gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Okul Servislerinde Sıhhi Uygunluk Şart…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

2018-2019 eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla birlikte okul servisleri de kendilerini yollarda göstermeye başladı.

Araç sayısının her geçen gün arttığı ilimizde okul servislerinin yola çıkmasıyla birlikte yaşanan trafik yoğunluğu, öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde seyahat yapabilmelerinin önemini bir kez daha dile getirmemize ve bu konunun ehemmiyetini yetkililere tekrar hatırlatmamıza vesile oldu.

Öğrencilerimizin güvenli bir şekilde seyahat edebilmesinin iki önemli ayağı bulunmaktadır.

Birincisi okul servislerinin düzenli olarak hız ve yolcu sayısı denetimine maruz bırakılması, ki bu denetimler servis araçlarının kurallara uymasında önemli bir etken olacağı gibi telafisi imkânsız olan kötü senaryoların önünü kapatacaktır.

Elbette ki ilimizde okul servislerinin trafik ve yol denetimleri belli aralıklarla yapılmaktadır ancak sıklığının artırılmasının birçok faydası olacağı aşikârdır.

İkincisi ise çocukların taşındığı okul servislerinin düzenli bir şekilde sıhhî iç temizliğinin yapılarak çok tehlikeli ve bulaşıcı sağlık problemlerinin önüne geçilmesini sağlamaktır.

En değerli varlıklarımız olan çocukların okul servislerinde sağlıklı, konforlu ve güvenli seyahat edebilmeleri için özellikle araç içlerinde riskli bölgeler olarak kabul edilen koltukların ve tutunma bölgelerinin sağlık açısından denetime ihtiyacı bulunmaktadır.

Dünyanın birçok ülkesinde tespit edilen ve hayati niteliği bulunan (e.coli) virüsü özellikle toplu taşıma araçlarında kendine yer bulmakta ve ürkütücü sonuçlara sebep olmaktadır.

Bu hayati virüse ilaveten koltuklara, cam kenarlarına, havalandırma kanalları ile paspaslara gizlenmiş olan hastalık bakterileri ve virüsleri kolay bir şekilde toplu taşıma araçlarına yayılarak öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın hastalanmasına sebep oluyor.

İşte bunun içindir ki; Öğrencilerin bindiği okul servislerinde sıhhate uygunluk açısından belli dönemlerde mutlaka anti bakteriyel iç temizlik yapılması gerekmektedir şayet bu iç temizlik yapılmıyorsa öğrenciler açısından çok tehlikeli sonuçların ortaya çıkması kuvveti bir ihtimaldir.

Ürkütücü sonuçları olan bulaşıcı hastalıklardan çocuklarımızı korumak ve mikropların yayılmasını engellemek için okul servislerinin ve devamında şehir içi ulaşımı sağlayan bütün toplu ulaşım araçlarının sağlığa zarar vermeyen kimyasallarla bulaşıcı bakterilerden ve virüslerden arındırılması gerekmektedir.

Peki, okul servislerinde ve yetişkinleri taşıyan toplu ulaşım araçlarında anti bakteriyel iç temizliğin yapılmasıyla birlikte öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız nelerden korunacaktır?

Öncelikle ürkütücü sonuçları olabilecek birçok tehlikeli hastalıklardan korunma olacağı gibi oluşabilecek riskleri önceden ortadan kaldırarak bulaşıcı ve iltihabi rahatsızlıların yayılması engellenecektir.

Çocuklarımızın ve yetişkinlerimizin sağlıklı bir şekilde okul ve iş hayatlarına devam etmelerini sağlayarak maddi ve manevi büyük zararların önüne geçilmiş olur.

Yeni eğitim ve öğretim sezonunun açılmasıyla birlikte trafik şubesi ekiplerinin okul servislerinin trafikteki seyir durumlarını, sağlık kuruluşlarının da sıhhi açıdan servis araçlarını denetlemesi ve kurallara uymasını sağlamak ilgililerin üzerinde durması gereken çok önemli bir konudur.

28.8.2007 tarihli ve 26627 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinin” hükümlerinin uygulanması ve uygulanmasının takibi, öğrencilerin sağlıklı ve can güvenliği içinde evlerine ve okullarına taşınmasına yardımcı olacaktır.

Bu görev kime mi düşüyor?

Hem Valiliğe, Hem de Belediyeye…

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
923 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE 1.Sİ OLAN ÖĞRENCİ ÇİN’E GİDİYOR

  16 Haziran 2019 Eğitim, Sağlık, Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran uluslararası resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı konuk etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Okul Müdürü Veysi Aksoy ve Resim Öğretmeni refakatinde ziyarete gelen TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı makamında konuk etti. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen ‘Hayalimdeki Çin’ konulu resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Ümran Aydın’...
 • BATMAN KAMUOYUNDAN RİCAM VAR…

  16 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Değerli dostlarım, takipçilerim ve okurlarım… Yaklaşık 22 yıldan beri iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla sizlere haberler yazıyor, makalelerimle gündemdeki konular hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum. Tabi beğeneniz olduğu kadar bu fikirlerime katılmayanlar da olacaktır. Buda son derece doğaldır. Saygı çerçevesinde de her görüş ve önerilere de açık olduğumu beni tanıyanlar bilir. Bugün sizlerle dertleşmek ve toplumumuzda yani halkımız arasında gördüğüm ve hiç tasvip etmediğim konularla alakalı acizane bazı öneri ve rica...
 • AK PARTİ BATMAN’DA KAYBETMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

  12 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel yönetim seçimlerinde yaşanan büyük kaybedişe rağmen AK Parti Batman il teşkilatının genel bir değerlendirme yapmak ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için her hangi bir çalışma içerisinde olmaması odak noktalarının farklılığı konusunda akıllarda soru işareti bırakmaktadır. AK Parti iktidarının ilimiz özelinde yapmış olduğu büyük icraat, hizmet ve yatırımlara rağmen sandıklardan alınan mağlubiyetin değerlendirmelerini sahada analiz etmek, seçmendeki yansımasını takip etmek ve yapılan hataları ayıklayarak bir sonraki seçimler...
 • GELİŞİME DOĞRU

  11 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı, insanların konuşma dışında duygu ve düşüncelerini anlatabilmek için başvurdukları, belli işaretler ve işaret sistemlerinden meydana gelmiş bir ifade vasıtasıdır. Yazı, insanoğlunun en önemli icatlarından biridir. Yazının icadı, bir kişi tarafından kısa bir zamanda olmamıştır. Yazı, insan topluluğunun ortak eseridir ve binlerce yıllık bir gelişme sonunda bugünkü şeklini almıştır. Yazı ihtiyacı, Yontma Taş Çağı insanlarından itibaren başlar. Bu çağda yaşayanlar da, başarılarını dile getirip yaşatmak, dini ya da sosyal ihtiyaçlarını belirt...