logo

Okul Servislerinde Sıhhi Uygunluk Şart…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

2018-2019 eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla birlikte okul servisleri de kendilerini yollarda göstermeye başladı.

Araç sayısının her geçen gün arttığı ilimizde okul servislerinin yola çıkmasıyla birlikte yaşanan trafik yoğunluğu, öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde seyahat yapabilmelerinin önemini bir kez daha dile getirmemize ve bu konunun ehemmiyetini yetkililere tekrar hatırlatmamıza vesile oldu.

Öğrencilerimizin güvenli bir şekilde seyahat edebilmesinin iki önemli ayağı bulunmaktadır.

Birincisi okul servislerinin düzenli olarak hız ve yolcu sayısı denetimine maruz bırakılması, ki bu denetimler servis araçlarının kurallara uymasında önemli bir etken olacağı gibi telafisi imkânsız olan kötü senaryoların önünü kapatacaktır.

Elbette ki ilimizde okul servislerinin trafik ve yol denetimleri belli aralıklarla yapılmaktadır ancak sıklığının artırılmasının birçok faydası olacağı aşikârdır.

İkincisi ise çocukların taşındığı okul servislerinin düzenli bir şekilde sıhhî iç temizliğinin yapılarak çok tehlikeli ve bulaşıcı sağlık problemlerinin önüne geçilmesini sağlamaktır.

En değerli varlıklarımız olan çocukların okul servislerinde sağlıklı, konforlu ve güvenli seyahat edebilmeleri için özellikle araç içlerinde riskli bölgeler olarak kabul edilen koltukların ve tutunma bölgelerinin sağlık açısından denetime ihtiyacı bulunmaktadır.

Dünyanın birçok ülkesinde tespit edilen ve hayati niteliği bulunan (e.coli) virüsü özellikle toplu taşıma araçlarında kendine yer bulmakta ve ürkütücü sonuçlara sebep olmaktadır.

Bu hayati virüse ilaveten koltuklara, cam kenarlarına, havalandırma kanalları ile paspaslara gizlenmiş olan hastalık bakterileri ve virüsleri kolay bir şekilde toplu taşıma araçlarına yayılarak öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın hastalanmasına sebep oluyor.

İşte bunun içindir ki; Öğrencilerin bindiği okul servislerinde sıhhate uygunluk açısından belli dönemlerde mutlaka anti bakteriyel iç temizlik yapılması gerekmektedir şayet bu iç temizlik yapılmıyorsa öğrenciler açısından çok tehlikeli sonuçların ortaya çıkması kuvveti bir ihtimaldir.

Ürkütücü sonuçları olan bulaşıcı hastalıklardan çocuklarımızı korumak ve mikropların yayılmasını engellemek için okul servislerinin ve devamında şehir içi ulaşımı sağlayan bütün toplu ulaşım araçlarının sağlığa zarar vermeyen kimyasallarla bulaşıcı bakterilerden ve virüslerden arındırılması gerekmektedir.

Peki, okul servislerinde ve yetişkinleri taşıyan toplu ulaşım araçlarında anti bakteriyel iç temizliğin yapılmasıyla birlikte öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız nelerden korunacaktır?

Öncelikle ürkütücü sonuçları olabilecek birçok tehlikeli hastalıklardan korunma olacağı gibi oluşabilecek riskleri önceden ortadan kaldırarak bulaşıcı ve iltihabi rahatsızlıların yayılması engellenecektir.

Çocuklarımızın ve yetişkinlerimizin sağlıklı bir şekilde okul ve iş hayatlarına devam etmelerini sağlayarak maddi ve manevi büyük zararların önüne geçilmiş olur.

Yeni eğitim ve öğretim sezonunun açılmasıyla birlikte trafik şubesi ekiplerinin okul servislerinin trafikteki seyir durumlarını, sağlık kuruluşlarının da sıhhi açıdan servis araçlarını denetlemesi ve kurallara uymasını sağlamak ilgililerin üzerinde durması gereken çok önemli bir konudur.

28.8.2007 tarihli ve 26627 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinin” hükümlerinin uygulanması ve uygulanmasının takibi, öğrencilerin sağlıklı ve can güvenliği içinde evlerine ve okullarına taşınmasına yardımcı olacaktır.

Bu görev kime mi düşüyor?

Hem Valiliğe, Hem de Belediyeye…

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
867 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PETROLSPOR 1 PUAN İLE DÖNÜYOR

  16 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Spor Toto 3. Lig 1. Grup temsilcimiz Batman Petrolspor deplasmanda karşılaştığı Nevşehir Belediyespor ile 1-1 berabere kalarak 1 puan ile Ligin ilk yarısını 21 puanla 16. sırada tamamladı. ...
 • GENÇLERİMİZİ KORUMAK İÇİN BATMAN VALİLİĞİYLE İŞBİRLİĞİ YAPILMALIDIR

  11 Aralık 2018 Yazar Makaleleri

  Teknoloji çağının hızla yayıldığı bir süreçle birlikte sosyal hayatta yaşanan değişimler ciddi bir hızla devam etmekte ve kendini iyice göstermektedir. Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması bilgilere kolayca ulaşabilme imkânı sağlarken gençlerimiz arasındaki iletişimi ortadan kaldırmakta ve bu şekliyle toplumsal denge üzerinde ciddi hasarlar oluşturabilmektedir. Ve yine gençlerimizin sosyal medya mecralarında bulaştığı bağımlılıklar ruhsal bozukluklara ve aile dramlarına yol açtığı gibi illegal örgütlerin normal dışı eğilimlerine ve tu...
 • TESİSLER SPORSEVERLERLE DOLUYOR

  11 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Batman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün açık ve kapalı spor tesislerinde oynanan müsabakalar sayesinde tesisler sporseverlerle dolup taşıyor. Batman Yeni Stadyumu başta olmak üzere, 19 Mayıs spor salonu, Atatürk Spor Salonu, 19 Mayıs Sentetik çim sahaları, Aydınkonak Semt Sahası, Beşiri, Kozluk ve Gercüş sentetik çim sahaları ve birçok alanda oynanan müsabakalara büyük ilgi gösteriliyor. Batmanlı sporseverler hafta sonlarını futbol, hentbol, basketbol, Voleybol, ampute futbolu, bayan futbolu ve daha birçok kategoride istediği branşı izleme fırsa...
 • JUDO TAKIMIMIZ 1.LİG’E YÜKSELDİ

  11 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Spor Toto Ümitler Judo Mix takımlar (karma) yükselme müsabakalarına katılan 1955 Batman Belediyespor Ümit Judo takımı, müsabakaları birincilikle bitirerek 1.Lig’e yükselme başarısı gösterdi. Türkiye Judo Federasyonunun Ankara’da bulunan tesislerdeki spor salonunda yapılan karşılaşmalarda 1955 Batman Belediyespor Ümit Judo takımı, final karşılaşmasında Galatasaray’ı yenerek birincilik kürsüsüne çıktı. Spor Toto Ümitler Judo Mix takımlar (karma) 1.Lig’e yükselme müsabakasındaki başarısıyla 2019 yılında 1.Lig ekipleri listesine adını yazdıran 1...