gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Okul Servislerinde Sıhhi Uygunluk Şart…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

2018-2019 eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla birlikte okul servisleri de kendilerini yollarda göstermeye başladı.

Araç sayısının her geçen gün arttığı ilimizde okul servislerinin yola çıkmasıyla birlikte yaşanan trafik yoğunluğu, öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde seyahat yapabilmelerinin önemini bir kez daha dile getirmemize ve bu konunun ehemmiyetini yetkililere tekrar hatırlatmamıza vesile oldu.

Öğrencilerimizin güvenli bir şekilde seyahat edebilmesinin iki önemli ayağı bulunmaktadır.

Birincisi okul servislerinin düzenli olarak hız ve yolcu sayısı denetimine maruz bırakılması, ki bu denetimler servis araçlarının kurallara uymasında önemli bir etken olacağı gibi telafisi imkânsız olan kötü senaryoların önünü kapatacaktır.

Elbette ki ilimizde okul servislerinin trafik ve yol denetimleri belli aralıklarla yapılmaktadır ancak sıklığının artırılmasının birçok faydası olacağı aşikârdır.

İkincisi ise çocukların taşındığı okul servislerinin düzenli bir şekilde sıhhî iç temizliğinin yapılarak çok tehlikeli ve bulaşıcı sağlık problemlerinin önüne geçilmesini sağlamaktır.

En değerli varlıklarımız olan çocukların okul servislerinde sağlıklı, konforlu ve güvenli seyahat edebilmeleri için özellikle araç içlerinde riskli bölgeler olarak kabul edilen koltukların ve tutunma bölgelerinin sağlık açısından denetime ihtiyacı bulunmaktadır.

Dünyanın birçok ülkesinde tespit edilen ve hayati niteliği bulunan (e.coli) virüsü özellikle toplu taşıma araçlarında kendine yer bulmakta ve ürkütücü sonuçlara sebep olmaktadır.

Bu hayati virüse ilaveten koltuklara, cam kenarlarına, havalandırma kanalları ile paspaslara gizlenmiş olan hastalık bakterileri ve virüsleri kolay bir şekilde toplu taşıma araçlarına yayılarak öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın hastalanmasına sebep oluyor.

İşte bunun içindir ki; Öğrencilerin bindiği okul servislerinde sıhhate uygunluk açısından belli dönemlerde mutlaka anti bakteriyel iç temizlik yapılması gerekmektedir şayet bu iç temizlik yapılmıyorsa öğrenciler açısından çok tehlikeli sonuçların ortaya çıkması kuvveti bir ihtimaldir.

Ürkütücü sonuçları olan bulaşıcı hastalıklardan çocuklarımızı korumak ve mikropların yayılmasını engellemek için okul servislerinin ve devamında şehir içi ulaşımı sağlayan bütün toplu ulaşım araçlarının sağlığa zarar vermeyen kimyasallarla bulaşıcı bakterilerden ve virüslerden arındırılması gerekmektedir.

Peki, okul servislerinde ve yetişkinleri taşıyan toplu ulaşım araçlarında anti bakteriyel iç temizliğin yapılmasıyla birlikte öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız nelerden korunacaktır?

Öncelikle ürkütücü sonuçları olabilecek birçok tehlikeli hastalıklardan korunma olacağı gibi oluşabilecek riskleri önceden ortadan kaldırarak bulaşıcı ve iltihabi rahatsızlıların yayılması engellenecektir.

Çocuklarımızın ve yetişkinlerimizin sağlıklı bir şekilde okul ve iş hayatlarına devam etmelerini sağlayarak maddi ve manevi büyük zararların önüne geçilmiş olur.

Yeni eğitim ve öğretim sezonunun açılmasıyla birlikte trafik şubesi ekiplerinin okul servislerinin trafikteki seyir durumlarını, sağlık kuruluşlarının da sıhhi açıdan servis araçlarını denetlemesi ve kurallara uymasını sağlamak ilgililerin üzerinde durması gereken çok önemli bir konudur.

