gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

NOEL KUTLAMALARI KUR’AN’DA VAR MI?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

İslam ve insanlık düşmanı emperyalist ve şeytani bütün güçler; adalet, özgürlük, barış ve iyiliğin teminatı olan İslam dinine bütün güçleriyle saldırmaktadırlar. Bu saldırılar bazen açıkça ama çoğu zaman da içerden yapılmaktadır.

Daha peygamberin sağlığında ve Kur’an’da geçen ayetlere göre: “Kitap ehlinden bir grup: Müminlere indirilene günün başlangıcında inanın, sonunda da inkâr edin, belki onlar da dönerler, dedi” Al-i İmran 72

Ve Peygamberin vefatından sonra da Müslüman görünen birçok münafık, İslam dini hakkında şüpheler uyandırmak, bulandırmak ve uydurdukları rivayetler üzerinden saldırmak için Peygamberimize iftiralarda bulunmuşlardır. Kimileri uydurulan rivayetler üzerinden dini yanlış yorumladı, kimileri de bu uydurulmuş rivayetler üzerinden İslam ve Müslümanlara saldırdı.

Günümüzün çağdaş ve akılcı geçinen bazı Müslümanları da “Sadece Kur’an” ilkesiyle, uydurulmuş rivayetlere karşı çıkarken, belki de farkında olmadan çok daha büyük tahribatlara sebep olmaktadırlar.

Bunlardan bazıları ‘Kur’an’da yok’ diye, kandil kutlamalarına karşı aşırı bir tepki göstermektedirler. Oysa Kur’an’da olmayan veya Kur’an’ca yasaklanan, tasvip edilmeyen birçok şey hayatlarında ve hayatlarımızda mevcut olduğu halde düzeltme ihtiyacı bile duyulmuyor.

Kur’an’da Kadir gecesi şöyle anlatılıyor: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Peygamberimizin Miraca çıktığına inanılan Miraç gecesi de şöyle anlatılır: “Ayetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haramdan alıp, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir.” İsra – 1

Kandil kutlamalarına gösterilen tepkiler bile samimiyet ve doğrunun anlaşılması için iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum. Peygamber ve sahabenin bu gün bazılarının yaptığı gibi bu geceleri lokum ve bisküviyle kutlamadıkları doğrudur. Ama her gün ve saatlerini İslam’a davet, hizmet, zikir, dua ve ibadetle geçirdiklerinden de hiç şüphemiz yoktur. Kabile, köy ve panayırları dolaşır İslami tebliğde bulunurlardı.

Bütün zamanlar Müslüman olmanın şuuruyla değerlendirilmelidir. Uygun ve elverişli bir fırsat olarak bu gecelerin iyi değerlendirilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Bilakis büyük çoğunlukça bu geceler Kur’an’ın ruhuna uygun olarak değerlendirilir.

Kumar ve içki bağımlısı birçok insan bu gecelerde haramlardan uzak durur. Bu gecelerin hatırına Kur’anlar okunur; peygamberin hayatından bize örnek olacak dersler anlatılır. Komşu ve dostlarla bir araya gelinerek zikir, dua ve ibadetler yapılır.

Hanım kardeşlerimiz hazırladıkları yemekleri dağıtırlar. Ve bu gecelerde fakir fukaranın kapısı çalınarak yardımlarda bulunulur.

Davet, tebliğ ve Müslümanların kaynaşması için bu geceler çok güzel şekilde değerlendirilir ve değerlendirilmelidir. Ve özellikle son yıllarda bölgemizde ve dünyanın birçok yerinde Mevlit kandilleri sebebiyle ulaşılmayan insanlara ulaşılıyor, tebliğler yapılıyor; Müslümanlar arasında birliktelik için çalışmalar yapılıyor; ev ev, cadde cadde dolaşılarak Kur’an mealleri dağıtılıyor…

Peki bunların hangisi Kur’an’a aykırıdır? Ve bu gecelerin kutlanmasına karşı çıkarak haramdan sakınanları harama döndürenler; yapılan bu güzel hasenatlara ‘Kur’an’da yok” diye karşı çıkanlar: Acep Kur’an’da açıkça yasaklanan kumar, içki, fuhuş ve israfın doruğa çıktığı Noel kutlamalarına neden aynı tepkiyi göstermiyorlar.

