824 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Batman Her Yerde Okumalı…

  17 Ekim 2018 Yazar Makaleleri

  Kendini ifade etmek,  iletişim sıkıntısını gidermek için KİTAP OKUMAK güvenli bir limana sığınmaya benzer. Adeta bir mahşer alanına dönüşen sosyal medyanın toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından kullanılmasıyla birlikte kitap okuyan kişi sayısında büyük bir azalma olduğu, gün gibi ortadayken daha fazla kitap okunması için ciddi bir çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Oluşan bu ihtiyacı gidermek için Batman Valiliği Batman Her Yerde Okuyor kampanyasını başlatarak ciddi bir farkındalık çalışması ortaya koymuştur. Kitap okumanın zevki ve fa...
 • Öğrenciler Hayvan Bakım Evini Ziyaret etti

  17 Ekim 2018 Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Belediyesi Hayvan Bakım Evi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla yüzlerce öğrenciyi 1 hafta boyunca gerçekleştirilen etkinliklerde hayvanlarla buluşturdu. Batman’da eğitim veren okullardaki öğrencilerin, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Batman Belediyesi Hayvan Bakım Evi’ne gerçekleştirdikleri ziyarette, çocukların hayvanlarla birlikte vakit geçirmesine ve sokak hayvanları hakkında bilinçlendirilmelerine katkı sağlandı.  4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Bahçeşehir Koleji, Karşıyaka Anasınıfı, Temel ...
 • Papazı Çok Mu Sevdik?

  16 Ekim 2018 Yazar Makaleleri

  Öyle ya papazın tutuklu kalmasına da isyan ediyorduk, Amerika’ya gönderilmesine de çoğumuz isyan etmektedir. Oysa Papaz bize çok pahalıya mal olmuştu? Bizimle birilerinin çok methettiği batı arasında önemli özelliklerden biri de: demokrasinin geliştiği iddia edilen ülkelerde siyasiler, halk için vardırlar ve halka hizmet ettikleri oranda rağbet görürler. Halk, ülkenin ve toplumun hak ve çıkarlarını tüm siyasilerden ve ideolojilerden üstün görür. İnsanların ayrıştırıldığı bizim gibi toplumlarda da insanlar; çoğu zaman kör bir bağnazlıkla b...
 • Başkan Adayları Kim?

  16 Ekim 2018 Yazar Makaleleri

  2019 yılının Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler için zaman gittikçe daralıyor. Tabi zaman daraldıkça partilerde aday isimlerini belirlemek için hummalı çalışmalar yapılıyor ve bu da seçmenler nezdinde daha çok merak konusu oluyor… Tabi yerel seçimlerde her ne kadar aday isminin seçimi kazanmak için son derece önemli bir kıstas olarak kabul edilse bile, aslında gösterilen adayın toplum ve seçmen üzerindeki etkisinin, parti oylarını artırıp ya da düşürebileceği de bilinen bir gerçektir… Yerel seçimlerde Batman merkezini ele aldığı...