28.8.2007 tarihli ve 26627 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinin” hükümlerinin uygulanması ve uygulanmasının takibi, öğrencilerin sağlıklı ve can güvenliği içinde evlerine ve okullarına taşınmasına yardımcı olacaktır.

Bu görev kime mi düşüyor?

Hem Valiliğe, Hem de Belediyeye…

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
889 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SÖYLESEM FAYDASI YOK, SUSSAM GÖNLÜM RAZI DEĞİL

  21 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İlk yazımızda Türkiye’nin futbol haritasını çıkarmış ve bölgeler arası geri kalmışlığı ve aralarındaki farkı ortaya koymuştuk. Bölgelere göre takım sayısı Güneydoğu (9) Doğu Anadolu (6) İki bölge takım sayısının toplamı (15) Marmara Bölgesi (35) Durum bu kadar açık bir şekilde ortadayken Özellikle İstanbul’da 3 büyük takımımızı göz önünde bulundurduğumuzda; Milyonlarca taraftarı olan BEŞİKTAŞ FENERBAHÇE GALATASARAY ve Süper ligde sezon boyunca maç başına taraftar ortalaması 3000 veya 5000’i geçemeyen BAŞAKŞEHİR KASIMPAŞA ve Bir...
 • AÇIK BİLİM – DAVRANIŞSAL EKONOMİ 2 – YEME ÇAPAYA GELMEYİN!

  21 Şubat 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı dizimin ilk yazısında iktisadın temel prensibi olan Homo economicus kavramının nasıl yıkıldığına, Kahneman ve Tversky’nin Beklenti Kuramı ve Çerçeveleme Etkisi katkılarıyla davranışsal ekonomiye giden yolu nasıl inşa ettiklerine değinmiştim. Yazı dizisi boyunca herhangi bir ürün ve hizmetin değerinin onu nasıl algıladığımızla ilgili olduğunu, ya da bir önceki yazıda verdiğim örnekle, 200 TL’nin her zaman aynı 200 TL olmadığını ortaya koymaya devam edeceğim. İşte şimdi herhangi bir ürünün ne kadar olması gerektiğini tayin ederken onun yara...
 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-3…

  20 Şubat 2019 Yazar Makaleleri

  Siyasetçiler ve mensubu oldukları siyasi partiler için bir ön gösterge niteliği taşıyan yerel yönetim seçimleri toplumun beklentilerinin ne derecede gerçekleştiğinin ölçülmesi açısından büyük önem taşımaktadır.   Yerel yönetimlerde yaşanan hizmet sorunlarının sandıklarda hezimet olabilecek siyasal sonuçlar doğurabildiği gerçeğinden yola çıkıldığında ve bir sonuç olarak yaşanabilecek hezimetlerin kök sebebi irdelendiğinde, siyasetçilerin toplumla ve seçmenle doğru temaslardan kaçındığı gerçeğini bir gösterge olarak karşımızda bulabili...
 • BATMAN ŞANSLI FAKAT SAHİPSİZ BİR İL

  14 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ülkemizde petrolün ilk bulunduğu il olma münasebetiyle Batman şanslı ve Türkiye’nin en büyük ve en önemli kuruluşlarına ev sahipliği yapmış bir il. Bunlardan sadece bir kaç tane birlikte sayalım…   1-Türkiye petrolleri Bölge Müd. 2-Tüpraş 3-Botaş 4-Petrolofisi 5-İpragaz 6-TEİAŞ bölge müdürlükleri gibi…   Şimdi siz değerli GAP Gazetesi okurlarına soruyorum? Ülkemizin kaç ilinde bu dev kuruluş var veya vardı ? Biz bu kuruluşları ne kadar sahiplenebildik ve Batman’ın yararına değerlendirebildik?...