Veya Kandil kutlamalarına karşı çıkıp yılbaşı kutlamalarına katılıyorlar.

Biz de haklı olarak bu insanların Akıl, vicdan ve imanlarına sormak istiyoruz. Acaba Noel kutlamaları Kur’an’da var mıdır?

Share
1212 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İFTAR SOFRALARI SABOTE EDİLİYOR…  

  20 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  Gök sofralarının kurulduğuna inandığımız mübarek bir ramazan ayını hep birlikte bereketiyle, heyecanıyla ve muhabbetiyle yaşamaya devam ediyoruz. Yaşadığımız coğrafyalardan bağımsız olarak ümmet bilinciyle hareket eden biz Müslümanlar birbirimize dua ederek, duygularımızı hissettirerek, aynı düşünce ve aynı amaçla ibadet ederek bu mübarek ayı barındırdığı atmosferle yaşamaya gayret ediyoruz. Merhametin, şefkatin ve duaların zirve yaptığı bu kutsal ayda gazeteler ve sosyal medya üzerinden servis edilen şımarık iftar sofraları, ramazan ayın...
 • HER ŞEY GÜZEL OLACAK, DAHA İYİ OLACAK…

  19 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  İstanbul büyükşehir belediye başkanlığının yenilenmesi kararının ardından, CHP’nin başlattığı ‘Herşey güzel olacak’ sloganına, Ak Partide; ‘Herşey daha iyi olacak’ karşılığını verdi. Aslında her iki sloganda bence son derece güzel ve anlamlı ama benim bu sloganların gerçekleşmesi için kaygılarım var ve buna inanmak istiyorum. Kim istemez ki her şeyin güzel olmasını, hatta daha iyi olmasını… Bunu sadece İstanbul için değil, ülkemizin her yeri için yapmak lazım ama sözde değil, realitede uygulamak lazım diye düşünüyorum. Mesela; bu sl...
 • BU NE BİÇİM FUTBOL KARDEŞİM

  16 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOLUMUZUN KOVBOYLARI Rizespor - Galatasaray maçından sonra Rizespor kulübü başkanı Hasan Kartal bir TV programında canlı yayına katılıp Erman Toroğlu’na “Tabancam olsa hakemi vururdum” diyor. düşünebiliyor musunuz? Yüzbinleri temsil eden bir kulübün başkanı, vatanı kurtarmak için değil; amacı barışı, kardeşliği, dayanışmayı yaymak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek olan bir spor müsabakasını kazanamadığı için “silahımı çekerdim” şeklinde talihsiz cümleler kuruyor. Oyuncularınızı ve camianızı bir maçı kazanmaya yönelik “her ne pahasına ol...
 • CENTİLMENLİK GÜZELDİR, HADİ BİZE İKİ ÇAY SÖYLE

  09 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOL VE KABADAYILIK Daha önce de birçok olumsuz davranış sergileyen Fenerbahçe oyuncusu Volkan Demirel kaleci midir ? Yoksa badigart mıdır ? Hatırlayacağınız üzere Fenerbahçe'nin sahasında son dakika attığı golle berabere kaldığı Trabzonspor maçının ardından Volkan Demirel, Trabzonsporlu kondisyoner Gökhan Kandemir için "Özür dilesin. Yoksa otobüsten aldırır ben özür diletirim" beyanatında bulunmuştu. Volkan Demirel; Özünde iyi bir insan da olabilir fakat aldığı insani ve mesleki altyapı eğitiminin çok yetersiz olduğunu görebilmektey...