gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

NOEL KUTLAMALARI KUR’AN’DA VAR MI?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

İslam ve insanlık düşmanı emperyalist ve şeytani bütün güçler; adalet, özgürlük, barış ve iyiliğin teminatı olan İslam dinine bütün güçleriyle saldırmaktadırlar. Bu saldırılar bazen açıkça ama çoğu zaman da içerden yapılmaktadır.

Daha peygamberin sağlığında ve Kur’an’da geçen ayetlere göre: “Kitap ehlinden bir grup: Müminlere indirilene günün başlangıcında inanın, sonunda da inkâr edin, belki onlar da dönerler, dedi” Al-i İmran 72

Ve Peygamberin vefatından sonra da Müslüman görünen birçok münafık, İslam dini hakkında şüpheler uyandırmak, bulandırmak ve uydurdukları rivayetler üzerinden saldırmak için Peygamberimize iftiralarda bulunmuşlardır. Kimileri uydurulan rivayetler üzerinden dini yanlış yorumladı, kimileri de bu uydurulmuş rivayetler üzerinden İslam ve Müslümanlara saldırdı.

Günümüzün çağdaş ve akılcı geçinen bazı Müslümanları da “Sadece Kur’an” ilkesiyle, uydurulmuş rivayetlere karşı çıkarken, belki de farkında olmadan çok daha büyük tahribatlara sebep olmaktadırlar.

Bunlardan bazıları ‘Kur’an’da yok’ diye, kandil kutlamalarına karşı aşırı bir tepki göstermektedirler. Oysa Kur’an’da olmayan veya Kur’an’ca yasaklanan, tasvip edilmeyen birçok şey hayatlarında ve hayatlarımızda mevcut olduğu halde düzeltme ihtiyacı bile duyulmuyor.

Kur’an’da Kadir gecesi şöyle anlatılıyor: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Peygamberimizin Miraca çıktığına inanılan Miraç gecesi de şöyle anlatılır: “Ayetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haramdan alıp, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir.” İsra – 1

Kandil kutlamalarına gösterilen tepkiler bile samimiyet ve doğrunun anlaşılması için iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum. Peygamber ve sahabenin bu gün bazılarının yaptığı gibi bu geceleri lokum ve bisküviyle kutlamadıkları doğrudur. Ama her gün ve saatlerini İslam’a davet, hizmet, zikir, dua ve ibadetle geçirdiklerinden de hiç şüphemiz yoktur. Kabile, köy ve panayırları dolaşır İslami tebliğde bulunurlardı.

Bütün zamanlar Müslüman olmanın şuuruyla değerlendirilmelidir. Uygun ve elverişli bir fırsat olarak bu gecelerin iyi değerlendirilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Bilakis büyük çoğunlukça bu geceler Kur’an’ın ruhuna uygun olarak değerlendirilir.

Kumar ve içki bağımlısı birçok insan bu gecelerde haramlardan uzak durur. Bu gecelerin hatırına Kur’anlar okunur; peygamberin hayatından bize örnek olacak dersler anlatılır. Komşu ve dostlarla bir araya gelinerek zikir, dua ve ibadetler yapılır.

Hanım kardeşlerimiz hazırladıkları yemekleri dağıtırlar. Ve bu gecelerde fakir fukaranın kapısı çalınarak yardımlarda bulunulur.

Davet, tebliğ ve Müslümanların kaynaşması için bu geceler çok güzel şekilde değerlendirilir ve değerlendirilmelidir. Ve özellikle son yıllarda bölgemizde ve dünyanın birçok yerinde Mevlit kandilleri sebebiyle ulaşılmayan insanlara ulaşılıyor, tebliğler yapılıyor; Müslümanlar arasında birliktelik için çalışmalar yapılıyor; ev ev, cadde cadde dolaşılarak Kur’an mealleri dağıtılıyor…

Peki bunların hangisi Kur’an’a aykırıdır? Ve bu gecelerin kutlanmasına karşı çıkarak haramdan sakınanları harama döndürenler; yapılan bu güzel hasenatlara ‘Kur’an’da yok” diye karşı çıkanlar: Acep Kur’an’da açıkça yasaklanan kumar, içki, fuhuş ve israfın doruğa çıktığı Noel kutlamalarına neden aynı tepkiyi göstermiyorlar.

Veya Kandil kutlamalarına karşı çıkıp yılbaşı kutlamalarına katılıyorlar.

Biz de haklı olarak bu insanların Akıl, vicdan ve imanlarına sormak istiyoruz. Acaba Noel kutlamaları Kur’an’da var mıdır?

Share
299 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-1…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

    Batman’da 31 Mart 2019 seçim çalışmalarını daha önceki seçimlerle karşılaştırdığımızda seçime katılan partilerin ve açıklanan başkan adaylarının seçim çalışmalarının arzu edilen seviyede olmadığını hep birlikte müşahede ediyoruz.   İsterseniz partilerin ve adayların mevcut durumunu hep birlikte inceleyelim.   AK Parti ilimizde belediyeyi kazanmak istiyorsa söylemlerinde, yerel politikalarında ve saha çalışmalarında mutlaka ciddi değişiklikler yapması gerekiyor. Özellikle kendini ötekileştirmiş olarak gören sadık ...
 • EN HEYECANSIZ VE EN DÜŞÜK KATILIMLI SEÇİM OLACAK GİBİ…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel seçimlere kısa bir süre kalmasına rağmen, genel olarak ne partilerde, nede adaylarda net bir hareketlilik göremiyoruz. Bana göre önümüzdeki bu seçim, hem tarihin en düşük az katılımlı seçimini yaşayacak, hem de en heyecansız seçimi olarak tarihe geçecektir diye düşünüyorum. Çünkü HDP nasıl olsa ‘biz kazanacağız’ diye fazla yormayacak kendini, Ak Partide ‘ne yaparsak yapalım merkezde seçim almamız çok zor’ diye öyle ne bir heyecanı yok… Hüda Par’da aday göstermeyeceğini açıklamasıyla birlikte büyük bir olasılıkla seçmen ta...
 • GÜNÜMÜZÜ KUTLAYAN YÖNETİCİ VE SİYASİLERE SİTEMİMDİR…

  13 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Geçtiğimiz günlerde kutladığımız 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü dolaysıyla yüzlerce kutlama ve tebrik mesajları aldık. İlimizi yöneten il valisinden, siyasilerinden, bürokratlarından, okurlarımızdan ve takipçilerimizden gelen bu mesajlar, elbette güzeldi, biz gazetecilere moral vericiydi… Ammmaaaa… Doğrusunu söylemek gerekirse vali Hulusi Şahin’den, Yada belediye başkan vekili Ertuğ Şevket Aksoy’dan, Yada Ak Partinin çiçeği burnunda il başkanı Akif Gür’den, Yada HDP belediye başkan adayı Sabri Özdemir’den, Yada ilimizde...
 • DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK…

  08 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Batmanımız birçok alanda önemli isimler çıkarmayı başarmıştır… Sanatta, sporda, siyasette, bürokraside ve iş dünyasında da bu isimlerden bazılarını çok rahat sıralayabiliriz… Bugün iş dünyamızın yetiştirmiş olduğu çok önemli iki değerimizden söz etmek istiyorum. Yaklaşık bir yıl önce çok önemli iki iş adamımızın arka arkaya vefatları, başta şahsım olmak üzere birçok Batman halkını derinden üzmüştü… Bunlardan biri H. Ahmet Dinç, diğeri ise H. Necat Nasıroğlu’ydu… Bu iki önemli ve yatırımcı isimler gerçekten de Batmanımıza birçok ala...